Agencje pracy i praca za granicą

Praca u Zagranicznego Pracodawcy: Poradnik dla Pracowników

1 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 26 głosów

26 głosów

7 komentarzy
Praca u Zagranicznego Pracodawcy: Poradnik dla Pracowników
Poznaj swoje prawa i obowiązki jako pracownik u zagranicznego pracodawcy. Dowiedz się jak optymalnie przygotować się do tej wyjątkowej drogi kariery.

Wynagrodzenie to nie zawsze jedyny parametr, na który uwagę zwracają pracownicy, poszukując pracy. Trzeba pamiętać, że pensja, owszem, musi spełniać swoje podstawowe role, czyli: motywować do pracy, pozwalać na godne życie i pokrycie wszystkich wydatków, ale nie zawsze jej wysokość jest najważniejsza. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których pracodawca oferuje szereg pozapłacowych świadczeń, np. prywatną opiekę medyczną czy możliwość podnoszenia kwalifikacji.

Współcześnie większość pracodawców nie ujawnia wynagrodzenia w ofercie pracy, czasem jednak wskazuje widełki mogące pomóc osobom poszukującym pracy zdecydować, czy opłaca im się wysłać komplet dokumentów aplikacyjnych. Niekiedy w ogłoszeniach można też znaleźć informację o wspomnianych wyżej pozapłacowych benefitach. Takie są standardem w zagranicznych firm, zaś polscy pracodawcy, wzorem właśnie tych, coraz częściej decydują się na zaoferowanie dodatkowych świadczeń.

Pracodawca bez zakładu w Polsce

Znalezienie pracy u zagranicznego pracodawcy nie zawsze oznacza konieczność relokacji. Wiele firm spoza Unii Europejskiej (pracodawca spoza UE) zatrudnia pracowników zdalnie, bez posiadania fizycznego zakładu w Polsce. Tego rodzaju umowa o pracę z zagranicznym pracodawcą zwykle obejmuje takie same zasady, jak te stosowane na lokalnym rynku pracy, z tą różnicą, że prawo pracy danego kraju może wprowadzać dodatkowe wymagania. W takim przypadku ważne jest zrozumienie warunków umowy oraz praw i obowiązków wynikających z takiego zatrudnienia.

Praca dla zagranicznego pracodawcy otwiera wiele drzwi i stwarza liczne możliwości rozwoju, ale wymaga starannego przygotowania i zrozumienia wyzwań związanych z takim zatrudnieniem.

Szukasz pracy?

Sortowanie paczek** TYGODNIÓWKI**24zł/h* WYRY

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Mikołów
  • 24-25 zł / h
Dodana

Operator wózka widłowego

Atus Group sp. z o.o. Sp. k.

  • Sadkowa Góra
Dodana
Dodana

Operator wózków widłowych

Zakład Wyrobów Metalowych STRUMET Sp. z o. o.

  • Strumień
Dodana

Sortowanie paczek** TYGODNIÓWKI**27,5zł/h* Wyry **

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Mikołów
  • 27-28 zł / h
Dodana

Przygotowanie się do pracy z zagranicznym pracodawcą, niezależnie od tego, czy jest to pracodawca z UE czy spoza niej, wymaga przemyślenia. Od sprawdzenia opinii na temat firmy, poprzez zrozumienie jej kultury i wartości, po poznanie oczekiwań związanych z daną rolą - każdy z tych kroków jest niezbędny, aby zapewnić sobie udane doświadczenie zawodowe.

Podsumowując, praca dla zagranicznego podmiotu zatrudniającego, czy to w UE, czy poza nią, może otworzyć wiele drzwi i stwarzać liczne możliwości rozwoju. Jednakże, aby skorzystać z tych korzyści, należy dokładnie zrozumieć i przygotować się na wyzwania, jakie niesie ze sobą praca dla pracodawcy zagranicznego zatrudniającego pracowników w Polsce.

Pracodawca spoza Unii Europejskiej

Pracodawca spoza Unii Europejskiej, który zdecyduje się na zatrudnianie pracowników w Polsce, musi przestrzegać pewnych zasad, które niejednokrotnie różnią się od tych obowiązujących na terytorium, z którego pochodzi. Najważniejsze z nich dotyczą przestrzegania praw pracowniczych, w tym przepisów o premiach i nagrodach. Chociaż pracodawca spoza UE może stosować inne formy motywacyjne, konieczne jest przestrzeganie przepisów obowiązujących w Polsce, aby uniknąć potencjalnych problemów prawnych. Pracodawcy tacy mogą zwrócić się o pomoc do specjalistów od prawa pracy, aby zrozumieć złożoność kwestii związanych z nagrodami i premiami w swoim nowym miejscu działalności.

Zagraniczny podmiot zatrudniający

Zagraniczny podmiot zatrudniający pracowników w Polsce musi również pamiętać o zobowiązaniach związanych z systemem podatkowym i ubezpieczeniowym. W związku z tym, pracodawcy ci mają obowiązek zgłaszać do ZUS-u pracowników oraz opłacać składki za nich. W przypadku przyznawania nagród i premii, takie podmioty powinny być świadome, że te formy dodatkowego wynagrodzenia są także podlegają opodatkowaniu. Dlatego ważne jest dla pracowników, aby mieć pełne zrozumienie swoich praw i obowiązków wynikających z umowy o pracę i regulaminu wynagradzania, a także poznać dokładnie jakie są zasady przyznawania premii i nagród, w przypadku gdy ich pracodawcą jest podmiot zagraniczny.

Firmy z zagranicznym kapitałem doceniają pracowników

Ponieważ dodatkowe świadczenia oferowane przez pracodawców są już faktem, nie brakuje badań na ich temat. Z raportu „Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników w 2013 r.”, który przygotowała firma Sedlak & Sedlak wynika, że na pozapłacowe benefity może liczyć znacząca część (90%) pracowników zatrudnionych w firmach z zagranicznym kapitałem. Taki fakt wiąże się zarówno z organizacją czasu pracy, jak i docenianiem kapitału ludzkiego przez pracodawców.

Zagraniczni przedsiębiorcy oferują pracownikom to, co i polscy, ale na znacznie szerszą skalę. Poza pakietami medycznymi, nie można zapomnieć o wszelkiego rodzaju karnetach na fitness czy siłownię. Popularne jest także udostępnianie zatrudnionym służbowych sprzętów do załatwiania spraw prywatnych. Wszystko to wpływa na sposób postrzegania zagranicznych pracodawców przez pracowników.

Zagraniczne firmy inwestują w swoich pracowników

Poza wyższą pensją i dodatkowymi, pozapłacowymi świadczeniami, nie można zapomnieć o tym, że zagraniczne firmy inwestują w swoich pracowników. Osoby zatrudnione w takich podmiotach mają możliwość dokształcać się zgodnie ze swoim wykształceniem lub uczuć się języków obcych. W praktyce zatem rozwijają swoje umiejętności i mogą pogłębiać swoją wiedzę z działu, w jakim się specjalizują. Jest to szczególnie ważne dla pracowników pracujących z nowoczesnymi technologiami – w takich firmach dokształcanie się jest zupełnie podstawową sprawą, jeżeli pracownik ma być zorientowany w tym, co dzieje się na rynku.

Zarówno wyższe wynagrodzenie, benefity czy możliwość podnoszenia kwalifikacji sprawiają, że wielu pracowników jest zadowolona z miejsca pracy, w jakim znalazła posadę. Patrząc na tę kwestię przez pryzmat oczekiwań osób zatrudnionych, nie sposób nie podkreślić, że atrakcyjniejsze warunki gwarantują po prostu pracę będącą źródłem satysfakcji. Z drugiej jednak strony cieszy fakt, że polskie firmy powielają wzory w zakresie kultury pracy z firm mających siedzibę w Europie Zachodniej i oferują coraz lepsze warunki zatrudnienia.

Dokumenty wymagane do zatrudnienia za granicą

Decyzja o podjęciu pracy dla pracodawcy zagranicznego często wiąże się z koniecznością sporządzenia i zebrania szeregu dokumentów. W przypadku podmiotów z Unii Europejskiej (pracodawca z UE) proces ten jest uproszczony, głównie ze względu na przepisy UE, które mają na celu ułatwienie swobodnego przepływu pracowników. Wymagane dokumenty mogą obejmować przetłumaczone i uwierzytelnione kopie dyplomów, referencji od poprzednich pracodawców, a także dowód tożsamości. Pamiętaj, że każda informacja zawarta w tych dokumentach stanowi cenną wskazówkę dla pracodawcy zagranicznego zatrudniającego pracowników w Polsce, a ich staranne przygotowanie jest kluczowe dla dalszej ścieżki kariery.

To może Cię również zainteresować

Mobilność Zawodowa: Klucz do Sukcesu na Rynku Pracy

Najczęściej zadawane pytania

Jakie dokumenty są potrzebne do pracy dla zagranicznego pracodawcy?

W przypadku pracodawcy z UE, wymagane mogą być przetłumaczone i uwierzytelnione kopie dyplomów, referencji od poprzednich pracodawców, a także dowód tożsamości.

Czy mogę pracować dla zagranicznego pracodawcy bez zakładu w Polsce?

Tak, wiele firm spoza Unii Europejskiej zatrudnia pracowników zdalnie, bez posiadania fizycznego zakładu w Polsce.

Jakie są korzyści z pracy dla zagranicznego pracodawcy?

Praca dla zagranicznego pracodawcy może otworzyć wiele drzwi i stwarzać liczne możliwości rozwoju.

Czy praca dla pracodawcy spoza UE różni się od pracy dla pracodawcy z UE?

Prawo pracy danego kraju może wprowadzać dodatkowe wymagania. Ważne jest zrozumienie warunków umowy oraz praw i obowiązków wynikających z takiego zatrudnienia.

Jak przygotować się do pracy dla zagranicznego pracodawcy?

Należy dokładnie zrozumieć i przygotować się na wyzwania, jakie niesie ze sobą praca dla pracodawcy zagranicznego zatrudniającego pracowników w Polsce.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Albert Turza

Stażysta

Jestem copywriterem w serwisie Aplikuj.pl. Copywritingiem zajmuje się już kilka lat i od zawsze mnie to pasjonowało.

7 komentarzy

Leoncjo

Leoncjo

Zagraniczny pracodawca jaki szuka kandydatów w innym kraju musi być konkretnie sprawdzony pod każdym względem
Landek

Landek

Jak wszystko jest na legalu to nie ma się co martwić. Ostatnio w Niemczech dawali nawet bonus w kasie za zatrudnienie w ich firmach.
Melissa

Melissa

Dobrze rozeznać się na rynku pracy za granicą, Tak jak Ukraińcy u nas muszą się dowiadywać to my także w innych krajach musimy sprawdzać tamtejsze rynki.
Emil

Emil

Zagraniczny pracodawca. Na co może liczyć pracownik???? - fajny artykuł. Ja liczę na wysokie zarobki pracując poza granicami naszego kraju..... Pracowałem już i pomogła mi w znalezieniu pracy agencja pracy tymczasowej.
italo

italo

W miarę jak świat staje się coraz bardziej międzynarodowy, posiadanie międzynarodowego doświadczenia staje się coraz bardziej cenione przez pracodawców.
Olaf

Olaf

Twój pracodawca może wysłać Cię do pracy tymczasowo w innym kraju UE. W tym okresie nabędziesz status pracownika delegowanego i skorzystasz z tych samych warunków pracy i praw, co pracownicy w kraju goszczącym do czasu zakończenia delegowania.
Emka2

Emka2

No wiele firm docenia takich pracowników, a nam się to opłaca bo stawki są dużo wyższe niż w Polsce. Social często także jest ciekawym dodatkiem do pracy. Welu ludzi lubi tak pracować.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka