Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 4079        SUBSKRYBUJE: 7524
Tematy, które interesują czytelników:  Porzucenie pracy, Urząd pracy, Franczyza w Polsce, Umowa o dzieło, Medycyna pracy

Mobilność. Czemu pracownicy są coraz częściej mobilni?

Mobilność. Czemu pracownicy są coraz częściej mobilni?
W ostatnich latach rośnie liczba pracowników, którzy są mobilni. Nie powinno to dziwić, bo współcześnie to właśnie oni muszą wykazać się elastycznością. Trudny rynek pracy sprawia, że muszą pokazać się pracodawcy od jak najlepszej strony.

Jak należy rozumieć pojęcie mobilności w kontekście zatrudnienia? Jako deklarację przez zatrudnionych lub osoby poszukujące zatrudnienia możliwości zmiany miejsca pracy, gdy okaże się to niezbędne. W przypadku pracowników, którzy są już zatrudnieni, najczęściej mowa o możliwości przygotowania np. nowego oddziału firmy do działania.

Fakt, że pracownicy coraz częściej deklarują mobilność, wynika głównie z przyczyn ekonomicznych. Zdecydowana większość ma świadomość, że to właśnie mobilność może przyczynić się do tego, że otrzymają oni posadę lub w przyszłości zdobędą awans. Z punktu widzenia przedsiębiorców mobilność pracowników pozwala również na lepsze zorganizowanie miejsca pracy i optymalizację kosztów zatrudnienia.


M jak mobilny, czyli pracownik na walizkach

Dla pracownika mobilność nie musi oznaczać ciągłego życia na walizkach. Zdarza się, że podróżowanie jest sporadyczną koniecznością – dużo zależy od tego, jak pracownik rozumie to pojęcie. Mimo wszystko właśnie osoby deklarujące mobilność mają większe szanse na znalezienie pracy lub utrzymanie dotychczasowej posady. Wszystko dlatego, że pracownicy chcący minimalizować koszty, koncentrują się na zatrudnieniu takich osób, które nie będą sprzeciwiały się częstym wyjazdom czy konieczności pomocy przy otwarciu np. nowego oddziału.

Pracownicy, którzy są mobilni z pewnością mają większe możliwości. Nie tylko mogą podróżować, co możliwe jest głównie w przypadku znalezienia zatrudnienia w międzynarodowych firmach, lecz także zdobywać nowe umiejętności. Tacy pracownicy lepiej radzą sobie również w trudnych komunikacyjnie sytuacjach, częściej mają szansę biegle opanować język obcy.


To się opłaca?

Pracownicy są coraz częściej mobilni nie tylko z uwagi na fakt, że wymusza to na nich sytuacja na rynku pracy, lecz także dlatego, że chcą – dostrzegają korzyści płynące z bycia mobilnym. Warto zauważyć, że osoba, która przez większość życia podróżowała po kraju lub świecie i spełniała się zawodowo, ma ogromne doświadczenie i konkretne umiejętności, które może wykorzystać przy tworzeniu np. własnej firmy.

To Cię powinno też zainteresować: Mobilność. Czy to dobre rozwiązanie w czasie kryzysu?

Jeżeli pracownik rusza z własnym biznesem, to nie bez znaczenia są również kontakty, które zdołał zgromadzić przez ten czas. Są one o tyle cenne, że pozwalają mu nie tylko zainteresować przyszłym przedsiębiorstwem osoby działające w branży, lecz także pozyskać pierwszych klientów. Jeżeli będzie on prowadził firmę zgodnie z oczekiwaniami klientów, to prawdopodobnie odniesie sukces.


Mobilność to więcej niż wyjazdy

Choć mobilność zawodową kojarzy się przede wszystkim z ciągłymi wyjazdami, to trzeba pamiętać, że jej definicja może być węższa. Wówczas mobilność zawodowa sprowadza się do tego, że pracownik zgadza się na przenoszenie się między działami istniejącymi w firmie. Również zgoda na przeniesienie może być dla pracodawcy cenna – może w ten sposób obsadzić nowy dział ludźmi, którzy są nie tylko solidni, lecz także doświadczeni.

Niezależnie od tego, czy mowa o mobilności ograniczającej się do miejsca pracy czy też zgody pracownika na podróżowanie po całym świecie, takie rozwiązanie przynosi mu szereg korzyści. Warto o tym pamiętać.

Oceń ten wpis
Mobilność. Czemu pracownicy są coraz częściej mobilni?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 11

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.