Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1096        SUBSKRYBUJE: 7273
Tematy, które interesują czytelników:  Podanie o pracę, Obowiązki pracodawcy, Wolontariat, Rozmowa kwalifikacyjna, Gdzie szukać pracy, Prokurent

Miejsce pracy możesz opuścić za usprawiedliwieniem

Miejsce pracy możesz opuścić za usprawiedliwieniem
Opuszczenie przez pracownika miejsca pracy przed jej zakończeniem najczęściej kończy się zwolnieniem...

Nawiązując stosunek pracy, pracownik jest zobowiązany wykonywać polecania służbowe swojego przełożonego. Miejsce wykonywania pracy powinien opuszczać jedynie na polecenie lub po zakończeniu dnia pracy. Niedostosowanie się do tych reguł niesie za sobą poważne konsekwencje. Pracownik nie tylko naraża się na karę, lecz także może zostać zwolniony dyscyplinarnie. Właśnie dlatego tak istotne jest to, aby ? przed opuszczeniem miejsca pracy ? uzyskać zgodę przełożonego. Ta, co również warto podkreślić, nie zawsze jest konieczna. Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o oddalaniu się z zakładu pracy.

Jakie można ponieść konsekwencje?

Jeżeli pracownik opuszcza miejsce pracy bez zgody swojego przełożonego, pracodawca powinien ? przed wymierzeniem ewentualnej kary ? wziąć pod uwagę wszelkie okoliczności zdarzenia. Może bowiem zdarzyć się tak, że decyzja zatrudnionego będzie uzasadniona. Taki pogląd utrwalił się również w orzecznictwie ? Sądy Najwyższe wielokrotnie wskazywały na tę kwestię. Nie można też zapominać, że sam fakt oddalenia się przez pracownika z miejsca pracy przed zakończeniem dnia pracy nie jest jeszcze wystarczający do zastosowania kary. Może zdarzyć się, że zatrudniony podjął taką decyzję z uwagi na swój stan zdrowia czy wyższą konieczność.

Czy to ciężkie naruszenie obowiązków?

Celowość zbadania okoliczności zdarzenia (czyli samowolnego opuszczenia przez pracownika miejsca pracy) jest oczywista. Aby stwierdzić, czy zatrudniony dopuścił się ciężkiego naruszenia obowiązków, pracodawca musi pod uwagę wziąć wszelkie okoliczności. Jeżeli działanie niezdyscyplinowanego podwładnego nie cechowało się złośliwością czy też chęcią wyrządzenia pracodawcy szkody, podmiot zatrudniający powinien rozważyć możliwość zastosowania wobec niego kary porządkowej. Ustawodawca przewidział ją ustanawiając w Kodeksie pracy art. 108 § 1. Pracodawca może przy tym wybierać między karą upomnienia a nagany ? nie jest możliwe nałożenie na podwładnego kary pieniężnej.

To Cię powinno też zainteresować: Prawa pracownika - nawet nie wiesz, ile Ci się należy

Zwolnienie dyscyplinarne? Nie zawsze!

Zwolnienie pracownika w trybie art. 52 Kodeksu pracy jest uznawane za środek wyjątkowy. Pracodawca, który zdecyduje się na takie rozwiązanie powinien pamiętać o ogólnej zasadzie. Otóż, zgodnie z przepisami, zastosowanie tego trybu rozwiązania umowy jest możliwe wówczas, gdy:

  • pracownik dopuścił się ciężkiego naruszenia swoich podstawowych obowiązków,
  • popełnił ? w czasie trwania stosunku pracy ? przestępstwo, które zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
  • pracownik utracił uprawnienia na skutek zawinionego działania (np. utrata prawa jazdy za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu).

Pracodawca, który zdecyduje się na rozstanie się ze swoim podwładnym w taki sposób, powinien pamiętać o tym, aby odpowiednio umotywować swoją decyzję.

Kiedy opuszczenie firmy jest uzasadnione?

Zatrudniony, który nie chce mieć problemów powinien każdorazowo starać się o uzyskanie zgody na opuszczenie miejsca pracy. Czasem jednak nie będzie ona wymagana. Taka sytuacja ma miejsce np. wówczas, gdy jego zdrowie bądź życie jest zagrożone. Pracownik ma wtedy obowiązek oddalić się z zakładu pracy. Jednocześnie o tym fakcie powinien powiadomić pracodawcę. Warto też wiedzieć, że nawet po opuszczeniu firmy pozostaje on nadal do dyspozycji swojego przełożonego.

Miejsce pracy możesz opuścić za usprawiedliwieniem
4.5
28 głosów

Zobacz inne porady dla pracowników

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.