Usprawiedliwione opuszczenie stanowiska pracy
Nawiązując stosunek pracy, pracownik jest zobowiązany wykonywać polecania służbowe swojego przełożonego. Miejsce wykonywania pracy powinien opuszczać jedynie na polecenie lub po zakończeniu dnia pracy. Niedostosowanie się do tych reguł niesie za sobą poważne konsekwencje. Pracownik nie tylko naraża się na karę, lecz także może zostać zwolniony dyscyplinarnie. Właśnie dlatego tak istotne jest to, aby ? przed opuszczeniem miejsca pracy ? uzyskać zgodę przełożonego. Ta, co również warto podkreślić, nie zawsze jest konieczna. Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o oddalaniu się z zakładu pracy.
Opuszczenie miejsca pracy - konsekwencje
Jeżeli pracownik opuszcza miejsce pracy bez zgody swojego przełożonego, pracodawca powinien ? przed wymierzeniem ewentualnej kary ? wziąć pod uwagę wszelkie okoliczności zdarzenia. Może bowiem zdarzyć się tak, że decyzja zatrudnionego będzie uzasadniona. Taki pogląd utrwalił się również w orzecznictwie ? Sądy Najwyższe wielokrotnie wskazywały na tę kwestię. Nie można też zapominać, że sam fakt oddalenia się przez pracownika z miejsca pracy przed zakończeniem dnia pracy nie jest jeszcze wystarczający do zastosowania kary. Może zdarzyć się, że zatrudniony podjął taką decyzję z uwagi na swój stan zdrowia czy wyższą konieczność.
Czy samowolne opuszczenie miejsca pracy to ciężkie naruszenie obowiązków?
Celowość zbadania okoliczności zdarzenia (czyli samowolnego opuszczenia przez pracownika miejsca pracy) jest oczywista. Aby stwierdzić, czy zatrudniony dopuścił się ciężkiego naruszenia obowiązków, pracodawca musi pod uwagę wziąć wszelkie okoliczności. Jeżeli działanie niezdyscyplinowanego podwładnego nie cechowało się złośliwością czy też chęcią wyrządzenia pracodawcy szkody, podmiot zatrudniający powinien rozważyć możliwość zastosowania wobec niego kary porządkowej. Ustawodawca przewidział ją ustanawiając w Kodeksie pracy art. 108 § 1. Pracodawca może przy tym wybierać między karą upomnienia a nagany ? nie jest możliwe nałożenie na podwładnego kary pieniężnej.
Zwolnienie dyscyplinarne za opuszczenie stanowiska pracy? Nie zawsze!
Zwolnienie pracownika w trybie art. 52 Kodeksu pracy jest uznawane za środek wyjątkowy. Pracodawca, który zdecyduje się na takie rozwiązanie powinien pamiętać o ogólnej zasadzie. Otóż, zgodnie z przepisami, zastosowanie tego trybu rozwiązania umowy jest możliwe wówczas, gdy:
- pracownik dopuścił się ciężkiego naruszenia swoich podstawowych obowiązków,
- popełnił ? w czasie trwania stosunku pracy ? przestępstwo, które zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
- pracownik utracił uprawnienia na skutek zawinionego działania (np. utrata prawa jazdy za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu).
Pracodawca, który zdecyduje się na rozstanie się ze swoim podwładnym w taki sposób, powinien pamiętać o tym, aby odpowiednio umotywować swoją decyzję.
Kiedy samodzielne opuszczenie firmy jest uzasadnione i usprawiedliwione?
Zatrudniony, który nie chce mieć problemów powinien każdorazowo starać się o uzyskanie zgody na opuszczenie miejsca pracy. Czasem jednak nie będzie ona wymagana. Taka sytuacja ma miejsce np. wówczas, gdy jego zdrowie bądź życie jest zagrożone. Pracownik ma wtedy obowiązek oddalić się z zakładu pracy. Jednocześnie o tym fakcie powinien powiadomić pracodawcę. Warto też wiedzieć, że nawet po opuszczeniu firmy pozostaje on nadal do dyspozycji swojego przełożonego.
To może Cię również zainteresować