Twoje wsparcie w rekrutacji

Miejsce pracy możesz opuścić za usprawiedliwieniem

Miejsce pracy możesz opuścić za usprawiedliwieniem
Opuszczenie przez pracownika miejsca pracy przed jej zakończeniem najczęściej kończy się zwolnieniem dyscyplinarnym. Właśnie dlatego zatrudnieni powinni pamiętać, że w szczególnych sytuacjach ? chcąc opuścić miejsce pracy ? mogą usprawiedliwić swoje wyjście.

Usprawiedliwione opuszczenie stanowiska pracy

Nawiązując stosunek pracy, pracownik jest zobowiązany wykonywać polecania służbowe swojego przełożonego. Miejsce wykonywania pracy powinien opuszczać jedynie na polecenie lub po zakończeniu dnia pracy. Niedostosowanie się do tych reguł niesie za sobą poważne konsekwencje. Pracownik nie tylko naraża się na karę, lecz także może zostać zwolniony dyscyplinarnie. Właśnie dlatego tak istotne jest to, aby ? przed opuszczeniem miejsca pracy ? uzyskać zgodę przełożonego. Ta, co również warto podkreślić, nie zawsze jest konieczna. Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o oddalaniu się z zakładu pracy.

Opuszczenie miejsca pracy - konsekwencje

Jeżeli pracownik opuszcza miejsce pracy bez zgody swojego przełożonego, pracodawca powinien ? przed wymierzeniem ewentualnej kary ? wziąć pod uwagę wszelkie okoliczności zdarzenia. Może bowiem zdarzyć się tak, że decyzja zatrudnionego będzie uzasadniona. Taki pogląd utrwalił się również w orzecznictwie ? Sądy Najwyższe wielokrotnie wskazywały na tę kwestię. Nie można też zapominać, że sam fakt oddalenia się przez pracownika z miejsca pracy przed zakończeniem dnia pracy nie jest jeszcze wystarczający do zastosowania kary. Może zdarzyć się, że zatrudniony podjął taką decyzję z uwagi na swój stan zdrowia czy wyższą konieczność.

Czy samowolne opuszczenie miejsca pracy to ciężkie naruszenie obowiązków?

Celowość zbadania okoliczności zdarzenia (czyli samowolnego opuszczenia przez pracownika miejsca pracy) jest oczywista. Aby stwierdzić, czy zatrudniony dopuścił się ciężkiego naruszenia obowiązków, pracodawca musi pod uwagę wziąć wszelkie okoliczności. Jeżeli działanie niezdyscyplinowanego podwładnego nie cechowało się złośliwością czy też chęcią wyrządzenia pracodawcy szkody, podmiot zatrudniający powinien rozważyć możliwość zastosowania wobec niego kary porządkowej. Ustawodawca przewidział ją ustanawiając w Kodeksie pracy art. 108 § 1. Pracodawca może przy tym wybierać między karą upomnienia a nagany ? nie jest możliwe nałożenie na podwładnego kary pieniężnej.

To Cię powinno też zainteresować: Prawa pracownika - nawet nie wiesz, ile Ci się należy

Zwolnienie dyscyplinarne za opuszczenie stanowiska pracy? Nie zawsze!

Zwolnienie pracownika w trybie art. 52 Kodeksu pracy jest uznawane za środek wyjątkowy. Pracodawca, który zdecyduje się na takie rozwiązanie powinien pamiętać o ogólnej zasadzie. Otóż, zgodnie z przepisami, zastosowanie tego trybu rozwiązania umowy jest możliwe wówczas, gdy:

  • pracownik dopuścił się ciężkiego naruszenia swoich podstawowych obowiązków,
  • popełnił ? w czasie trwania stosunku pracy ? przestępstwo, które zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
  • pracownik utracił uprawnienia na skutek zawinionego działania (np. utrata prawa jazdy za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu).

Pracodawca, który zdecyduje się na rozstanie się ze swoim podwładnym w taki sposób, powinien pamiętać o tym, aby odpowiednio umotywować swoją decyzję.

Kiedy samodzielne opuszczenie firmy jest uzasadnione i usprawiedliwione?

Zatrudniony, który nie chce mieć problemów powinien każdorazowo starać się o uzyskanie zgody na opuszczenie miejsca pracy. Czasem jednak nie będzie ona wymagana. Taka sytuacja ma miejsce np. wówczas, gdy jego zdrowie bądź życie jest zagrożone. Pracownik ma wtedy obowiązek oddalić się z zakładu pracy. Jednocześnie o tym fakcie powinien powiadomić pracodawcę. Warto też wiedzieć, że nawet po opuszczeniu firmy pozostaje on nadal do dyspozycji swojego przełożonego.

Oceń ten wpis
Miejsce pracy możesz opuścić za usprawiedliwieniem
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Lena64
2020-09-30, 14:22
Na ostatnim zleceniu doszlo do wypadku, firma zostala poinformowana o sytuacji ale pomimo prosby o przeslanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego tej nie przeslala i cala sytuacjie zignorowala, zalazala dalszych kontaktow „ sytuacja jest nam juz znana ale my nie mozemy nic zrobic“ nie bylam w stanie dalej pracowac i zdecydowalam sie na opiszczenie miejsca pracy ( opieka nad starszymi) zglosilam firmie. 24.09.2020 otrzymalam od adwokata firmy kare 10.000 zl.
Firma za prace w lipiecu pomimo wezwania o zaplate nie zaplacila
wynagrodzenie a do tego adwokat wliczyl moje wynagrodzenie do kary umownej.
Czy to jest mozliwe i czy firma moze obciazyc mnie kara umowna ?
Prosze o pomoc!
paula
2019-12-11, 15:10
No i dobrze wiedzieć takie rzeczy. Zwolnienie z pracy np. z jakiegoś powodu przecież zawsze trzeba zgłosić. To jest bardzo ważne i normalne.
Wigi
2019-05-22, 09:19
Samemu nie wolno opuszczać stanowiska pracy i udać się do domu. Należy zgłosić przełożonemu, podać przyczynę.
Realia
2019-05-08, 09:53
Biura o wysokich wynikach przyciągają również talentów wysokiej jakości w rekrutacji, ponieważ biuro czuje się żywe i działa w kierunku celów. Podobnie jest z zasada opuszczania biura.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.