Aktualnie na rynku znaleźć można przynajmniej kilkadziesiąt działających podmiotów, które zajmują się świadczeniem usług z zakresu pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego czy pracy tymczasowej. Z punktu widzenia osób zainteresowanych ważne powinno być to, czy agencja działa legalnie. Jeżeli tak, to powinna być wpisana do rejestru agencji zatrudnienia (potwierdza to certyfikat wydany przez marszałka województwa). To, czy wybrany podmiot funkcjonuje zgodnie z prawem sprawdzić można nie wychodząc z domu ? informację tę znaleźć można na stronach internetowych: www.kraz.praca.gov.pl i www.ceidg.gov.pl.
Nieco inaczej jest w przypadku przedsiębiorców zagranicznych, którzy posiadają uprawnienia do świadczenia usług agencji zatrudnienia na terytorium państw wchodzących w skład Unii Europejskiej czy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Są oni, co prawda, zwolnieni z obowiązku uzyskania wpisu do rejestru agencji, niemniej jednak stosowne zawiadomienie muszą złożyć marszałkowi województwa, na terenie którego mają zamiar świadczyć usługi.
Na to zwróć uwagę
Przeglądając ogłoszenia o pracę za granicą koniecznie powinieneś zwrócić uwagę na to, czy agencja publikuje swoje dane i przede wszystkim numer wpisu do rejestru. Specjaliści podkreślają, że nie warto interesować się tymi ofertami pracy, które zawierają wyłącznie numer telefonu czy adres e-mailowy. Szczególną ostrożnością należy się wykazać również wtedy, gdy spotkanie z pośrednikiem odbywa się poza siedzibą agencji. Każdy podmiot, który świadczy usługi z zakresu pośrednictwa pracy lub doradztwa zawodowego powinien posiadać siedzibę i lokal biurowy.
Czy agencja może pobierać opłaty?
Od czasu do czasu, głównie w mediach, można usłyszeć o nielegalnych praktykach części agencji pracy, które żądają pieniędzy za posadę. Osoby, które rozważają wyjazd za granicę, powinny pamiętać, że pośrednik nie ma prawa pobierać zaliczek i od nich uzależniać przedstawienia ofert pracy. Takie praktyki są nielegalne i najczęściej służą wyłącznie wyłudzeniu pieniędzy. Z drugiej strony warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach zapłacenie agencji pracy będzie konieczne. Otóż, pośrednik ma prawo pobierać od osób poszukujących pracy opłaty, ale tylko te, które wynikają z faktycznie poniesionych przez niego kosztów. Taka sytuacja może dotyczyć choćby zorganizowania dojazdu do miejsca pracy.
Podpisz umowę
Działalność agencji pracy polega na rekrutowaniu pracowników do pracy. W związku ze skierowaniem osób do pracy za granicę każdy pośrednik ma obowiązek podpisać stosowną umowę z osobą zainteresowaną. Istotną kwestią jest jednak to, że agencja nie jest pracodawcą dla osoby kierowanej do pracy. Dzieje się tak dlatego, że strony nie podpisują umowy o pracę, ale wyłącznie umowę cywilną. Inaczej mówiąc, jeżeli prawa pracownika są łamane, to nie będzie on pozywał agencji pracy, ale swojego zagranicznego pracodawcę. Pośrednik może odpowiadać wyłącznie za ? przykładowo ? niezapewnienie odpowiednich warunków zakwaterowania, jeżeli przyjął na siebie ich zapewnienie osobom skierowanym do pracy. W sytuacji, gdy za zapewnienie warunków mieszkaniowych odpowiada pracodawca, to do niego należy kierować skargi.
Praca w krajach Unii Europejskiej
Jeżeli podejmujesz się świadczenia pracy za granicą, to powinieneś pamiętać, że roszczenia, które wynikają z zawartych umów będą najczęściej rozpatrywane przez sądy cywilne i to w oparciu o przepisy prawne obcego systemu prawnego. Z tego też względu, jeszcze przed wyjazdem do pracy, powinieneś zorientować się, jakie przysługują Tobie ? jako pracownikowi ? prawa w danym kraju. Świadomy pracownik to przede wszystkim zatrudniony, który wie, w jaki sposób dochodzić swoich roszczeń.
To może Cię również zainteresować