!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Agencje pracy i praca za granicą

Praca zagranicą? Tylko przez sprawdzoną agencję pracy!

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

8 komentarzy

Praca zagranicą? Tylko przez sprawdzoną agencję pracy!
Poszukując pracy za granicą nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że wybór agencji pracy jest kluczowy. Od tego, z jaką podpiszemy umowę, zależy między innymi nasze bezpieczeństwo. Czym kierować się przy wyborze agencji pracy? W jaki sposób można sprawdzić taki podmiot?

Aktualnie na rynku znaleźć można przynajmniej kilkadziesiąt działających podmiotów, które zajmują się świadczeniem usług z zakresu pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego czy pracy tymczasowej. Z punktu widzenia osób zainteresowanych ważne powinno być to, czy agencja działa legalnie. Jeżeli tak, to powinna być wpisana do rejestru agencji zatrudnienia (potwierdza to certyfikat wydany przez marszałka województwa). To, czy wybrany podmiot funkcjonuje zgodnie z prawem sprawdzić można nie wychodząc z domu ? informację tę znaleźć można na stronach internetowych: www.kraz.praca.gov.pl i www.ceidg.gov.pl.

Nieco inaczej jest w przypadku przedsiębiorców zagranicznych, którzy posiadają uprawnienia do świadczenia usług agencji zatrudnienia na terytorium państw wchodzących w skład Unii Europejskiej czy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Są oni, co prawda, zwolnieni z obowiązku uzyskania wpisu do rejestru agencji, niemniej jednak stosowne zawiadomienie muszą złożyć marszałkowi województwa, na terenie którego mają zamiar świadczyć usługi.

Na to zwróć uwagę

Przeglądając ogłoszenia o pracę za granicą koniecznie powinieneś zwrócić uwagę na to, czy agencja publikuje swoje dane i przede wszystkim numer wpisu do rejestru. Specjaliści podkreślają, że nie warto interesować się tymi ofertami pracy, które zawierają wyłącznie numer telefonu czy adres e-mailowy. Szczególną ostrożnością należy się wykazać również wtedy, gdy spotkanie z pośrednikiem odbywa się poza siedzibą agencji. Każdy podmiot, który świadczy usługi z zakresu pośrednictwa pracy lub doradztwa zawodowego powinien posiadać siedzibę i lokal biurowy.

Czy agencja może pobierać opłaty?

Od czasu do czasu, głównie w mediach, można usłyszeć o nielegalnych praktykach części agencji pracy, które żądają pieniędzy za posadę. Osoby, które rozważają wyjazd za granicę, powinny pamiętać, że pośrednik nie ma prawa pobierać zaliczek i od nich uzależniać przedstawienia ofert pracy. Takie praktyki są nielegalne i najczęściej służą wyłącznie wyłudzeniu pieniędzy. Z drugiej strony warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach zapłacenie agencji pracy będzie konieczne. Otóż, pośrednik ma prawo pobierać od osób poszukujących pracy opłaty, ale tylko te, które wynikają z faktycznie poniesionych przez niego kosztów. Taka sytuacja może dotyczyć choćby zorganizowania dojazdu do miejsca pracy.

Podpisz umowę

Działalność agencji pracy polega na rekrutowaniu pracowników do pracy. W związku ze skierowaniem osób do pracy za granicę każdy pośrednik ma obowiązek podpisać stosowną umowę z osobą zainteresowaną. Istotną kwestią jest jednak to, że agencja nie jest pracodawcą dla osoby kierowanej do pracy. Dzieje się tak dlatego, że strony nie podpisują umowy o pracę, ale wyłącznie umowę cywilną. Inaczej mówiąc, jeżeli prawa pracownika są łamane, to nie będzie on pozywał agencji pracy, ale swojego zagranicznego pracodawcę. Pośrednik może odpowiadać wyłącznie za ? przykładowo ? niezapewnienie odpowiednich warunków zakwaterowania, jeżeli przyjął na siebie ich zapewnienie osobom skierowanym do pracy. W sytuacji, gdy za zapewnienie warunków mieszkaniowych odpowiada pracodawca, to do niego należy kierować skargi.

Praca w krajach Unii Europejskiej

Jeżeli podejmujesz się świadczenia pracy za granicą, to powinieneś pamiętać, że roszczenia, które wynikają z zawartych umów będą najczęściej rozpatrywane przez sądy cywilne i to w oparciu o przepisy prawne obcego systemu prawnego. Z tego też względu, jeszcze przed wyjazdem do pracy, powinieneś zorientować się, jakie przysługują Tobie ? jako pracownikowi ? prawa w danym kraju. Świadomy pracownik to przede wszystkim zatrudniony, który wie, w jaki sposób dochodzić swoich roszczeń.

To może Cię również zainteresować

Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Podziel się

8 komentarzy

Alchemik

Alchemik

Tak samo jak sprawdza się pracodawcę, to tak samo powinno się sprawdzać agencję pracy. Tylko wtedy można mieć pewność, że nie jest to strata czasu.
Lidia

Lidia

Jak wszędzie bardzo ważne jest korzystać ze sprawdzonych źródeł. To ma znaczenie by mieć pewny efekt końćowy.
Jóżek

Jóżek

Nigdy bym w ciemno nie uderzył do agencji jaka nie ma opinii w internecie pozytywnych. Dzisiaj trzeba wszystko jeszcze bardziej sprawdzać.
Zofia

Zofia

Całkowicie się zgadzam z wypowiedziami. Agencja pracy agencji nie równa. Jak praca poza granicami naszego kraju - to tylko za pomocą agencji pracy sprawdzonej, znanej i doświadczonej.
Jędrek

Jędrek

Zawsze jak pracuję poza granicami naszego kraju w okresie wakacyjnym, to korzystam z oferty agencji pracy, z którą podpisuję umowę. Uważajcie na oferty pracy pojawiające się w ogłoszeniach.
MAster

MAster

Praca za granicą to nie tylko wspaniałe doświadczenie, ale może również rozpocząć międzynarodową karierę i otworzyć drzwi dla nowych możliwości na całym świecie.
Waldemar

Waldemar

Przeskoczyłem przez moją bezpieczną strefę, aby odkryć, co jest po drugiej stronie, i wiele się od niej nauczyłem, w tym fakt, że to nie jest łatwe. Właściwie nic nie jest łatwe, naprawdę musimy ciężko pracować.
asterix

asterix

Oczywiście tylko sprawdzone agencje pracy mają znaczenie. U nas w Nowym Sączy działa jedna z Raciborza agencja co ma tutaj filię. Polecam, bo wielu jest z załatwianych prac zadowolonych.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.