Praca dla studenta

Jak zdobyć doświadczenie zawodowe podczas studiów?

28 grudnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

4 komentarze
Jak zdobyć doświadczenie zawodowe podczas studiów?
Zdobywanie doświadczenia zawodowego to długotrwały proces, który powinien mieć początek jeszcze w czasie studiów. Z pomocą przychodzą firmy organizujące różnego rodzaju staże czy praktyki, a także oferujące elastyczny czas pracy. Jak otrzymać zatrudnienie jeszcze w czasie studiów i dlaczego jest ono tak istotne? Jak w inny sposób można rozwijać swoje kompetencje zawodowe?

 

Gdzie można nabyć doświadczenie zawodowe?

Absolwenci studiów wyższych często są zaskoczeni uwarunkowaniami współczesnego rynku pracy. Dotyczy to zwłaszcza osób, które nie mają żadnego doświadczenia zawodowego, a ich jedynym atutem jest posiadanie dyplomu uczelni wyższej. Niestety, w dzisiejszych czasach to za mało, aby móc ubiegać się o pracę. Liczy się nie tylko wiedza teoretyczna, lecz także umiejętność praktycznego jej wykorzystania. Dlatego tak istotne jest, aby pierwszą pracę podjąć jeszcze w czasie trwania studiów. Doświadczenie zawodowe możemy zdobywać:

 • w czasie praktyk lub stażu,
 • pracując na etacie, na przykład w elastycznych godzinach,
 • udzielając się jako wolontariusz,
 • biorąc udział w szkoleniach czy kursach nastawionych na praktyczną naukę zawodu,
 • biorąc udział w akcjach organizowanych przez firmy we współpracy z uczelnią.

Pierwsze CV po szkole zwykle nie jest imponujące, dlatego warto wypełniać je na wszelkie możliwe sposoby. Oferty poszczególnych firm skierowane są już do studentów 2-3 roku, którzy posiadają pewną wiedzę, a jednocześnie mają trochę wolnego czasu, w którym mogą podjąć się nowych obowiązków.

Czy niekomercyjne doświadczenie jest rozpatrywane przez pracodawców?

Przez doświadczenie niekomercyjne należy rozumieć udział w projektach, których celem nie jest dostarczanie najwyższej jakości produktów czy usług ani zarobkowanie. Najczęściej środki przeznaczone są na pomoc wybranym organizacjom czy osobom. W rzeczywistości doświadczenie niekomercyjne najlepiej obrazuje wolontariat. Przykładowo, osoba studiująca pedagogikę może udzielać się w świetlicy prowadzonej przez MOPS. Realizowane przez nią zadania niekoniecznie będą tożsame z tymi, z którymi spotka się w codziennej pracy zawodowej, lecz zdobyte doświadczenie może okazać się bardzo cenne. Dlatego też praktyka, nawet ta niekomercyjna, zdecydowanie podlega ocenie pracodawcy. Udział w projektach wolontariackich warto więc umieścić w CV osoby uczącej się. Ponadto tego typu aktywność pokazuje, że student chce się rozwijać, angażuje się w swoje obowiązki oraz poświęca im odpowiednio dużo czasu.

Szukasz pracy?

Lider zmiany gastronomii

Hotel Crystal Mountain*****

 • Wisła
Dodana

Pokojowa - Hotel Crystal Mountain Wisła

Hotel Crystal Mountain*****

 • Wisła
Dodana

Elektronik w Dziale Utrzymania Ruchu

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Kierownik Zmiany

Hotel Crystal Mountain*****

 • Wisła
Dodana

OPERATOR MASZYN

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Jakie są możliwości doszkolenia się?

Istnieje wiele sposobów na to, aby doszkalać się, poszerzając swoją wiedzę oraz perspektywy zawodowe. Obecnie studenci najchętniej uczestniczą w:

 • stażach lub praktykach,
 • kursach tematycznych,
 • bootcampach.

Staż czy praktyka mogą być płatne bądź bezpłatne i najczęściej odbywają się w porze letniej. Trwają średnio 2-3 miesiące, a pod ich koniec pracodawca może wyjść z propozycją zatrudnienia dla najlepszych stażystów. Kursy czy bootcampy pomagają natomiast zdobyć wiedzę teoretyczną, choć wiele z nich jest obecnie ukierunkowanych również na szlifowanie umiejętności praktycznych. Warto wybierać szkolenia, które okażą się pomocne w szukaniu pracy w konkretnej branży. Przykładowo, studiując finanse i rachunkowość, możemy zdecydować się na dodatkowy kurs z zakresu kadr i płac. Studenci mogą też zdobywać wiedzę we własnym zakresie, na przykład czytając literaturę fachową. Niemniej jednak w tym przypadku trudno umieścić stosowne informacje w CV.

Jakie są różnice między kursem a bootcampem?

Bootcamp to stosunkowo nowe pojęcie, które często bywa mylone z tradycyjnym kursem. Teoretycznie te dwa pojęcia są do siebie zbliżone - w obu przypadkach mamy do czynienia ze zdobywaniem wiedzy, którą następnie można wykorzystać na przykład w pracy zawodowej. Niemniej jednak bootcamp to bardzo intensywne szkolenie, które nastawione jest przede wszystkim na praktyczną naukę zawodu. Przypomina on nieco szkołę zawodową - minimum teorii, maksimum praktyki. Z drugiej strony, nauka trwa o wiele krócej - zwykle od kilku tygodni do kilku miesięcy. Tymczasem tradycyjne kursy skupiają się na przekazaniu wiedzy teoretycznej i pokazaniu, jak można wykorzystać ją w praktyce. Coraz częściej, choć wciąż nie zawsze, lekcje połączone są z praktyczną nauką zawodu. Co ważne, bootcamp zwykle jest droższy niż zwykły kurs.

Czym się różni staż a praktyka?

Staż i praktyka to dwa pojęcia, których w języku potocznym używa się zamiennie. Tymczasem staż najczęściej dotyczy osób, które są w stanie podjąć zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin, praktyka natomiast może być realizowana w wybranych godzinach. Staże zazwyczaj są odpłatne, natomiast praktykant wykonuje obowiązki bez otrzymywania wynagrodzenia. Jednocześnie stażysta ma więcej zadań do wykonania niż praktykant - ten zazwyczaj poznaje firmę, pomagając w wykonywaniu prostych czynności doświadczonym pracownikom. W kontekście studentów nie bez przyczyny mówi się o praktykach - umowa zawierana jest bowiem pomiędzy uczelnią a firmą. Tymczasem umowa o staż zawierana jest bezpośrednio ze stażystą, choć tutaj również może występować osoba pośrednika - dobrym przykładem są staże z Urzędu Pracy.

Czy staż to dobre miejsce na zdobycie pierwszego doświadczenia?

Zdobywanie doświadczenia zawodowego najlepiej rozpocząć od odbycia stażu. Dobrze uzupełni on CV studenta, pozwoli również zdobyć wiele umiejętności przydatnych na rynku pracy. Stażysta najczęściej nie wykonuje obowiązków samodzielnie. Ma również ograniczone kompetencje. Niemniej jednak staż to doskonały sposób na to, aby zobaczyć, jak funkcjonuje firma działająca w danej branży. Warto mieć na uwadze, że obecnie trudno otrzymać zatrudnienie, jeśli nie posiadamy żadnego doświadczenia zawodowego. Tymczasem po zakończeniu stażu pracodawcy często oferują wakat najlepszym.

Nie mają takiego obowiązku, jednak jeśli w danym momencie szukają pracownika, najchętniej wybierają go spośród osób, które już znają i na których się nie zawiedli. Staż stanowi więc dobre rozwiązanie dla studentów, którzy chcieliby postawić pierwsze kroki na rynku pracy. Pamiętajmy, że podsumowanie zawodowe bez doświadczenia w CV nie prezentuje się zbyt dobrze, dlatego warto mieć czym wypełnić tę swoistą lukę.

Video

Najczęściej zadawane pytania

W jaki sposób studenci mogą zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe?

Dobrym sposobem na zdobycie doświadczenia zawodowego jest udział w praktykach lub stażach organizowanych przez firmy z branży. Jednocześnie studenci mogą wybrać wolontariat lub kurs typu bootcamp.

Kiedy warto udać się na pierwszy staż?

Oferty stażów i praktyk skierowane są najczęściej do studentów studiów magisterskich, jednak niektóre adresowane są też do studentów 2-3 roku studiów. Warto wejść na rynek pracy jak najwcześniej, dając sobie szansę na znalezienie dobrej posady od razu po zakończeniu nauki.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Dionizos

Dionizos

Zgadzam się z artykułem, że w dzisiejszych czasach posiadanie dyplomu to za mało, aby dostać pracę. Trzeba zdobyć doświadczenie, a najlepiej zrobić to w trakcie studiów. Ja miałem szczęście i udało mi się znaleźć pracę w trakcie studiów, dzięki temu zdobyłem cenne doświadczenie. Warto podjąć wyzwanie i nie bać się nowych obowiązków.
Banan

Banan

Artykuł jest dobrym przewodnikiem dla osób, które poszukują pracy, ale nie mają doświadczenia zawodowego. Szkoda, że nie dowiedziałem się, czy doświadczenie niekomercyjne jest brane pod uwagę przez pracodawców w czasie rekrutacji. Nie chciałbym, żeby moje wcześniejsze zaangażowanie do organizacji charytatywnych było bezużyteczne. Warto byłoby to wyjaśnić lub zapytać wprost pracodawców.
Kerim

Kerim

Bardzo pomocny artykuł dla osoby szukającej pierwszej pracy. Zastanawiałem się, jak zdobyć doświadczenie, a tutaj mamy wiele praktycznych wskazówek. Zdecydowanie spróbuję swoich sił w wolontariacie lub udziału w projektach organizowanych przez firmy. Mam nadzieję, że to pomoże mi zdobyć potrzebne umiejętności, aby w końcu dostać pracę.
Marta

Marta

Artykuł zawiera wiele cennych wskazówek dla osób szukających pierwszej pracy. Zdobywanie doświadczenia zawodowego jest niezwykle ważne, a różne formy jak staże, praktyki czy wolontariat mogą pomóc w zdobyciu potrzebnych umiejętności. Dla nas, pracodawców, ważne jest, aby zatrudnić pracownika, który nie tylko posiada wiedzę teoretyczną, ale także umiejętności praktyczne.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka