Pracownik - prawa i obowiązki

Pierwsze dni w pracy - jak sobie poradzić z uczuciem obcości?

3 marca 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 3 głosy

3 głosy

10 komentarzy
Pierwsze dni w pracy - jak sobie poradzić z uczuciem obcości?
Właśnie dowiedziałeś się, że dostałeś pierwszą w życiu pracę? Musisz wiedzieć, że pierwsze dni w nowym miejscu pracy są takim samym źródłem stresu, jak rozmowa kwalifikacyjna. Jak poradzić sobie z poczuciem obcości?

Pamiętasz, ile czasu przygotowywałeś się do rozmowy kwalifikacyjnej? Mimo że teraz nikt już nie będzie cię sprawdzał, ale uczył, to jednak większość pracowników zgodnie przyznaje, że pierwsze dni pracy w nowej firmie to wyzwanie. Trzeba zmierzyć się nie tylko ze stresem, lecz także poznawaniem nowych ludzi i pierwszymi służbowymi poleceniami przełożonych. Zależy Ci, aby wypaść najlepiej i pozytywnie zapamiętać pierwszy dzień pracy? Jest to możliwe, o ile będziesz pamiętał o kilku prostych wskazówkach.

Współpracownicy to nie wrogowie

Każdy pracownik pamięta swój pierwszy dzień pracy i nie każdy wspomina go dobrze. Stres w nowej pracy jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Kiedy zrobisz wstępne badania lekarskie do pracy, przyjdzie czas na zapoznanie się z zespołem i rozpoczęcie Twojego przeszkolenia. Nie traktuj współpracowników jako wrogów – większość z nich z chęcią Ci pomoże, o ile o taką pomoc poprosisz. Co więcej, jeżeli trafisz do zgranego zespołu, to może się okazać, że już po kilku minutach zapomnisz, że jesteś nowy.

Podstawowa zasada sprowadza się do tego, abyś zadawał współpracownikom pytania wówczas, gdy nie jesteś czegoś pewien. W ten sposób upewnisz się, że powierzone zadania wykonasz dobrze i nie wrócą one do Ciebie z informacją o konieczności naniesienia poprawek. Jeżeli pracodawca zdecydował, że w pierwszych dniach pracy ma cię przyuczać konkretny pracownik (np. ten, po którym stanowisko masz przejąć), to do niego kieruj wszelkie pytania.

Szukasz pracy?

Pracownik techniczny – konserwator

TOP APART SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

  • Szczyrk
Dodana

Recepcjonistki/tów zatrudnimy

Centrum Barnabitów

  • Warszawa
Dodana

Pracownik call center

DOTCOM SP. Z O.O.

  • 28-30 zł / h
  • Warszawa
Dodana

Pracownik sklepu internetowego

DOTCOM SP. Z O.O.

  • 4 500-5 000 zł / mc
  • Warszawa
Dodana
Dodana

jak sobie poradzić z pierwszymi dniami w nowej pracy - infografika
Nie krytykuj, nie oceniaj

W każdej pracy przyjmuje się pewne rozwiązania. Być może już w pierwszych dniach w firmie zauważyłeś, że niektóre rzeczy można robić lepiej, inne poprawić. Ponieważ jednak jesteś osobą nową, to takie uwagi mogą nie zostać odebrane dobrze. Zamiast oceniać czy krytykować, skoncentruj się na poznaniu swoich obowiązków. Nie zawsze łatwo jest wyczuć, jak się zachować w pierwszych dniach pracy, ale z pewnością nie pomaga nadmiar uwag i ocen w kierunku pracy osób, które są w danej firmie dłużej i mają większe doświadczenie.

Później, gdy nawiążesz już dobry kontakt z zespołem i będziesz doceniany za swoją pracę, będziesz mógł podsunąć ciekawe pomysły czy zgłaszać swoje wątpliwości. Być może niektóre z nich zostaną wdrożone, a Ty zyskasz w oczach szefa.

Zapamiętaj!
W pierwszych dniach komunikacji z zespołem pracowników unikaj skrajności. Nie przedstawianie się i niechętny kontakt będą taką samą gafą, jak przesadne zainteresowanie i wypytywanie nowych współpracowników. Nawet jeśli z różnych powodów zżera Cię ciekawość, staraj się zachować umiar.

Były pracodawca – wypowiadaj się o nim z szacunkiem

Możesz nie mieć dobrego zdania o swoim byłym pracodawcy, ale nie powinieneś dzielić się swoimi poglądami z osobami, z którymi dopiero rozpocząłeś pracę. Faktycznie nie znasz ich, nie wiesz, kogo oni znają i czy przypadkiem treść tych rozmów nie trafi do uszu twojego byłego lub aktualnego szefa. Choć nie powinieneś zakładać, że współpracownicy chcą się Ciebie pozbyć, lepiej wykazać się przezornością.

Jest też inny powód, dla którego warto wyrażać się z szacunkiem o byłym pracodawcy – czy zatrudniałbyś pracownika, który oczernia poprzedniego szefa? Możesz oczywiście powiedzieć, że nie dogadywałeś się w sprawach np. organizacji pracy z byłym przełożonym, ale wdawanie się w szczegóły uznaj za zbyteczne. Ostatecznie to przecież sprawa między Tobą a osobą zupełnie niezwiązaną z obecnym miejscem zatrudnienia.

Video

Zintegruj się ze współpracownikami

Przerwa śniadaniowa, na którą wybierają się wszyscy? A może wspólne wyjście po pracy? Nie daj się prosić! To świetny sposób, aby lepiej poznać osoby, z którymi będziesz spędzał w pracy minimum 8 godzin dziennie.

Jeżeli zostałeś zatrudniony w dużej firmie, to być może Twój szef szykuje np. wyjazd integracyjny. W takiej sytuacji również nie wypada odmówić – lepiej zrobisz, jeżeli po prostu spakujesz walizki i nie wyłamiesz się.  Oczywiście, jeśli wyjazd nie koliguje z ważnymi planami i nie masz wobec niego żadnych zastrzeżeń prócz zwykłych obaw i niepewności. Pamiętaj – dobra zabawa zbliża ludzi. A zgrany zespół potrafi więcej.

To może Cię również zainteresować

Pierwszy dzień w pracy. Jak go przeżyć?

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista ds. marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma ponad 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

10 komentarzy

Małgorzata

Małgorzata

Dobry artykuł, ale mam wrażenie, że nie zawsze jest łatwo zintegrować się ze współpracownikami i że czasami może się zdarzyć, że zespół nie jest zbyt przyjazny. Mam nadzieję, że nie będzie to miało wpływu na moje szanse znalezienia pracy.
Celina

Celina

Artykuł dobrze oddaje istotę pierwszych dni w pracy. Zdecydowanie preferuję pracowników, którzy są otwarci na współpracę z zespołem i szanują innych pracowników, w tym także swojego poprzedniego pracodawcę.
Karol

Karol

Cieszę się, że trafiłem na ten artykuł. Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą mi w przyszłości, gdy już znajdę nową pracę i stawie pierwsze kroki w nowym środowisku.
zupa

zupa

Myślę, że artykuł jest przydatny dla każdego, kto szuka pracy. Na pewno warto pamiętać o tym, żeby nie krytykować czy oczerniać poprzednich pracodawców i być otwartym na współpracę z zespołem.
Izabellla22222

Izabellla22222

Dobry artykuł, zważywszy na fakt, że niedawno rozpocząłem nową pracę. Dzięki niemu lepiej zrozumiałem, jakie zachowania są pożądane w pierwszych dniach pracy.
Mugacz

Mugacz

Każdy jest inny więc trzeba po prostu to przeżyć albo realizować porady takie jak w tym artku, w przeciwnym razie będziesz spędzać mnóstwo czasu na sprawdzaniu pracy, mikrozarządzaniu i radzeniu sobie z podwyższonym poziomem stresu.
Ola

Ola

Dziś jestem po pierwszym dniu pracy. (Swojej pierwszej pracy po skończeniu szkoly). Czuje się bardzo zle... w domu płakałam chyba z godzine, bo nikogo nie znam z nikim nie rozmawiałam, sniadanie jadlam sama.. Sądzę że ta praca nie jest dla mnie... Może malo mozna stwierdzić po 1 dniu, ale czuje, ze nawet nie dotrwam do końca okresu próbnego, czyli w moim przypadku 2 miesięcy...
Ela

Ela

Jednym ludziom to przychodzi łatwo a innym trudno. Nigdy nie ma reguły jak będzie. To samo dotyczy ludzi pracujących w danym środowisku jak się zachowują.
pracownik Romi

pracownik Romi

Zaś nie jest tak źle. Nie bać się pierwszej pracy, albo pracy po zwolnieniu. Zintegrować się z pracownikami. Mile z nimi mówić. Wykonywać sumiennie swoją pracę. Zadbać o fajną atmosferę.
Nadia

Nadia

Bez przesady z każdym dniem bywa lepiej. To po prostu normalna rzecz i jedni to przechodzą lepiej inni gorzej. Nie ma przecież jakichś metod. Każdy to przeżyje.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.