Twoje wsparcie w rekrutacji

Pierwsze dni w pracy - jak sobie poradzić z uczuciem obcości?

Pierwsze dni w pracy - jak sobie poradzić z uczuciem obcości?
Właśnie dowiedziałeś się, że dostałeś pierwszą w życiu pracę? Musisz wiedzieć, że pierwsze dni w nowym miejscu pracy są takim samym źródłem stresu, jak rozmowa kwalifikacyjna. Jak poradzić sobie z poczuciem obcości?

Pamiętasz, ile czasu przygotowywałeś się do rozmowy kwalifikacyjnej? Mimo że teraz nikt już nie będzie cię sprawdzał, ale uczył, to jednak większość pracowników zgodnie przyznaje, że pierwsze dni pracy w nowej firmie to wyzwanie. Trzeba zmierzyć się nie tylko ze stresem, lecz także poznawaniem nowych ludzi i pierwszymi służbowymi poleceniami przełożonych.

Zależy ci, aby wypaść w pracy najlepiej? Jest to możliwe, o ile będziesz pamiętał o kilku prostych wskazówkach.


Współpracownicy to nie wrogowie

Każdy pracownik pamięta swój pierwszy dzień pracy i nie każdy wspomina go dobrze. Nie traktuj zatem współpracowników jako wrogów – większość z nich z chęcią ci pomoże, o ile o taką pomoc poprosisz. Co więcej, jeżeli trafisz do zgranego zespołu, to może się okazać, że już po kilku minutach zapomnisz, że jesteś nowy.

Podstawowa zasada sprowadza się do tego, abyś zadawał współpracownikom pytania wówczas, gdy nie jesteś czegoś pewien. W ten sposób upewnisz się, że powierzone zadania wykonasz dobrze i nie wrócą one do ciebie z informacją o konieczności naniesienia poprawek. Jeżeli pracodawca zdecydował, że w pierwszych tygodniach pracy ma cię przyuczać konkretny pracownik (np. ten, po którym stanowisko masz przejąć), to do niego kieruj wszelkie pytania.


Nie krytykuj, nie oceniaj

W każdej pracy przyjmuje się pewne rozwiązania. Być może już w pierwszych dniach w firmie zauważyłeś, że niektóre rzeczy można robić lepiej, inne poprawić. Ponieważ jednak jesteś osobą nową, to takie uwagi mogą nie zostać odebrane dobrze. Zamiast oceniać czy krytykować, skoncentruj się na poznaniu swoich obowiązków. Później, gdy nawiążesz już dobry kontakt z zespołem i będziesz doceniany za swoją pracę, będziesz mógł podsunąć ciekawe pomysły. Być może niektóre z nich zostaną wdrożone, a ty zyskasz w oczach szefa.

To Cię powinno też zainteresować: Pierwszy dzień w pracy. Jak go przeżyć?


Czytaj także: Pomodoro, czyli skuteczna technika zarządzania czasem


Były pracodawca? Wypowiadaj się o nim z szacunkiem

Możesz nie mieć dobrego zdania o swoim byłym pracodawcy, ale nie powinieneś dzielić się swoimi poglądami z osobami, z którymi dopiero rozpocząłeś pracę. Faktycznie nie znasz ich, nie wiesz, kogo oni znają i czy przypadkiem treść tych rozmów nie trafi do uszu twojego byłego lub aktualnego szefa. Choć nie powinieneś zakładać, że współpracownicy chcą się ciebie pozbyć, powinieneś wykazać się przezornością.

Jest też inny powód, dla którego warto wyrażać się o swoim byłym pracodawcy co najmniej z szacunkiem – czy zatrudniałbyś pracownika, który oczernia poprzedniego szefa? Możesz oczywiście powiedzieć, że nie dogadywałeś się w sprawach np. organizacji pracy z byłym przełożonym, ale wdawanie się w szczegóły uznaj za zbyteczne.


Zintegruj się ze współpracownikami

Przerwa śniadaniowa, na którą wybierają się wszyscy? A może wspólne wyjście po pracy? Nie daj się prosić! To świetny sposób, aby lepiej poznać osoby, z którymi będziesz spędzał w pracy minimum 8 godzin dziennie.

Jeżeli zostałeś zatrudniony w dużej firmie, to być może twój szef szykuje np. wyjazd integracyjny. W takiej sytuacji również nie wypada odmówić – lepiej zrobisz, jeżeli po prostu spakujesz walizki i nie wyłamiesz się. Pamiętaj – dobra zabawa zbliża ludzi. A zgrany zespół potrafi więcej.
 

jak sobie poradzić z pierwszymi dniami w nowej pracy - infografika

 

Oferty pracy z Katowic i okolic znajdziesz na stronie: praca-katowice.info/oferty-pracy/katowice
 

 

Oceń ten wpis
Pierwsze dni w pracy - jak sobie poradzić z uczuciem obcości?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 3

Opinie

pracownik Romi
2019-05-21, 13:34
Zaś nie jest tak źle. Nie bać się pierwszej pracy, albo pracy po zwolnieniu. Zintegrować się z pracownikami. Mile z nimi mówić. Wykonywać sumiennie swoją pracę. Zadbać o fajną atmosferę.
Nadia
2019-05-07, 17:21
Bez przesady z każdym dniem bywa lepiej. To po prostu normalna rzecz i jedni to przechodzą lepiej inni gorzej. Nie ma przecież jakichś metod. Każdy to przeżyje.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.