Pierwsze dni w pracy - jak sobie poradzić z uczuciem obcości?

Pierwsze dni w pracy - jak sobie poradzić z uczuciem obcości?
Właśnie dowiedziałeś się, że dostałeś pierwszą w życiu pracę? Musisz wiedzieć, że pierwsze dni w nowym miejscu pracy są takim samym źródłem stresu, jak rozmowa kwalifikacyjna. Jak poradzić sobie z poczuciem obcości?

Pamiętasz, ile czasu przygotowywałeś się do rozmowy kwalifikacyjnej? Mimo że teraz nikt już nie będzie cię sprawdzał, ale uczył, to jednak większość pracowników zgodnie przyznaje, że pierwsze dni pracy w nowej firmie to wyzwanie. Trzeba zmierzyć się nie tylko ze stresem, lecz także poznawaniem nowych ludzi i pierwszymi służbowymi poleceniami przełożonych. Zależy Ci, aby wypaść najlepiej i pozytywnie zapamiętać pierwszy dzień pracy? Jest to możliwe, o ile będziesz pamiętał o kilku prostych wskazówkach.

Współpracownicy to nie wrogowie

Każdy pracownik pamięta swój pierwszy dzień pracy i nie każdy wspomina go dobrze. Stres w nowej pracy jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Kiedy zrobisz wstępne badania lekarskie do pracy, przyjdzie czas na zapoznanie się z zespołem i rozpoczęcie Twojego przeszkolenia. Nie traktuj współpracowników jako wrogów – większość z nich z chęcią Ci pomoże, o ile o taką pomoc poprosisz. Co więcej, jeżeli trafisz do zgranego zespołu, to może się okazać, że już po kilku minutach zapomnisz, że jesteś nowy.

Podstawowa zasada sprowadza się do tego, abyś zadawał współpracownikom pytania wówczas, gdy nie jesteś czegoś pewien. W ten sposób upewnisz się, że powierzone zadania wykonasz dobrze i nie wrócą one do Ciebie z informacją o konieczności naniesienia poprawek. Jeżeli pracodawca zdecydował, że w pierwszych dniach pracy ma cię przyuczać konkretny pracownik (np. ten, po którym stanowisko masz przejąć), to do niego kieruj wszelkie pytania.

jak sobie poradzić z pierwszymi dniami w nowej pracy - infografika
Nie krytykuj, nie oceniaj

W każdej pracy przyjmuje się pewne rozwiązania. Być może już w pierwszych dniach w firmie zauważyłeś, że niektóre rzeczy można robić lepiej, inne poprawić. Ponieważ jednak jesteś osobą nową, to takie uwagi mogą nie zostać odebrane dobrze. Zamiast oceniać czy krytykować, skoncentruj się na poznaniu swoich obowiązków. Nie zawsze łatwo jest wyczuć, jak się zachować w pierwszych dniach pracy, ale z pewnością nie pomaga nadmiar uwag i ocen w kierunku pracy osób, które są w danej firmie dłużej i mają większe doświadczenie.

To Cię powinno też zainteresować: Pierwszy dzień w pracy. Jak go przeżyć?

Później, gdy nawiążesz już dobry kontakt z zespołem i będziesz doceniany za swoją pracę, będziesz mógł podsunąć ciekawe pomysły czy zgłaszać swoje wątpliwości. Być może niektóre z nich zostaną wdrożone, a Ty zyskasz w oczach szefa.

Zapamiętaj!W pierwszych dniach komunikacji z zespołem pracowników unikaj skrajności. Nie przedstawianie się i niechętny kontakt będą taką samą gafą, jak przesadne zainteresowanie i wypytywanie nowych współpracowników. Nawet jeśli z różnych powodów zżera Cię ciekawość, staraj się zachować umiar.

Były pracodawca – wypowiadaj się o nim z szacunkiem

Możesz nie mieć dobrego zdania o swoim byłym pracodawcy, ale nie powinieneś dzielić się swoimi poglądami z osobami, z którymi dopiero rozpocząłeś pracę. Faktycznie nie znasz ich, nie wiesz, kogo oni znają i czy przypadkiem treść tych rozmów nie trafi do uszu twojego byłego lub aktualnego szefa. Choć nie powinieneś zakładać, że współpracownicy chcą się Ciebie pozbyć, lepiej wykazać się przezornością.

Jest też inny powód, dla którego warto wyrażać się z szacunkiem o byłym pracodawcy – czy zatrudniałbyś pracownika, który oczernia poprzedniego szefa? Możesz oczywiście powiedzieć, że nie dogadywałeś się w sprawach np. organizacji pracy z byłym przełożonym, ale wdawanie się w szczegóły uznaj za zbyteczne. Ostatecznie to przecież sprawa między Tobą a osobą zupełnie niezwiązaną z obecnym miejscem zatrudnienia.

Zintegruj się ze współpracownikami

Przerwa śniadaniowa, na którą wybierają się wszyscy? A może wspólne wyjście po pracy? Nie daj się prosić! To świetny sposób, aby lepiej poznać osoby, z którymi będziesz spędzał w pracy minimum 8 godzin dziennie.

Jeżeli zostałeś zatrudniony w dużej firmie, to być może Twój szef szykuje np. wyjazd integracyjny. W takiej sytuacji również nie wypada odmówić – lepiej zrobisz, jeżeli po prostu spakujesz walizki i nie wyłamiesz się.  Oczywiście, jeśli wyjazd nie koliguje z ważnymi planami i nie masz wobec niego żadnych zastrzeżeń prócz zwykłych obaw i niepewności. Pamiętaj – dobra zabawa zbliża ludzi. A zgrany zespół potrafi więcej.

Oceń ten wpis
Pierwsze dni w pracy - jak sobie poradzić z uczuciem obcości?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Ola
2021-06-01, 19:01
Dziś jestem po pierwszym dniu pracy. (Swojej pierwszej pracy po skończeniu szkoly). Czuje się bardzo zle... w domu płakałam chyba z godzine, bo nikogo nie znam z nikim nie rozmawiałam, sniadanie jadlam sama.. Sądzę że ta praca nie jest dla mnie... Może malo mozna stwierdzić po 1 dniu, ale czuje, ze nawet nie dotrwam do końca okresu próbnego, czyli w moim przypadku 2 miesięcy...
Ela
2019-12-11, 12:25
Jednym ludziom to przychodzi łatwo a innym trudno. Nigdy nie ma reguły jak będzie. To samo dotyczy ludzi pracujących w danym środowisku jak się zachowują.
pracownik Romi
2019-05-21, 13:34
Zaś nie jest tak źle. Nie bać się pierwszej pracy, albo pracy po zwolnieniu. Zintegrować się z pracownikami. Mile z nimi mówić. Wykonywać sumiennie swoją pracę. Zadbać o fajną atmosferę.
Nadia
2019-05-07, 17:21
Bez przesady z każdym dniem bywa lepiej. To po prostu normalna rzecz i jedni to przechodzą lepiej inni gorzej. Nie ma przecież jakichś metod. Każdy to przeżyje.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.