Praca dla studenta

Apple czy Windows do pracy - jakie urządzenia wolą pracownicy?

25 października 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

3 komentarze
Apple czy Windows do pracy - jakie urządzenia wolą pracownicy?
Odpowiedni dobór urządzeń biurowych w firmie w znaczny sposób wpływa na wygodę i efektywność pracy. Treść artykułu pomoże podjąć decyzje, przedstawiając zalety poszczególnych systemów operacyjnych oraz wskazując na najpopularniejsze rozwiązanie wykorzystywane w kraju. Aby praca przy komputerze była komfortowa i nieszkodliwa dla zdrowia, należy również pamiętać o odpoczynku. Komu on przysługuje?

Zobacz także artykuł pod tytułem: Odpoczynek od komputera - komu przysługuje?

Jakie urządzenia biurowe dominują w Polsce?

Wśród komputerów i laptopów zawierających system operacyjny Windows najczęściej używane zarówno przez firmy, jak i użytkowników indywidualnych są urządzenia HP. Przedsiębiorstwa cenią sprzęt biurowy tej marki za niezawodność, zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa, wydajność, a także stonowany design. Chętnie wybierane są również laptopy DELLI. Nawet najtańsze urządzenia biurowe tej marki mogą spełniać podstawowe wymagania użytkownika. Często używane są również urządzenia Lenovo. W tym wypadku inwestycja nieco większej sumy pieniędzy pozwoli uzyskać najlepszy laptop do pracy w biurze. Coraz większą popularnością cieszą się również wykorzystywane przez największe światowe korporacje urządzenia biurowe wyprodukowane przez Apple. Jak się okazuje, sprzęt tej kultowej marki jest doskonale dostosowany do specyfiki tego rodzaju pracy.

Jakie software dominuje w Polsce?

Zarówno system operacyjny Windows, jak i MacOS cieszą się ogromną popularnością zarówno w kraju oraz na świecie. Na urządzenia biurowe z systemem operacyjnym MacOS dawniej decydowali się przede wszystkim profesjonaliści, którzy inwestowali w sprzęt pozwalający im na wykonanie pracy takiej jak tworzenie grafiki czy montaż. Najnowszą, 13 wersją oprogramowania, jest macOS Ventura. Obecnie ten system operacyjny jest wybierany coraz częściej przez polskie firmy, jak i użytkowników indywidualni. Mimo to w dalszym ciągu numerem jeden, jeżeli chodzi o popularność, pozostaje Windows. Może to być związane z faktem, że ten system operacyjny jest udostępnianym na rynku wielu różnym producentom. Użytkownicy Apple mogą  z łatwością przerzucić się na ten cieszący się popularnością, powszechnie użytkowany system operacyjny. Z tego względu jednym z najczęściej wykorzystywanych oprogramowań komputerowych jest Microsoft Windows 11.

Szukasz pracy?

Grafik

Aranżacja Realizacja Światła Andrzej Groda

  • Śląskie
Dodana

Inżynier ds. Inwestycji Budowlanych

Dijo Baking Sp. z o.o.

  • Wrocław
Dodana

Sortowanie paczek**TYGODNIÓWKI**24/h**Bielsko-Biała

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Jaworze
  • 24-25 zł / h
Dodana

Praca dodatkowa- tygodniówki- Rybitwy - popołudnia godz.15.00-20.00

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Niepołomice
  • 26-26 zł / h
Dodana
Dodana

Zalety Apple jako systemu operacyjnego

Wśród licznych zalet tego systemu operacyjnego można wymienić przede wszystkim:

1. Intuicyjność, która pozytywnie wpływa na komfort użytkowania i jest dostosowana do potrzeb nowych użytkowników. Doceniają oni m.in. prosty, atrakcyjny wizualnie i łatwy w obsłudze interfejs, dzięki któremu praca przy komputerze jest przyjemnością. Takie rozwiązanie pozwala na komfortową pracę zarówno prawdziwym specjalistom, jak i osobom, które chcą wygodnie użytkować laptop w czasie wolnym.

2. Możliwość bezproblemowego przekazywania danych pomiędzy poszczególnymi urządzeniami Apple, dzięki bezproblemowej i niezwykle szybkiej integracji z innym sprzętem tej firmy. W przypadku Apple nie ulega wątpliwości, że ekosystem jest na najwyższym poziomie.

3. Inną niewątpliwą zaletą sprzętu Apple jest możliwość ich uniwersalnego zastosowania. Urządzenia są dostosowane do potrzeb osób niedosłyszących czy niedowidzących.

4. System operacyjny w przypadku komputerów i laptopów tej marki działa w sposób stabilny, sprawny i odpowiednio zoptymalizowany. Jest to związane przede wszystkim z faktem, że jest on dostosowany jedynie typowo pod urządzenia Apple.

5. Brak konieczności dokonywania częstych aktualizacji, co nie wpływa na jakość użytkowania przez lata. 

6. Nowi użytkownicy mogą zacząć korzystać z dopiero co zakupionego sprzętu praktycznie od zaraz, nie ma konieczności instalacji.

7. Wysoki poziom bezpieczeństwa użytkowania z racji faktu, że MacOS należy do systemów zamkniętych. Z tego względu użytkownik ma możliwość instalacji jedynie tych programów, które został wcześniej poddane weryfikacji.

8. Zarówno komputery, jak i laptopy z systemem MacOS odznaczają się wydajnością na najwyższym poziomie.

9. Inną docenianą cechą tego systemu operacyjnego jest jego niezawodność związana z jego przewidywalnością.

Zalety Windows jako programu do obsługi urządzeń

Najważniejsze zalety systemu Windows to:

1. Możliwość znalezienia sprzętu w bardziej ekonomicznej cenie w stosunku do komputerów i laptopów Apple, co jest związane m.in. z większą dostępnością do tego programu. 

2. Z kwestią dużej dostępności jest również związana większa różnorodność dostępnego sprzętu. Dzięki temu konsumenci mogą bez problemu zainwestować w model dostosowany zarówno do swoich indywidualnych potrzeb, jak i specyfiki pracy w danym przedsiębiorstwie. Może on zadziałać na najnowszych zaawansowanym sprzęcie oraz komputerach i laptopach sprzed wielu lat.

3. Dużym atutem, docenianym przez użytkowników systemu Microsoft Windows jest fakt, że mają oni możliwość intuicyjnego zarządzania kilkoma ekranami w tym samym czasie. Dla wielu ludzi wpływa to pozytywnie na komfort pracy. 

4. Niektóre z niezbędnych w danej pracy programów można uruchomić jedynie w systemie Windows. Jest to szczególnie istotne dla osób, które operują w firmie narzędziami sprzed wielu lat, które mogą nie działać na systemie MacOS. Jest to związana z brakiem wprowadzenia znaczących zmian w architekturze procesora. Uniwersalność w tej kwestii to jeden z kluczowych powodów, dla których konsumenci decydują się na zakup komputerów z oprogramowaniem Microsoft Windows.

Apple czy Windows - wnioski

Nie jest łatwe w sposób jednoznaczny określenie, który z rodzajów urządzeń biurowych jest lepszy. Wiele kwestii związanych z wydajnością czy niezawodnością przeważa na korzyść systemu MacOS. Mimo to pewne kwestie stanowią dla pracowników i przedsiębiorców niekwestionowane zalety systemu Windows. Użytkownicy mają dostęp w przypadku większości modeli laptopów z systemem Windows do szeregu różnych portów. W tym samym czasie najnowsze modele Apple nie umożliwiają podłączenia USD, co może stanowić problem w przypadku chęci przerzucania dokumentów czy prezentacji na pendrive. Można oczywiście dokupić odpowiednie rozszerzenie, ale wiąże się to z kosztami rzędu nawet kilkuset złotych. Ponadto wśród licznych modelów zawierający Microsoft Windows można znaleźć takie, które spełniają wymogi, a jednocześnie są oferowane w znacznie korzystniejszej cenie. Oba rozwiązania mają bez wątpienia wiele zalet. Z tego względu najlepiej, gdy dane przedsiębiorstwo wybierze rozwiązanie na podstawie swoich najistotniejszych potrzeb.

Video

FAQ - czyli najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na temat urządzeń biurowych w Polsce

Najczęściej zadawane pytania

Czy użytkownicy systemu operacyjnego MacOS mogą korzystać z pakietu Microsoft Office?

Tak, wszyscy posiadacze Apple mają możliwość korzystania z takich programów, jak Excel, PowerPoint czy Word.

Czy istnieje możliwość zainstalowania systemu Windows na komputerach i laptopach Apple?

Tak, można bez problemu zainstalować Microsoft Windows przy użyciu m.in. Boot Camp.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

3 komentarze

Damian

Damian

Informacje dotyczące popularności urządzeń biurowych i oprogramowania to dla mnie podstawa wiedzy, którą muszę mieć jako pracodawca. Artykuł jest przystępnie napisany i cieszy mnie fakt, że koncentruje się na wymaganiach i funkcjonalności, a nie na samej marce urządzenia. To dla mnie najważniejsze, aby pracownicy mieli sprzęt dobrej jakości, który spełnia ich potrzeby.
pracownica Jola

pracownica Jola

Dobrze, że artykuł porusza również kwestie softwaru. Dla mnie jako pracownika korzystającego z urządzeń Apple, warto wiedzieć jakie korzyści daje mi ten system operacyjny. Natomiast nie powinno się lekceważyć również innych opcji na rynku, takich jak Windows, bo w końcu chodzi o wydajność w pracy, a nie tylko o markę urządzenia.
Nigeria

Nigeria

Czy to znaczy, że będąc bezrobotnym warto skłonić się do nauki obsługi systemu Windows, aby zwiększyć swoją szansę na znalezienie pracy? Niezależnie od odpowiedzi, artykuł jest ciekawie napisany.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka