Zawody i ich potencjał

Grafik komputerowy - czym się zajmuje oraz jak nim zostać?

6 grudnia 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 23 głosy

23 głosy

7 komentarzy
Grafik komputerowy - czym się zajmuje oraz jak nim zostać?
W obecnych czasach coraz popularniejsze stają się zawody związane z branżą kreatywną. Dobrym przykładem profesji, która odgrywa coraz większą rolę jest grafika komputerowa. W dobie kultury obrazkowej i sporej popularności mediów społecznościowych osoby specjalizujące się w tym obszarze nie mogą narzekać na brak pracy. Czym konkretnie zajmuje się grafik komputerowy i czy jest to atrakcyjne zajęcie? Przyjrzyjmy się temu bliżej!

Zobacz także artykuł: Branża IT - zapotrzebowanie na specjalistów rośnie 

Grafik komputerowy – czym się zajmuje oraz jak nim zostać?

Grafika komputerowa od wielu już lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego, ponieważ osoby, które posiadają w tej materii odpowiednie umiejętności i wiedzę, z sukcesami odnajdują się na rynku pracy. Jak się jednak okazuje, praca grafika komputerowego tylko z pozoru wydaje się prosta, w praktyce jednak jest związana z koniecznością funkcjonowania pod presją czasu, a jednocześnie zachowania jak najwyższej jakości. 

Jak zostać grafikiem komputerowym?

Najprościej tłumacząc, grafik komputerowy wykonuje zawód z pogranicza twórczości artystycznej oraz informatyki. Co do zasady, pracuje on z wykorzystaniem komputera oraz innych rozwiązań technologicznych, w tym np. tabletu graficznego. Jak zostać grafikiem komputerowym - wiele osób zadaje sobie to pytanie. Czy konieczne jest wykształcenie w tym kierunku lub może wystarczy ukończony kurs grafiki komputerowej? Niestety, nie ma idealnej odpowiedzi na te pytania, ponieważ wiele zależy od konkretnego przypadku. Oczywiście ukończenie studiów informatycznych czy artystycznych jest atutem, ale z całą pewnością o wiele ważniejsze od posiadania dyplomu wyższej uczelni są umiejętności, jakimi może pochwalić się dana osoba. Jeśli ktoś chce pracować w tym zawodzie powinien także zadbać o zdobycie doświadczenia oraz zbudować odpowiednie portfolio, które zwiększy jego szanse na zatrudnienie.

Jakie kompetencje powinien posiadać grafik komputerowy?

Przede wszystkim musi być kreatywny, mieć zmysł artystyczny i wysoko rozwinięte wyczucie estetyki. Grafik komputerowy powinien ponadto sprawnie posługiwać się komputerem, w tym umieć korzystać z programów takich jak Adobe Photoshop, Adobe inDesign, Corel Draw czy Adobe Illustrator, które są nieodłącznym elementem jego pracy. Ważne, aby ciągle się rozwijał, m.in. biorąc udział w różnego rodzaju szkoleniach czy kursach, dzięki którym nauczy się nowych rzeczy. 

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Grafik

Graphic Designer

DTP, Digital Technology Poland

  • Zielona Góra
Dodana

Kierowca kat. B Elastyczny grafik od zaraz! Kraków

INNOVATIVE TRANSPORTS CARS sp. z o.o.

  • 4 300-9 081 zł / mc
  • Kraków
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana

Dostawca zakupów / Kurier KAT.B - ELASTYCZNY GRAFIK!

Holding1 – Grupa Express

  • 30 zł / h (zal. od umowy)
  • Warszawa
Dodana

Staż - grafik komputerowy-plastyk

Centralna Baza Ofert Pracy

  • Opole
Dodana

Co trzeba umieć, aby zostać grafikiem komputerowym

Tak naprawdę grafików komputerowych można podzielić na dwie grupy: warsztatowców oraz wirtuozów. Ci pierwsi kierują się w swojej pracy przede wszystkim tym, aby dany projekt był wykonany zgodnie z ogólnie przyjętymi kanonami, drudzy z kolei nie zwracają tak dużej uwagi na zasady dotyczące m.in. tworzenia odpowiedniej kompozycji, dobierania kolorów, ale za to ufają swojej intuicji i wyobraźni. Grafik komputerowy powinien poza tym umieć pracować pod presją czasu, być komunikatywnym, a także być na bieżąco z nowymi trendami ze świata multimediów, marketingu, designu, reklamy czy ogólnie pojętego projektowania graficznego. Dodatkowym atutem jest zawsze znajomość CSS, HTML oraz innych języków programowania. 

Czym zajmuje się grafik komputerowy?

Grafika komputerowa to na tyle obszerna dziedzina, że nie sposób wskazać kilku obszarów, w których działają osoby wykonujące ten zawód. Zakres ich pracy jest bowiem szeroki i uzależniony m.in. od potrzeb oraz wymagań samego pracodawcy czy klientów. Można jednak wskazać kilka obowiązków, które w większości przypadków są przydzielone grafikowi komputerowemu. Należą do nich m.in. przygotowywanie wizualnej strony kampanii reklamowych, tworzenie ilustracji, rysunków czy grafik na strony internetowe, ulotki, billboardy itp, projektowanie logotypów firm, skład materiałów do druku i wiele innych. Najczęściej graficy muszą korzystać z wielu narzędzi równolegle, w tym zarówno z programów stricte graficznych, jak i służących do montażu wideo, tworzenia animacji czy obróbki zdjęć.

Gdzie najczęściej graficy komputerowi znajdują zatrudnienie?

Szeroki wachlarz umiejętności grafików komputerowych sprawia, że znajdą oni zatrudnienie w wielu przedsiębiorstwach na polskim, jak i zagranicznym rynku. Zaletą tej pracy jest to, że można ją wykonywać stacjonarnie, ale i zdalnie, co jest coraz popularniejszym rozwiązaniem. Grafików komputerowych poszukują przede wszystkim wydawnictwa, portale internetowe, agencje PR, podmioty z branży reklamowej czy eventowej. 

Video

Ile zarabia grafik komputerowy?

Grafik komputerowy zarobki - na jakim poziomie się kształtują? Tutaj również wiele zależy od miejsca pracy, posiadanych umiejętności, doświadczenia oraz zakresu obowiązków. Szacuje się jednak, że mediana zarobków w tym zawodzie wynosi 4 510 złotych brutto miesięcznie. Jest to jednak wyłącznie uśredniony wynik, a na największe pensje mogą liczyć graficy pracujący w Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu. Tam także notuje się największe zapotrzebowanie na przedstawicieli tego zawodu. Jak to się ma np. do wynagrodzenia informatyków? W tym miejscu warto sprawdzić, ile zarabiają programiści. Pamiętajmy także, że dobrą alternatywą dla pracy na etacie lub współpracy z konkretną firmą jest działanie w ramach własnego przedsiębiorstwa, co jest popularne także wśród grafików komputerowych. 

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się grafik komputerowy?

Grafik komputerowy musi łączyć w swojej pracy aspekty artystyczne oraz informatyczne. Trudno jednoznacznie scharakteryzować tę profesję, ponieważ zakres obowiązków jest ustalany indywidualnie, w zależności od konkretnych potrzeb. Najogólniej jednak rzecz ujmując, graficy komputerowi zajmują się kampaniami marketingowymi i reklamowymi pod kątem przygotowywania grafik, ilustracji, makiet 3D, projektowaniem ulotek, billboardów, składem papierowych magazynów itp.

Grafik komputerowy - gdzie znajdzie pracę i za ile?

Grafik komputerowy znajdzie zatrudnienie w wielu branżach, w tym przede wszystkim mediach, wydawnictwach, agencjach kreatywnych, reklamowych czy public relations. W dobie ogromnej popularności social mediów graficy komputerowi nie mogą narzekać na brak pracy. Znajdą ją bowiem zarówno w dużych przedsiębiorstwach, gdzie istnieją działy graficzne, jak i w niewielkich firmach.

7 komentarzy

Mama

Mama

Syn chce iść na grafikę komputerową.Czy to dobry pomysł.Jakie są plusy i minusy.Czy znajdzie pracę bez problemu?
Pietrek

Pietrek

Bardzo dobry artykuł dla osób, które chcą się dowiedzieć, czym zajmuje się grafik komputerowy i jakie umiejętności są potrzebne do podjęcia pracy w tej dziedzinie. Dzięki takim informacjom łatwiej jest podejmować decyzje dotyczące ścieżki zawodowej.
Hubert

Hubert

Zgadzam się z tym, co napisano w artykule - o wiele ważniejsze od wykształcenia czy dyplomu są umiejętności grafika. Bardzo miło jest zatrudniać kreatywnych i zaangażowanych pracowników, którzy dbają o rozwój swoich kompetencji.
Bander

Bander

Jak dla mnie ten artykuł jest bardzo optymistyczny, co mnie cieszy jako osobę poszukującą pracy. Myślę, że mam odpowiednie umiejętności, ale teraz będę starał/a się jeszcze bardziej rozwijać.
Irena

Irena

Ciekawy artykuł dla osób, które szukają zatrudnienia w branży grafiki komputerowej. Słyszałam, że jest dużo pracy, ale nie wiedziałam, co dokładnie wymagają od kandydatów. Teraz już wiem.
janek

janek

Jako osoba pracująca na co dzień w branży, mogę powiedzieć, że artykuł jest bardzo rzeczowy i dobrze odzwierciedla wymagania wobec grafika komputerowego. Potwierdzam, że umiejętności i portfolio są kluczowe w tej pracy.
jakub

jakub

L tbh

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.