Motywowanie pracowników

Jak pracownicy mogą dbać o ekologię w firmie, w której pracują?

20 września 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 19 głosów

19 głosów

0 komentarzy
Jak pracownicy mogą dbać o ekologię w firmie, w której pracują?
Ekologia w firmie to jeden z ważniejszych aspektów, na które obecnie powinny zwrócić uwagę przedsiębiorstwa. Dotyczy ona nie tylko działań podejmowanych odgórnie, ale również postaw samych pracowników, do których przyjęcia warto ich zachęcać. Jest to bardzo istotne nie tylko pod kątem PR, ale również troski o środowisko naturalne, które jest naszym wspólnym dobrem.

Z artykułu dowiesz się:

 • jakie ekologiczne nawyki mogą wyrobić sobie pracownicy,
 • jak zachęcić pracowników do przyjmowania ekologicznych postaw,
 • jakie biuro można nazwać ekologicznym,
 • dlaczego segregacja odpadów w firmie jest tak istotna?

Przeczytaj także: Czym jest BDO i kto musi się zarejestrować?

Jakie ekologiczne nawyki mogą wypracować sobie pracownicy?

Ekologiczne postawy można przyjmować każdego dnia i to bez względu na zajmowane stanowisko. Wiele z nich można dosłownie przenieść z własnego mieszkania - ostatecznie w domach większość pracowników również stara się dbać o środowisko naturalne, dzięki czemu można też sporo zaoszczędzić. 

Podstawowe nawyki, jakie powinni wyrobić sobie pracownicy, to:

 • wyłączanie światła, gdy wychodzą z pokoju lub z toalety,
 • segregowanie odpadów,
 • zużywanie mniejszej ilości papieru, drukowanie wyłącznie potrzebnych dokumentów,
 • recykling papieru - wiele notatek można sporządzić na wolnych stronach zadrukowanych już kartek,
 • dojazd do pracy rowerem bądź komunikacją miejską,
 • wyłączanie komputera podczas wychodzenia na przerwę,
 • przygotowywanie tylko takiej ilości wody na kawę lub herbatę, która będzie im potrzebna,
 • niezużywanie nadmiernej ilości wody, na przykład podczas mycia rąk.

Wbrew pozorom takie codzienne nawyki mogą zrobić wiele dobrego dla naszej planety, jednak choć brzmią całkiem prosto, niektórym ich wyrobienie wcale nie przychodzi łatwo.

Video

Szukasz pracy?

Asystent biurowy

Aranżacja Realizacja Światła Andrzej Groda

 • Bielsko-Biała
Dodana

Asystent Projektanta drogowego

ROBIMART Sp. z o.o.

 • Pruszków
Dodana

Sortowanie paczek**TYGODNIÓWKI**24/h**Bielsko-Biała

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
 • 24-25 zł / h
Dodana

Sortowanie paczek**TYGODNIÓWKI**24/h**Bielsko-Biała

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Jaworze
 • 24-25 zł / h
Dodana
Dodana

Jak zachęcić pracowników do ekologii w firmie?

CSR w firmach, czyli społeczna odpowiedzialność biznesu, która ukierunkowana jest między innymi na aspekty związane z ochroną środowiska, to działania mające na celu między innymi dotarcie do swoich pracowników. Właściciele firmy powinni podejmować decyzje odgórne, które będą miały dobry wpływ na ekosystem - na przykład używanie do produkcji materiałów z recyklingu. Niemniej jednak ważne jest również motywowanie pracowników do przyjmowania proekologicznych postaw.

Bardzo istotne jest przede wszystkim edukowanie - nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak duży wpływ ma na środowisko naturalne. Szkolenia z tego zakresu, plakaty czy krótkie prelekcje z pewnością okażą się dobrym rozwiązaniem. W stopce maila może widnieć informacja odnośnie drukowania wyłącznie tych dokumentów, które rzeczywiście są potrzebne.

Pracodawcy czasami stosują również gratyfikacje finansowe dla pracowników, którzy przyjmują postawy proekologiczne, jednak w pierwszej kolejności należy skupić się na ich edukowaniu i uświadamianiu. Ważne, aby dobry przykład szedł z góry, czyli był dawany przez samych pracodawców. Polityka CSR w firmie powinna zostać opracowana i wdrożona w taki sposób, aby pracownicy mogli dowiedzieć się, jakie działania na rzecz ochrony planety podejmuje ich pracodawca.

Jakie kroki w tym kierunku może poczynić pracodawca?

Zasady CSR w firmie muszą być jasne i powinny dotyczyć wszystkich pracowników w tym samym stopniu. Co to oznacza w praktyce? Otóż pracodawcy mają do dyspozycji wiele narzędzi, które umożliwiają zachęcanie pracowników do przyjmowania proekologicznych postaw. CSR w polskich firmach coraz częściej bazuje na dopłatach do biletów na autobus, pociąg czy tramwaj, a w niektórych przypadkach można też uzyskać dofinansowanie na zakup roweru. Przedsiębiorstwa z bogato rozwiniętą infrastrukturą inwestują również we własne rowery, które pozostają do dyspozycji pracowników. Wszystko po to, aby ograniczyć ruch samochodowy na drogach.

Dobrym pomysłem jest również wprowadzenie obowiązku segregowania śmieci, ustawiając na każdym piętrze budynku odpowiednie kosze. Należy je oznaczyć tak, aby pracownicy wiedzieli, jakie odpady gdzie wrzucić.

Pracodawcy coraz częściej decydują się wymieniać artykuły piśmiennicze na takie, które są produkowane z materiałów z recyklingu. Mogą być to na przykład papierowe długopisy pozostające do dyspozycji pracowników.

Dobrze, aby w firmie co jakiś czas odbywały się szkolenia dotyczące tego, jakie ekologiczne postawy mogą przyjmować pracownicy, aby chronić naszą planetę. Okresowo warto im również przesyłać różnego typu filmy edukacyjne bądź inne materiały, które w ciekawy sposób opowiadają o ekologii.

Ekologiczne biuro

Działania CSR w firmach nie ograniczają się wyłącznie do promowania ekologicznych postaw wśród pracowników. Coraz częściej mówi się także o biurach, które są przyjazne środowisku naturalnemu.

Jak należy urządzić takowe? Przede wszystkim należy zapobiegać utratom ciepła, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Dobrze, jeśli system ogrzewania sterowany jest odgórnie. W przeciwnym razie należy pouczyć pracowników, aby nie otwierali okien, gdy kaloryfery pracują na pełnych obrotach. 

W ekologicznym biurze meble wykonane są z odpowiednich materiałów, których utylizacja nie będzie szkodliwa dla środowiska naturalnego. Nie znajdziemy tam zbędnych bibelotów, które nie tylko przeszkadzają w pracy, lecz dodatkowo najczęściej wyprodukowane są z plastiku i innego rodzaju groźnych substancji. W ekologicznym biurze nie brakuje natomiast roślin, które stają się jego znakiem rozpoznawczym. Produkują one życiodajny tlen, który pozytywnie wpływa także na pracowników, odświeżając ich umysły.

Segregacja odpadów

Ekologia w firmie powinna bazować również na segregacji odpadów, o której z roku na rok można usłyszeć coraz więcej. Nie wszyscy mają świadomość tego, jak wiele odpadów każdego dnia produkuje się w biurach, a co dopiero w firmach produkcyjnych.

Oczywiście, w przypadku produkcji za ich odprowadzanie odpowiedzialne są poszczególne osoby, jednak pracownicy powinni segregować swoje własne odpady, które w ciągu dnia zostawiają w biurze. Mowa tutaj na przykład o opakowaniach po jedzeniu, papierowych torebkach czy odpadach zmieszanych, których nie można już odzyskać. 

W każdym biurze powinny być dostępne kosze do segregacji. Niemniej jednak pracownicy muszą też wiedzieć, jak prawidłowo selekcjonować odpady. W tym celu warto powiesić tabliczki edukacyjne nad poszczególnymi kubłami z zaznaczeniem, co można do nich wrzucać, a czego absolutnie nie. Tutaj ponownie mamy do czynienia z odpowiednim przeszkoleniem pracowników, o którym nie można zapominać.

Podsumowanie:
 • Ekologiczne postawy można wypracować każdego dnia, a edukacja pracowników oraz motywacja do przyjmowania proekologicznych postaw są bardzo ważne w tym procesie
 • Polityka CSR w firmie musi być jasna i dotyczyć wszystkich pracowników w tym samym stopniu. Pracodawca może zachęcać do ekologicznych postaw poprzez np. dofinansowanie do biletów na transport publiczny, inwestycje w rowery czy segregację odpadów
 • Efektywne zarządzanie biurem powinno składać się z takiego projektowania budynku i urządzeń, które ograniczą utraty energii oraz unikać szkodliwych substancji. Rośliny w biurze wprowadzą klimat przyjaźni dla środowiska naturalnego
 • Segregacja odpadów w firmie jest ważna, ponieważ pozwala na zminimalizowanie szkodliwego wpływu na środowisko i umożliwia recykling odpadów

Najczęściej zadawane pytania

Jak zachęcić pracowników do przyjmowania proekologicznych postaw?

Zadaniem pracodawcy jest przede wszystkim uświadamianie podwładnych, jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego. Z drugiej strony, można również promować poszczególne zachowania, na przykład dofinansowując zakup biletów autobusowych.

Jak stworzyć ekologiczne biuro?

W ekologicznym biurze nie brakuje roślin, natomiast meble wykonane są z materiałów nadających się do recyklingu. Ponadto należy zapobiegać stratom energii i ciepła.

Jakie postawy proekologiczne mogą przyjmować pracownicy?

Pracownicy mogą zachowywać się w pracy podobnie jak w domu, na przykład segregując śmieci, wyłączając prąd, gdy wychodzą z pomieszczenia, oszczędzając papier czy zużywając mniejsze ilości wody.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka