Działalność gospodarcza

Czym jest BDO i kto musi się zarejestrować?

29 listopada 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 11 głosów

11 głosów

5 komentarzy
Czym jest BDO i kto musi się zarejestrować?
BDO oznacza Bazę Danych Odpadowych, która jest silnie związana z rządowym Ministerstwem Klimatu i Środowiska. BDO to rejestr, rodzaj systemu informatycznego i bazy danych na oficjalnych serwerach rządowych, gdzie znajdują się informacje o gospodarowaniu odpadami. Dowiedz się, kto musi dostarczyć sprawozdanie do BDO i co znajdziemy w Bazie Danych odpadowych.

Czym jest BDO?

Baza Danych Odpadowych na dobre wystartowała w roku 2020. O tej pory w jednym miejscu są udostępnianie informacje o gospodarce odpadami (w tym odpadami produktowymi i opakowaniowymi). Cele powstania rejestru BDO są na równi ekonomiczne i ekologiczne, ponieważ chodzi jednocześnie o lepsze zarządzanie odpadami oraz ochronę przyrody, np, przez powstawaniem nielegalnych składowisk śmieci. Dzięki powstaniu BDO i nałożeniu na pewne podmioty składania sprawozdań do tego systemu, zauważamy też pozytywny wzrost poziomu utylizacji i recyklingu. Całość systemu działa w pełni online.

Nie ma żadnych wątpliwości, że BDO jest potrzebne wszystkim, aby zapewnić odpowiedni poziom kontroli nad gospodarowaniem odpadami, gromadzić informacje o działalności, która polega na gospodarowaniu odpadami, a także wyeliminować nadużycia w tej sferze gospodarki. W ten sposób powstał system pozwalający na zrównoważone i optymalne dbanie o środowisko naturalne. BDO jest projektem doskonale zgodnym z postulatami Zielonego Ładu, który jest tak bardzo ważny dla całej Europy, a jego cele są wyznaczone przez UE oraz kraje członkowskie ściśle i zasilane olbrzymimi funduszami.

BDO - kto musi się rejestrować?

W Bazie Danych Odpadowych z obowiązku ustawowego muszą zarejestrować się pewne podmioty gospodarcze. Rejestracja i składanie sprawozdań do BDO dotyczą każdego przedsiębiorcy, który w trakcie swojej działalności wytwarza odpady (efekty uboczne działalności gospodarczej, które są klasyfikowane jako odpady) lub prowadzi ich ewidencję. W rejestrze BDO znajdą się także ci wszyscy, którzy produkują opakowania lub pakują w opakowania swoje produkty. Tak samo będzie z firmami wprowadzającymi na rynek opony, smary przemysłowe, elektrośmieci w postaci akumulatorów lub baterii oraz rożnego rodzaju urządzenia zasilane elektrycznie - te produkty, po zużyciu, zostają uznane za odpady, którymi trzeba się “zaopiekować” w sposób szczególnie pieczołowity, ponieważ mają bardzo zgubny wpływ na środowisko. Rejestracja w BDO jest określona w ustawie, tak samo obowiązek dostarczania do tej bazy sprawozdań. Zachodzą jednak pewne modyfikacje, ponieważ rejestracja w Bazie Danych Odpadowych jest także zależna od lokalizacji i miejsca prowadzenia działalności gospodarczej oraz typu i ilości odpadów, które muszą być składowane.

Szukasz pracy?

Lektorzy Nauczyciele Języków Obcych

Świat Języków Obcych "TIME"

 • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Pracownik Sklepu Świat Prasy - Kluczbork

Świat Prasy Spółka Akcyjna

 • Kluczbork
Dodana

Projektant Konstrukcji Budowlanych

SMART-HR

 • Mińsk Mazowiecki
Dodana

KURIER Kierowca DHL

Grimp Logistics Sp. Z o.o.

 • Zielona Góra
 • 4 000-5 700 zł / mc
Dodana

Video

BDO – kto jest zwolniony z rejestracji?

Kto nie musi rejestrować się w BDO? Nie każda firma wytwarzająca odpady trafia ze swoimi sprawozdaniami do bazy. Na przykład jeśli zakład produkcyjny posiada teren, gdzie implementowano komunalne osady ściekowe służące do wytwarzania kompostu lub paszy dla zwierząt - są zwolnione z rejestracji w BDO. Niektóre firmy zbierające opakowania po produktach spożywczych lub lekach, także nie muszą składać sprawozdań do BDO. Jeżeli nasz firma jest w stanie sama przetransportować swoje odpady, także nie znajdziemy jej w bazie BDO. Zwolnieni z obowiązku rejestracji w Bazie Danych Odpadowych są także rolnicy (poniżej 75 hektarów), sklepy pakujące swoje produkty w opakowania podlegające recyklingowi. Jeżeli jesteśmy osobą fizyczną i uczestniczymy w komunalnym systemie składowania odpadów, wtedy również nie musimy zgłaszać naszych działań do BDO.

Rejestracja w BDO – terminy

Terminy rejestracji w BDO są jasne i zrozumiałe dla każdego. Oficjalna strona rządowa sprowadza całe zagadnienie terminów rejestracji w Bazie Danych Odpadowych do dwóch krótkich punktów. Pierwszym z nich jest obowiązek rejestracji w BDO przed rozpoczęciem działalności, o której będziemy wiedzieli, że podlega pod ustawę. Drugi punkt wyłącznie przypomina, że jeśli nasza działalność podlega pod rejestrację i sprawozdawczość w Bazie Danych Odpadowych, a my nie dokonaliśmy wpisu, wtedy naszym obowiązkiem jest rejestracja w możliwie najkrótszym czasie.

Kara za niezarejestrowanie firmy w BDO

W przypadku gdy nasza firma, ze względu na prowadzoną działalność i wytwarzanie odpadów, jest zobligowana do rejestracji w BDO, a zaniecha wykonania tego obowiązku, musi liczyć się z urzędowo nakładanymi karami finansowymi. Tak naprawdę w polskim prawie za zaniechanie to grozi nawet areszt. Nad przestrzeganiem przepisów czuwają inspektorzy ochrony środowiska w każdym województwie. Jeżeli Inspektorat stwierdzi, że prowadzimy działalność podlegającą rejestracji w BDO, a my nie widniejemy w tym rejestrze, wtedy poniesiemy konsekwencje finansowe. Areszt jest stosowany niezwykle rzadko, ale wysokość kary pieniężnej może wynieść nawet milion złotych, więc lepiej zapisać swoje przedsiębiorstwo do bazy Danych Odpadowych.

Podsumowanie:
  • BDO ma na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu kontroli nad gospodarowaniem odpadami oraz zbierania informacji o działalności w tej sferze i eliminowanie nadużyć w zakresie gospodarki odpadami.
  • Rejestracja i składanie sprawozdań dotyczy każdego przedsiębiorcy wytwarzającego odpady lub prowadzącego ich ewidencję, producentów opakowań, opon, smarów przemysłowych i urządzeń zasilanych elektrycznie.
  • Firmy zwolnione z rejestracji to te, które posiadają teren z komunalnymi osadami ściekowymi, zbierające opakowania podlegające recyklingowi, transportujące swoje odpady, rolnicy poniżej 75 hektarów oraz osoby uczestniczące w komunalnym systemie składowania odpadów.
  • Kara za niezarejestrowanie firmy w BDO to finansowe kary nakładane przez Inspektorat Ochrony Środowiska, a w skrajnych przypadkach grozi nawet areszt.

Najczęściej zadawane pytania

BDO - Baza Danych Odpadowych

Bazę Danych Odpadowych (BDO) prowadzi Ministerstwo Kultury i Środowiska. Rejestr w BDO jest konieczny dla niektórych przedsiębiorstw wytwarzających odpady. BDO służy dwóm celom: ochronie środowiska oraz racjonalizacji gospodarowania odpadami na terenie kraju.

Rejestracja w BDO i składanie sprawozdań w BDO

Ustawa wyszczególnia dokładnie wszystkie podmioty gospodarcze, które muszą zarejestrować się w BDO i składać sprawozdania. Z ustawy dowiemy się także o wyjątkach, czyli o tym, kto nie musi rejestrować się w BDO. Proces rejestracji w Bazie Danych Odpadowych jest przyjemnym i łatwym do spełnienia obowiązkiem.

Czemu służy rejestr BDO?

Rejestr BDO powstał głównie z powodu wielkiego nacisku, jaki Unia Europejska przykłada do spraw klimatu i ochrony środowiska. BDO służy głównie do celów ekologicznych, które zostają zrealizowane poprzez mądrzejsze i bardziej efektywne zarządzanie odpadami gospodarczymi. Jego działanie ma także wymierne i pozytywne efekty ekonomiczne.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Jerzy

Jerzy

Nie zgadzam się z tym, że BDO to kolejne biurokratyczne przymusy dla przedsiębiorców. Jest to coś, co powinniśmy traktować poważnie, a rejestracja w systemie powinna być obowiązkowa dla wszystkich, którzy wytwarzają jakiekolwiek odpady. To nasza odpowiedzialność wobec środowiska i przyszłych pokoleń.
Polak

Polak

BDO to ważny krok w kierunku ochrony środowiska naturalnego. Musimy podjąć kroki, aby zabezpieczyć przyszłość dla naszych dzieci i wnuków. Wiadomo, że wprowadzenie BDO wiąże się z pewnymi kosztami, ale w dłuższej perspektywie warto. Liczę na to, że wszyscy przedsiębiorcy podejmą odpowiednie działania.
Jolka

Jolka

BDO to coś, o czym powinniśmy słyszeć już w szkole. Informacje o tym systemie i jego wymogach powinny być rozpowszechniane wśród społeczeństwa, aby każdy wiedział, co robić z odpadami i jak przyczynić się do ochrony środowiska.
honorata

honorata

BDO to kolejny system biurokratyczny, który zwiększa koszty dla przedsiębiorstw. Mam jednak nadzieję, że to rzeczywiście przyczyni się do poprawy ochrony środowiska, co z kolei korzystnie wpłynie na nasze zdrowie.
RIki

RIki

Prawdą jest, że BDO jest swego rodzaju problemem dla wielu przedsiębiorstw w Polsce. Jednakże, szkoda, że wiele osób oraz firm nie do końca zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji. Każdy powinien wziąć ten temat na poważnie i zarejestrować się w BDO, aby spełnić swoje obowiązki wobec środowiska naturalnego.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.