!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Oświadczenie o niestosowaniu ulgi dla klasy średniej - najważniejsze informacje

4 lipca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

0 komentarzy

Oświadczenie o niestosowaniu ulgi dla klasy średniej - najważniejsze informacje
Obowiązujący od tego roku Nowy Polski Ład wprowadził ogromne zmiany na gruncie prawa podatkowego i nie tylko. Modyfikacja istniejących od wielu lat zasad sprawiła, że zarówno osoby pracujący na etacie, jak i przedsiębiorcy stanęli przed licznymi dylematami. Jeden z nich dotyczy tego, czy warto złożyć tzw. oświadczenie o rezygnacji z ulgi dla klasy średniej. W kontekście nowelizacji przepisów warto dokładnie przyjrzeć się temu zagadnieniu.

Zobacz także: Ulga dla klasy średniej - najważniejsze informacje 

Oświadczenie o niestosowaniu ulgi dla klasy średniej — najważniejsze informacje

Nowy Ład 2022 od samego początku był zapowiadany przez rządzących jako kompleksowa, lecz korzystna dla większości Polaków rewolucja podatkowa. Korzystny wpływ na płace i emerytury, wsparcie dla osób prywatnych oraz podmiotów gospodarczych, a także wiele różnego rodzaju ulg podatkowych - to kilka założeń, które miały przekonać naszych rodaków do optymistycznego przyjęcia nowych rozwiązań. Tymczasem, nowelizacja przepisów budzi skrajne emocje, a wiele osób zastanawia się, czy czy składać oświadczenie o niestosowaniu ulgi dla klasy średniej?

Czym jest ulga dla klasy średniej?

Zanim dokładnie wyjaśnimy, czym jest oświadczenie o niestosowaniu ulgi dla klasy średniej oraz kiedy i jak można je złożyć, warto dowiedzieć się, jak należy rozumieć pojęcie “ulga dla klasy średniej”. Jak się okazuje, to po prostu ulga, której celem jest obniżenie wysokości podatku dochodowego potrącanego z wynagrodzenia pracownika. W przypadku tej ulgi bierze się pod uwagę przedział przychodów w perspektywie miesięcznej (od 5701 zł do 11 141 zł) lub rocznej (od 68 412 zł do 133 692,01 zł). Kwotę ulgi dla klasy średniej w przypadku pracownika oblicza co do zasady pracownik działu płac, jeśli chodzi z kolei o przedsiębiorców warto zlecić to zadanie księgowej. Pozwoli to na uniknięcie jakichkolwiek błędów czy wątpliwości, szczególnie wówczas, gdy nie jesteśmy pewni, czy ulga dla klasy średniej jest dla nas opłacalna. 

Video

Komu przysługuje ulga dla klasy średniej?

Ulga dla klasy średniej, jak wskazuje sama nazwa, nie jest zarezerwowana dla każdego. Oprócz kryterium dotyczącego wysokości przychodu, istotne znaczenie ma również to, z jakiego tytułu otrzymujemy wynagrodzenie. Na ulgę mogą liczyć przede wszystkim osoby prowadzące działalność gospodarczą, ale tylko w sytuacji, gdy rozliczają podatek na zasadach ogólnych, a także wszyscy zatrudnieni na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy czy pracy nakładczej. Oznacza to, że ulga nie dotyczy na przykład emerytów, zleceniobiorców, osób zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło, ale również przedsiębiorców, którzy jako formę opodatkowania wybrali ryczałt czy stawkę liniową. Ulgi nie wykorzystają ponadto osoby poniżej 26. roku życia, ponieważ są one z mocy prawa zwolnione z obowiązku uiszczania podatku dochodowego. 

Kto zyska korzystając z ulgi dla klasy średniej?

Ulga dla klasy średniej ma zminimalizować negatywne skutki wynikające z likwidacji możliwości odliczenia składki zdrowotnej od zaliczki na podatek dochodowy. Zmiana ta sprawia, że pracownicy, jak i przedsiębiorcy mogą spodziewać się znacznie wyższych zobowiązań podatkowych. Na uldze dla klasy średniej skorzystają jednak wyłącznie osoby, które spełniają wymienione wcześniej kryteria, a więc osiągnęły mieszczący się w widełkach przychód i to z uprawniającej do zastosowania ulgi formy zatrudnienia. To niezwykle istotne w kontekście tego, kiedy złożyć oświadczenie o niestosowaniu ulgi dla klasy średniej i czy w ogóle warto to zrobić? Ulga opłaca się przede wszystkim tym, którzy zarabiają miesięcznie mniej niż 5500 zł brutto, natomiast osoby otrzymujące wynagrodzenie mieszczące się w przedziale 5500 zł - 10 000 zł brutto praktycznie nie odczują żadnych korzyści. Jeśli z kolei chodzi o pracowników czy przedsiębiorców, których miesięczne przychody przekraczają 10 000 brutto - nie powinni oni zastosować ulgi, ponieważ mogą na tym stracić. 

Zmiana Polskiego Nowego Ładu, a ulga dla klasy średniej

Jeśli dana osoba nie ma pewności, jaki dokładnie przychód wygeneruje w ciągu roku podatkowego, zalecane jest złożenie oświadczenia o niezastosowaniu ulgi dla klasy średniej. W przypadku przekroczenia ustawowych widełek i skorzystaniu z ulgi, podatnik będzie musiał po złożeniu rocznego zeznania, zapłacić zaległą należność. To dlatego ulga dla klasy średniej jest wskazana głównie w sytuacji, gdy pracownik otrzymuje co miesiąc taką samą kwotę wynagrodzenia. Oświadczenie o niestosowaniu ulgi dla klasy średniej wzór - jakie informacje powinno zawierać? Ustawodawca nie narzuca konkretnej treści takiego dokumenty, podatnik może więc zawrzeć swoje oświadczenie w jednym zdaniu, powołując się na stosowne przepisy ustawowe i składając własnoręczny podpis. Warto dodać, że oświadczenie można złożyć w każdej chwili, a pracodawca musi zastosować je najpóźniej od następnego miesiąca. 

Video

Jak będzie wyglądało opodatkowanie po zmianie Polskiego Nowego Ładu?

Ostatnie tygodnie przyniosły nowe pomysły rządzących, które dotyczą także ulgi dla klasy średniej. Zgodnie z przyjętą nowelizacją przepisów, ulga dla klasy średniej ma zostać wycofana, a zastąpi ją obniżenie stawki podatku dochodowego z 17% do 12%. Ulga ma być stosowana jeszcze do końca czerwca i zniknąć 1 lipca 2022 r. Czas pokaże, jak zmiana przepisów podatkowych będzie wyglądać w praktyce, w tym przede wszystkim, jak wpłynie na odczucia samych podatników, którzy ponownie będą musieli odnaleźć się w nowej rzeczywistości. 

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.