Urlop okolicznościowy

Dni wolne w 2022 roku - kiedy zaplanować urlop?

19 listopada 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

5 komentarzy
Dni wolne w 2022 roku - kiedy zaplanować urlop?
W jakie dni zaplanować urlop w 2022 roku? Od odpowiedzi na to pytanie zależy, czy dobrze wykorzystamy nasze urlopy. Powiemy o tym wszystko i pomożemy maksymalnie efektywnie zaplanować urlop już teraz, podając dni wolne od pracy oraz święta w 2022 roku.

W jakie dni zaplanować urlop w 2022 roku? Od odpowiedzi na to pytanie zależy, czy dobrze wykorzystamy nasze urlopy. Powiemy o tym wszystko i pomożemy maksymalnie efektywnie zaplanować urlop już teraz, podając dni wolne od pracy oraz święta w 2022 roku. Pytanie: Kiedy zaplanować urlop? wprawdzie nadal zależy od Państwa potrzeb i preferencji, jednakże znając święta i dni wolne w 2022, będziemy w stanie zyskać czas i komfort, gdy zgłosimy urlopy do naszego pracodawcy.

Kiedy wypadają dni wolne od pracy w 2022 roku?

To, co powiemy, od razu mogą wpisać sobie Państwo do kalendarza, ponieważ podamy wszystkie daty dla roku 2022, na które przypadają święta i inne dni wolne od pracy. Takich dni wolnych, które podpowiedzą nam kiedy zaplanować urlop w 2022, jest dokładnie trzynaście. Jeżeli więc chodzi o ich liczbę, to rok 2022 będzie dość obfity pod tym względem.

Prosimy więc o otworzenie notesów w komputerach, kalendarzy, zanotowania następujących faktów - pełna lista dni wolnych od od pracy w roku 2022 obejmuje:

 • dla stycznia - 1 i 6;
 • dla kwietnia - 17 i 18;
 • dla maja - 1 i 3;
 • dla czerwca - 5 i 16;
 • w sierpniu dniem wolnym od pracy będzie 15;
 • w listopadzie dwa takie dni - 1 i 11;
 • tak samo w grudniu - 25 i 26.

 

Rysuje się więc pewna mapa, po której będziemy mogli nawigować przez cały rok. Widzimy początek roku, zaraz po nocy sylwestrowej - tutaj mamy spore możliwości wydłużenia naszego odpoczynku i z pewnością większość z nas z tego skorzysta. Potem Wielkanoc w kwietniu, czas spotkań z najbliższymi. Początek maja jak zwykle przynosi wiosnę i rozpoczyna się świętami. W czerwcu będą dwa dni wolne od pracy, dzięki którym rozszerzymy zakres naszego urlopu i wypoczniemy w ciepłe, letnie dni. Dalej mamy jeden dzień w połowie sierpnia, a następnie Zaduszki i Dzień Niepodległości w listopadzie. Potem - pod koniec roku - przychodzą Boże Narodzenie i Gwiazdka. Końcowy okres roku bardzo gładko możemy przedłużyć z początkiem roku następnego i zebrać przez ten dłuższy czas siły, które powinny nam starczyć aż do wakacji.

Szukasz pracy?
Dodana

(PS) Sprzedawca do cukierni

SGP APT Sp. z o.o.

 • Poznań
Dodana

**Sortowanie paczek** - TYGODNIÓWKI - Warszawa

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Radzymin
 • 30-30 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV

( PS ) Pracownik gospodarczy

SGP APT Sp. z o.o.

 • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

(dś) Pracownik produkcji - praca od zaraz!

Human & Hunter Sp. Z O.O.

 • Bieruń
 • 6 020-6 400 zł / mc
Dodana

Dni ustawowo wolne od pracy

Przez dni wolne od pracy na mocy ustawy rozumiemy takie dni w roku, dla których istnieje obowiązujące prawo, które stanowi, że ich nadejście w kalendarzu oznacza zwolnienie z obowiązku pracy i jest to potwierdzone ustawowo i oficjalnie. Wprawdzie niektóre zakłady pracy - szczególnie w branżach gastronomicznych, hotelarskich, różnego rodzaju branżach usługowych - mogą wtedy prowadzić działalność, ale też nie we wszystkie z wymienionych powyżej dni i świąt uznanych za wolne do pracy. A jeśli już w tych szczególnych dniach, kiedy większość z nas odpoczywa, ktoś pracuje, to znaczy to, że po prostu obsługuje większość społeczną zaopatrując ją w narzędzia do rozrywki w czasie wolnym. W ten sposób w dni wolne od pracy mogą na przykład funkcjonować kina czy restauracje, których pracownicy zgodzili się pracować w te dni. Pracodawca - bez specjalnych uprawnień - nie ma nas prawa prosić o przyjście do pracy w ustawowe święto lub dzień wolny od pracy zatwierdzone prawnie i ustanowione dniem wolnym od pracy.

Tak to wygląda od strony formalnej. A teraz powiedzmy o największych “smaczkach” dotyczących tego, kiedy zaplanować urlop w 2022 roku - zatem teraz kilka słów na temat oczekiwanych przez wszystkich długich weekendów w roku 2022.

Długie weekendy w 2022 roku

Pierwszy długi weekend w roku 2002 możemy połączyć z ostatnimi dniami wolnymi, jakie mamy do dyspozycji w roku 2021, a które pozostawiliśmy z myślą o świętach Bożego Narodzenia. Niektórzy z nas na przełomie roków cieszą się wypoczynkiem nawet dwa tygodnie lub dłużej. Ale, biorąc pod uwagę wyłącznie rok 2022, spotykamy się z następującą sytuacją: dzień noworoczny przypada na sobotę, a kilka dni później, w czwartek 6 stycznia, znów znajdujemy dzień ustawowo wolny od pracy. Zatem nawet jeśli nie będziemy przebywać na urlopie od Nowego Roku do 6 stycznia, to nadal warto wziąć urlop w dniu 7 stycznia, czyli w piątek, i zyskać cztery dni niezakłóconego odpoczynku, tym bardziej, że będzie to czas świeżo po świętach i Nowym Roku, kiedy dzieje się tak wiele w naszym życiu.

Wiele osób skorzysta też z okazji w kwietniu i między poniedziałkiem 18 kwietnia, jako dniem wolnym od pracy, przedłuży Wielkanoc o cały tydzień (od 19 do 22 kwietnia i dalej przez weekend). Bardzo zgrabnie można także skorzystać z bardzo długiego weekendu podczas świąt państwowych na początku maja. Z kolei dzień wolny jakim jest 16 czerwca pozwala nam wydłużyć weekend do 4 dni. Następnie w sierpniu dzień piętnasty tego miesiąca w naturalny sposób przedłuża weekend o jeden dzień. 1 listopada, który przypada w roku 2022 na wtorek, aż się prosi o wydłużenie weekendu podwójnie, poprzez złożenie wniosku urlopowego na poniedziałek 31 października. Następny weekend w listopadzie, z powodu Dnia Niepodległości (11 listopada), także staje się dłuższy. A pod koniec roku oczywiście Boże Narodzenie i następnie wkroczenie w Nowy Rok - w tym czasie nietrudno zorganizować sobie wspaniałe wakacje zimowe z rodziną i przyjaciółmi.

Video

W jakie dni opłaca się zaplanować urlop w 2022 roku?

Podane powyżej porady dotyczą dni, w które najlepiej zaplanować sobie urlop w roku 2022. Rozsądek nakazuje brać te okoliczności pod uwagę, ponieważ często - jak widzieliśmy - wzięcie jednego dnia urlopu, będzie skutkować niezakłóconym wypoczynkiem przez wiele dni. Preferencje odnoszące się do planowania urlopów oczywiście u każdego z nas mogą się różnić, w zależności od charakteru pracy i innych czynników, ale podane powyżej informacje z pewnością pozwolą na lepsze planowanie urlopów w roku 2022.

Podsumowanie:
  • W roku 2022 będzie trzynaście dni wolne od pracy, na które warto zwrócić uwagę.
  • Dni wolne od pracy na mocy ustawy oznaczają zwolnienie z obowiązku pracy, choć niektóre branże mogą wtedy prowadzić działalność.
  • Najlepsze okazje na wydłużenie urlopu w 2022 roku to między innymi weekendy podczas świąt, takich jak Wielkanoc czy Boże Narodzenie.
  • Wybierając odpowiednie dni na urlop, czasami wystarczy wziąć tylko jeden dzień, aby zyskać kilka dni niezakłóconego wypoczynku.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są dni wolne w roku 2022?

W roku 2022 zdarza się 13 dni wolnych od pracy, w tym świąt. Ustawowo wolne od pracy dni w roku 2022 stwarzają dość szerokie możliwości dla racjonalnego rozplanowania swojego urlopu. Mamy na myśli takie wykorzystanie okazji świąt i dni wolnych od pracy, aby wydłużyć maksymalnie swój odpoczynek.

Kiedy zaplanować urlop w 2022?

Najlepszym sposobem na zaplanowanie urlopu jest posłużenie się ogólnie dostępną wiedzą o świętach i dniach wolnych w 2022 roku. To pomoże nam zbudować “mosty” pomiędzy dniami i tygodniami, ponieważ urlop zaplanowany na jeden dzień, może oznaczać kilka wolnych dni z rzędu. Aby wiedzieć w jakie dni zaplanować urlop w 2022 prosimy przeczytać nasz artykuł lub skorzystać z kalendarza.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

....

....

Najważniejsze, że będą długie weekendy, na które będzie można wyjechać z rodziną i odpocząć od szarej rzeczywistości.
Mąż

Mąż

Cieszę się, że w 2022 roku będzie tyle dni wolnych od pracy, ale jako pracodawca trochę się martwię, jak to wpłynie na wydajność pracowników.
prac. KL

prac. KL

Dni wolne od pracy? A co to za przywilej dla bezrobotnych? Może raczej powinniśmy skupić się na szukaniu pracy, a nie na odpoczynku?
Artur 1997

Artur 1997

Nie mam jeszcze pracy, ale mam nadzieję, że w końcu znajdę i będę mogła korzystać z dni wolnych w 2022 roku.
Jacek

Jacek

Świetnie, że jest tyle dni wolnych od pracy w 2022 roku, na pewno skorzystam z nich, żeby odpocząć!

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.