Urlop wypoczynkowy

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę a w niedzielę - komu przysługuje? Szablon planu urlopowego na 2023

3 listopada 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

5 komentarzy

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę a w niedzielę - komu przysługuje? Szablon planu urlopowego na 2023
Każdy z nas lubi wolne i urlop. Do dyspozycji mamy limit urlopu wypoczynkowego, układające się w kalendarzu długie weekendy, święta. Ale także dodatkowe dni wolne od pracy, jeśli święto przypada w sobotę. Sprawdźmy więc, jak jest to uregulowane, by optymalnie zaplanować urlop na 2023 r.

Dzień wolny za święto - podstawa prawna

Aktem prawnym, który reguluje wszystkie kwestie związane z dniami wolnymi od pracy jest Kodeks Pracy. To właśnie art. 132 tej ustawy stwierdza, iż „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”.

Zapis ten w jednym ze swoich wyroków potwierdził też Trybunał Konstytucyjny. I dlatego już od kilku lat w Polsce, za każdy dzień ustawowo wolny od pracy, będący świętem i przypadający w sobotę, przypada dodatkowy dzień wolny od pracy.

Wniosek o dzień wolny za święto przypadające w sobotę i jego wzór? Niestety takiego wniosku nie składają pracownicy, zarówno zbiorowo jak i indywidualnie. To samodzielna decyzja pracodawcy w tym zakresie, ale też obowiązek by taki dzień wyznaczyć bez uprzedniego wniosku.

Plan urlopowy

Terminy dni wolnych od pracy nie zostały określone w Kodeksie pracy

Kodeks Pracy nie precyzuje jakie dni są w Polsce świętami i dniami wolnymi od pracy. Wpisane są one w różnego rodzaju inne ustawy i rozporządzenia Rady Ministrów. Według obecnego stan prawnego mamy w Polsce 13 świąt, państwowych i religijnych, które s jednocześnie dniami wolnymi od pracy.

Są to odpowiednio:

 • 1 stycznia – Nowy Rok,
 • 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
 • pierwszy dzień Wielkanocy (święto zawsze wypadające w pierwszą niedzielę, po pierwszej wiosennej pełni księżyca),
 • drugi dzień Wielkanocy (święto zawsze wypadające w poniedziałek bezpośrednio po Wielkanocy),
 • 1 maja – Święto Pracy,
 • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
 • Zielone Świątki (Zesłanie Ducha Świętego) – (święto zawsze wypadające w niedzielę),
 • Dzień Bożego Ciała, którego data jest ruchoma i wypada zawsze 60 dni po Wielkanocy,
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
 • 1 listopada – Święto Wszystkich Świętych,
 • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
 • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
 • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

Dzień wolny za święto kiedy nie przysługuje?

Dzień wolny za święto nie przysługuje jednak we wszystkich przypadkach. Po pierwsze nie przysługuje on za święto wypadające w niedzielę, która jest dla pracownika dniem wolny od pracy jak i pracującym. Także pracownicy, którzy w trakcie święta przebywali na urlopie macierzyńskim nie otrzymają za ten dzień dodatkowego dnia wolnego od pracy. Podobnie jest w przypadku choroby i przebywania na zwolnieniu lekarskim w dniu święta. Wtedy też nie przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy. Wynika to z faktu, iż zasiłek chorobowy i macierzyński przypadają za każdy dzień niezdolności do pracy, a więc także za dni wolne.

Szukasz pracy?

Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta Biznesowego

Sweet Gallery Sp. z o.o. Sp. K.

 • Warszawa
Dodana

Senior / Accounting Specialist with French

Human & Hunter Professional

 • Wrocław
Dodana
Dodana
Polecana
Dodana

Automatyk (programista PLC i robotyk)

Centrum Inżynieryjne

 • Bielsko-Biała
Dodana
Polecana

Choroba w dzień wolny za święto

W przypadku gdy w wyznaczony przez Pracodawcę dzień wolny za święto wypadnie nam choroba i będziemy przebywać na zwolnieniu lekarskim, nie przysługuje nam inny wolny dzień lub obniżenie wymiaru czasu pracy. Pracodawca zrealizował swój obowiązek, wyznaczając dzień wolny i taka losowa sytuacja nie nakłada na niego, żadnych dodatkowych obowiązków. Pamiętajmy też o tym, iż w trakcie zwolnienia lekarskiego pracownik otrzymuje wynagrodzenie jako osoba objęta ubezpieczeniem chorobowym.

W jakim terminie udzielić dodatkowego wolnego?

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę wyznacza samodzielnie pracodawca. Nie ma on obowiązku, ustalając tę datę, konsultować tej decyzji z pracownikami czy związkami zawodowymi. Co więcej, ma w tej kwestii sporą elastyczność, gdyż każdy pracownik może mieć ten dzień wyznaczony w innym terminie. Data ta może zostać wyznaczona po lub także przed świętem, którego dotyczy. Jedyny obowiązek pracodawcy to wyznaczenie tego dnia do końca okresu rozliczeniowego, w którym przypada dane święto.

Dzień wolny za święto

Święto wypadające w sobotę a wolny dzień dla nauczycieli

Do kiedy trzeba wykorzystać dzień wolny za święto w sobotę, jeśli jest się nauczycielem? Nieco odrębną grupą zawodową są nauczyciele. Ich prawa i obowiązki oprócz Kodeksu Pracy reguluje także tzw. Karta Nauczyciela. Jest to dokument nadrzędny, a przepisy Kodeksu Pracy mają zastosowanie tylko w kwestiach, których Karta Nauczyciela nie określa. Karta Nauczyciela nie wprowadziła zasady, w myśl której nauczycielowi przysługuje dzień wolny za święto wypadające w sobotę. Z tego powodu nauczyciel nie otrzyma dnia wolnego za święto przypadające w sobotę lub w niedzielę.

Czy w 2023 r. można będzie odebrać dzień wolny za święto przypadające w sobotę?

Do kiedy można odebrać dzień wolny za święto w 2023 r. ? Przepisy Kodeksu Pracy regulujące odbiór dni wolnych za święto obowiązują również w 2023 r. Dlatego za wszystkie święta przypadające w sobotę w 2023 r., pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy. W kalendarzu dotyczącym 2023 r. mamy raz taką sytuację. Dodatkowy dzień wolny przysługuje nam za 11 listopada, wypadający w 2023 r. w sobotę.

Jak najkorzystniej zaplanować urlop 2023? Darmowy szablon planu urlopowego

Aby najkorzystniej zaplanować urlop w 2023 r., warto się do tego dobrze przygotować. Najpierw ustalmy jakim wymiarem urlopu dysponujemy. Weźmy pod uwagę zarówno dni wolne, jakie przysługują nam za 2023 r. jak i urlop zaległy z 2022 r. Pamiętajmy, iż po zmianie przepisów wydłużył się termin na wykorzystanie urlopu zaległego. Teraz przykładowo urlop pozostały z 2022 r. możemy wykorzystać, aż do 30 września 2023 r. Drugi istotny element to spojrzenie w kalendarz i sprawdzenie jak układają się święta i dni wolne od pracy; czyli gdzie mamy tzw. długie weekendy.

W końcu poczekajmy na decyzje naszego pracodawcy co do dodatkowych dni wolnych od pracy wyznaczonych za święta. Dopiero gdy znamy zmienne całej układanki, możemy planować nasz urlop. Jeśli zrobimy to dobrze, to zyskamy, wydłużając czas naszego wolnego o kilka dni względem liczby wykorzystanych dni urlopowych. Aby zrobić to dobrze, możemy też posłużyć się dostępnymi w Internecie darmowymi szablonami planu urlopowego.

Urlop 2021

Urlop zimą, długi weekend i ferie z bonem turystycznym – kiedy planować?

Planując urlop zimą lub w ferie zimowe korzystajmy z podobnych zasad. Uwzględnijmy tylko, kiedy w naszym województwie są realizowane ferie zimowe i jest przerwa szkolna. Nie jest to co prawda okres obfitujący w święta i dodatkowe dni wolne od pracy. Jednak początek roku to zazwyczaj dobry czas, by wykorzystać zaległy urlop z poprzedniego roku. Pamiętajmy też o tym, że tzw. bon turystyczny możemy wykorzystać tylko do końca marca 2023 r. A więc ferie 2023 to ostatni moment, by użyć tych środków do opłacenia naszego pobytu w ośrodku lub hotelu.

Do kiedy wykorzystać urlop w 2023 r.?

Przez długi czas zaległy urlop należało wykorzystać do 31 marca kolejnego roku. W ostatnim czasie te przepisy Kodeksu Pracy uległy zmianie. Od niedawna zaległy urlop możemy wykorzystać aż do 30 września. Tak więc czas na rozdysponowanie urlopu z 2023 r. mamy, aż do 30 września 2024 r.

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy przysługuje dzień wolny za święto?

Dzień wolny za święto przysługuje zazwyczaj wtedy, gdy wypada ono w sobotę.

Czy sam mogę zdecydować kiedy odbieram ten dzień wolny

Nie, tę kwestię ustala indywidualnie pracodawca.

Dzień wolny za święto w soboty do kiedy musi być wyznaczony?

Dzień wolny za święto w soboty do kiedy musi być wyznaczony? nDzień wolny za święto w sobotę, do końca okresu rozliczeniowego wyznacza Pracodawca.

Dzień wolny za święto a rozwiązanie umowy o pracę, jaka zasada?

Gdy umowa o pracę wygaśnie, a pracownik nie zdąży wykorzystać dodatkowego dnia wolnego, nie przysługuje mu ekwiwalent.

Podziel się

5 komentarzy

jan.kryskowiak@wp.pl

jan.kryskowiak@wp.pl

Pracuję na 0,55 etatu od środy do piątku. czy przysługuje mi dzień wolny za święto - np trzech króli 6 stycznia .
Whup

Whup

Urlop za dzień wolny - to jest logika.
PRACOWNIK GT

PRACOWNIK GT

Świetnie wszystko napisane na tej stronie. Gratuluję!!!!
Zuzol

Zuzol

Dla mnie najważniejsze są zasady kiedy za dane wolne wypadające w weekend odbiera się w inny dzień i jaki?
Don23

Don23

W jednym miejscu wiele ciekawych informacji. W sumie wiele ludzi nie zna przepisów a w ten sposób wiedza ma znaczenie. Zawsze czytam w przerwie gdy przeglądam oferty. To dobra rzecz.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka