Pracownik - prawa i obowiązki

Dyspozycyjność w pracy - czym jest oraz czy jest istotna? Dlaczego warto być dyspozycyjnym pracownikiem?

23 września 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 17 głosów

17 głosów

8 komentarzy
Dyspozycyjność w pracy - czym jest oraz czy jest istotna? Dlaczego warto być dyspozycyjnym pracownikiem?
Zapewne każdy pracodawca marzy o pracowników, którzy będą mogli wykonywać swoje zawodowe obowiązki o każdej porze i odbiorą telefon w każdych warunkach. Pełna dyspozycyjność to coraz częściej jeden z kluczowych aspektów jeśli chodzi o rekrutowanie nowych osób do firmy. W jaki jednak sposób należy ją rozumieć, jak wygląda w praktyce i czy została uwzględniona przez polskiego ustawodawcę? Sprawdźmy to!

Zobacz także artykuł: Praca jako przedstawiciel handlowy - co powinieneś wiedzieć 

Dyspozycyjność w pracy – czym jest oraz czy jest istotna? Dlaczego warto być dyspozycyjnym pracownikiem?

W obecnych czasach znalezienie pracownika, który będzie w stanie całkowicie poświęcić się na rzecz zatrudniającego go podmiotu gospodarczego to spore, ale nie niemożliwe do zrealizowania zadanie. Zarówno jeśli mowa o przyjęciu kogoś na umowę o pracę, jak i o umowy cywilnoprawne, takie jak choćby umowa zlecenie. Jak jednak na tej płaszczyźnie wygląda tzw. dyspozycyjność pracownika? Zachęcamy do lektury poniższego tekstu, w którym wyjaśniamy to zagadnienie!

Czym tak naprawdę jest dyspozycyjność w pracy?

Dyspozycyjność - czym jest i jak wygląda w praktycznym wymiarze? Tego rodzaju pytanie zadają sobie zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, ale jak się okazuje, nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Pojęcia takie jak “dyspozycyjność pracownika” czy też “dyspozycyjność w pracy” nie została zdefiniowane w przepisach prawa pracy, dlatego musimy sięgnąć po definicję zawartą w Słowniku Języka Polskiego PWN. Zgodnie z nią dyspozycyjny pracownik to ktoś, kto jest “gotów pełnić swe obowiązki w dowolnym czasie i miejscu, w zależności od potrzeb firmy”. 

Czas pracy a dyspozycyjność

W bardzo ogólnym ujęciu dyspozycyjny pracownik będzie więc w stanie realizować zlecone przez pracodawcę zadania nawet w wymiarze nadliczbowym, a więc po normalnych godzinach pracy czy też w dni, które dla zatrudnionego są wolne od pracy. Zasady dyspozycyjności mogą więc zostać ustalone indywidualnie i jednostronnie przez pracodawcę lub też w porozumieniu z samym pracownikiem. W tym obszarze pozostawia się pełną dowolność, ponieważ często jest to uzależnione np. od charakteru pracy. Inna będzie bowiem dyspozycja kierowcy, a jeszcze inna pracownika biurowego. 

Szukasz pracy?

Instruktor nauki jazdy kat B

GRAND STAR sp. z o.o.

  • Warszawa
  • 45-75 zł / h
Dodana
Dodana
Dodana

Projektant Konstrukcji Budowlanych

SMART-HR

  • Mińsk Mazowiecki
Dodana

Elektromechanik

SMART-HR

  • Lubliniec
Dodana

Dlaczego dyspozycyjność w pracy jest bardzo istotna?

Dyspozycyjność w CV to jeden z tych elementów, które mogą ułatwić zdobycie pracy. Najczęściej kandydat jest pytany o tę kwestię podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a dla większości pracodawców dyspozycyjność jest decydującym czynnikiem. Oczywiście, przesłanka taka nie zostanie ujęta wprost, ale praktyka pokazuje, że jeśli chodzi o umowy o pracę lub nawet umowy zlecenie wiele zależy właśnie o dyspozycyjności rozumianej m.in. jako gotowość do nieplanowanego i nagłego pojawienia się w biurze, spotkaniu z klientem czy nawet służbowego wyjazdu.  

Jakie mogą być problemy związane z niedyspozycyjnością w pracy?

W wielu branżach od pracowników wymaga się, aby “byli pod telefonem”. W przeciwnym razie osoba zatrudniona może dużo stracić w oczach swoich przełożonych, a już na pewno będzie mieć trudności z przekonaniem pracodawcy do podwyższenia wynagrodzenia czy udzielenia awansu na wyższe stanowisko. Ponadto, w niektórych obszarach dyspozycyjność można rozumieć jako pozostawanie przez pracownika do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy w umownych godzinach. Wszelkiego typu nadprogramowe dni wolne, niestawienie się w pracy czy przedłużane chorobowe mogą stać się w skrajnych przypadkach podstawą do zwolnienia.    

Video

Jakie są korzyści związane z dyspozycyjnością w pracy?

Pozostawanie do dyspozycji pracodawcy pociąga za sobą wiele wymiernych korzyści, chociaż trzeba zaznaczyć, że na wiele z nich pracuje się latami. Chodzi przede wszystkim o docenienie ze strony zatrudniającego w postaci awansu, wyższej pensji czy przyznawanie różnego typu dodatków, premii uznaniowych itp. Dyspozycyjni pracownicy niejednokrotnie uzyskują wyższą pozycję w firmie niż ci, którzy nie mogą przeznaczyć na pracę każdej wolnej chwili. Z drugiej jednak strony taki model funkcjonowania jest zarezerwowany dla najbardziej wytrwałych i wymaga mnóstwa wyrzeczeń, na które nie każdy jest przygotowany. 

Dyspozycyjność a życie rodzinne
Ostatnie miesiące, głównie z uwagi na wpływ koronawirusa na prawo pracy, sprawiły, że pracodawcy, jak i zatrudnieni nieco inaczej spojrzeli na pojęcie dyspozycyjności. Coraz większe znaczenie zyskała bowiem praca zdalna lub hybrydowa, która ma oczywiście swoje wady i zalety. Nowy model funkcjonowania pracowników spowodował jeszcze mocniejsze zatarcie się granic pomiędzy życiem prywatnym, a zawodowym. Od lat w przestrzeni publicznej toczy się dyskusja na temat tego, czy możliwe jest pogodzenie wydajnej pracy z udanym życiem rodzinnym. Nie istnieje jednak w tej materii idealne rozwiązanie, a relacja ta jest sprawą indywidualną, ponieważ wiele zależy od samego zatrudnionego, w tym tego, na ile efektywnie jest w stanie zorganizować swój czas. Nie ma jednak wątpliwości, że z punktu widzenia pracodawców, optymalnym rozwiązaniem jest przyjmowanie do pracy osób, które będą mogły w niemal stu procentach poświęcić się pracy. 

Podsumowanie:
  • Dyspozycyjność pracownika jest gotowością do pełnienia obowiązków w dowolnym czasie i miejscu, zgodnie z potrzebami firmy.
  • Dyspozycyjność jest często decydującym czynnikiem przy zawieraniu umowy o pracę lub zlecenia.
  • Brak dyspozycyjności może skutkować trudnościami w przekonaniu pracodawcy do podwyższenia wynagrodzenia lub awansu.
  • Dyspozycyjni pracownicy mogą otrzymać wiele korzyści, takich jak awanse, wyższe pensje, dodatki lub premie.

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega dyspozycyjność pracownika?

Pojęcie to nie zostało zdefiniowane w polskim Kodeksie pracy. W potocznym rozumieniu jest to jednak gotowość pracownika do pełnienia przez niego obowiązków w dowolnym miejscu i czasie, w zależności od potrzeb zatrudniającej go firmy.

Co można zyskać poprzez zachowanie dyspozycyjności?

Pracodawcy poszukują osób, które będą w stanie w pełni poświęcić się pracy. Zatrudniony, który pozostaje do dyspozycji przełożonego, może liczyć na szybszy awans, wyższe wynagrodzenie i wszelkiego typu premie oraz dodatki finansowe i nie tylko. n

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

8 komentarzy

Magda

Magda

Myślę, że dyspozycyjność to cecha, którą warto wypracować niezależnie od branży. W każdej pracy zawsze zdarzą się sytuacje, w których będzie potrzebna szybka reakcja. Mam nadzieję, że taka elastyczność pracy przysporzy mi zalet przy szukaniu pracy.
Bambina

Bambina

Bycie dyspozycyjnym w pracy to z pewnością ważna cecha. Osobiście staram się być gotowy na nagłe zlecenia czy zwłaszcza spotkania z klientami, ale też staram się zachować równowagę między pracą a życiem prywatnym. Nie chciałbym, aby na mój koszt szła efektywność działania firmy.
Lasek

Lasek

Jako osoba szukająca pracy, uważam, że dyspozycyjność jest bardzo ważna przy wyborze pracodawcy. Chciałabym pracować w miejscu, które docenia pracownika i jego elastyczność w czasie pracy, ale jednocześnie nie wymaga od niego poświęcenia każdej chwili wolnego czasu na rzecz firmy. Sądzę, że dyspozycyjność powinna działać na wzajemność i pracodawca też powinien być elastyczny wobec potrzeb pracownika.
wola

wola

Dyspozycyjność pracowników to bardzo ważne zagadnienie, które wpływa na efektywność pracy całej firmy. Zadowolenie klientów z usług czy produktów zależy przecież w dużej mierze od szybkości reakcji na ich potrzeby. Dlatego pracownicy, którzy są gotowi pracować w przypadku nagłych potrzeb, stanowią dla nas ogromną wartość.
Dajta spokój

Dajta spokój

Czyli niewolinictwo ponad wszystko. Polska to stan umysłu. Wbili nam do głów,że tylko ciężką pracą ludzie się bogacą a przełożony to twój jedyny pan i wladca!!! Żenada
Mario

Mario

Dyspozycyjność powinna być płacona z podwojoną stawką wynagrodzenia, a większość pracodawców dorzuci 300-500 zł i wymagają dyspozycyjności.
Igor

Igor

Dyspozycyjność czy można postawić znak równości z niewolnictwem ???? Czy to dla tego kodeks pracy tego jeszcze nie zdefiniował ????? Jak w tym wszystkim ustawić rodzinę i życie prywatne ???? Pracodawcy patrzą na dyspozycyjnych przychylnie do momentu, aż się nie powie NIE. Rzadko są zyski z tego. Chociaż by jakaś premia. W polskim wymiarze pracy, to fikcja. Jak się zmieni mentalność pracodawców w Polsce, to może wtedy. Na ten moment jest to iluzja.
Aligator

Aligator

Pracodawcy na dyspozycyjnych pracowników co oczywiste patrzą bardziej korzystnie. Nie ma się co pod tym względem dziwić.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.