Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 33964        SUBSKRYBUJE: 7795
Tematy, które interesują czytelników:  PIP, Kompetencje miękkie i twarde

Wady i zalety pracy rezydenta

Wady i zalety pracy rezydenta
Rezydent to jeden z zawodów, których popularność jest ściśle związana z faktem otwarcia granic i coraz większym zainteresowaniem wycieczkami zagranicznymi wśród konsumentów. Zawód powstał też stosunkowo niedawno temu, ale cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych ludzi chcących zwiedzać świat niskim kosztem.

Na czym poleaga praca rezydenta?

Czym zajmuje się rezydent? Najprościej mówiąc, to osoba, która jest oddelegowana np. przez biuro podróży do kraju, do którego są organizowane wycieczki. To właśnie rezydent jest odpowiedzialny za zorganizowanie turystom czasu, wskazanie najpopularniejszych zabytków i ciekawych miejsc czy oprowadzeniem ich po muzeach. Do obowiązków zawodowych rezydenta zalicza się również rozwiązywanie sporów między turystami a pracownikami hotelu, w którym oni wypoczywają, zorganizowanie pomocy lekarskiej, jeżeli taka jest potrzebna czy pomoc w przetłumaczeniu rozmów z lokalnymi mieszkańcami.

 

 Rezydent turystyczny - jakie wykształcenie?

Mylisz się, jeśli uważasz, że przyszły rezydent to zawsze osoba, która ukończyła turystykę. Przeciwnie, sporo osób pracujących w tym zawodzie, to absolwenci kierunków humanistycznych, dokładniej filologii. Im ta bardziej egzotyczna, tym większa szansa na znalezienie zatrudnienia w biurze turystycznym. Dlaczego? Bo dziś coraz więcej turystów stawia na egzotyczne kierunku podróży – wielu znudziła się Francja, Hiszpania czy Włochy.

Zdarza się, że rezydenci nie mogą pochwalić się dyplomem ukończenia studiów wyższych, ale otrzymują zatrudnienie, bo doskonale znają język obcy i są pasjonatami. Również takich ludzi chętnie zatrudniają biura podróży, bo właśnie oni najlepiej odpowiadają podróżującym o danym kraju czy zabytkach.

 

Rezydent – jaki predyspozycje są niezbędne?

Podstawową sprawą jest to, że każda osoba myśląca o tym, by pracować w charakterze rezydenta musi wykazać się znajomością języków obcych. Większość biur podróży czy touroperatorów poszukujących pracowników w charakterze rezydenta umieszcza taką informację w przygotowanym ogłoszeniu o pracę. Bez znajomości języka obcego trudno będzie bowiem porozumieć się z lokalnymi mieszkańcami czy pomóc turystom.

Znajomość języka, choć jest uznawana za zupełne minimum, to jednak nie jest jedyną umiejętnością, na którą uwagę zawracają pracodawcy. Również ważna okazuje się łatwość nawiązywania kontaktu z turystami czy znajomość konkretnego kraju. Każdy rezydent musi też spełnić wymagania stawiane przed pilotami wycieczek. Po wejściu w życie ustawy deregulacyjnej, wymagania stawiane potencjalnym kandydatom są uproszczone.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Przeczytaj również: Delegacja - kłopot czy wyróżnienie?

 

 Ile zarabia rezydent?

Jako osoba zainteresowana pracą w charakterze rezydenta masz dwie możliwości. Możesz szukać pracy w sposób tradycyjny – przeglądając portale z ogłoszenia o pracę. W odpowiedzi na interesujące cię ogłoszenie, powinieneś wysłać dokumenty zgłoszeniowe. Później pozostaje czekać na informację zwrotną, czyli zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Ile możesz zarobić jako rezydent? Najczęściej rezydent otrzymuje wynagrodzenie za 1 dzień pracy z turystami. To wynosi od 100 do nawet 400 zł. Ponieważ jednak faktycznie rezydenci są do dyspozycji podróżnych przez 24 godziny na dobę, to otrzymują dodatkowe wynagrodzenie. Wysokość tego jest ustalana indywidualnie i zależy m.in. od doświadczenia rezydenta.

 

Rezydent biura podróży - jak wygląda dzień pracy rezydenta?

Rezydent biura podróży to praca, o której marzy większość osób kochających podróże i uwielbiających zwiedzać świat. Jednak nie wszyscy z nich zdają sobie sprawę z tego, jak praca rezydenta wygląda w rzeczywistości.

Rezydent turystyczny to idealna posada, jeśli chcesz pożegnać się z kapryśną pogodą w Polsce i przenieść się na przykład do jakiegoś ciepłego kraju. Praca jako rezydent jest właśnie wartościowa z tego powodu, że biura podróży wysyłają swoich pracowników w te miejsca, w których organizują wycieczki wakacyjne, więc zazwyczaj są to ciepłe kraje, a zimą rejony idealne do jazdy na nartach.

 

Z czym trzeba się liczyć, myśląc o pracy jako rezydent turystyczny?

Praca rezydenta jest też opłacalna pod względem finansowym, ponieważ poza atrakcyjną podstawą otrzymują oni również możliwość uzyskania wysokiej premii, na przykład za jakość obsługi lub liczbę sprzedanych wycieczek fakultatywnych.

Rezydent hotelowy to praca nie tylko ciekawa i przyjemna, bo poznaje się wiele interesujących miejsc i spędza czas w najpiękniejszych zakątkach ziemi, ale także odpowiedzialna i wielozadaniowa, ponieważ turyści bardzo często zgłaszają do rezydentów swoje potrzeby, a oni są zobowiązani do tego, by im sprostać. Przez to rezydent musi być cały czas przy telefonie, a z drugiej strony nadzorować bardzo istotne kwestie, jak np. przeniesienie godziny wylotu powrotnego dla danej grupy turystów.

Rozpoczęcie pracy na takim stanowisku wymaga nie tylko posiadania bardzo dobrej znajomości języków obcych. Niemniej ważna jest szeroka wiedza turystyczna oraz szczegółowa wiedza dotycząca danego regionu, w którym rezydent będzie pracować. Właśnie dlatego na samym początku pracownicy przechodzą szkolenie teoretyczne, na którym zdobywają niezbędną wiedzę. Większość biur podróży cyklicznie organizuje takie kursy, szkoląc swoich przyszłych pracowników już stricte pod wymagania pracy w danej firmie.

Oceń ten wpis
Wady i zalety pracy rezydenta
Ocena: 5.0, liczba głosów: 16

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.