Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 964        SUBSKRYBUJE: 7442
Tematy, które interesują czytelników:  PIP, Kompetencje miękkie i twarde

Wady i zalety pracy rezydenta

Wady i zalety pracy rezydenta
Rezydent to jeden z zawodów, których popularność jest ściśle związana z faktem otwarcia granic i coraz większym zainteresowaniem wycieczkami zagranicznymi wśród konsumentów. Zawód powstał też stosunkowo niedawno temu, ale cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych ludzi chcących zwiedzać świat niskim kosztem.

Czym zajmuje się rezydent? Najprościej mówiąc, to osoba, która jest oddelegowana np. przez biuro podróży do kraju, do którego są organizowane wycieczki. To właśnie rezydent jest odpowiedzialny za zorganizowanie turystom czasu, wskazanie najpopularniejszych zabytków i ciekawych miejsc czy oprowadzeniem ich po muzeach. Do obowiązków zawodowych rezydenta zalicza się również rozwiązywanie sporów między turystami a pracownikami hotelu, w którym oni wypoczywają, zorganizowanie pomocy lekarskiej, jeżeli taka jest potrzebna czy pomoc w przetłumaczeniu rozmów z lokalnymi mieszkańcami.

 

Rezydent – na jakie wykształcenie powinieneś postawić?

Mylisz się, jeśli uważasz, że przyszły rezydent to zawsze osoba, która ukończyła turystykę. Przeciwnie, sporo osób pracujących w tym zawodzie, to absolwenci kierunków humanistycznych, dokładniej filologii. Im ta bardziej egzotyczna, tym większa szansa na znalezienie zatrudnienia w biurze turystycznym. Dlaczego? Bo dziś coraz więcej turystów stawia na egzotyczne kierunku podróży – wielu znudziła się Francja, Hiszpania czy Włochy.

Zdarza się, że rezydenci nie mogą pochwalić się dyplomem ukończenia studiów wyższych, ale otrzymują zatrudnienie, bo doskonale znają język obcy i są pasjonatami. Również takich ludzi chętnie zatrudniają biura podróży, bo właśnie oni najlepiej odpowiadają podróżującym o danym kraju czy zabytkach.

 

Rezydent – jaki predyspozycje są niezbędne?

Podstawową sprawą jest to, że każda osoba myśląca o tym, by pracować w charakterze rezydenta musi wykazać się znajomością języków obcych. Większość biur podróży czy touroperatorów poszukujących pracowników w charakterze rezydenta umieszcza taką informację w przygotowanym ogłoszeniu o pracę. Bez znajomości języka obcego trudno będzie bowiem porozumieć się z lokalnymi mieszkańcami czy pomóc turystom.

Znajomość języka, choć jest uznawana za zupełne minimum, to jednak nie jest jedyną umiejętnością, na którą uwagę zawracają pracodawcy. Również ważna okazuje się łatwość nawiązywania kontaktu z turystami czy znajomość konkretnego kraju. Każdy rezydent musi też spełnić wymagania stawiane przed pilotami wycieczek. Po wejściu w życie ustawy deregulacyjnej, wymagania stawiane potencjalnym kandydatom są uproszczone.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Przeczytaj również: Delegacja - kłopot czy wyróżnienie?

 

Gdzie szukać pracy, jak wyglądają zarobki?

Jako osoba zainteresowana pracą w charakterze rezydenta masz dwie możliwości. Możesz szukać pracy w sposób tradycyjny – przeglądając portale z ogłoszenia o pracę. W odpowiedzi na interesujące cię ogłoszenie, powinieneś wysłać dokumenty zgłoszeniowe. Później pozostaje czekać na informację zwrotną, czyli zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Ile możesz zarobić jako rezydent? Najczęściej rezydent otrzymuje wynagrodzenie za 1 dzień pracy z turystami. To wynosi od 100 do nawet 400 zł. Ponieważ jednak faktycznie rezydenci są do dyspozycji podróżnych przez 24 godziny na dobę, to otrzymują dodatkowe wynagrodzenie. Wysokość tego jest ustalana indywidualnie i zależy m.in. od doświadczenia rezydenta.

Oceń ten wpis
Wady i zalety pracy rezydenta
Ocena: 5.0, liczba głosów: 16

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.