Zawody i ich potencjał

Wady i zalety pracy rezydenta

22 maja 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

8 komentarzy
Wady i zalety pracy rezydenta
Rezydent to jeden z zawodów, których popularność jest ściśle związana z faktem otwarcia granic i coraz większym zainteresowaniem wycieczkami zagranicznymi wśród konsumentów. Zawód powstał też stosunkowo niedawno temu, ale cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych ludzi chcących zwiedzać świat niskim kosztem.

Na czym polega praca rezydenta?

Czym zajmuje się rezydent? Najprościej mówiąc, to osoba, która jest oddelegowana np. przez biuro podróży do kraju, do którego są organizowane wycieczki. To właśnie rezydent jest odpowiedzialny za zorganizowanie turystom czasu, wskazanie najpopularniejszych zabytków i ciekawych miejsc czy oprowadzenie ich po muzeach. Do obowiązków zawodowych rezydenta zalicza się również rozwiązywanie sporów między turystami a pracownikami hotelu, w którym oni wypoczywają, zorganizowanie pomocy lekarskiej, jeżeli taka jest potrzebna, czy pomoc w przetłumaczeniu rozmów z lokalnymi mieszkańcami.

Rezydent turystyczny – najważniejsze informacje

Zakres obowiązków rezydenta w praktyce jest dość szeroki, zwłaszcza gdy zaistnieją wyjątkowe i trudne do przewidzenia okoliczności. Najczęściej to właśnie rezydent jest pierwszą osobą, do której zwracają się turyści w razie wszelkich kłopotów w obcym kraju. Poniżej omawiamy, jakie kwalifikacje i kompetencje trzeba mieć, aby wykonywać zawód rezydenta turystycznego.

Jak zostać rezydentem turystycznym

Mylisz się, jeśli uważasz, że przyszły rezydent to zawsze osoba, która ukończyła turystykę lub zawodową szkołę hotelarską (choć oczywiście po takim kształceniu latwiej o pracę w zawodzie). Tak naprawdę sporo osób pracujących w tym zawodzie to absolwenci kierunków humanistycznych, dokładniej filologii. Im bardziej egzotyczna, tym większa szansa na znalezienie zatrudnienia w biurze turystycznym. Dlaczego? Bo dziś coraz więcej turystów stawia na egzotyczne kierunku podróży – wielu znudziła się Francja, Hiszpania czy Włochy.

Wymagania do pracy jako rezydent
Choć warunki, jakie musi spełniać kandydat do pracy rezydenta, zawsze zależą przede wszystkim od danego biura turystycznego, najczęściej spotkasz się z następującymi wymogami:
  • ukończony 18 rok życia,
  • dyspozycyjność (regularne dłuższe wyjazdy),
  • znajomość języka obcego (niekiedy dwóch),
  • posiadanie prawa jazdy kat. B.

Ogromną zaletą pracy jako rezydent turystyczny jest fakt, że specjalistyczne wykształcenie nie jest niezbędne do jej wykonywania – jeśli spełniasz warunki, możesz próbować sił, bez względu na to, czy ukończyłeś szkołę hotelarską, czy nie.

Zdarza się, że rezydenci nie mogą pochwalić się dyplomem ukończenia studiów wyższych, ale otrzymują zatrudnienie, bo doskonale znają język obcy i są pasjonatami. Również takich ludzi chętnie zatrudniają biura podróży, bo właśnie oni najlepiej opowiadają podróżującym o danym kraju czy zabytkach.

Rezydent – jaki predyspozycje są niezbędne?

Podstawową sprawą jest to, że każda osoba myśląca o tym, by pracować w charakterze rezydenta, musi wykazać się znajomością języków obcych. Większość biur podróży czy touroperatorów poszukujących pracowników w charakterze rezydenta umieszcza taką informację w przygotowanym ogłoszeniu o pracę. Bez znajomości języka obcego trudno będzie bowiem porozumieć się z lokalnymi mieszkańcami czy pomóc turystom.

Szukasz pracy?

Specjalista Ds. Turystyki - Warszawa

Coral Travel Poland

  • Warszawa
Dodana

Specjalista Ds. Turystyki - Gdańsk

Coral Travel Poland

  • Gdańsk
Dodana

Specjalista Ds. Turystyki - Lublin

Coral Travel Poland

  • Lublin
Dodana

Specjalista Ds. Turystyki - Lubin

Coral Travel Poland

  • Lubin
Dodana

Specjalista Ds. Turystyki - Poznań

Coral Travel Poland

  • Poznań
Dodana

Znajomość języka kandydata na rezydenta turystycznego, choć jest uznawana za zupełne minimum, to jednak nie jest jedyną umiejętnością, na którą uwagę zawracają pracodawcy. Również ważna okazuje się łatwość nawiązywania kontaktu z turystami czy znajomość konkretnego kraju. Każdy rezydent musi też spełnić wymagania stawiane przed pilotami wycieczek. Po wejściu w życie ustawy deregulacyjnej wymagania stawiane potencjalnym kandydatom są uproszczone. 

Dane z ankiety - preferencje turystów co do zachowania rezydenta

Źródło: Radosław Szafranowicz-Małozięć, Postrzeganie profesji rezydenta biura podróży
przez turystów
.

Ponieważ praca rezydenta opiera się na kontakcie z ludźmi, duże znaczenie mają przyjemna prezencja i kompetencje miękkie. Idealny pod tym względem kandydat na rezydenta turystycznego będzie więc charakteryzował się komunikatywnością, pogodą ducha, życzliwym podejściem, a zarazem odpowiedzialnością i uczynnością.

Praca rezydenta – jak ją znaleźć?

Jako osoba zainteresowana pracą w charakterze rezydenta masz dwie możliwości. Możesz szukać pracy w sposób tradycyjny – przeglądając portale z ogłoszeniami o pracę – lub samodzielnie zgłaszać się do większych biur turystycznych z CV i propozycją współpracy. Przy pierwszej opcji w odpowiedzi na interesujące Cię ogłoszenie powinieneś wysłać dokumenty zgłoszeniowe. Później pozostaje czekać na informację zwrotną, czyli zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko rezydenta.

Drugie rozwiązanie jest działaniem znacznie bardziej "na oślep", ale efekty mogą Cię zaskoczyć. W branży turystycznej normą jest wysoka rotacja pracowników (wiele osób traktuje takie zajęcia dorywczo), jest więc spore prawdopodobieństwo, że mimo braku otwartej rekrutacji jedno z biur akurat będzie zainteresowane rozpatrzeniem Twojej kandydatury.

Ile zarabia rezydent?

Ile możesz zarobić jako rezydent? Najczęściej rezydent otrzymuje wynagrodzenie za 1 dzień pracy z turystami. Taka dniówka w zależności od miejsca i zakresu obowiązków wynosi od 100 do nawet 400 zł. Ponieważ jednak faktycznie rezydenci są do dyspozycji podróżnych przez 24 godziny na dobę, to otrzymują także dodatki. Wysokość premii jest ustalana indywidualnie i zależy m.in. od doświadczenia rezydenta.

Wynagrodzenia w hotelarstwie i turystyce według stażu pracy - tabelka

Źródło opracowanie w tabelce: wynagrodzenia.pl (na interia.pl).

W związku z powyższym trudno określić średnią pensję rezydenta turystycznego, jednak można powiedzieć, że mieści się ona w widełkach 2000-2500 tys. złotych miesięcznie. Warto przy tym wspomnieć, że podczas wyjazdu na takim stanowisku pracy opłacony jest nocleg i wyżywienie. A zatem choć na rękę zarobki rezydenta nie są imponujące, plusem są zapewnione przez biuro warunki oraz możliwość podróżowania.

Za najbardziej prestiżowe miejsca uchodzą rejony Emiratów Arabskich, gdzie ma się do czynienia zarówno ze stosunkowo zamożnymi turystami, jak i wyższymi standardami zakwaterowania i lepszymi stawkami. Oczywiście im bardziej renomowane miejsce pracy rezydenta, tym większe wymagania wobec kandydata i skrupulatniejsza rekrutacja.

Rezydent biura podróży – jak wygląda dzień pracy rezydenta?

Rezydent biura podróży to praca, o której marzy większość osób kochających podróże i uwielbiających zwiedzać świat. Jednak nie wszyscy z nich zdają sobie sprawę z tego, jak praca rezydenta wygląda w rzeczywistości, dzień po dniu.

Rezydent turystyczny to idealna posada, jeśli chcesz pożegnać się z kapryśną pogodą w Polsce i przenieść się na przykład do jakiegoś ciepłego kraju. Praca jako rezydent jest wartościowa właśnie z tego powodu, że biura podróży wysyłają swoich pracowników w te miejsca, w których organizują wycieczki wakacyjne, więc zazwyczaj są to ciepłe kraje, a zimą rejony idealne do jazdy na nartach. Możliwości jest całkiem sporo, a codzienność w pracy rezydenta, ze względu na bardzo częsty kontakt zarówno z turystami, jak i lokalną społecznością, rzadko bywa nudna – choć nie zawsze przyjemna.

Video

Rezydent hotelowy to praca nie tylko ciekawa i przyjemna, bo poznaje się wiele interesujących miejsc i spędza czas w najpiękniejszych zakątkach ziemi, ale także odpowiedzialna i wielozadaniowa, ponieważ turyści bardzo często zgłaszają do rezydentów swoje potrzeby, a oni są zobowiązani do tego, by im sprostać. Przez to rezydent musi być cały czas przy telefonie, a z drugiej strony nadzorować bardzo istotne kwestie, jak np. przeniesienie godziny wylotu powrotnego dla danej grupy turystów.

Z czym trzeba się liczyć, myśląc o pracy jako rezydent turystyczny?

Jeśli chodzi o zarobki, praca ta może być opłacalna pod względem finansowym, jeśli umiejętnie wybieramy wyjazdy i staramy się o atrakcyjne warunki zatrudnienia. W wielu biurach poza podstawą otrzymuje się też możliwość uzyskania wysokiej premii, na przykład za jakość obsługi lub liczbę sprzedanych wycieczek fakultatywnych.

Rozpoczęcie pracy na takim stanowisku wymaga nie tylko posiadania bardzo dobrej znajomości języków obcych. Niemniej ważna jest szeroka wiedza turystyczna oraz szczegółowa wiedza dotycząca danego regionu, w którym rezydent będzie pracować. Właśnie dlatego na samym początku pracownicy przechodzą szkolenie teoretyczne, na którym zdobywają niezbędną wiedzę. Większość biur podróży cyklicznie organizuje takie kursy, szkoląc swoich przyszłych pracowników już stricte pod wymagania pracy w danej firmie.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega praca rezydenta?

Rezydent turystyczny ma za zadanie dopilnować, by osoby na wczasach z biura turystycznego zostały odpowiednio obsłużone. Rozwiązuje ewentualne problemy formalne czy konflikty między obsługą hotelu a uczestnikami wycieczki, pomaga klientom biura podróży w razie różnych problemów i dba o organizację ich czasu.

Jak zostać rezydentem turystycznym?

Do pracy na stanowisku rezydenta turystycznego najważniejsze są znajomość języka obcego, pełnoletniość i spełnienie dodatkowych wymogów danego biura turystycznego (np. prawo jazdy). Po szkle hotelarskiej lub studiach z turystyki i rekreacji łatwiej zdobyć tę posadę, ale wykształcenie kierunkowe często nie jest niezbędne, by spróbować swoich sił.

Ile zarabiają rezydenci turystyczni?

Zarobki rezydenta w dużej mierze zależą od jego miejsca pracy i warunków zatrudnienia oferowanych przez biuro podróży. Podstawa zwykle nie jest wysoka (średnio między 2000 a 2500 zł), ale rezydenci mogą otrzymywać premie i dodatki. Zdarza się także, choć nieczęsto, że otrzymują napiwki od turystów.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

8 komentarzy

Cecylia

Cecylia

Cieszy mnie fakt, że nie trzeba mieć wykształcenia hotelarskiego, aby pracować jako rezydent turystyczny, ale trzeba uważać, aby mieć dobre kompetencje miękkie. Jako osoba z pasją do podróży i znajomością języków obcych, chciałbym spróbować sił w tym zawodzie.
Zofia Szpok

Zofia Szpok

Pracuję jako rezydent turystyczny od ponad 5 lat i uważam, że to wspaniały zawód. Zawsze jestem gotowy pomóc turystom w każdej sytuacji i opowiedzieć im coś ciekawego o odwiedzanym kraju. Otrzymywanie dodatków za pełnienie dyżuru przez 24 godziny na dobę jest fajnym uzupełnieniem pensji.
Ola

Ola

Zawsze marzyłem o pracy, którą połącze z podróżami i nawiązywaniem kontaktów z ludźmi. Praca rezydenta turystycznego wydaje się być spełnieniem tych marzeń. Warto spróbować, nawet jeśli nie ma się doświadczenia w branży.
Doswiadczony

Doswiadczony

Jako osoba poszukująca pracy widzę w tym zawodzie wiele perspektyw. Choć nie mam wykształcenia hotelarskiego, posiadam umiejętności miękkie oraz znam kilka języków obcych. Myślę, że warto spróbować swoich sił jako rezydent turystyczny.
mylicielka

mylicielka

Jako pracodawca w branży turystycznej zawsze stawiam na wykształcenie kandydata oraz znajomość języków obcych. Jednakże są przypadki, kiedy rezydent bez dyplomu i z pasją do podróży potrafi wzbudzić w turystach zainteresowanie wybranym przez nich krajem.
cekin

cekin

Dokładnie nie ma co się zgłębiać. Trzeba po prostu pracując uzyskać więcej zalet by miało to wszystko sens.
Rekin

Rekin

Każda praca ma wady i zalety. W sumie dla jednego kopanie rowów jest pracą marzeń i umie to robić, a dla innych na odwrót. No i z tym podobnie jest.
Asia

Asia

Rezydent to fajny zawód. Ale pojęcie rezydenta jest obszerne. Mój kolega jest pracuje jako lekarz rezydent. W artykule opisaliście rezydenta biura podróży. Jestem pewna, że pojęcie rezydenta jest nieznane przeciętnemu obywatelowi i dlatego fajnie, że taki artykuł jest w tym portalu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka