Zwolnienie z pracy

Oddanie krwi w zeznaniu rocznym - jakie prawa przysługują dawcy w pracy?

2 czerwca 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

7 komentarzy
Oddanie krwi w zeznaniu rocznym - jakie prawa przysługują dawcy w pracy?
Oddawanie krwi to bardzo szczodry gest, na który z roku na rok decyduje się coraz więcej naszych rodaków. W większości przypadków chodzi przede wszystkim o pomoc, ale mimo to, honorowy dawca uzyskuje kilka dodatkowych wymiernych korzyści. Jedną z nich jest fakt, że osoba, która oddała krew, może uwzględnić taką darowiznę w zeznaniu rocznym i odliczyć od dochodu. Na jakich zasadach to działa i o czym warto pamiętać?

Każda pracująca osoba co roku jest zobligowana do przygotowania i dostarczenia właściwemu urzędowi skarbowemu deklaracji podatkowej. Wypełniając PIT można skorzystać z wielu ulg czy potrąceń, które zmniejszają nasze zobowiązania podatkowe wobec państwa. Honorowy dawca krwi warunki - jakie musi spełnić, aby móc skorzystać na tym podatkowo?

Oddawanie krwi - dlaczego warto

Abstrahując od możliwości osiągnięcia korzyści podatkowej, oddawanie krwi to wspaniały gest i nieocenione wsparcie dla tych, którzy jej potrzebują. Dzięki temu możemy nawet uratować czyjeś życie, szczególnie wtedy, gdy grupa krwi dawca biorca należy do rzadkich. Dawca krwi przeciwwskazania - czy jakieś istnieją? Niestety tak i mogą być stałe lub przejściowe. Do tych pierwszych zaliczamy m.in. wszelkie poważne choroby układu krążenia. Jeśli jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby oddać krew, warto to robić regularnie. Jest to bezpieczne dla naszego zdrowia, a jak dowiecie się z dalszej części naszego artykułu, można sporo zyskać na gruncie pracowniczym oraz podatkowym. Niestety wciąż nie każdy wie, jakie zalety wiążą się z oddawaniem krwi, dlatego warto uświadamiać w tej materii jak najwięcej osób.

Video

Jak zostać krwiodawcą krok po kroku

Honorowy dawca krwi - zasłużony dla zdrowia narodu, honorowy dawca krwi odznaki, honorowy dawca krwi stopnie, odznaka honorowy dawca krwi - zasłużony dla zdrowia narodu, uniwersalny dawca krwi - bardzo często spotykamy się z tego typu pojęciami. Dawca krwi wymogi - zgodnie z przyjętymi normami przez honorowego dawcę krwi rozumiemy osobę, która oddaje krew bezpłatnie i jest zarejestrowana w centrum krwiodawstwa lub innej jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi. Odznaka honorowy dawca krwi przysługuje mężczyznom, którzy oddali minimum 6 litrów lub kobietom, które oddały 5 litrów krwi lub odpowiadającej tej objętości ilości innych jej składników. Aby zostać dawcą krwi trzeba mieć 18-65 lat, ważyć powyżej 50 kg i nie cierpieć na poważne choroby. Każdemu potencjalnemu dawcy wykonuje się badania krwi w celu sprawdzenia, czy nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań.

Szukasz pracy?

Operator maszyn - BLISKO BERLINA - 15,00-15,50 Euro/h - PRACA NIEMCY

MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o.

  • Niemcy
  • 12 000-12 500 zł / mc
Dodana

Pracownik Produkcji Palet - 2 Osoby - Bez języka DE

MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o.

  • Niemcy
  • 10 000-10 500 zł / mc
Dodana

KONSTRUKTOR

Hutchinson Polska

  • Żywiec
Dodana
Dodana
Honorowy dawca krwi - jak nim zostać?

Honorowym dawcą krwi nie zostaje się z powodu czekolady

krwiodawcy oddają jednorazowo nawet 450 ml krwi (człowiek ma około 5-6 litrów), która może pozwolić na uratowanie życia kilku osób. W naszym kraju wciąż brakuje krwi i to mimo przeprowadzania przez wiele instytucji cyklicznych akcji jej oddawania - Polska pod tym względem jest w ogonie europejskich krajów. Krew ma to do siebie, że nie można jej wyprodukować ani niczym innym zastąpić. Z tego powodu warto samemu oddawać krew i zachęcać do tego rodzinę oraz znajomych. Nigdy bowiem nie możemy być w stu procentach pewni tego, że w przyszłości sami nie będziemy potrzebować tego rodzaju gestu. Warto dodać, że kobiety mogą oddać w ciągu roku 1,8 litra, a mężczyźni nawet 2,7 litra krwi pełnej oraz 25 litrów osocza! Honorowym krwiodawcą zostaje się więc dopiero po kilku latach i to tylko wtedy, gdy oddaje się odpowiednią ilość krwi.

Oddaj krew i pomóż potrzebującym

Przywileje honorowych dawców i jego uprawnienia w pracy

Honorowy dawca krwi zniżki PKP, zasłużony honorowy dawca krwi bez kolejki do sanatorium, zasłużony honorowy dawca krwi stomatolog - szybsza wizyta, honorowy dawca krwi darmowa komunikacja. To tylko kilka korzyści, jakie daje status dawcy krwi. Honorowy dawca krwi powinien otrzymać w pracy dzień wolnego, a w punkcie krwiodawstwa posiłek regeneracyjny. Ponadto. przysługuje mu zwrot kosztów przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju. Koszt przejazdu ponosi w tym przypadku jednostka organizacyjna publicznej służby krwi, a nie pracodawca. Osobną kwestią pozostaje to, czy honorowi dawcy krwi wykorzystują legitymację dawcy, aby dostać się prędzej do lekarza czy móc zakupić leki bez oczekiwania w kolejce. Nie wszyscy bowiem mają pojęcie o takich uprawnieniach, a nie każdy chce się głośno o nie upominać.

Video

Wynagrodzenie za czas nieobecności w pracy z powodu oddania krwi

Na gruncie prawnym, zgodnie z ustawą o publicznej służbie krwi, zasłużonemu honorowemu dawcy krwi i honorowemu dawcy krwi przysługuje m.in. zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających wprost z przepisów prawa pracy. Jak czytamy w § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy: przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy. W tym kontekście istotne jest jednak to, aby dawca posiadał stosowny dokument potwierdzający fakt oddania krwi. Otrzyma go wyłącznie ze stacji krwiodawstwa, a w piśmie muszą znaleźć się przede wszystkim takie informacje jak data oraz szczegółowe godziny, w trakcie których pobrano od niego krew.

nakuwanie pacjenta w celu pobrania krwi

Czy krwiodawstwo to sposób na wolne - czy pracodawca może zakazać?

Co do zasady, pracodawca powinien udzielić pracownikowi czasu wolnego w celu oddania krwi. Czy w każdym przypadku tego typu nieobecność w pracy jest usprawiedliwiona? Można na ten temat dyskutować, ponieważ polski ustawodawca nie zdecydował się na ochronę w kodeksie pracy pracownika, który wykorzystuje fakt, iż oddaje krew, po to, aby otrzymać wolne w pracy. Jak więc widzimy, kluczowe pozostaje porozumienie między samym pracownikiem a pracodawcą. Osoba zatrudniona powinna z odpowiednim wyprzedzeniem zgłosić chęć wzięcia dnia wolnego.

Odliczenie darowizny za oddanie krwi w zeznaniu rocznym PIT37

Zeznanie podatkowe składamy osobiście lub w przypadku zatrudnienia na umowie o pracę robi to za nas pracodawca. Nie w każdej sytuacji zasłużony dawca krwi będzie miał możliwość odliczenia darowizny w rocznej deklaracji podatkowej. Jak czytamy w przepisach, mowa tutaj o okolicznościach, w których kwota stanowiąca 6% dochodu podatnika jest niższa od wartości oddanej krwi. Wliczamy w to wszelkie składniki, w tym osocze, krwinki białe, czerwone oraz płytkowe. Podatnik w takim przypadku będzie mógł odliczyć od podatku nie więcej niż wspomnianą już kwotę odpowiadającą tym 6% dochodu (przy PIT-36 oraz PIT-37) lub przychodu (PIT-28).

Kiedy nie przysługuje ulga za oddanie krwi?

Istnieją okoliczności, w których dawca nie może uwzględnić oddania krwi w zeznaniu rocznym. Mowa tutaj głównie o przypadku, w którym otrzymał pieniądze za oddanie krwi. Korzyść podatkową można bowiem uzyskać wyłącznie w sytuacji, gdy chodzi o darowiznę, a odpłatną pomoc. Sprawa może komplikować się także wtedy, gdy deklarację przygotowuje zagraniczny pracodawcy.

Jak rozliczyć oddawanie krwi w pit

Jak obliczyć wartość darowizny na cele krwiodawstwa?

Kwestię tę określa dokładnie minister zdrowia w jednym z wydanych przez siebie rozporządzeń. Czytamy w nim, że dawcom przysługuje ekwiwalent pieniężny o wartości 130 złotych za litr oddanej krwi. Darowizna obliczana powinny być więc według takiego wzoru, a uzyskany wynik nie może przekraczać wspomnianych już 6% od przychodu lub dochodu.

Podsumowanie:
  • Oddawanie krwi to nieocenione wsparcie dla osób potrzebujących, a nawet może uratować czyjeś życie.
  • Dawca krwi musi spełnić określone wymagania zdrowotne, ale regularne oddawanie krwi jest bezpieczne i wartościowe.
  • Honorowi dawcy krwi otrzymują różne przywileje, takie jak zniżki PKP czy zwrot kosztów przejazdu do punktu krwiodawstwa.
  • Zgodnie z przepisami prawa pracy, zasłużonym honorowym dawcom krwi przysługuje zwrot utraconego wynagrodzenia za czas nieobecności w pracy z powodu oddania krwi.

Najczęściej zadawane pytania

Kto może zostać dawcą krwi?

Aby zostać dawcą krwi trzeba mieć 18-65 lat, ważyć powyżej 50 kg i nie cierpieć na poważne choroby. Każdemu potencjalnemu dawcy wykonuje się badania krwi w celu sprawdzenia, czy nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań.

Jakie korzyści przynosi oddawanie krwi?

Poza samą satysfakcją, osoba oddająca krew może liczyć na szereg uprawnień z tym związanych, w tym możliwości odliczenia darowizny w rocznym zeznaniu podatkowym. Ponadto, dawcy przysługuje dzień wolnego w pracy, a nawet zwrot kosztów poniesionych w celu dotarcia do punktu krwiodawstwa.

Ile można odliczyć w zeznaniu rocznym?

Dawcom przysługuje ekwiwalent pieniężny o wartości 130 złotych za litr oddanej krwi. Kobiety mogą oddać w ciągu roku 1,8 litra, a mężczyźni nawet 2,7 litra krwi pełnej.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

7 komentarzy

Ramka

Ramka

Niektórzy obawiają się, że oddawanie krwi nie jest bezpieczne dla zdrowia. Jednak podczas tego procesu dba się o to, aby jak najmniej obciążać organizm dawcy, więc nie ma na co czekać z decyzją o oddawaniu krwi!
Marcin

Marcin

Chyba warto pomyśleć o tym, żeby poświęcić czas na oddanie krwi i jednocześnie pomóc innym. To pewnie też dobrze wpłynie na naszą psychikę i nastrój, co jest ważne zwłaszcza w trudnych czasach bezrobocia.
dramat

dramat

Dla pracodawcy zatrudniającego honorowego dawcę krwi jest to również korzyść, ponieważ pracownik zyskuje na tym korzyści finansowe oraz motywację do regularnego oddawania krwi.
samuraj

samuraj

To świetne, że honorowy dawca krwi może liczyć na pewne przywileje. Bałabym się jednak, żeby z tym się przesadzić i zbytnio angażować się w oddawanie krwi kosztem własnego zdrowia.
Królewicz

Królewicz

Oddawanie krwi to nie tylko wspaniały gest, ale i doskonały sposób na zyskanie dodatkowych benefitów w pracy. Warto mieć to na uwadze i regularnie oddawać krew.
Wildorf

Wildorf

O tym nie wiedziałem, że tak jest. Ja oddaję krew co 6 miesięcy. Jakoś robię to po prostu bez patrzenia na przepisy.
Olek

Olek

Nie wiedziałem, że coś takiego ma miejsce, gdyż chodziłem zawsze po pracy lub w soboty i przy danych akcjach. No ale zupełnie inaczej to jest u nas a nawet w Niemczech. Tam też to jest za kasę.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.