Pracownik - prawa i obowiązki

Introwertyk i ekstrawertyk w pracy - typy osobowości a kariera zawodowa. Jak wygląd wymarzona praca dla introwertyka i ekstrawertyka?

25 marca 2021

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 16 głosów

16 głosów

17 komentarzy
Introwertyk i ekstrawertyk w pracy - typy osobowości a kariera zawodowa. Jak wygląd wymarzona praca dla introwertyka i ekstrawertyka?
Przyjrzyjmy się bliżej modelom ekstrawertyka i introwertyka. W jakich zawodach sprawdzi się dany typ osobowości?

Każdy człowiek posiada inny, specyficzny zbiór cech składających się na jego charakter i sposób bycia. To dlatego nie ma osoby, która w każdym zawodzie sprawdziłaby się jako idealny pracownik. Jedni lepiej odnajdują się za biurkiem, inni w pracy z ludźmi, a jeszcze inni doskonale radzą sobie ze zwierzętami, czy maszynami.

Co skład się na osobowość - cechy osobowości

Najprościej rzecz ujmując, osobowość jest zbiorem naszych wewnętrznych cech, które pozwalają nas scharakteryzować. Ich połączenie jest bardzo indywidualne i wpływa na to, w jaki sposób zachowujemy się na co dzień oraz jak reagujemy w wyjątkowych sytuacjach.

Naukowcy wyróżniają 5 głównych cech osobowości:

 • otwartość – na doświadczenia
 • ekstrawersja – potrzeba stymulacji
 • ugodowość – dystans do ludzi lub bliskość z nimi
 • sumienność – waga przypisywana powierzonym obowiązkom
 • neurotyzm – odporność na napotykane trudności

Na ich podstawie powstała teoria Wielkiej Piątki, według której każdą cechę ludzkiego charakteru możemy przydzielić do jednej z powyższych kategorii.

Ze względu na ekstrawersje wyróżniamy trzy typy osobowości: introwertyk, ambiwertyk, ekstrawertyk. Introwertyk należy do zamkniętych, wyciszonych osób, ekstrawertyk do otwartych, towarzyskich, a ambiwertyk? Co to za typ człowieka? Należy on do jednostek bardzo elastycznych, posiadających cechy dwóch pozostałych. Ambiwertyk lubi spędzać czas w towarzystwie, ale też dobrze czuje się w samotności, zwykle potrafi nawiązać dobre relacje zarówno z ekstrawertykiem, jak i introwertykiem.

Cechy osobowości mają duży wpływ na nasze predyspozycje zawodowe!

Introwertyk - kto to i jakie ma cechy?

Introwertyk należy do osób, które nie wymagają dużej stymulacji ze strony środowiska. Z natury jest skupiony na swoim wewnętrznym świecie i z dużą dozą ostrożności podchodzi do kontaktów z innymi ludźmi. W porównaniu z ekstrawertykiem wydaje się mniej energiczny, w towarzystwie trzyma się raczej na uboczu.

introwertyk w osamotnieniu

Trudności w odnalezieniu się w tłumie, nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne, to cechy wpisane w introwertyzm. Jak sobie radzić w takiej sytuacji na rynku pracy? Można małymi krokami próbować się zmienić, albo po prostu wybrać pracę, w której dany typ osobowości będzie wręcz pożądany.


Choć introwertyk najczęściej woli pracować w pojedynkę, jego sposób bycia może być bardzo wartościowy dla pracodawcy.

Wśród wartościowych cech znajdują się:

 • terminowość
 • solidność
 • staranność
 • odpowiedzialność
 • lojalność
 • wrażliwość
 • oryginalność
 • pomysłowość
 • precyzyjność
 • autonomia
 • logiczne rozumowanie
 • analityczny sposób myślenia

Jakie cechy ma ekstrawertyk?

Ekstrawertyk stanowi przeciwieństwo introwertyka.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Najczęściej występujące cechy w tym typie osobowości to:

 • wielozadaniowość
 • energiczne działanie
 • optymizm i charyzma
 • łatwość w nawiązywaniu kontaktów
 • towarzyskość
 • otwartość
 • żywiołowość
 • entuzjazm
 • umiejętność prowadzenia rozmowy
 • gotowość na nowe wyzwania
 • pomysłowość
 • umiejętność pracy w zespole

Ekstrawertyk w związku i w firmie

Cechy ekstrawertyka w wielu sytuacjach postrzegane są jako pozytywne i bardzo wartościowe. Są jednak przypadki, w których trudno je zaakceptować. W związku z introwertykiem ekstrawertyk może być postrzegany jako męczący. Działanie pod wpływem emocji, spontaniczność, poszukiwanie nowych wyzwań, chęć otaczania się ludźmi, mogą być trudne do zaakceptowanie przez osobę skrajnie odmienną. Są jednak takie pary, które uważają, że jeden z partnerów uzupełnia dzięki temu drugiego i świetnie się z tym czują.

W firmie ekstrawertyk zwykle wykazuje zaangażowanie, lubi przełamywać bariery, wypróbowywać sił w nowych wyzwaniach. Co ważne, dobrze radzi sobie w kontaktach międzyludzkich, zarówno ze współpracownikami, jak i klientami.

Introwertyk i ekstrawertyk w pracy - jak ich odróżnić?

Introwertyk jest osobą, która dobrze się czuje przy swoim stanowisku. Zwykle w ciszy i skupieniu realizuje swoje obowiązki. Na jego biurku może się piętrzyć większy stos dokumentów spowodowany problemami z asertywnością.

Video

Ekstrawertyka trudno nie zauważyć. Jest to osoba, której wszędzie pełno, zaraża energią, zawsze ma coś do powiedzenia i otacza się ludźmi.

Introwertyk i ekstrawertyk w pracy - kto radzi sobie lepiej?

Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Cechy osobowości sprawiają, że mamy pewne predyspozycje, które w jednym zawodzie sprawdzą się doskonale, w drugim wręcz będą przeszkodą. Introwertyk, ambiwertyk, ekstrawertyk, są po prostu różnymi osobami i zwykle lepiej odnajdują się na różnych stanowiskach.

Większość pracodawców w swoich wymaganiach wymienia zwykle cechy jednostki ekstrawertycznej. Cenną bowiem jest umiejętność pracy w grupie, łatwość w nawiązywaniu kontaktów oraz zdolność przystosowywania się do nowych warunków.

Introwertyk potrzebuje własnej przestrzeni i dobrze czuje się w znanym sobie środowisku, jest lojalny i godny zaufania. Wbrew pozorom nie stroni od ludzi, ale nie jest też duszą towarzystwa. Dzięki swoim cechom introwertyk zwykle jest kreatywny i pomysłowy.

Mocne strony introwertyka ułatwiające wybicie się w pracy

Osoba introwertyczna nie ma takiej charyzmy, lecz wiele jej cech może pozwolić jej zajść wysoko.

Należą do nich:

 • Skupienie – umiejętność skoncentrowania się na wykonywanym zadaniu, zamknięcie się na rozpraszacze, niewdawanie się w rozmowy. Wszystko to pomaga w sprawnym i rzetelnym wykonywaniu swoich służbowych obowiązków.
 • Słuchanie – introwertyk potrafi uważnie słuchać zarówno poleceń i rad przełożonego, jak i oczekiwań klienta. Komunikacja jest w tym przypadku bardziej staranna i przemyślana. Introwertyk unika odbiegania od tematu. Umiejętność słuchania sprzyja nawiązywaniu długoterminowych relacji.
 • Przygotowanie – osobowość introwertyczna nie lubi spontaniczności, czy improwizacji. Przedstawiciele tego typu zawsze wolą być dobrze przygotowani.
 • Opanowanie – dzięki niemu łatwiej jest radzić sobie z emocjami w stresujących sytuacjach. Wielu klientów ceni sobie właśnie stoicki spokój, który pozwala na spokojne przemyślenie oferty.

Praca dla introwertyka - najlepsze i najgorsze zawody

Zawody dla introwertyka to te, które dają swobodę działania i warunki do skupienia się.

Wśród wielu stanowisk pracy introwertyk z reguły najlepiej wypada i czuje się jako: informatyk, księgowy, naukowiec, pisarz, redaktor, mechanik. Godnym uwagi jest także zawód jubilera.

Osoby z grupy introwertyków doskonale sprawdzają się na stanowiskach, w których istotne jest uważne wysłuchanie potrzeb klienta. To ważny element pracy architekta, stolarza, projektanta, grafika, czy psychologa. Skrajny introwertyzm pomaga dobrze funkcjonować w systemie Home Office. Takie osoby zwykle doskonale radzą sobie z własną organizacją czasu, nie rozpraszają się.

Introwertycy zwykle unikają chaosu i nadmiaru bodźców. Przeszkodą w karierze może być presja czasu, wielozadaniowość, stres, konieczność pracy w dużych zespołach. Prawnik, spedytor, nauczyciel, dziennikarz, specjalista od PR, czy przedstawiciel handlowy, to nie są zawody dla introwertyka. Przyczyny leżą u podstaw jego osobowości. Nie czułby się dobrze w sytuacjach, z jakimi na co dzień mierzą się tego rodzaju pracownicy, a co za tym idzie, trudno byłoby mu z pełną swobodą rozwinąć skrzydła.

Video

Praca dla ekstrawertyka, czyli jaki zawód polecany jest przy tym typie osobowości?

Jednostki określane jako ekstrawertyczne lubią, kiedy w pracy dużo się dzieje. Realizują się tam, gdzie wymagana jest przebojowość i duże pokłady energii. Chętnie sięgają po stanowiska managerskie. Jeśli jesteś ekstrawertykiem, rozważ takie zawody, jak: pilot wycieczek, doradca klienta, rekruter, animator, rzecznik prasowy, agent ubezpieczeniowy, szkoleniowiec, aktor.

Ekstrawersja, introwersja to przeciwstawne cechy osobowości, które mają decydujący wpływ na to, w jakiej pracy dana osoba może się dobrze czuć i odnosić sukcesy. Człowiek rodzi się już z pewnymi predyspozycjami, niemniej jednak środowisko i doświadczenia życiowe również przyczyniają się kształtowania naszej osobowości. Niezależnie od tego, czy jesteś introwertykiem, czy ekstrawertykiem, możesz pracować nad sobą, by osiągnąć wymarzoną pracę i rozwijać się w niej.

Podsumowanie:
 • Osobowość składa się z wewnętrznych cech, które wpływają na zachowanie i reakcje człowieka.
 • Teoria Wielkiej Piątki wyróżnia trzy typy osobowości: introwertyk, ambiwertyk i ekstrawertyk.
 • Cechy osobowości mają duży wpływ na predyspozycje zawodowe, a introwertycy najlepiej czują się w zawodach pozwalających na działanie w ciszy i skupieniu.
 • Introwertyk jest osoba wymagającą mniejszej stymulacji ze strony środowiska, w porównaniu do ekstrawertyka.

Najczęściej zadawane pytania

Introwertyk: kim jest i jak żyć z nim w związku

Introwertycy czują się dobrze, gdy liczba bodźców jest niższa. Introwertycy co prawda lubią „ładować baterie” z dala od zgiełku, ale nie są samotnikami.

Jakie są mocne strony introwertyka ułatwiające wybicie się w pracy?

Introwertycy skuteczniej niż ekstrawertycy planują działania, i bardziej niż oni są zorientowani na akcję. To ekstrawertycy więcej gadają niż robią. Dlatego właśnie introwertycy są lepsi w osiąganiu założonych celów

Idealnie dobrana praca dla introwertyka

Idealnie dobrana praca dla introwertyka pozwoli mu spełniać się zawodowo bez poczucia nadmiernego stresu i obciążenia kontaktami. Introwertycy powinni jednak dopasować miejsce pracy do swoich naturalnych potrzeb, aby móc w pełni wykorzystać swoje zdolności.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

17 komentarzy

Laura

Laura

Słyszałem, że dla ambitnych ludzi najlepsze są zawody związane z biznesem i sprzedażą. Czy to prawda?
pracownik

pracownik

Nie wiem, jaki jestem typem osobowości, ale jestem gotowy na wyzwania i naukę nowych rzeczy. Mam nadzieję, że to wystarczy do znalezienia dobrej pracy.
Phoebe

Phoebe

Ważne jest, żeby pracownicy czuli się dobrze w swojej pracy i mieli możliwość wykorzystania swoich mocnych stron. Dlatego warto indywidualnie podejść do każdego pracownika i znaleźć dla niego najlepsze rozwiązanie.
Zeus

Zeus

Ciekawa teoria, ale nie można generalizować i zakładać, że każdy introwertyk jest taki sam, każdy ekstrawertyk jest taki sam, itd. Każdy z nas jest wyjątkowy i warto to doceniać.
JAdzia

JAdzia

Jako osoba ambiwertyczna, szukam pracy, która wymaga elastyczności i umiejętności adaptacji do różnych sytuacji.
stan

stan

Słyszałem, że IT to dobra branża dla introwertyków. Myślę, że to byłby dobry wybór dla mnie.
Daisy

Daisy

Jak dla mnie, jednym z najważniejszych aspektów przy zatrudnianiu nowych pracowników jest ich motywacja i zaangażowanie. Osobowość ma tu mniejsze znaczenie, ale warto zwrócić na nią uwagę.
Konrad

Konrad

Cieszę się, że coraz więcej pracodawców docenia różnorodność osobowości w zespole. To pozwala na tworzenie bardziej zrównoważonych i efektywnych zespołów.
Diozia1

Diozia1

Jako osoba ambiwertyczna, szukam pracy, która pozwoli mi wykorzystać moją elastyczność i umiejętność nawiązywania relacji z ludźmi. Dzięki temu będę mógł pracować zarówno w zespole, jak i samodzielnie.
Cypis

Cypis

Właśnie szukam pracy i zastanawiam się, jaki typ osobowości mam i na jakim stanowisku bym się najlepiej odnalazł. Ciekawe artykuły, dzięki którym można poznać siebie lepiej.
Felicja

Felicja

Ekstrawertycy są bardzo wartościowi dla każdej firmy, ponieważ wnoszą energię i entuzjazm do zespołu. Jednak warto docenić także introwertyków, którzy często są bardzo kreatywni i skupieni na swojej pracy.
Florian

Florian

Jestem introwertykiem i nie czuję się źle z tym. Ważne, że moja praca w pojedynkę przynosi efekty. Nie chciałbym zmieniać swojej osobowości, żeby pasować do wymagań pracodawcy.
Nie został tu opisany ambiwertyk, ja zdecydo

Nie został tu opisany ambiwertyk, ja zdecydo

I jakie zawody najlepsze dla takiej osoby.
ambiwalentna

ambiwalentna

Jestem introwertykiem, wykonuje zawod w ktorym potrzebne sa cechy zarowno introwertyka jak i ekstrawertyka ze wskazaniem na ekstrawertyzm. Uwielbiam to co robie ale sie wypalam. Wracam po pracy wykonczona. Nie zgadzam sie z tym ze introwertyk powinien wybierac spokojne zawody, przepracowalam 5 miesiecy w biurze na spokojnym stanowisku i nigdy wiecej. Szukam rozwiazania dla siebie i jedyne co przychodzi mi do glowy to delegowanie czesci obowiazkow albo inny tryb pracy. Przerwa w pracy na tzw odpoczynek najbardziej mnie wyczerpuje. Nie mam potrzeby marnowania mojej energii na gadanie o niczym. Wolalabym wczesniej skonczyc i spotkac sie z moimi kolegami po pracy jesli mialabym na to ochote.
Introwertyczna

Introwertyczna

Pani Gosiu, ja rozumiem.Skoro już w jakiś sposób Pani tam "utknęła", to może warto poszukać jakiejś odskoczni, swojej prywatnej pasji,może nowej...
Gosia

Gosia

Jestem typowym introwertykiem i … wykonuja prace nauczyciela. Strasznie sie mecze, w klasie z uczniami, ale tez przez konieczna wspolprace z innymi nauczycielami. Przeczytalam kilka artykulow w internecie na temat introwertykow i odpowiedniej pracy i jestem zalamana. Mam prawie 50 lat i troche pozno, zeby zaczac od nowa. Nabawilam sie nerwicy, a najblizsi w ogole mnie nie rozumieja.
Sarakkkkk

Sarakkkkk

Tak to bywa z ludźmi. Każdy jest inny i dlatego wato jest zrozumieć jak to wszystko wygląda u siebie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.