Pracownik - prawa i obowiązki

Introwertyk i ekstrawertyk w pracy - typy osobowości a kariera zawodowa. Jak wygląd wymarzona praca dla introwertyka i ekstrawertyka?

25 marca 2021

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 16 głosów

16 głosów

4 komentarze

Introwertyk i ekstrawertyk w pracy - typy osobowości a kariera zawodowa. Jak wygląd wymarzona praca dla introwertyka i ekstrawertyka?
Przyjrzyjmy się bliżej modelom ekstrawertyka i introwertyka. W jakich zawodach sprawdzi się dany typ osobowości?

Każdy człowiek posiada inny, specyficzny zbiór cech składających się na jego charakter i sposób bycia. To dlatego nie ma osoby, która w każdym zawodzie sprawdziłaby się jako idealny pracownik. Jedni lepiej odnajdują się za biurkiem, inni w pracy z ludźmi, a jeszcze inni doskonale radzą sobie ze zwierzętami, czy maszynami.

Co skład się na osobowość - cechy osobowości

Najprościej rzecz ujmując, osobowość jest zbiorem naszych wewnętrznych cech, które pozwalają nas scharakteryzować. Ich połączenie jest bardzo indywidualne i wpływa na to, w jaki sposób zachowujemy się na co dzień oraz jak reagujemy w wyjątkowych sytuacjach.

Naukowcy wyróżniają 5 głównych cech osobowości:

 • otwartość – na doświadczenia
 • ekstrawersja – potrzeba stymulacji
 • ugodowość – dystans do ludzi lub bliskość z nimi
 • sumienność – waga przypisywana powierzonym obowiązkom
 • neurotyzm – odporność na napotykane trudności

Na ich podstawie powstała teoria Wielkiej Piątki, według której każdą cechę ludzkiego charakteru możemy przydzielić do jednej z powyższych kategorii.

Ze względu na ekstrawersje wyróżniamy trzy typy osobowości: introwertyk, ambiwertyk, ekstrawertyk. Introwertyk należy do zamkniętych, wyciszonych osób, ekstrawertyk do otwartych, towarzyskich, a ambiwertyk? Co to za typ człowieka? Należy on do jednostek bardzo elastycznych, posiadających cechy dwóch pozostałych. Ambiwertyk lubi spędzać czas w towarzystwie, ale też dobrze czuje się w samotności, zwykle potrafi nawiązać dobre relacje zarówno z ekstrawertykiem, jak i introwertykiem.

Cechy osobowości mają duży wpływ na nasze predyspozycje zawodowe!

Introwertyk - kto to i jakie ma cechy?

Introwertyk należy do osób, które nie wymagają dużej stymulacji ze strony środowiska. Z natury jest skupiony na swoim wewnętrznym świecie i z dużą dozą ostrożności podchodzi do kontaktów z innymi ludźmi. W porównaniu z ekstrawertykiem wydaje się mniej energiczny, w towarzystwie trzyma się raczej na uboczu.

introwertyk w osamotnieniu

Trudności w odnalezieniu się w tłumie, nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne, to cechy wpisane w introwertyzm. Jak sobie radzić w takiej sytuacji na rynku pracy? Można małymi krokami próbować się zmienić, albo po prostu wybrać pracę, w której dany typ osobowości będzie wręcz pożądany.


Choć introwertyk najczęściej woli pracować w pojedynkę, jego sposób bycia może być bardzo wartościowy dla pracodawcy.

Wśród wartościowych cech znajdują się:

 • terminowość
 • solidność
 • staranność
 • odpowiedzialność
 • lojalność
 • wrażliwość
 • oryginalność
 • pomysłowość
 • precyzyjność
 • autonomia
 • logiczne rozumowanie
 • analityczny sposób myślenia

Jakie cechy ma ekstrawertyk?

Ekstrawertyk stanowi przeciwieństwo introwertyka.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Recepcjonista/ka. Z doświadczeniem i bez

PI MANAGEMENT SP. Z O.O

 • Kraków
Dodana

Młodszy Inżynier Produktu

Electrical Components International Sp. z o. o.

 • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Najczęściej występujące cechy w tym typie osobowości to:

 • wielozadaniowość
 • energiczne działanie
 • optymizm i charyzma
 • łatwość w nawiązywaniu kontaktów
 • towarzyskość
 • otwartość
 • żywiołowość
 • entuzjazm
 • umiejętność prowadzenia rozmowy
 • gotowość na nowe wyzwania
 • pomysłowość
 • umiejętność pracy w zespole

Ekstrawertyk w związku i w firmie

Cechy ekstrawertyka w wielu sytuacjach postrzegane są jako pozytywne i bardzo wartościowe. Są jednak przypadki, w których trudno je zaakceptować. W związku z introwertykiem ekstrawertyk może być postrzegany jako męczący. Działanie pod wpływem emocji, spontaniczność, poszukiwanie nowych wyzwań, chęć otaczania się ludźmi, mogą być trudne do zaakceptowanie przez osobę skrajnie odmienną. Są jednak takie pary, które uważają, że jeden z partnerów uzupełnia dzięki temu drugiego i świetnie się z tym czują.

W firmie ekstrawertyk zwykle wykazuje zaangażowanie, lubi przełamywać bariery, wypróbowywać sił w nowych wyzwaniach. Co ważne, dobrze radzi sobie w kontaktach międzyludzkich, zarówno ze współpracownikami, jak i klientami.

Introwertyk i ekstrawertyk w pracy - jak ich odróżnić?

Introwertyk jest osobą, która dobrze się czuje przy swoim stanowisku. Zwykle w ciszy i skupieniu realizuje swoje obowiązki. Na jego biurku może się piętrzyć większy stos dokumentów spowodowany problemami z asertywnością.

Video

Ekstrawertyka trudno nie zauważyć. Jest to osoba, której wszędzie pełno, zaraża energią, zawsze ma coś do powiedzenia i otacza się ludźmi.

Introwertyk i ekstrawertyk w pracy - kto radzi sobie lepiej?

Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Cechy osobowości sprawiają, że mamy pewne predyspozycje, które w jednym zawodzie sprawdzą się doskonale, w drugim wręcz będą przeszkodą. Introwertyk, ambiwertyk, ekstrawertyk, są po prostu różnymi osobami i zwykle lepiej odnajdują się na różnych stanowiskach.

Większość pracodawców w swoich wymaganiach wymienia zwykle cechy jednostki ekstrawertycznej. Cenną bowiem jest umiejętność pracy w grupie, łatwość w nawiązywaniu kontaktów oraz zdolność przystosowywania się do nowych warunków.

Introwertyk potrzebuje własnej przestrzeni i dobrze czuje się w znanym sobie środowisku, jest lojalny i godny zaufania. Wbrew pozorom nie stroni od ludzi, ale nie jest też duszą towarzystwa. Dzięki swoim cechom introwertyk zwykle jest kreatywny i pomysłowy.

Mocne strony introwertyka ułatwiające wybicie się w pracy

Osoba introwertyczna nie ma takiej charyzmy, lecz wiele jej cech może pozwolić jej zajść wysoko.

Należą do nich:

 • Skupienie – umiejętność skoncentrowania się na wykonywanym zadaniu, zamknięcie się na rozpraszacze, niewdawanie się w rozmowy. Wszystko to pomaga w sprawnym i rzetelnym wykonywaniu swoich służbowych obowiązków.
 • Słuchanie – introwertyk potrafi uważnie słuchać zarówno poleceń i rad przełożonego, jak i oczekiwań klienta. Komunikacja jest w tym przypadku bardziej staranna i przemyślana. Introwertyk unika odbiegania od tematu. Umiejętność słuchania sprzyja nawiązywaniu długoterminowych relacji.
 • Przygotowanie – osobowość introwertyczna nie lubi spontaniczności, czy improwizacji. Przedstawiciele tego typu zawsze wolą być dobrze przygotowani.
 • Opanowanie – dzięki niemu łatwiej jest radzić sobie z emocjami w stresujących sytuacjach. Wielu klientów ceni sobie właśnie stoicki spokój, który pozwala na spokojne przemyślenie oferty.

Praca dla introwertyka - najlepsze i najgorsze zawody

Zawody dla introwertyka to te, które dają swobodę działania i warunki do skupienia się.

Wśród wielu stanowisk pracy introwertyk z reguły najlepiej wypada i czuje się jako: informatyk, księgowy, naukowiec, pisarz, redaktor, mechanik. Godnym uwagi jest także zawód jubilera.

Osoby z grupy introwertyków doskonale sprawdzają się na stanowiskach, w których istotne jest uważne wysłuchanie potrzeb klienta. To ważny element pracy architekta, stolarza, projektanta, grafika, czy psychologa. Skrajny introwertyzm pomaga dobrze funkcjonować w systemie Home Office. Takie osoby zwykle doskonale radzą sobie z własną organizacją czasu, nie rozpraszają się.

Introwertycy zwykle unikają chaosu i nadmiaru bodźców. Przeszkodą w karierze może być presja czasu, wielozadaniowość, stres, konieczność pracy w dużych zespołach. Prawnik, spedytor, nauczyciel, dziennikarz, specjalista od PR, czy przedstawiciel handlowy, to nie są zawody dla introwertyka. Przyczyny leżą u podstaw jego osobowości. Nie czułby się dobrze w sytuacjach, z jakimi na co dzień mierzą się tego rodzaju pracownicy, a co za tym idzie, trudno byłoby mu z pełną swobodą rozwinąć skrzydła.

Video

Praca dla ekstrawertyka, czyli jaki zawód polecany jest przy tym typie osobowości?

Jednostki określane jako ekstrawertyczne lubią, kiedy w pracy dużo się dzieje. Realizują się tam, gdzie wymagana jest przebojowość i duże pokłady energii. Chętnie sięgają po stanowiska managerskie. Jeśli jesteś ekstrawertykiem, rozważ takie zawody, jak: pilot wycieczek, doradca klienta, rekruter, animator, rzecznik prasowy, agent ubezpieczeniowy, szkoleniowiec, aktor.

Ekstrawersja, introwersja to przeciwstawne cechy osobowości, które mają decydujący wpływ na to, w jakiej pracy dana osoba może się dobrze czuć i odnosić sukcesy. Człowiek rodzi się już z pewnymi predyspozycjami, niemniej jednak środowisko i doświadczenia życiowe również przyczyniają się kształtowania naszej osobowości. Niezależnie od tego, czy jesteś introwertykiem, czy ekstrawertykiem, możesz pracować nad sobą, by osiągnąć wymarzoną pracę i rozwijać się w niej.

Najczęściej zadawane pytania

Introwertyk: kim jest i jak żyć z nim w związku

Introwertycy czują się dobrze, gdy liczba bodźców jest niższa. Introwertycy co prawda lubią „ładować baterie” z dala od zgiełku, ale nie są samotnikami.

Jakie są mocne strony introwertyka ułatwiające wybicie się w pracy?

Introwertycy skuteczniej niż ekstrawertycy planują działania, i bardziej niż oni są zorientowani na akcję. To ekstrawertycy więcej gadają niż robią. Dlatego właśnie introwertycy są lepsi w osiąganiu założonych celów

Idealnie dobrana praca dla introwertyka

Idealnie dobrana praca dla introwertyka pozwoli mu spełniać się zawodowo bez poczucia nadmiernego stresu i obciążenia kontaktami. Introwertycy powinni jednak dopasować miejsce pracy do swoich naturalnych potrzeb, aby móc w pełni wykorzystać swoje zdolności.

Podziel się

4 komentarze

ambiwalentna

ambiwalentna

Jestem introwertykiem, wykonuje zawod w ktorym potrzebne sa cechy zarowno introwertyka jak i ekstrawertyka ze wskazaniem na ekstrawertyzm. Uwielbiam to co robie ale sie wypalam. Wracam po pracy wykonczona. Nie zgadzam sie z tym ze introwertyk powinien wybierac spokojne zawody, przepracowalam 5 miesiecy w biurze na spokojnym stanowisku i nigdy wiecej. Szukam rozwiazania dla siebie i jedyne co przychodzi mi do glowy to delegowanie czesci obowiazkow albo inny tryb pracy. Przerwa w pracy na tzw odpoczynek najbardziej mnie wyczerpuje. Nie mam potrzeby marnowania mojej energii na gadanie o niczym. Wolalabym wczesniej skonczyc i spotkac sie z moimi kolegami po pracy jesli mialabym na to ochote.
Introwertyczna

Introwertyczna

Pani Gosiu, ja rozumiem.Skoro już w jakiś sposób Pani tam "utknęła", to może warto poszukać jakiejś odskoczni, swojej prywatnej pasji,może nowej...
Gosia

Gosia

Jestem typowym introwertykiem i … wykonuja prace nauczyciela. Strasznie sie mecze, w klasie z uczniami, ale tez przez konieczna wspolprace z innymi nauczycielami. Przeczytalam kilka artykulow w internecie na temat introwertykow i odpowiedniej pracy i jestem zalamana. Mam prawie 50 lat i troche pozno, zeby zaczac od nowa. Nabawilam sie nerwicy, a najblizsi w ogole mnie nie rozumieja.
Sarakkkkk

Sarakkkkk

Tak to bywa z ludźmi. Każdy jest inny i dlatego wato jest zrozumieć jak to wszystko wygląda u siebie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka