Twoje wsparcie w rekrutacji

Jubiler - idealna praca dla introwertyków

Jubiler - idealna praca dla introwertyków
Praca jubilera wymaga skupienia i precyzji. Osoby zainteresowane pracą z biżuterią wcale nie mają łatwo, bo dziś największym problemem jest znalezienie… szkoły kształcącej w tym kierunku. Jak zostać jubilerem?

Subtelne, piękne i będące artystycznymi dziełami wyroby ze złota czy srebra cieszą się uznaniem i zainteresowaniem konsumentów od wieków. Myli się jednak ten, kto uważa, że jubilerzy zajmują się projektowaniem i wykonywaniem wyłącznie ozdób – wspomnieć warto m.in. jajka Fabergé, które dziś cieszą się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród miłośników metali szlachetnych.

Osoby zamierzające w przyszłości realizować własne projekty biżuterii wcale nie mają łatwo. Największym problemem jest to, że współcześnie praktycznie nie istnieje rozbudowany system kształcenia w tym kierunku.

Osoby nie obawiające się problemów ze znalezieniem mistrza, który przyuczyłby je do zawodu, muszą też pamiętać o dużej konkurencji. Współcześnie istnieje wiele zakładów jubilerskich, które przekształciły się w prawdziwe korporacje i produkują wyroby biżuteryjne praktycznie seryjnie. Takie rozwiązanie ma swoje plusy – możliwe jest obniżenie cen, choć jednocześnie na rynek nie trafiają unikalne kolekcje.


Jubiler – niegdyś prawdziwy mistrz

Jeszcze kilka wieków temu zawód jubilera cieszył się dużym zainteresowaniem wśród osób poszukujących solidnego fachu. Wówczas najłatwiej mieli synowie jubilerów, którzy mogli uczyć się od ojca sztuki wyrabiania biżuterii. Ówcześni jubilerzy najczęściej znajdowali zatrudnienie w domach bogatych magnatów lub na dworach królewskich, gdzie wykonywali dzieła według swojego projektu już po zaakceptowaniu go przez zamawiającego.

Dziś sytuacja na rynku wygląda inaczej, m.in. z uwagi na wprowadzenie maszyn, które wyeliminowały znaczącą część pracy jubilera.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?


Edukacja – gdzie się kształcić?

Zakładów, w których jubiler nie tylko sprzedaje, lecz także tworzy biżuterię, jest coraz mniej. Z roku na rok, z uwagi na nieopłacalność takiego biznesu, z rynku znikają kolejne punkty. W praktyce oznacza to, że przyszli uczniowie mogą mieć problem ze znalezieniem mistrza, który pomógłby im zgłębić tajniki tego zawodu. Z drugiej strony nie oznacza to, że brak jest alternatywnej ścieżki kształcenia. Jako przykład warto wskazać Wyższą Szkołę Sztuki i Projektowania w Łodzi. Jednym z kierunków, na który co roku jest przeprowadzana rekrutacja, jest Sztuka użytkowa. Osoby, które zdecydują się na ten właśnie kierunek, uczą się m.in. projektowania biżuterii.

Alternatywną dla studiów drogą kształcenia przyszłych projektantów biżuterii jest wzięcie udziału w kursach i szkoleniach, organizowanych na terenie całego kraju. Takie jednak, o czym powinni pamiętać ich uczestnicy, pozwalają jedynie na poznanie zupełnych podstaw i nie zawsze są wystarczające, by znaleźć zatrudnienie w zawodzie.


Kariera jubilera, czyli czego oczekiwać?

Współcześnie jubilerzy mogą szukać zatrudnienia w firmach zajmujących się projektowaniem biżuterii lub zdecydować się na otwarcie własnego zakładu. Drugie rozwiązanie jest jednak bardzo ryzykowne, głównie z uwagi na dużą konkurencję w branży. Najlepsi mogą starać się nawiązać współpracę z zagranicznymi firmami, zajmującymi się promowaniem rękodzieła.

Zarobki jubilerów zależą głównie od tego, czy będą pracować na własny rachunek, czy zdecydują się na współpracę z uznanymi markami. Ci, którzy mają wiele sukcesów na koncie, mogą liczyć na współpracę z uczelniami wyższymi lub firmami organizującymi szkolenia dla adeptów tego rzemiosła.

Oceń ten wpis
Jubiler - idealna praca dla introwertyków
Ocena: 3.5, liczba głosów: 16
Tematy, które interesują czytelników:  Staż a praktyka, Umowa o dzieło, List motywacyjny wzór

Zobacz inne porady

Opinie

jubiler
2019-05-31, 15:41
Panie Adamie. Ale konkurencja jest u jubilerów. Aby mieć zakład swój to dużo pieniędzy należy włożyć i warunek- mieć klientów.
Adam Mucha
2019-05-19, 13:08
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie złotnik-jubiler, nie powinien mieć problemu w znalezieniu pracy. Kto ma własny zakład jubilerski, na zarobki nie narzeka. Ja mam na oku pracę w firmie, która wytwarza wyroby biżuterii- projektuje je.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.