Wypowiedzenie i co dalej?

Wypowiedzenie i co dalej?
Widok menedżerów amerykańskich banków wychodzących z budynków z kartonowymi pudłami wypełnionymi rzeczami z biurka to już symbol kryzysu ekonomicznego. U nas wygląda to mniej spektakularnie, ale moment otrzymania wypowiedzenia zawsze jest trudny. Co zrobić w takiej sytuacji? Nie panikować i działać.Otrzymanie wypowiedzenia nie musi oznaczać całkowitej klęski. To może być nowy początek. Najważniejsze, żeby znać swoje prawa i działać rozsądnie. Wiele można zyskać!

Jakie masz prawa?

Wręczenie wypowiedzenia nie oznacza, że od tej chwili nie masz już żadnych praw jako pracownik. Wręcz przeciwnie - masz ich całkiem sporo. Przede wszystkim masz prawo do okresu wypowiedzenia. Jego długość zależy od typu umowy.

Jeśli masz umowę o pracę na czas nieokreślony, są to:

  • 2 tygodnie - przy przepracowaniu okresu krótszego niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc - przy przepracowaniu okresu co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące - przy przepracowaniu co najmniej 3 lat

Przy umowie na czas określony okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie, natomiast przy umowie na zastępstwo - 3 dni robocze. Okres wypowiedzenia to niejedyny czas, jaki masz na znalezienie nowej pracy. Przysługują Ci dodatkowe dni właśnie na poszukiwanie zatrudnienia. Są to 2 dni robocze przy wypowiedzeniu trwającym 2 tygodnie lub miesiąc i 3 dni robocze przy wypowiedzeniu trwającym 3 miesiące.

A co z urlopem?

Do tego także masz prawo. A raczej należałoby powiedzieć: obowiązek, bo rozwiązując umowę należy rozliczyć też przysługujący urlop. Oczywiście są dwie możliwości. Poza wzięciem zaległych dni wolnych możesz też zdecydować się na ekwiwalent pieniężny. Uwaga: pracodawca ma prawo narzucić ekwiwalent pieniężny zamiast dni wolnych.

Wsparcie dla odchodzących

Choć korporacje potrafią być brutalne dla pracowników, z którymi rozwiązują umowę, coraz częściej pokazują też bardziej ludzkie oblicze. Duże firmy mają przygotowane różnego rodzaju programy wsparcia dla odchodzących pracowników. To tzw. outplacement. Na co możesz liczyć? Przede wszystkim na spotkanie, na którym otrzymasz informacje zwrotne dotyczące Twojej pracy, a także Twoich silnych i słabych stron jako pracownika. Analiza przebiegu kariery zawodowej pozwoli też określić, w jakich obszarach warto ubiegać się o pracę. Często program obejmuje też informacje na temat możliwej zmiany lub podwyższenia kwalifikacji. Bywa i tak, że odchodzący pracownik może nawet skorzystać ze specjalistycznych kursów i szkoleń. Oczywiście rozbudowane programy wsparcia dostępne są przede wszystkim dla pracowników zwalnianych z powodu zmian struktury firmy, zwolnień grupowych, kryzysu itp.

Ostatnie wrażenie równie ważne jak pierwsze

Znane powiedzenie mówi, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Niestety dotyczy to także ostatniego wrażenia. Rozmowa z szefem towarzysząca przyjmowaniu wypowiedzenia jest bardzo ważna. Przede wszystkim zachowaj spokój. Wizje trzaskania drzwiami i ciskania komputerem o ścianę lepiej niech zostaną w Twojej wyobraźni. Oczywiście masz prawo zapytać szefa o powody rozwiązania umowy. Warto wyciągnąć z nich wnioski na przyszłość. Jeśli przyczyną wymówienia nie jest Twój brak kompetencji, lecz redukcja etatów, kryzys w branży czy konieczność zmian w strukturze firmy, zapytaj o możliwość współpracy w formie innej niż dotychczas. Być może pracodawca chętnie będzie Cię widział w roli zewnętrznego eksperta wspierającego firmę przy trudniejszych projektach. Zawsze warto też porozmawiać o innych możliwych formach współpracy. Nawet jeśli szef nie będzie miał dla Ciebie propozycji, na pewno zapamięta, ze zachowałeś się z klasą. To się ceni!

Referencje, czyli pracownik godny polecenia

Jeśli rozstajesz się z firmą w kulturalny sposób, z przyczyn od Ciebie niezależnych, nic nie stoi na przeszkodzie, by poprosić przełożonego o opinię i referencje. Uwaga: kilka ogólników o idealnym pracowniku nie będzie wyglądać wiarygodnie. Znakomicie, jeśli szef rzeczowo opisze Twoje zalety i umiejętności, oceni przebieg współpracy. Taki dokument nie zagwarantuje Ci nowej pracy, ale może znacznie ułatwić jej znalezienie i być Twoim asem w rękawie podczas rozmów kwalifikacyjnych. Warto też zapytać szefa, czy zgadza się na rozmowę telefoniczną z Twoim przyszłym pracodawcą, gdyby ten chciał dowiedzieć się czegoś więcej na Twój temat.

Zobacz także: Ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę nie dla każdego.

Oceń ten wpis
Wypowiedzenie i co dalej?
Ocena: 4.5, liczba głosów: 28

Opinie

Irka
2019-12-08, 08:19
Wypowiedziano WAM pracę z jakiegoś powodu i to zgodnie z prawem. Co robić dalej? Kochani- szukać pracę - znajdziecie. Nie wolno się załamywać, bo są większe nieszczęścia. Przemyślcie dobrze strategię działania. Mnie zwolnili, bo umowa na czas określony się skończyła. Znalazłem dokładnie po 5 tygodniach lepszą pracę, bardziej płatną i bliżej mojego miejsca zamieszkania.
monaliza
2019-12-05, 15:35
Wypowiedzenie trudno jak jest to trzeba działać. Tak jak fajnie tutaj opisano trzeba się zorganizować i realizować plan ustalony w takiego typu poradach by było dobrze.
eskimos
2019-05-02, 14:59
Poszukiwanie pracy daje wiele możliwości osobom. Jeżeli profesjonalnie sie do tego przygotują to praca powinna się pojawić szybciej niż taka osoba myśli. Warto!
Norman
2019-04-17, 10:45
Trzeba działać. Nie wolno bać się oferować swojej kandydatury, nawet jeśli doświadczenie i umiejętności nie spełniają w pełni wymagań na to stanowisko. Możliwe, że pracodawca rozważy takie CV, ponieważ przyciągnie opisane osiągnięcia, szybki rozwój kariery lub inne ważne informacje. W najgorszym przypadku po prostu nie odpowie.
Londzin
2019-04-16, 16:59
Szukanie pracy. Niewielu ludzi nadal korzysta z publikacji drukowanych (chociaż jest zbyt wcześnie, aby wyrzucać gazety i czasopisma poświęcone wakatom): wystarczy przejść do zasobu i zapoznać się z ofertami, które zostały już posortowane na kategorie i sekcje.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.