!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Przebranżowienie i przekwalifikowanie bezrobotnych - jak radzić sobie na rynku pracy?

4 maja 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 21 głosów

21 głosów

4 komentarze

Przebranżowienie i przekwalifikowanie bezrobotnych - jak radzić sobie na rynku pracy?
Kryzys gospodarczy dotykający cały świat odbija się na rynku pracy. Często po kilkunastu latach pracy w jednym zakładzie, na tym samym stanowisku, pracownik traci zatrudnienie i zmuszony jest szukać nowej pracy. Niestety, na rynku może brakować zapotrzebowania na pracowników o danych umiejętnościach. Bezrobotnemu pozostaje więc albo poczekać, aż zmieni się koniunktura rynkowa, przeprowadzić się za pracą, albo też przekwalifikować się, by znaleźć zatrudnienie. Jakie są możliwości przekwalifikowania osób bezrobotnych?

Przebranżowienie czy też przekwalifikowanie to nic innego, jak zmiana zawodu. Polega na zdobyciu umiejętności i kompetencji z innej branży lub specjalizacji w celu pracy w innej profesji. To najlepsze rozwiązanie dla przedstawicieli wymierających zawodów, ale także wszystkich, którzy mają problemy ze znalezieniem zatrudnienia mimo nabytego wykształcenia czy umiejętności.

Poszukiwanie pracy w innej branży

Sytuacja na polskim rynku pracy wciąż się zmienia i poprawia. W ciągu ostatnich lat przybyło zarówno miejsc pracy, jak i wykwalifikowanych kandydatów, a popyt na niektóre stanowiska wzrósł tak znacznie, że zaczęło się mówić o rynku pracownika. Sytuacja uległa zmianie wskutek kryzysu spowodawanego pandemią koronawirusa, która dotarła do Polski w połowie marca 2020 r. Prędkość i zasięg zarażeń zmusiły rząd do wprowadzenia restrykcji, które zmieniają oblicze całej gospodarki. 

Czy wiesz, że...
Według komentarza Centrum Analiz Ekonomicznych (opracowanego na podstawie danych danych GUS) w konsekwencji pandemii koronawirusa zagrożonych całkowitą utratą dochodów osób samozatrudnionych lub na umowach cywilnoprawnych jest powyżej 780 tys.

Jak podaje Rzeczpospolita, z analiz Krajowej Izby Gospodarczej wynika, że wskutek rozprzestrzeniania się  koronawirusa w naszym kraju pracę może stracić w najbardziej optymistycznym scenariuszu od 320 do 480 tys. osób w optymistycznym wariancie (obniżenia wzrostu PKB w 2020 r. do 1 proc.). To ogromna grupa, dla której nie od razu znajdą się miejsca pracy.

W tak trudnej sytuacji, by w ogóle otrzymać zatrudnienie, konieczne może się okazać przebranżowienie, inaczej rebranding, oraz zdobycie nowych, pożądanych na rynku umiejętności. Tylko na jakie dokładnie będzie popyt, jak się przekwalifikować? Trudno przewidzieć, jak przekształci się rynek w ciągu kolejnych miesięcy, z pewnością jednak nadal będzie zapotrzebowanie na profesje uważane obecnie za zawody deficytowe.

Według badania OECD Skills Outlook 2019 największy wzrost na znaczeniu będzie dotyczył stanowisk związanych z cyfryzacją. Właśnie w tym obszarze warto upatrywać zawodów przyszłości, bo trwająca już transformacja cyfrowa dotyka każdej branży i będzie postępowała jeszcze intensywniej.

Video

Zmiana profesji sposobem na bezrobocie

Przekwalifikowanie pracownika może otworzyć drzwi do nowej kariery zawodowej i do znalezienia nie tylko jakiejkolwiek, ale i satysfakcjonującej pracy. Nastały na rynku pracy w Polsce niepewne czasy, dlatego należy być otwartym na zmiany – w każdym wieku. W USA statystyki już od lat pokazują, że Amerykanie przekwalifikują się średnio co 5 lat. W przyszłości dzisiejsi 30-latkowie mogą zmieniać swoje kwalifikacje zawodowe i środowisko pracy średnio co 7 lat.

Najczęściej o przekwalifikowaniu myślą osoby bezrobotne, które od dawna pozostają bez pracy, lub też osoby zagrożone zwolnieniem w branżach, w których trudno znaleźć zatrudnienie, np. w oświacie, górnictwie czy w hutnictwie. Najtrudniejsze przy tym jest podjęcie decyzji o tym, na jaki zawód się przekwalifikować. Zanim wybierzemy nowy kierunek zawodowy warto sprawdzić, które profesje są przyszłościowe i przeanalizować lokalny rynek pracy. Zmiana zawodu to radykalny ktok i powinien odpowiadać indywidualnym predyspozycjom i umiejętnościom danej osoby.

Powody zmiany zawodu - lista

Źródło: prezentacja Przekwalifikowanie zawodowe, Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie.

Przekwalifikowanie zawodowe a Urząd Pracy

Jeśli sami nie potrafimy tego zrobić, możemy uzyskać pomoc przy przekwalifikowaniu ze strony doradcy zawodowego, na przykład w Powiatowym Urzędzie Pracy. Nie musimy samodzielnie opłacać dodatkowych kursów i szkoleń, które zaowocują zmianą zawodu. Przekwalifikowanie może zostać sfinansowane ze środków unijnych i Funduszy Pracy. PUP-y w różnych województwach organizują specjalne programy i kursy dla bezrobotnych, które pomagają im w pozyskaniu kwalifikacji ułatwiających znalezienie pracy.

Niemniej, wiele osób pozostających bez pracy nie jest świadomych tego, że można pozyskać tego rodzaju pomoc z urzędu, stąd tracą wiele okazji poprawy swojej sytuacji zawodowej. Warto śledzić strony PUP jak i jednostek wojewódzkich urządów, w których regularnie pojawiają się informacje o nowych inicjatywach i projektach aktywizujących osoby szukające zatrudnienia.

 

To może Cię również zainteresować

Urząd pracy - sprzymierzeniec czy wróg?

Podziel się

4 komentarze

Magda

Magda

Nikt nie ma gwarancji, że tam gdzie pracuje nie nastąpią jakieś zmiany i człowiek zostanie zwolniony z pracy (zgodnie z przepisami prawnymi). Nie wolno się tym załamywać. Szukać należy pracy. Czasami należy się "przekwalifikować", podnieś swoje kwalifikacje. Dobrze napisaliście- "przekwalifikowanie pracownika może otworzyć drzwi do nowej kariery zawodowej i do znalezienia nie tylko jakiejkolwiek, ale i satysfakcjonującej pracy".
Sta zysta Edzio

Sta zysta Edzio

Możliwości przekwalifikowania bezrobotnych. Fajny artykuł. U nas w pracy dużo pracowników pracuje- ma staż pracy. Są oni skierowani z UP. Pracodawca jest zadowolony, bo wynagrodzenia im nie płaci, bo płaci im UP. Tacy stażyści- dużo się nauczą. Doświadczenia i umiejętności na takim stażu zdobędą.
Grek

Grek

Dla wielu zawodów są programy z urzędów pracy ale powiedzmy sobie, że jest to bardzo mała pomoc i zazwyczaj jest to tak pokomplikowane, że mało kto dzięki temu coś zyskuje.
Ewelina

Ewelina

Czasami nie ma innej opcji jak przekwalifikowanie się. Kursów zawodowych i innych szkoleń jest na rynku sporo. Dobrze, że bezrobotni mają tak ż organizowane takie kursy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.