Zmiana i utrata pracy

Co zrobić, kiedy nie możesz znaleźć pracy?

8 listopada 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 10 głosów

10 głosów

5 komentarzy
Co zrobić, kiedy nie możesz znaleźć pracy?
Dlaczego nie możesz znaleźć pracy? W obliczu dynamicznych zmian, elastyczność i ciągła nauka stają się kluczowe dla współczesnych pracowników. Coraz częściej rezygnujemy z długotrwałego zatrudnienia na rzecz nowych możliwości, które oferują lepsze warunki lub szansę na rozwój. Jak skutecznie odnaleźć się na szybko zmieniającym się rynku pracy? Odpowiadamy.

Podejście do pracy zmienia się na przestrzeni lat – kiedyś po znalezieniu pierwszego miejsca zatrudnienia, na ogół zostawało się w nim aż do emerytury. Dzisiejsze czasy wymagają większej mobilności i elastyczności.Nowe umiejętności, branże, zawody sprawiają, że idea „life long learning”, czyli nauka przez cały życie, nie jest tylko wymysłem, a koniecznością. Osób, które nie wahają się przeprowadzić do miasta na drugim końcu kraju z powodu zmiany pracy, nie brakuje.

Dlaczego zmieniamy pracę?

Czy zmieniałeś już kiedyś miejsce pracy? Zastanawiałeś się, dlaczego – wzorem naszych dziadków – nie możemy spędzić całego życia zawodowego w jednej firmie? Oto najpopularniejsze powody, które tłumaczą, dlaczego pracownicy decydują się zmienić dotychczasowe miejsce zatrudnienia.

5 powodów, dla których najczęściej zmieniamy pracę:

 1. Względy ekonomiczne. Konieczność zmiany pracy z uwagi na aktualne zarobki podkreśla najwięcej osób. Z roku na rok poziom naszego doświadczenia rośnie. Wiemy coraz więcej, jesteśmy coraz bardziej samodzielni. Jeżeli pracodawca nie widzi potrzeby przyznania podwyżki, to rozglądanie się za nową posadą może być jedną opcją na poprawę swojej sytuacji ekonomicznej.
 2. Brak możliwości awansu. Na awans możemy liczyć głównie w rozwijających się organizacjach. Jak wynika z badań, chęć awansowania (i tym samym zarabiania większych pieniędzy niż dotychczas) często popycha nas do przeglądania lokalnych portali z ogłoszeniami o pracę.
 3. Otrzymanie propozycji z zewnątrz. Współcześni przedsiębiorcy bardzo chętnie korzystają z pomocy headhunterów. Coraz częściej pracownicy są polecani w swoich firmach przez znajomych. Lepsza oferta może skutecznie zmobilizować nas do rozstania się z dotychczasowym pracodawcą i to nawet wówczas, gdy oferuje on przyzwoite warunki zatrudnienia. 
 4. Konflikty ze współpracownikami i zła atmosfera. Być może przyszło Ci się mierzyć z taką sytuacją – otrzymałeś pracę z dobrym wynagrodzeniem, mogłeś brać udział w szkoleniach, ale jednocześnie atmosfera pozostawiała wiele do życzenia. Gdy nastroje w firmie nie są najlepsze, złożenie wypowiedzenia to tylko kwestia czasu. Większość z nas nie jest w stanie przez długi czas wytrzymać docinków współpracowników – cenimy sobie nasze zdrowie psychiczne.
 5. Brak szkoleń i możliwości rozwoju. Na rynku nie brakuje firm, które inwestują w pracowników, oferując pakiet różnych szkoleń. Co jednak, gdy właściciel firmy nie przewiduje możliwości rozwoju dla swoich pracowników? W takiej sytuacji również wielu z nas decyduje się rozpocząć poszukiwania nowej pracy.

Jak odnaleźć się na rynku pracy?

Zmiana dotychczasowego miejsca pracy nie musi być dla Ciebie z dyskomfortem – wiele zależy od tego, jak podejdziesz do tego zagadnienia. Jeżeli przygotujesz się odpowiednio wcześniej, będzie towarzyszył Ci mniejszy stres.

Przed złożeniem wypowiedzenia warto:

 • Odłożyć taką kwotę pieniędzy, która pozwoli Ci żyć na dotychczasowej stopie przez minimum 6 miesięcy. Może zdarzyć się, że pracę otrzymasz od razu, możesz również bezowocnie szukać nowego zajęcia przez wiele miesięcy – lepiej mieć finansową poduszkę.
 • Zorientować się, jak wygląda sytuacja na rynku pracy. Czy pracodawcy chętnie zatrudniają? Jak wygląda sytuacja w branży, w której pracujesz? Czy konkurencyjne firmy poszukują pracowników? Jeżeli tak, to jakie warunki oferują? Mając rozeznanie w sytuacji na rynku pracy, będziesz wiedział, czy to dobry moment na zmianę. Dzięki temu nie popełnisz kosztownego błędu.
 • Odświeżyć CV i uruchomić swoje kontakty zawodowe. To z pewnością pomoże Ci w znalezieniu ciekawych ofert pracy. Powinieneś szukać ich także na lokalnych portalach ogłoszeniowych.

Dlaczego nie mogę znaleźć pracy?

Przyszedł w końcu ten moment: szukasz nowej pracy. Mijają tygodnie i nic. Wysyłasz CV, ale nie dostajesz żadnych odpowiedzi. Zaczynasz się coraz bardziej stresować. Co się dzieje? Co robisz źle? Możesz popełniać błędy, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Problem może tkwić w Twoim niewłaściwym przygotowaniu, złym działaniu, a nawet złym nastawieniu.

Szukasz pracy?

Doradca Klienta Olsztyn

Provident Polska S.A.

 • Olsztyn
Dodana

Zbiór i pielęgnacja truskawek wiszących

GRUPA CONTRAIN

 • 8 000-11 000 zł / mc
 • Holandia
Dodana

(PS) Kontroler jakości

SGP GROUP

 • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

Doradca Klienta - Zambrów i okolice

Provident Polska S.A.

 • Zambrów
Dodana

Specjalistę ds. BHP

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

 • Katowice
Dodana

Przede wszystkim nie załamuj się i nie rezygnuj! Przeanalizuj, co dotychczas zrobiłeś i dlaczego mogło Ci się nie udać. Możesz notować, możesz rozpisać swoje uwagi w formie diagramu – wizualizacja pomoże Ci się skupić i dostrzec miejsca wymagające korekty. Na podstawie tego przygotujesz plan działania. By nie skazać się znowu na porażkę, dowiedz się, co mogło sprawić, że nie idzie Ci tak, jak planowałeś.

Video

Źle przygotowane dokumenty aplikacyjne

Pierwszym etapem rekrutacji jest selekcja nadesłanych CV. Cisza po wysłaniu aplikacji jest związana właśnie z tym – rekruterzy analizują aplikacje i dokonują ich selekcji.

Uważnie przeanalizuj swoje CV. Może ma przestarzałą formę lub wręcz przeciwnie, jest zbyt ekstrawaganckie? A może jest niestarannie przygotowane – zawiera błędy językowe, usterki, niedociągnięcia. Poszukaj odpowiednich poradników lub poproś o pomoc kogoś doświadczonego – niech oceni, co nie gra w Twoim CV.

Jeśli pracodawca wymaga listu motywacyjnego, trzeba go napisać. To bardzo ważny tekst. W nim przekazujesz Twoje motywacje, co ma przekonać rekruterów o tym, że to właśnie Ciebie szukają. Postaraj się, by był napisany poprawną polszczyzną (jeśli masz z tym problem, skorzystaj z darmowego narzędzia, który sprawdzi najbardziej rażące błędy – np. ortograf.pl). Tekst powinien brzmieć profesjonalnie, ale nie zbyt sztywno. Bądź konkretny, jasno sprecyzuj to, co chcesz przekazać. Oprzyj się na treści ogłoszenia – postaraj się na nie odpowiedzieć, nawiązuj do niego i napisz, co organizacja zyska, zatrudniając właśnie Ciebie.

Napisz list motywacyjny

Aby zwiększyć swoje szanse w procesie rekrutacji, ważne jest, abyś znał zasady pisania skutecznego listu motywacyjnego i wiedział, czego spodziewać się na spotkaniu z rekruterem.

Podczas pisania listu motywacyjnego pamiętaj o następujących zasadach:

 1. Spersonalizuj list – adresuj go do konkretnej firmy.
 2. Opisz swoje umiejętności, doświadczenie i osiągnięcia, które są istotne dla danego stanowiska.
 3. Wyraź swoje zainteresowanie i motywację do pracy w danej firmie.
 4. Unikaj długich, zbędnych zdań i skup się na klarownym przekazie.
 5. Sprawdź list pod kątem błędów gramatycznych i ortograficznych.

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Pamiętaj, że przygotowanie i skuteczne przekazanie swoich umiejętności i motywacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej może znacząco wpłynąć na Twoje szanse na zatrudnienie.

Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, warto:

 1. Dokładnie zapoznać się z informacjami o firmie i stanowisku, na które aplikujesz.
 2. Przeanalizować swoje umiejętności i doświadczenie, aby móc je skutecznie przedstawić podczas rozmowy.
 3. Przećwiczyć odpowiedzi na typowe pytania rekrutacyjne.
 4. Zanotować  pytania dotyczące firmy i stanowiska. Zadasz je później na rozmowie.
 5. Przygotować się na prezentację swojego portfolio, jeśli jest to wymagane. 

Czy szukasz naprawdę, czy tylko pozornie?

Problem może tkwić w Twoich metodach poszukiwania. Jeśli co jakiś czas pobieżnie przeglądasz ogłoszenia w Internecie nic dziwnego, że nadal nie znalazłeś zatrudnienia. By dostać pracę w pełni zgodną ze swoimi umiejętnościami i oczekiwaniami, musisz się nieco bardziej postarać.

W niektórych przedsiębiorstwach konkursy na dane stanowisko przeprowadza się na znacznie mniejszą skalę. Dobrze więc na bieżąco śledzić sytuacje w miejscach pracy, które Cię interesują. Dobrym pomysłem będzie też po prostu udać się tam osobiście i porozmawiać na ten temat.

Video

Networking – znajomi mogą pomóc w znalezieniu zatrudnienia

Rozmowa ze znajomymi to zawsze dobry pomysł. Może wiedzą o wakatach w swojej firmie albo znają kogoś, kto mógłby Ci pomóc w poszukiwaniach? Osoby z polecenia zawsze są przychylniej postrzegane i mają więcej szans na zatrudnienie.

Posiadanie i rozwijanie korzystnych sieci kontaktów biznesowych jest niezwykle przydatne. W momencie szukania nowej pracy może mieć to kluczowe znaczenie.  Szczególnie jeśli zależy Ci na pracy na wyższym stanowisku. Jeśli znasz więc kogoś, kto ma znajomości biznesowe, koniecznie poproś go o pomoc. To też dobry moment, aby zacząć budować sieć kontaktów, na przykład na LinkedIn.

Obecność w sieci to nie tylko możliwość łatwiejszego networkingu: będąc obecnym w social mediach, dajesz się znaleźć rekruterom. Kto wie, być może jakiś headhunter szuka właśnie Ciebie?   

Nowe kwalifikacje pomogą w znalezieniu pracy

Szanse na znalezienie dobrej pracy z pewnością zwiększą się, gdy podniesiesz swoje kwalifikacje. Ucz się! Poszukaj studiów podyplomowych, zacznij nowe studia. Dobrym rozwiązaniem będzie także zapisanie na się na kursy różnego rodzaju czy udział w szkoleniach. Dobrą inwestycją jest także wyrobienie certyfikatu z języków obcych – znajomość angielskiego jest wymagana niemalże wszędzie, a certyfikat z pewnością wyróżni Cię spośród innych kandydatów. 

Wolontariat – uniknij przerwy w CV

Być może przerwa w pracy będzie dla Ciebie okazją, aby spróbować czegoś nowego? Spróbuj podjąć pracę w ramach wolontariatu. Jeśli w miejscu pracy, do którego chciałeś aplikować aktualnie nie poszukują pracowników, spytaj o możliwość stażu. Niezależnie czy będzie on płatny, czy bezpłatny, warto go podjąć. Może po jego odbyciu zwolni się lub powstanie miejsce pracy właśnie dla Ciebie? Nawet jeśli tak nie będzie – zdobędziesz kolejne doświadczenie, które wzbogaci Twoje CV, a przy okazji sprawdzisz, jak dana organizacja wygląda od środka.

Brak pracy po studiach? Zapisz się na staż

Jesteś absolwentem studiów i intensywnie szukasz pracy, ale napotykasz trudności w znalezieniu zatrudnienia? Jednym z możliwych powodów jest brak doświadczenia zawodowego. Wielu pracodawców preferuje kandydatów z pewnymi praktycznymi umiejętnościami. To może stanowić wyzwanie dla świeżo upieczonych absolwentów. Jednak istnieją sposoby, aby przełamać ten impas.

Przede wszystkim, skoncentruj się na zdobyciu praktycznego doświadczenia, które może zwiększyć Twoje szanse na znalezienie pracy. Możesz rozważyć udział w stażach, wolontariacie lub projektach społecznych, które pomogą Ci rozwijać umiejętności i zdobywać referencje. Ponadto, możesz rozważyć możliwość podjęcia pracy tymczasowej lub częściowego etatu, aby zdobyć praktyczne doświadczenie zawodowe.

3 ciekawostki o szukaniu pracy

 • Według statystyk, aż 85% wszystkich ofert pracy jest nieogłaszanych publicznie. Wiele wakatów jest obsadzanych za pośrednictwem sieci kontaktów i rekomendacji.

 • Pracodawcy często korzystają z mediów społecznościowych, takich jak LinkedIn, aby znaleźć potencjalnych kandydatów. W rzeczywistości, według badania przeprowadzonego przez LinkedIn, 87% rekruterów używa platformy do wyszukiwania i oceny kandydatów.

 • Szukanie pracy może być stresujące i czasochłonne. Według badań przeprowadzonych przez The Muse, jeden człowiek musi wysłać około 27 aplikacji, aby otrzymać jedno zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Podsumowanie

Zmiana pracy wynika z potrzeby adaptacji do zmieniających się warunków rynkowych i osobistego rozwoju. Sukces na rynku pracy wymaga proaktywności, gotowości do ciągłego uczenia się i efektywnego wykorzystywania sieci kontaktów. Odpowiednie przygotowanie do procesu rekrutacji i rozwijanie swoich kwalifikacji zwiększają szanse na znalezienie satysfakcjonującego zatrudnienia. Pamiętaj, że grunt to dobry plan i odpowiednie nastawienie – z nimi na pewno Ci się uda!

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego nie mogę znaleźć pracy po studiach?

Brak doświadczenia zawodowego i konkurencyjność rynku pracy mogą sprawić trudności w znalezieniu pracy po studiach.

Czy list motywacyjny jest ważny przy poszukiwaniu pracy?

Choć niektóre firmy zrezygnowały z wymagania listu motywacyjnego, warto go napisać, aby wyróżnić się spośród innych kandydatów.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Dokładnie zapoznaj się z informacjami o firmie, przeanalizuj swoje umiejętności, ćwicz odpowiedzi na pytania rekrutacyjne i zadawaj pytania odnośnie firmy i stanowiska.

Jak zdobyć praktyczne doświadczenie po studiach?

Rozważ udział w stażach, wolontariacie lub projektach społecznych, które pozwolą Ci rozwijać umiejętności i zdobywać referencje.

Czy istnieje alternatywna droga poszukiwania pracy po studiach?

Tak, warto rozważyć udział w szkoleniach, rozwijanie sieci kontaktów zawodowych i korzystanie z platform rekrutacyjnych.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

5 komentarzy

Dorian

Dorian

Porady nie zaszkodzi czytać i zrobić przede wszystkim właściwy plan działania w tym zakresie. Skuteczność jest ważna ale trzeba mieć wpływ na zaplanowanie pewnych kroków.
moja rada

moja rada

Jak ktoś szuka fachowo pracy i nie może jej znaleźć, to chyba jest jakiś powód. Może ta osoba nie jest doświadczona, nie ma umiejętności zawodowych tam gdzie potrzebują pracowników. Albo mieszka w małym miasteczku, gdzie firm jest mało. Szukaj, bądź cierpliwy, a pracę znajdziesz. Może szukaj stażu płatnego?
Piper

Piper

Każda zmiana wiąże się z pewną stratą. Istnieją namacalne straty, takie jak utrata dochodów, gdy dana osoba jest wycofywana lub obniżana. I są abstrakcyjne straty, takie jak utrata kontroli, status lub poczucie własnej wartości.
Trako_ww

Trako_ww

Przy zmianie może być gorzej. W tym przypadku dobrze byłoby, aby osoba wnikliwa zrozumiała, że ​​za zewnętrznym blaskiem opisanej pracy, obiecującym nowe szczyty kariery, można ukryć bombę zegarową. A rok później będziesz musiał ponownie szukać nowej pracy.
Homer

Homer

Zamieszanie i strach w tym przypadku mogą działać jako czynniki ryzyka, w których osoba staje się przedmiotem innych problemów: chorób, wypadków. Tak też bywa.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.