Rozmowa kwalifikacyjna

Wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną? Sprawdź, o czym musisz pamiętać!

23 listopada 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 18 głosów

18 głosów

6 komentarzy
Wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną? Sprawdź, o czym musisz pamiętać!
Aplikowałeś na wymarzone stanowisko i otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Świetnie! Przedstawiamy 5 prostych kroków, które pomogą Ci w przygotowaniu się do rozmowy rekrutacyjnej!

Jak sprawić, by pierwsze wrażenie stało się Twoim sprzymierzeńcem na rozmowie kwalifikacyjnej? Odpowiedź kryje się poniżej. Nasz przewodnik pomoże Ci zrobić doskonałe pierwsze wrażenie, które może zadecydować o Twojej przyszłości zawodowej.

Krok 1 – dobre pierwsze wrażenie

O sile pierwszego wrażenia nie trzeba nikogo przekonywać. Według badań, na zrobienie go mamy tylko 7 sekund.

Bez względu na nasze preferencje, strój stanowi wizytówkę. Dlatego warto go dostosować do kultury biznesowej firmy. Udając się na rozmowę rekrutacyjną do restauracji szybkiej obsługi, możesz pozwolić sobie na więcej luzu w stylizacji, niż na rozmowę w kancelarii prawnej. 

Warto zrobić małe rozeznanie i spróbować dowiedzieć się, czy w firmie, do której aplikujesz, obowiązuje jakiś określony dress code.

 

Video

Szukasz pracy?
Dodana

Pracownik dostaw w drogerii

Jobman Group Sp. z o.o.

  • Staszów
Dodana

Główna Księgowa / Główny Księgowy

Agencja Zatrudnienia HR SIGMA

  • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana
Dodana

Przede wszystkim warto jednak pamiętać, aby pozostać sobą i dobrze czuć się we własnej skórze. Nawet najgorsza stylizacja nie będzie przeszkodą nie do pokonania, jeśli na Twojej twarzy zagości szczery uśmiech, a wypowiedzi będą elokwentne. Niezwykle ważnym jest wykazanie pewności siebie, jednak z zachowaniem ostrożności, by nie wydać się aroganckim.

Krok 2 – zdobądź informacje o firmie

Wiedza o tym, gdzie stawić się na rozmowę, mimo że bardzo ważna, nie wyczerpuje informacji o firmie, które powinieneś zdobyć. Nie musisz uczyć się nazwisk pracowników na pamięć, ale dobrze wiedzieć, jak nazywa się szef oraz osoba,  z którą będziesz rozmawiać. Warto sprawdzić ogólny profil firmy, czyli to, czym się zajmuje i w czym specjalizuje. Niezwykle ważne może okazać się rozeznanie o firmie na tle konkurencji oraz specyfiki, która wyróżnia ją na rynku.

Wiedza o firmie powinna być adekwatna do jej profilu oraz stanowiska, jakie chcesz zajmować. Jeśli jest to posada szefa kuchni dobrze orientować się w tym, jaką kuchnię serwuje się w danej restauracji. Jeśli to posada grafika w agencji reklamowej, kluczowym może być znajomość zrealizowanych kampanii reklamowych. Wszystkie te informacje warto sobie dobrze uporządkować. Będą stanowiły Twoją mocną stronę.

Krok 3 – naucz się mówić o swoich osiągnięciach i umiejętnościach

W sieci znajdziesz wiele podpowiedzi, które wskażą Ci najczęściej zadawane pytania na rozmowach kwalifikacyjnych. Oczywiście warto im się przyjrzeć, choć to nie one będą gwarancją sukcesu. Najważniejsze jest, by znać swoje atuty i dobrze je ubierać w słowa. Większość pytań będzie się kręciła wokół Twojego doświadczenia, edukacji i wszelkich umiejętności, jakie posiadasz, a które mogą przydać się na oferowanym stanowisku.

Zapewne podczas przeglądania ogłoszeń rzuciły Ci się w oczy pozycje „oczekiwania wobec kandydata” bądź „wymagania”. Jest to niezwykle cenna podpowiedź, która w prosty sposób pomoże Ci w przygotowaniu się do rozmowy rekrutacyjnej. Jeśli pracodawca oczekuje znajomości programów graficznych, warto pamiętać nazwy tych, którymi się posługujesz, opowiedzieć o uzyskanych certyfikatach, albo przedstawić zrealizowany projekt. To wszystko spowoduje, że pracodawca będzie postrzegał Cię jako profesjonalistę, który zna się na rzeczy i będzie dla niego wartościowym pracownikiem.

Mówienie o swoich atutach nie jest prostym zadaniem, dlatego warto się wcześniej przygotować. Komunikatywność, punktualność, czy umiejętność pracy w zespole to kwestie, które każdy wpisuje w CV i o których może wspomnieć przy rozmowie.

Warto przemyśleć, co czyni nas wyjątkowymi pośród innych kandydatów. Może znasz się na pierwszej pomocy? Świetnie! Niemal każdy pracodawca ceni empatię, a osoba, która w kryzysowej sytuacji będzie mogła pomóc innym pracownikom, może okazać się niezbędna. Jesteśmy przekonani, że Ty również masz osiągnięcia i talenty, które czynią Cię wyjątkowym kandydatem na dane stanowisko.

Krok 4 – zastanów się nad zarobkami i nie bój się negocjować

Kwestia zarobków zależy od zakresu obowiązków i posiadanego doświadczenia. Zapewne obawiasz się, by nie podać zbyt wysokiej kwoty i nie stracić w oczach pracodawcy, ale także nie chcesz strzelić sobie w kolano i nie wskazać zbyt niskiej stawki. W takie sytuacji warto prześledzić trendy panujące na rynku pracy i proponowane stawki. Zerknij na portal z ogłoszeniami o pracę (np. Aplikuj.pl) i sprawdź, jakie stawki są oferowane na podobnych stanowiskach.

W części ogłoszeń są podane sugerowane zarobki. Warto jednak pamiętać, że często nie są to kwoty ostateczne, więc podczas rozmowy możesz negocjować. Szczególnie jeśli jesteś pewny swoich umiejętności i posiadasz doświadczenie na danym stanowisku. Czasem stawka nie ulegnie zmianie, ale w takiej sytuacji może uda się wynegocjować pewne benefity pozapłacowe.

Krok 5 – przygotuj pytania do rekrutera

Nawet jeśli wszystko wydaje Ci się jasne i klarowne, warto wcześniej przygotować kilka pytań do osoby, która będzie prowadziła rozmowę rekrutacyjną. Pytania te pozwolą uporządkować naszą wiedzę o danym stanowisku, a należy pamiętać, że zarówno rekruter jak i Ty, jesteście tylko ludźmi i coś może umknąć Waszej uwadze. W związku z tym pytania mogą dotyczyć zarówno prozaicznych rzeczy, jak np. dni i godzin pracy, ale także być bardziej wnikliwe.

Zadanie szczegółowych pytań np. o miejsce i organizację czasu pracy, prowadzone obecnie projekty bądź możliwości rozwoju i ścieżka kariery w firmie to sposób na wykazanie się zainteresowaniem, a także sygnał dla rekrutera, że przygotowałeś się w sposób rzetelny i profesjonalny, a jego czas nie został zmarnowany.

Bonus – błędy, których powinieneś unikać

Pamiętaj, że ważna jest mowa ciała i kultura osobista. Nie siedź zgarbiony, nie zakładaj rąk, ani nie stukaj kompulsywnie długopisem, może to zostać źle odebrane. Pamiętaj o kroku pierwszym – dobre pierwsze wrażenie jest ważne!

Kultura osobista to coś, o czym zapewne nie musimy przypominać. Przywitanie, pożegnanie to oczywistości. Również w trudnych sytuacjach postaraj się zachować uprzejmie i profesjonalnie. Czasem na rozmowach pojawia się pytanie o powód odejścia z poprzedniej firmy. Nawet jeśli rozstanie było dość burzliwe, warto odsunąć emocje na bok i spokojnie opowiedzieć, co było powodem takiej decyzji.

A jeśli kusi Cię podkolorowanie swoich umiejętności – nie rób tego. Z pewnością znasz powiedzenie, że kłamstwo ma krótkie nogi. To, które dotyczy twojego przebiegu kariery zawodowej, na ogół bardzo łatwo zweryfikować. Zadbaj o swoją wiarygodność.

Podsumowanie

Jeśli przygotowujesz się zgodnie z powyższymi krokami, znacznie zwiększasz swoje szanse na sukces. Przed rozmową rekrutacyjną możesz poćwiczyć w domu, np. nad intonacją głosu oraz przygotować krótką wypowiedź o sobie i swoim doświadczeniu. Będziesz czuć się pewniej, a to niezwykle istotne podczas tak ważnego spotkania. Powodzenia!

To może Cię również zainteresować

Rozmowa kwalifikacyjna - o czym należy pamiętać?

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

6 komentarzy

Poland

Poland

Dzięki temu łatwiej jest zrozumieć jak to wszystko wygląda - dobre przygotowanie pod każdym względem jest bardzo istotne.
Piotrek

Piotrek

Analogicznie do rozmów telefonicznych, w rozmowie kwalifikacyjnej może się zdarzyć, że rozmowa zmienia się z minuty na minutę. Trzeba wiedzieć o czym pamiętać, gdy zdarzy się taka sytuacja.
wania

wania

Dobre pierwsze wrażenie! Zdobądź informacje o firmie. Naucz się mówić o swoich osiągnięciach i umiejętnościach. Zastanów się nad zarobkami i nie bój się negocjować. Przygotuj pytania do rekrutera. Skopiowałem to z artykułu. Nic dodać, nic ująć.
Andrzej

Andrzej

Na rozmowę przybądźcie właściwie ubrani. Nie dajcie się poznać, że jesteście nerwowi, zestresowani. Miejcie mądre pytania przygotowane do rekrutera. Wszystkie rady są ujęte w tym przydatnym artykule. Przeczytajcie!!!
Norwegia

Norwegia

Wszystko znajdziesz w takich artach. Pod koniec rozmowy zostaniesz poinformowany, w jakim przedziale czasowym otrzymasz odpowiedź, jeśli zostaniesz zatrudniony. Jeśli przechodzisz rozmowę wielopoziomową, poczekaj na odpowiedź na temat następnego etapu.
Magdalena

Magdalena

Dla niektórych rozmowa kwalifikacyjna jest jedyną szansą na pozostawienie przyjemnego wrażenia o sobie, zwłaszcza z powodu braku doświadczenia i skromnego życiorysu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.