Wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną? Sprawdź, o czym musisz pamiętać!

Wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną? Sprawdź, o czym musisz pamiętać!
Aplikowałeś na stanowisko pracy i otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Świetnie! Do tego etapu statystycznie dochodzi co 10 osoba, która aplikuje na wybraną posadę. Oznacza to, że Twoja kandydatura zainteresowała przyszłego pracodawcę. Warto wykorzystać swoją szansę. Przedstawiamy zatem 6 prostych kroków, które pomogą Ci w przygotowaniu się do rozmowy rekrutacyjnej!

Krok 1: Dobre pierwsze wrażenie!

O tym, że jest niezwykle ważne nie trzeba nikogo przekonywać. Schludny ubiór jest zatem kluczowy. Bez względu na nasze preferencje stylistyczne - strój stanowi naszą wizytówkę. Warto go dostosować do kultury biznesowej firmy. Udając się na rozmowę rekrutacyjną do restauracji szybkiej obsługi możemy pozwolić sobie na więcej luzu w stylizacji, aniżeli na rozmowę w kancelarii prawnej. Ponadto powinniśmy pamiętać o odpowiednim zapachu. Nadmierne użycie perfum może być tak samo źle odebrane jak woń potu. W przypadku kobiet wskazany jest delikatny makijaż, a u mężczyzn zadbany zarost.

Przede wszystkim warto jednak pamiętać, aby pozostać sobą i dobrze czuć się we własnej skórze. Nawet najgorsza stylizacja nie będzie przeszkodą, jeśli na naszej twarzy zagości szczery uśmiech, a nasze wypowiedzi będą elokwentne. Niezwykle ważnym jest wykazanie pewności siebie, jednak z zachowaniem ostrożności, by nie wydać się aroganckim.

Krok 2: Zdobądź informacje o firmie

Oczywiście, najważniejsze byś wiedział, gdzie jest jej siedziba, bo zapewne tam odbędzie się Twoja rozmowa kwalifikacyjna. To jednak może nie wystarczyć. Nie musisz uczyć się nazwisk pracowników na pamięć, ale dobrze wiedzieć jak nazywa się szef oraz osoba,  z którą będziesz rozmawiać. Warto sprawdzić ogólny profil firmy, czyli to, czym się zajmuje i w czym specjalizuje. Niezwykle ważne może okazać się rozeznanie o firmie na tle konkurencji oraz specyfiki, która wyróżnia ją na rynku.

To Cię powinno też zainteresować: Rozmowa kwalifikacyjna - o czym należy pamiętać?

Wiedza o firmie powinna być adekwatna do jej profilu oraz stanowiska, jakie chcesz zajmować. Jeśli jest to posada szefa kuchni - dobrze orientować się w tym, jaką kuchnię serwuje się w danej restauracji, a jeśli posada grafika w agencji reklamowej - kluczowym może być znajomość zrealizowanych kampanii reklamowych. Wszystkie te informacje warto sobie dobrze uporządkować - będą stanowiły naszą mocną stronę.

Krok 3: Naucz się mówić o swoich osiągnięciach i umiejętnościach

W sieci znajdziesz wiele podpowiedzi, które wskażą Ci najczęściej zadawane pytania na rozmowach kwalifikacyjnych. Oczywiście warto im się przyjrzeć, choć to nie one będą gwarancją sukcesu. Najważniejsze jest, by znać swoje atuty i dobrze je ubierać w słowa. Większość pytań będzie się kręciła wokół Twojego doświadczenia, edukacji i wszelkich umiejętności, jakie posiadasz, a które mogą przydać się na oferowanym stanowisku.

Zapewne podczas przeglądania ogłoszeń rzuciły Ci się w oczy pozycje „oczekiwania od kandydata” bądź „wymagania”. Jest to niezwykle cenna podpowiedź, która w prosty sposób pomoże Ci w przygotowaniu się do rozmowy rekrutacyjnej. Jeśli pracodawca oczekuje znajomości programów graficznych, warto pamiętać nazwy programów, którymi się posługujesz, opowiedzieć o certyfikatach uzyskanych w ich zakresie, albo przedstawić zrealizowany projekt. To wszystko spowoduje, że pracodawca będzie postrzegał Cię jako profesjonalistę, który zna się na rzeczy i będzie dla niego wartościowym pracownikiem.

Mówienie o swoich atutach nie jest prostym zadaniem, dlatego warto się wcześniej przygotować. Komunikatywność, punktualność, czy umiejętność pracy w zespole to kwestie, które każdy wpisuje w CV i o których może wspomnieć przy rozmowie. Jednak chcąc się wyróżnić na tle reszty, warto przemyśleć, co czyni nas wyjątkowymi pośród innych kandydatów. Może znasz się na pierwszej pomocy przed medycznej? Świetnie! Niemal każdy pracodawca ceni empatię, a osoba, która w kryzysowej sytuacji będzie mogła pomóc innym pracownikom, może okazać się niezbędna. Jesteśmy przekonani, że Ty również masz osiągnięcia i talenty, które czynią Cię wyjątkowym kandydatem na dane stanowisko.

Krok 4: Zastanów się nad zarobkami i nie bój się negocjować

Kwestia zarobków często bywa problematyczna. Zależy oczywiście od zakresu obowiązków i posiadanego doświadczenia. Zapewne obawiasz się, by nie podać zbyt wysokiej kwoty i nie stracić w oczach pracodawcy, ale także nie chcesz strzelić sobie w kolano i nie wskazać zbyt niskiej stawki. W takie sytuacji warto prześledzić trendy panujące na rynku pracy i proponowane stawki. Pomocna może okazać się strona: praca-katowice.info, na której znajdziesz niezbędne informacje.

W części ogłoszeń mamy podane sugerowane zarobki. Warto jednak pamiętać, że nie są to kwoty ostateczne, więc podczas rozmowy możemy negocjować. Szczególnie, jeśli jesteśmy pewni swoich umiejętności i posiadamy doświadczenie na danym stanowisku. Czasem stawka nie ulegnie zmianie, ale w takiej sytuacji może uda się wynegocjować pewne benefity pozapłacowe.

Krok 5: Przygotuj pytania do rekrutera

Nawet jeśli wszystko wydaje Ci się jasne i klarowne, warto wcześniej przygotować kilka pytań do osoby, która będzie prowadziła rozmowę rekrutacyjną. Pytania te pozwolą uporządkować naszą wiedzę o danym stanowisku, a należy pamiętać, że zarówno rekruter jak i Ty, jesteście tylko ludźmi i coś może umknąć Waszej uwadze. W związku z tym pytania mogą dotyczyć zarówno prozaicznych rzeczy, jak np. dni i godzin pracy, ale także być bardziej wnikliwe.

Zadanie szczegółowych pytań np. o miejsce i organizację czasu pracy, prowadzone obecnie projekty bądź możliwości rozwoju i ścieżka kariery w firmie to czas, kiedy wykażesz się zainteresowaniem, a także sygnał dla rekrutera, że do rekrutacji przygotowałeś się w sposób rzetelny i profesjonalny, a jego czas nie został zmarnowany.

Krok 6: Błędy, których powinieneś unikać

Istnieją pytania, których nie warto zadawać podczas rozmowy rekrutacyjnej. Mogą one postawić rekrutera w niezręcznej sytuacji, a nas ukazać w złym świetle. Do tych pytań należą m.in. kwestie urlopu, podwyżki albo elastycznych godzin pracy. Oczywiście, jeśli nam na tym zależy, możemy je przedstawić w formie życzliwych zapytań, jednak unikajmy formy roszczeniowej.

Pamiętaj, że ważna jest mowa ciała i kultura osobista. Nie siedź zgarbiony, nie zakładaj rąk, ani nie stukaj kompulsywnie długopisem – może to zostać źle odebrane. Pamiętaj o kroku pierwszym – dobre pierwsze wrażenie jest arcyważne! Kultura osobista to coś, o czym zapewne nie musimy przypominać. Przywitanie, pożegnanie to oczywistości. Postaraj się również w trudnych sytuacjach zachować jak należy. Zdarzyć się może, że Twój rekruter będzie miał gorszy dzień i nie będzie zbyt miły. Musisz stawić czoła tej sytuacji, zacisnąć zęby i sprawiać wrażenie pogodnego i sympatycznego człowieka.

Po zapoznaniu się z powyższymi krokami, sukces jest niemal gwarantowany! Przed rozmową rekrutacyjną możesz poćwiczyć w domu, np. nad intonacją głosu oraz przygotować krótką wypowiedź o sobie i swoim doświadczeniu. Będziesz czuć się pewniej, a to niezwykle istotne podczas tak ważnego spotkania. Powodzenia!

Oceń ten wpis
Wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną? Sprawdź, o czym musisz pamiętać!
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

wania
2019-12-10, 16:11
Dobre pierwsze wrażenie! Zdobądź informacje o firmie. Naucz się mówić o swoich osiągnięciach i umiejętnościach. Zastanów się nad zarobkami i nie bój się negocjować. Przygotuj pytania do rekrutera. Skopiowałem to z artykułu. Nic dodać, nic ująć.
Andrzej
2019-05-24, 07:36
Na rozmowę przybądźcie właściwie ubrani. Nie dajcie się poznać, że jesteście nerwowi, zestresowani. Miejcie mądre pytania przygotowane do rekrutera. Wszystkie rady są ujęte w tym przydatnym artykule. Przeczytajcie!!!
Norwegia
2019-05-07, 08:54
Wszystko znajdziesz w takich artach. Pod koniec rozmowy zostaniesz poinformowany, w jakim przedziale czasowym otrzymasz odpowiedź, jeśli zostaniesz zatrudniony. Jeśli przechodzisz rozmowę wielopoziomową, poczekaj na odpowiedź na temat następnego etapu.
Magdalena
2019-04-15, 09:52
Dla niektórych rozmowa kwalifikacyjna jest jedyną szansą na pozostawienie przyjemnego wrażenia o sobie, zwłaszcza z powodu braku doświadczenia i skromnego życiorysu.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.