Twoje wsparcie w rekrutacji

Praca tymczasowa się opłaca?

Praca tymczasowa się opłaca?
Osoby, które nie mogą znaleźć stałego zatrudnienia bardzo często podejmują pracę tymczasową. Ta polega na zatrudnieniu pracownika przez agencję pracy tymczasowej. W niektórych sytuacjach takie rozwiązanie jest równie opłacalne dla pracodawcy, jak i pracownika.

Agencje pracy tymczasowej nie są na naszym rynku nowością. Ich działalność polega na świadczeniu usług dla firm, które same ? z różnych przyczyn ? nie przeprowadzają rekrutacji. I tak, agencja nie tylko prowadzi rozmowy kwalifikacyjne z zainteresowanymi kandydatami, ale również samodzielnie poszukuje pracowników posiadających określone umiejętności lub wykształcenie. Ponadto, w obrębie jej działalności leży też delegowanie pracowników do wykonywania na rzecz danego podmiotu określonych prac. Na rynku funkcjonuje ona jako przedsiębiorstwo, które działa w zakresie rekrutacji, selekcji i zatrudniania pracowników. Z prawnego punktu widzenia ich działalność regulowana jest między innymi przez Ustawę z dnia 9 lipca 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Praca tymczasowa ? co i jak?

Najprościej mówiąc, praca tymczasowa jest stosunkiem prawnym zawieranym przez trzy podmioty. W pierwszej kolejności agencja pracy tymczasowej zawiera umowę z podmiotem zainteresowanym wynajęciem pracowników sezonowych, w drugiej zaś podpisuje stosowne dokumenty z samym pracownikiem. Ten kierowany jest do pracy na rzecz określonego pracodawcy. Jednocześnie warto pamiętać, że nie w każdym przypadku zatrudnienie pracownika tymczasowego przez zainteresowane przedsiębiorstwo będzie możliwe. Przepisy wyraźnie wskazują, że pracodawcy mogą wynajmować pracowników tymczasowych do wykonywania tylko określonych prac.

Dynamiczny rozwój

Praca tymczasowa może być świetnym rozwiązaniem zarówno z punktu widzenia pracownika, jak pracodawcy. Ten drugi ma możliwość wywiązać się z określonych zadań przede wszystkim w okresach zwiększonej ilości zamówień. Najczęściej z takiej formy zatrudnienia korzystają duże firmy, w których natężenie pracy jest zmienne lub takie, których działalność ogranicza się jedynie do świadczenia usług w sezonie letnim lub zimowym. Dalej, warto też zauważyć, że pracodawca może skorzystać z pomocy pracowników tymczasowych zawsze wtedy, gdy część jego stałych pracowników przebywa na urlopie wypoczynkowym.

To Cię powinno też zainteresować: Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Przy jakich pracach nie zatrudnisz?

 Jak wspominano powyżej, choć firmy chętnie zatrudniają pracowników tymczasowych, nie we wszystkich sytuacjach jest to możliwe. Ograniczenia dotyczą między innymi takich prac, jak:

  • praca w szczególnie niebezpiecznych warunkach,
  • praca na stanowisku pracownika, który bierze udział w strajku,
  • praca na stanowisku pracy, na którym to w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających zatrudnienie pracownika tymczasowego świadczył pracę pracownik zwolniony przez podmiot zatrudniający i to z przyczyn, które nie dotyczą pracowników.

Pracodawca musi o pamiętać o tych punktach zawsze wtedy, gdy zgłasza swoje zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych do agencji pracy tymczasowej.

Jak zatrudnia się pracownika tymczasowego?

Pracownik zainteresowany podjęciem pracy tymczasowej podpisuje umowę z agencją pracy tymczasowej, nie zaś z samym pracodawcą, na rzecz którego świadczy pracę. W każdym przypadku zawarcie umowy jest jednak niezbędne, aby móc rozpocząć pracę. W praktyce agencje zatrudniają pracowników najczęściej w oparciu o umowy cywilnoprawne, choć warto podkreślić, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby zatrudniały również w oparciu o umowę o pracę. Sama praca tymczasowa świadczona przez danego pracownika na rzecz jednego pracodawcy nie powinna łącznie przekroczyć 12 miesięcy w okresie 36 kolejnych miesięcy. Wyjątkiem jest tu taka sytuacja, w której to pracownik tymczasowy zastępuje nieobecnego pracownika. Wówczas może on pracować maksymalnie przez 36 kolejnych miesięcy.

Czas pracy i wynagrodzenie

Pracownik tymczasowy może wykonywać swoją pracę w każdym systemie pracy, który przewidziany został przez ustawodawcę. W praktyce najczęściej świadczy pracę w takich samych godzinach, jak pozostali zatrudnieni w danej firmie.

Oczywistym jest, że pracownikom tymczasowym należy się ustalone wynagrodzenie za pracę. Warto jednak zauważyć, że nie mogą być oni gorzej traktowani niż pracownicy, którzy zatrudnieni są bezpośrednio u pracodawcy. Ich wynagrodzenie zaś nie może być niższe niż to, które otrzymują pracownicy zatrudnieni na takim samym lub podobnym stanowisku.

I pracownik skorzysta

Z tej formy zatrudnienia korzystają różne osoby, najczęściej jednak młode, które poszukują chwilowego zajęcia. Praca tymczasowa najbardziej korzystna jest jednak dla tych osób, które rozpoczynają dopiero swoją ścieżkę zawodową. W ten sposób mogą zainteresowani mogą zdobyć pierwsze punkty doświadczenia do swoich dokumentów aplikacyjnych. Nie brakuje także chętnych do świadczenia pracy tymczasowej również wśród studentów, którzy chcą dorobić w okresie wakacji. Wszystko to sprawia, że w ostatnim czasie agencje pracy tymczasowej rozwijają się niezwykle prężnie, zaś na rynku wciąż pojawiają się nowe.

Oceń ten wpis
Praca tymczasowa się opłaca?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

wanka
2019-12-12, 06:23
Słusznie napisał Weska. Kto nie ma pracy, to każda praca jak za nią są pieniądze jet dla każdego dobra. Agencje pracy tymczasowej proponują taką pracę. Ja mam pracę i w trakcie urlopu, bo potrzebuję pieniędzy mam pracę na ten okres tymczasową.
Weska
2019-12-11, 17:23
Sporo ludzi woli mieć pracę, niż jej nie mieć. Dlatego trzeba brać co jest a wiele ludzi w ogóle ciągle w pracy ma rotację to nawet nie zwraca na takie rzeczy uwagi.
Ewa
2019-05-22, 14:58
Jak ktoś nei ma pracy, to każda praca się opłaca- o ile jest płatna. Taką płatną pracą jest praca tymczasowa.
Jarek
2019-05-08, 11:35
W wielu przypadkach i dla pewnej grupy osób zawsze opłaca się taka praca, która nawet że tymczasowa może być bardzo dobrze płatna co jest bardzo korzystne dla pracowników.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.