Pracownik - prawa i obowiązki

Jak lepiej wykorzystać czas w pracy? - Zastosuj nasze wskazówki

19 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 5 głosów

5 głosów

4 komentarze
Jak lepiej wykorzystać czas w pracy? - Zastosuj nasze wskazówki
Odkryj sprawdzone wskazówki na zwiększenie swojej produktywności i satysfakcji z pracy. Naucz się lepiej zarządzać swoim czasem i energią.

Czy praca może być źródłem stresu Oczywiście! Właśnie dlatego powinieneś wiedzieć, jak mądrze pracować, aby nie okazało się, że po kilku czy kilkunastu latach pracy zawodowej czujesz się wypalony i zniechęcony. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą ci zorganizować dzień pracy i efektywniej wykonywać zadania zlecone przez przełożonych.

Zacznij dzień od najważniejszych spraw

Z pewnością doskonale wiesz, że w ciągu dnia musisz wykonać zadania, które nie mogą czekać i takie, które z powodzeniem możesz wykonać w wolnej chwili. Abyś nie myślał przez cały dzień o najważniejszych sprawach, warto zacząć właśnie od nich. Jeżeli potrzebujesz pomocy, nie bój się o nią poprosić, choć pamiętaj, że inni pracownicy również mają swoje obowiązki.

Powyższa wskazówka z pewnością jest cenna i sprawdza się, ale przede wszystkim w przypadku osób, które są rannymi ptaszkami i którym najlepiej pracuje się właśnie we wczesnych godzinach. Jeżeli lepiej myśli ci się w godzinach popołudniowych, nie ma przeszkód, abyś odłożył wykonywanie najważniejszych spraw na późniejsze godziny, a z rana zrobił coś na rozgrzewkę.

Najważniejszy problem - ustal, co nie pozwala Ci się skupić

Podstawową kwestią związaną z organizacją czasu pracy w firmie jest udzielenie sobie odpowiedzi na pytanie, gdzie leży problem. Czy to niemożność skupiania się na pracy wywołana jest faktem, że wokół są inni pracownicy, którzy w ciągu dnia zadają pytania i angażują Cię w inne zadania? Czy może to liczba zleconych zadań skutecznie odpycha od biurka i tym samym powoduje zaległości? Wskazanie na problem pozwala na jego wyeliminowanie i lepsze zarządzanie czasem. Wówczas nie tylko nie musisz zostawać dłużej w pracy na nadgodzinach, ale również masz więcej czasu na odpoczynek. Zachowanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym jest niezwykle istotne m.in. z uwagi samopoczucie pracownika.

Szukasz pracy?

Monter wiązek elektrycznych - Miszewko

Serwis Personalny Poland

  • Miszewko
Dodana

Junior Facility Specialist

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Warszawa
Dodana

Młodszy Specjalista ds. Obsługi Sprzedaży

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Tomaszów Mazowiecki
Dodana

Mechanik maszyn

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Starachowice
  • 5 000-6 500 zł / mc
Dodana
Dodana

Unikaj rozpraszaczy

Z pewnością doskonale to znasz – wystarczy 10 minut na Facebooku, kilka 5-minutowych rozmów telefonicznych, ploteczki ze współpracownikami i… nagle okazuje się, że czas zbierać się do domu. Jeżeli chcesz efektywnie pracować, nie zostawać w firmie po godzinach i pozbyć się stresu związanego z tym, że zadania, które miały być już dawno wykonane wciąż czekają, to wyeliminowanie rozpraszaczy uznaj za kluczowe.

Pracujesz przy komputerze? Z pewnością znajdziesz nie jedną aplikację, która pozwoli ci poblokować zbyt często odwiedzane strony internetowe. Przekraczając próg firmy, powinieneś też wyciszyć lub wyłączyć telefon komórkowy.

Media społecznościowe - największa pokusa w pracy

Dobra organizacja to również umiejętność wyłączenia tych programów, które nie ułatwią wykonania zleconych przez szefa zadań. Wśród licznych rozpraszaczy, na które wskazują pracownicy należy wymienić przede wszystkim media społecznościowe. Pokusa sprawdzenia co nowego dzieje się u znajomych może być silna. Warto jednak pamiętać, że takie odrywanie się od pracy jest kosztowne. Ponowne wdrożenie się w uprzednio przerwane zadanie może zająć całkiem sporo czasu.

Problemem pracowników często jest też prywatny telefon, który zbyt często dzwoni. W takiej sytuacji najlepiej wyciszyć dźwięk lub całkowicie wyłączać aparat w momencie przekroczenia progu firmy. To dokonały sposób, aby nie przerywać pracy. Innym rozwiązaniem jest poproszenie rodziny lub znajomych, aby dzwonili oni tylko wówczas, gdy sprawa jest naprawdę pilna.

Zaplanuj swój dzień pracy i ustal priorytety

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne jest planowanie Jeżeli uważasz, że nie masz czasu na planowanie, to się mylisz. Dzięki spisaniu listy zadań i zaplanowaniu, jak wykonasz poszczególne zlecone ci sprawy, lepiej wykorzystasz czas spędzany w firmie. W ten sposób możesz też odciążyć swój umysł – nie będziesz musiał co chwilę powtarzać sobie w myślach, co musisz zrobić.

Jeżeli chodzi o planowanie i notowanie, to możesz wykorzystać zarówno tradycyjny, czyli papierowy kalendarz, jak i jedną z aplikacji online. Każde rozwiązanie jest dobre – wybierz takie, które odpowiada ci bardziej.

Jedną z najtrudniejszych do opanowania umiejętności obok planowanie zadań, które należy wykonać, jest  ustalanie priorytetów. Warto jednak metodą prób i błędów znaleźć najbardziej optymalny dla siebie system pracy. W ten sposób możliwe będzie ograniczenie spóźnień czy nerwowego wykonywania zadań w ostatniej chwili. Pomóc może kalendarz lub codzienne sporządzanie listy zadań przy czym ważne jest aby uwzględniać ich ważność np. inaczej oznacza te, które muszą zostać wykonane w danym dniu, inaczej te które mogą poczekać dzień czy dwa. Dodatkowo można wykonywać zapiski dotyczące czasu, jaki należało poświęcić na wykonanie danego zadania. W ten sposób w przyszłości łatwiej będzie ocenić, ile czasu rzeczywiście jest potrzebne na wykonanie określonej czynności.

Pamiętaj, wielozadaniowość jest przereklamowana

Wielozadaniowość? Jeżeli nie potrafisz się skupić na wykonaniu kilku czynności jednocześnie, to lepiej zrobisz, gdy będziesz wykonywał poszczególne zadania jedno po drugim. Powinieneś mieć świadomość, że wielu specjalistów uważa wielozadaniowość za przereklamowaną – odrywając się od jednego zadania, aby wykonać inne, faktycznie tracimy sporo czasu.

Nie masz problemu z wielozadaniowością? Zatem z powodzeniem możesz korzystać z tej metody na co dzień. Aby jednak przekonać się, czy rzeczywiście jest ona najlepszym rozwiązaniem, powinieneś korzystać również z innych metod pracy.

Pocztę sprawdzaj o określonych porach

Co chwilę otwierasz skrzynkę mailową? W ten sposób tracisz jedynie sporo czasu. Postaraj się sprawdzać pocztę tylko kilka razy dziennie, najlepiej o stałych porach. W ten sposób zawsze odpowiesz na otrzymane wiadomości, ale jednocześnie nie będziesz się odrywał od wykonywania innych prac.

Jak widzisz, jest kilka sposobów, dzięki którym twój dzień pracy może wyglądać zupełnie inaczej niż dotychczas. Może niektóre z powyższych wskazówek warto wdrożyć, aby funkcjonować w godzinach pracy jeszcze lepiej? Sprawdź co jeszcze możesz zrobić, aby twoja pracy była efektywna.

Regularne ocenianie swojej pracy i szukanie sposobów na poprawę jest kluczem do zwiększenia produktywności i satysfakcji z pracy.

Posprzątaj biurko i zapanuj nad chaosem

Może wydawać się to banałem, ale czyste i uporządkowane biurko pozwala skupić się na zadaniach. Eliminując zbędne dokumenty, porządkując przybory piśmiennicze, wynosząc do kuchni brudne kubki uzyskujemy wolną przestrzeń. Ta jest ważna dla zachowania równowagi specjaliści niejednokrotnie powtarzają, że czyste biurko to również czysty umysł pracownika. A dodatkowo warto podkreślić, że pracownik, który nie potrafi uporządkować swojego biurka traci bardzo dużo czasu na jego przeszukiwanie! To jeszcze jeden powód, dla którego warto zainteresować się stanem najbliższej przestrzeni. W przypadku dużej ilości dokumentów lub konieczności pamiętania o licznych spotkaniach warto porozmawiać z przełożonym o zakupie kalendarzy, dodatkowych segregatorów czy pojemników na papiery.

Oceń swoją pracę

Często zapominamy o jednym z najważniejszych aspektów skutecznego zarządzania pracą - regularnej autoocenie. W codziennym zabieganiu, pochłonięci natłokiem zadań, rzadko zastanawiamy się nad tym, jak nasza praca mogłaby być lepsza. A jednak, to właśnie regularna ocena własnej efektywności może być kluczem do ciągłego rozwoju i doskonalenia swoich umiejętności. Niezależnie od tego, czy jesteś menedżerem, pracownikiem biurowym czy freelancerem, zawsze warto poświęcić trochę czasu na refleksję nad swoją pracą. Zastanów się, co poszło dobrze, a co mogło pójść lepiej. Jakie cele udało ci się osiągnąć, a które zadania wymagają jeszcze poprawy?

To może Cię również zainteresować

Obowiązki pracownika

Najczęściej zadawane pytania

Jak mogę poprawić swoją produktywność w pracy?

Zacznij od regularnej oceny swojej pracy. Zastanów się, co poszło dobrze, a co mogło pójść lepiej. Następnie znajdź sposoby na poprawę, takie jak wprowadzenie nowych narzędzi lub technik zarządzania czasem.

Jakie narzędzia mogę wykorzystać do zwiększenia mojej produktywności?

Możesz wypróbować różne techniki zarządzania czasem, takie jak metoda Pomodoro, lista priorytetów czy blokowanie rozpraszaczy. Pamiętaj, że to, co działa dla jednej osoby, niekoniecznie musi działać dla innej, więc warto eksperymentować.

Jak mogę lepiej zarządzać swoją energią, aby zwiększyć produktywność?

Możesz zwiększyć swoją efektywność poprzez regularne przerwy, ćwiczenia czy zdrowe odżywianie. Zadbaj o odpowiednią równowagę między pracą a odpoczynkiem.

Co zrobić, jeśli czuję się przeciążony pracą?

Jeśli czujesz się przeciążony, to może być znak, że potrzebujesz wprowadzić zmiany w swoim podejściu do pracy. Pamiętaj, że to jest normalne i ważne jest, aby znaleźć równowagę między pracą a odpoczynkiem.

Czy regularna ocena swojej pracy naprawdę pomaga?

Tak, regularna ocena własnej efektywności może być kluczem do ciągłego rozwoju i doskonalenia swoich umiejętności. Pomaga zidentyfikować obszary, które wymagają poprawy, i znaleźć sposoby na zwiększenie produktywności.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Jakub Strykowski

Copywriter

Jestem copywriterem dla Aplikuj.pl. Pisze teksty na wiele tematów od kilku lat, pracowałem też w researchu.
Zawsze interesowało mnie prawo pracy i wszystko co związane z prowadzeniem firmy.

4 komentarze

Eksim

Eksim

Wiele poradników można na chomiku spotkać. Taka lektura do poduszki jest dobra. Jak ma pomóc to dlaczego nie?
Lemon

Lemon

Osoba zorganizowana zawsze będzie bardziej wydajna. pewne zasady jak te wspomniane w tym tekście mogą wiele pomóc. Dlatego dobrze jest spróbować to wszystko.
socjolog SE

socjolog SE

Każdy pracodawca pragnie, aby jego pracownik w pracy jak najbardziej wydajniej pracował. Podaliście 5 wskazówek, jak lepiej wykorzystać czas w pracy - ok - ciekawe. Dołożę tylko, aby robić wszystko, aby się nie stresować w pracy.
Bardejów

Bardejów

Zamiast wykorzystywać swój czas i energię na dokończenie zadania, menedżerowie koncentrują się na tym, aby nie popełniać błędów, za które mogą być pociągnięci do odpowiedzialności.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka