!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracownik - prawa i obowiązki

Wielozadaniowość w pracy - czy to ma sens?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 12 głosów

12 głosów

5 komentarzy

Wielozadaniowość w pracy - czy to ma sens?
Niemal każdy pracownik słyszał o wielozadaniowości, czyli wykonywaniu wielu zadań w tym samym czasie. Czy rzeczywiście taka umiejętność jest niezbędna, aby być dobrym i docenianym pracownikiem? Coraz więcej specjalistów ma wątpliwości i wskazuje na szereg negatywnych konsekwencji pracy w ten sposób.

Z całą pewnością wielozadaniowość pozwala zaoszczędzić całkiem sporo czasu. W praktyce jednak przeskakiwanie z zadania na zadanie lub nawet wykonywanie kilku w tej samej chwili może znacząco obniżać naszą efektywność i koncentrację. Co może zrobić pracownik, który czuje, że pracując w ten sposób będzie wykonywał swoje zadania coraz gorzej? Czy pracodawca powinien ingerować w to, jak pracuje jego podwładny? Okazuje się, że można rozwiązać ten problem organizując w prawidłowy sposób czas pracy. Jak to zrobić i jakie mogą być efekty takiego zabiegu?

Dodatkowa para rąk potrzebna od zaraz

Wielu pracowników przyznaje, że w ciągu dnia pracy potrzebuje dodatkowej pary rąk. Kiedy zadań przybywa, zaś szef nie myśli o zatrudnieniu kolejnej osoby, rodzi się problem. Pojęcie wielozadaniowości jest szczególnie znane pracownikom biurowym, którzy muszą nauczyć się wykonywać kilka czynności w tym samym czasie. Pisanie na klawiaturze, odbieranie telefonu i jednoczesne pakowanie poczty to standardowe czynności wykonywane przez większość sekretarek czy asystentek. Tymczasem w rzeczywistości nie jest możliwe efektywne przeskakiwanie z jednego zadania na drugie. Aby wywiązać się z powierzonych zadań i jednocześnie zrobić to bez opóźnień, niezbędne jest właściwe zorganizowanie swojego dnia pracy.

Wymagający współpracownicy i statystyki

Osoby, które stosują wielozadaniowość w pracy podkreślają, że tego właśnie wymagają od nich współpracownicy lub szef. Ale warto zastanowić się, czy rzeczywiście wszystkie czynności trzeba wykonywać naraz. Okazuje się, że w ten sposób spada nasza efektywność. Z przeprowadzonych badań wynika, że niemal 30% swojego czasu pracownicy mogą marnować na przełączanie się pomiędzy różnymi czynnościami. Oznacza to, że strata jest duża i konieczne jest rozważenie zmiany kolejności wykonywanych zadań. W ten sposób zaoszczędzić można nie tylko czas, ale również nerwy ? pracownicy, którzy stosują wielozadaniowość w swojej codziennej pracy nie rzadko są zmuszeni pozostawać w pracy po godzinach.

Osiągnąć pełną koncentrację

Wykonywanie zadań wymaga koncentracji. Widać to zwłaszcza w pracy biurowej. Tylko w teorii odebranie telefonu podczas sporządzania dokumentu w niczym nie przeszkadza. W efekcie jednak dochodzi do sytuacji, w której pracownik potrzebuje nawet 20 minut na to, aby ponownie osiągnąć poziom 100% zaangażowania w wykonywaną poprzednio czynność. Z tego też względu tak ważne jest nie tylko uzmysłowienie sobie tych czynników, które rozpraszają w codziennej pracy, ale również próba efektywnego zagospodarowania czasu i wyeliminowanie czynników, które negatywnie wpływają na koncentrację.

Ustalanie zadań

Z całą pewnością problem wielozadaniowości może być kluczem do pożegnania z pracą po godzinach czy życiem pod presją czasu. W tym jednak wypadku konieczne jest przede wszystkim zasygnalizowanie problemu szefowi i próba wspólnego wypracowania kompromisu. Pracownik, który zdecyduje się na zmienienie stylu swojej pracy, powinien otrzymać niezbędne wsparcie. Najczęściej konieczne jest ono, aby mógł on uporządkować dotychczasowe zadania lub je zakończyć. Dzięki temu nowe będzie wykonywał już bez opóźnień. W przeciwnym razie może dojść do takiej sytuacji, że pracownik będzie zmuszony pozostawać po godzinach, aby zakończyć wcześniej rozpoczęte zadania, zaś w godzinach pracy wykonywać wyłącznie bieżące czynności. 

To może Cię również zainteresować

Multitasking - jak sobie z nim radzić w pracy

Podziel się

5 komentarzy

Nygus

Nygus

Wszystko ma swój skutek. Twój komentarz jest bezsensowny.
Oleksy

Oleksy

Tacy pracownicy są na wagę złota w wielu firmach. Dobrze o tym pamiętać.
Hubert

Hubert

W wielu pracach takie coś staje się powoli normalnością. Pracownicy często musza wykonywać konkretne obowiązki i wiele zadań jednocześnie i bez schematów.
Szęsoł

Szęsoł

Wielozadaniowość w pracy - czy to ma sens? Przeczytajcie sobie te informacje w tym artykule i odpowiedzcie na nie. Ja uważam że nie ma sensu wielozadaniowość w pracy.
King

King

W wielu korporacjach to jest normalna i codzienna praktyka w realizowaniu swoich codziennych obowiązków na rzecz firmy. To ma oczywiście sens tam gdzie jest skutek.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.