Pracodawca - prawa i obowiązki

Czy warto skorzystać z usług headhuntera?

27 maja 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

10 komentarzy
Czy warto skorzystać z usług headhuntera?
Każdy pracodawca chce zatrudniać najlepszych pracowników. Posiadanie właśnie takich w zespole gwarantuje sukces – firma może się dynamicznie rozwijać, zdobywać nowych klientów i realizować kolejne zamówienia. Problem jednak w tym, że pozyskanie specjalistów wcale nie jest zadaniem łatwym.

Dlaczego potrzebny Ci headhunter?

Mimo że pracy poszukuje wiele osób posiadających stosowne wykształcenie, to jednak z punktu widzenia pracodawców nie jest ono wystarczające – często chcą osób doświadczonych, niekiedy w konkretnym typie działań. Należysz do takiej grupy przedsiębiorców? Zatem musisz dowiedzieć się, jak działają headhunterzy i czy rzeczywiście warto korzystać z ich usług.

Praca headhuntera polega na znalezieniu pracownika…

Co robi headhunter? W branży HR pracują różni ludzie, ale to ci najlepsi wykonują zadania zarezerwowane dla headhunterów. Nie powinno to dziwić, jeżeli pod uwagę wziąć, że oni działają wyłącznie na zlecenie pracodawców. Oznacza to, że Ty, jako przedsiębiorca, możesz przeznaczyć zlecenie dla headhuntera. Jeżeli jednak sam szukałbyś pracy u najlepszych, to headhunter by Ci nie pomógł.

Aby zainteresować pracą dla Ciebie najlepszych specjalistów, headhunter musi nie tylko dotrzeć do potencjalnych pracowników, lecz także przekonać ich do odejścia od dotychczasowego pracodawcy. Ta metoda rekrutacji to tzw. direct search Mylisz się bowiem, że ten specjalista będzie szukał najlepszego dla ciebie pracownika wśród osób bezrobotnych – on spróbuje dotrzeć do najlepszych, którzy już pracują.

Schemat rekrutacji z udziałem headhunterów

Źródło: casbeg.com

Jak headhunterzy szukają pracowników dla swoich klientów? Wykorzystują różne metody. Poza korzystaniem z portali networkingowych (np. GoldenLine, LinkedIn), są doskonale zorientowani w poszczególnych środowiskach branżowych. Mając informacje i kontakty, mogą dotrzeć do najlepszych.

…ale headhunter może Ci też go odebrać

Skorzystanie z usług headhuntera ma wiele zalet – możesz zatrudnić specjalistów, a to przełoży się na to, że Twoja firma będzie się dynamicznie rozwijać. Z drugiej jednak strony nie możesz zapomnieć, że mając zatrudnionych świetnych specjalistów, jesteś zagrożony ich utratą – w każdej chwili headhunter może dotrzeć do osób, które dla Ciebie pracują, a następnie przekonać je, aby rozpoczęli pracę na rzecz innego przedsiębiorstwa.

Szukasz pracy?

Pracownik produkcji

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Wrocław
Dodana

Spawacz MAG

IK Hofmann GmbH

  • Niemcy
Dodana
Dodana
Dodana

Mechanik przy pociagach Berlin Charlottenburg

IK Hofmann GmbH

  • 10 000-15 000 zł / mc
  • Niemcy
Dodana

Z uwagi na powyższą możliwość, musisz dokładnie rozważyć, czy korzystanie z usług headhuntera faktycznie Ci się opłaca. Nie zapomnij przy tym o dwóch kwestiach. Znalezienie pracownika przez specjalistę trwa – nie będziesz mógł nawiązać współpracy od razu, bo moment podpisania umowy będą poprzedzać negocjacje. Druga kwestia to wynagrodzenie headhuntera. W ostatnim czasie zarobki takich osób rosną, a Ty – jako osoba zainteresowana – musisz liczyć się z tym, że w zależności od wyceny możliwe, że będzie trzeba zapłacić headhunterowi nawet 50% rocznego wynagrodzenia osoby przyjętej do pracy.

Rekrutacja direct search – headhunter czy agencja

Skoro współpraca z headhunterem jest kosztowna, to nie każda firma może sobie na nią pozwolić. Jeżeli Twoja również, powinieneś zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy agencji zatrudnienia. Takie podmioty działają na rynku od momentu pojawienia się w Polsce elastycznych umów, np. umowy o dzieło i – w odróżnieniu od headhunterów – działają na rzecz nie tylko pracodawców, lecz także pracowników.

Video

Zgłaszając się do agencji zatrudnienia, nie będziesz musiał samodzielnie przeprowadzać rekrutacji – tym zajmą się specjaliści. W zależności od tego, jaką umowę podpiszesz z agencją zatrudnienia, możesz liczyć, że przedstawi ci ona kandydatury np. trzech osób, które spełniają Twoje oczekiwania. Ostateczna decyzja należy zatem do Ciebie – to ty decydujesz, kogo zatrudnisz. Pamiętaj też, że skorzystanie z usług agencji zatrudnienia będzie cię kosztować znacznie mniej niż nawiązanie współpracy z headhunterem.

Koszty usług – ile zarabia headhunter?

Choć praca headhuntera wymaga sporo wysiłku i pomysłowości, a premię nalicza on sobie godziwą, warto wiedzieć, że rynek pracy w Polsce nie sprzyja zarobkom headhunterów. Trudno liczyć na regularne zlecenia, bo lwią część rynku stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa, które na zatrudnienie headhuntera, nawet jednorazowo, często nie mogą sobie pozwolić. Każdy klient jest więc cennym nabytkiem i niewiele tu zmienia polityka niższych kosztów usług. 

Sprowadzając to do realiów, jaka może być cena usług headhuntera w przypadku pojedynczej rekrutacji? Przykładowo, chcąc zatrudnić osobę na stanowisko kierownicze o przewidywanej pensji 7000 zł brutto, za zlecenie headhunterowi zrekrutowania odpowiedniego kandydata zapłacisz od 5000 do 8000 złotych miesięcznie. Sporo? Owszem, ale biorąc pod uwagę, że ktoś zajmie się za nas całym procesem poszukiwań, sprawdzaniem poszczególnych kandydatów, przekonywaniem ich do zmiany pracodawcy i negocjowaniem stawek – może się to opłacać. Zwłaszcza że często pracownik znaleziony metodą direct search, po otrzymaniu zadowalających warunków, zostanie w firmie na dłużej.

Headhunter online

Gdy już zdecydujesz się zlecić komuś rekrutację, ważny jest wybór odpowiedniego wykonawcy. Jak znaleźć dobrego headhuntera? To nie takie proste, bo choć headhunterzy mają kontakty i obracają się w środowiskach branżowych, są przy tym dyskretni.

Warto wiedzieć!
Idealny headhunter nie może za bardzo afiszować się ze swoimi zleceniami, bo wówczas jego próby kontaktu z potencjalnymi idealnymi pracownikami dla firmy mogłyby się zakończyć z chwilą, gdy ten się przedstawi.

Dobrym tropem zawsze są polecenia od innych osób, które skorzystały z usług headhuntera bądź same zmieniły dzięki niemu pracę. Bardzo często w pierwszej chwili pracownicy niechętnie myślą o zmianie pracodawcy i dopiero odpowiednia strategia, podejście do danej osoby oraz umiejętna rozmowa umożliwiają pozyskanie pracownika. 

Obecnie w pierwszych etapach działań - szukanie i nawiązywanie kontaktu z pracownikiem – headhunterzy w dużej mierze korzystają z internetu. Mogą dzięki temu prześwietlić daną osobę, sprawdzić, czy mają z nią wspólne kontakty i dowiedzieć się, jak nawiązać z nią znajomość. Headhunterzy również wobec potencjalnych klientów ogłaszają swoje usługi online, bo to szybki i prosty sposób na zainteresowanie pracodawcy. Warto więc szukać odpowiedniej osoby np. poprzez social media, gdzie dodatkowo możemy znaleźć lub poprosić o rekomentacje usług danego headhuntera.

To może Cię również zainteresować

Headhunter - kim są i jak z nimi współpracować?

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się headhunter?

Praca headhuntera polega na wyszukaniu na zlecenie odpowiedniej osoby na dane stanowisko i skłonieniu jej do przyjęcia oferty pracy. Opiera się na metodzie direct search i wiąże m.in.: z nawiązywaniem wielu kontaktów, zorientowaniem w branży, umiejętnościami przekonywania i skutecznego przedstawiania oferty pracodawcy.

Ile kosztują usługi headhuntera?

Koszt korzystania z usług headhuntera zależy od trudności zlecenia, czasu na poszukiwania i rekrutację oraz wyceny indywidualnej wykonawcy. Zwykle cena takich usług sięga kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista ds. marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma ponad 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

10 komentarzy

Erwin

Erwin

Nie zawiodłam się na headhunterze, który mi pomógł w znalezieniu pracy. Był bardzo profesjonalny i dobrze wiedział, czego szukam. Bez niego pewnie nie trafiłabym na taką ofertę.
Ula

Ula

Korzystanie z usług headhuntera to dobry pomysł, ale trzeba uważać na ryzyko odebrania pracownika przez konkurencję. Warto też wybrać dobrego headhuntera, który dobrze zna branżę i ma kontakty.
Kostia

Kostia

Według mnie, skorzystanie z usług agencji zatrudnienia jest dobrym rozwiązaniem dla osób poszukujących pracy. Dzięki temu mniej czasu poświęcamy na przeglądanie ofert i możemy skupić się na rozmowach i prezentowaniu swoich umiejętności.
iona

iona

Nie uważam, że headhunterzy szukają pracowników tylko wśród osób zatrudnionych. Ja na przykład dostałem propozycję pracy od headhuntera, a byłem bezrobotny wówczas. Ważne, żeby mieć dobre doświadczenie i umiejętności.
nie dam się

nie dam się

Myślę, że korzystanie z usług headhuntera to dobre rozwiązanie dla dużych firm, które chcą zatrudnić najlepszych specjalistów. Jednak dla mnie, jako pracownika poszukującego pracy, headhunter nic nie da. Sam muszę poszukiwać ofert i umawiać się na rozmowy kwalifikacyjne.
Headhunter

Headhunter

Ten artykuł przedstawia wiele nieprawdziwych "teorii". Po pierwsze nie ma rozróżneinia Agencji i Headhuntera, bo wg przepisów taki i taki podmiot musi mieć licencje Agencji. Druga sprawa Headhunterzy nie działają dyskretnie, wręcz przeciwnie, szukają kandudatów wszedzie gdzie się da. Chyba ze rekrutacja jest tzw. ukryta...Koszt rekrutacji który jest w artykule podany jest śmieszny....:( i nieprawdziwy...nie wiem kto to pisała, ale chyba tylko dla wierszówki...
headhunter JK

headhunter JK

Headhunter (w języku potocznym nazywany łowcą głów bądź łowcą talentów) to zawód, w ramach którego osoba go wykonująca ma za zadanie poszukiwanie najbardziej odpowiednich osób o najlepszych kwalifikacjach pozwalających na wykonywanie pracy na określonym stanowisku w konkretnym przedsiębiorstwie. Specjalnie to dałem z internetu, chociaż wszystko super ujęliście w tym artykule. Powiem na koniec, warto skorzystać z usług headhuntera.
kierownik działu

kierownik działu

Headhunter szczerze mówiąc, nie miałem pojęcia kto to jest. Teraz wiem, że oni mają swoje metody, aby pozyskać jak najlepszego pracownika dla swojego pracodawcy. Nie wiem czy skorzystam z takiej opcji???
Edmund

Edmund

Sporo firm zajmuje się pozyskiwaniem pracowników w taki sposób. Wszystko co ma służyć pozytywnemu załatwieniu sprawy jest przecież bardzo korzystne dla firmy.
Monika Giemza

Monika Giemza

Headhunter tak patrząc ze słyszenia mniej popularny jest od agencji zatrudnienia, przynajmniej ja się rzadko spotkałam z określeniem headhunter. A agencja często słyszalna?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.