Twoje wsparcie w rekrutacji

Czy warto skorzystać z usług headhuntera?

Czy warto skorzystać z usług headhuntera?
Każdy pracodawca chce zatrudniać najlepszych pracowników. Posiadanie właśnie takich w zespole gwarantuje sukces – firma może się dynamicznie rozwijać, zdobywać nowych klientów i realizować kolejne zamówienia. Problem jednak w tym, że pozyskanie specjalistów wcale nie jest zadaniem łatwym.

Dlaczego potrzebny Ci headhunter?

Mimo że pracy poszukuje wiele osób posiadających stosowne wykształcenie, to jednak z punktu widzenia pracodawców nie jest ono wystarczające – często chcą oni osób doświadczonych. Należysz do takiej grupy przedsiębiorców? Zatem musisz dowiedzieć się, jak działają headhunterzy i czy rzeczywiście warto korzystać z ich usług.


Headhunter znajdzie dla ciebie pracownika…

W branży HR pracują różni ludzie, ale to ci najlepsi wykonują zadania zarezerwowane dla headhunterów. Nie powinno to dziwić, jeżeli pod uwagę wziąć, że oni działają wyłącznie na zlecenie pracodawców. Oznacza to, że ty, jako przedsiębiorca, możesz zgłosić się do headhuntera i dać mu zlecenie. Jeżeli jednak sam szukałbyś pracy u najlepszych, to headhunter by ci nie pomógł.

Aby zainteresować pracą dla ciebie najlepszych, headhunter musi nie tylko dotrzeć do potencjalnych pracowników, lecz także przekonać ich do odejścia od dotychczasowego pracodawcy. Mylisz się bowiem, że ten specjalista będzie szukał najlepszego dla ciebie pracownika wśród osób bezrobotnych – on spróbuje dotrzeć do najlepszych, którzy już pracują.

Jak headhunterzy szukają pracowników dla swoich klientów? Wykorzystują różne metody. Poza korzystaniem z portali networkingowych (np. GoldenLine, LinkedIn), są doskonale zorientowani, w poszczególnych branżach. Mając informacje, mogą dotrzeć do najlepszych.

…ale headhunter może ci go też odebrać

Skorzystanie z usług headhuntera ma wiele zalet – możesz zatrudnić specjalistów, a to przełoży się na to, że twoja firma będzie się dynamicznie rozwijać. Z drugiej jednak strony nie możesz zapomnieć, że mając specjalistów, jesteś zagrożony – w każdej chwili headhunter może dotrzeć do osób, które zatrudniasz, a następnie przekonać je, aby rozpoczęli pracę na rzecz innego przedsiębiorstwa.

Z uwagi na powyższą możliwość, musisz dokładnie rozważyć, czy korzystanie z usług headhuntera faktycznie ci się opłaca. Nie zapomnij przy tym o dwóch kwestiach. Znalezienie pracownika przez specjalistę trwa – nie będziesz mógł nawiązać współpracy od razu, bo moment podpisania umowy będą poprzedzać negocjacje. Druga kwestia to wynagrodzenie headhuntera. W ostatnim czasie zarobki takich osób rosną, a ty – jako osoba zainteresowana – musisz liczyć się z tym, że zapłacisz nawet 50% rocznego wynagrodzenia osoby przyjętej do pracy.

To Cię powinno też zainteresować: Headhunter - twój przyjaciel czy wróg?

Headhunter czy agencja zatrudnienia

Skoro współpraca z headhunterem jest kosztowna, to nie każda firma może sobie na nią pozwolić. Jeżeli twoja również, powinieneś zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy agencji zatrudnienia. Takie podmioty działają na rynku od momentu pojawienia się w Polsce elastycznych umów, np. umowy o dzieło i – w odróżnieniu od headhunterów – działają na rzecz nie tylko pracodawców, lecz także pracowników.

Zgłaszając się do agencji zatrudnienia, nie będziesz musiał samodzielnie przeprowadzać rekrutacji – tym zajmą się specjaliści. W zależności od tego, jaką umowę podpiszesz z agencją zatrudnienia, możesz liczyć, że przedstawi ci ona kandydatury np. trzech osób, które spełniają twoje oczekiwania. Ostateczna decyzja należy zatem do ciebie – to ty decydujesz, kogo zatrudnisz. Pamiętaj też, że skorzystanie z usług agencji zatrudnienia będzie cię kosztować znacznie mniej niż nawiązanie współpracy z headhunterem.

Oceń ten wpis
Czy warto skorzystać z usług headhuntera?
Ocena: 4.3, liczba głosów: 15

Opinie

headhunter JK
2019-12-11, 11:51
Headhunter (w języku potocznym nazywany łowcą głów bądź łowcą talentów) to zawód, w ramach którego osoba go wykonująca ma za zadanie poszukiwanie najbardziej odpowiednich osób o najlepszych kwalifikacjach pozwalających na wykonywanie pracy na określonym stanowisku w konkretnym przedsiębiorstwie. Specjalnie to dałem z internetu, chociaż wszystko super ujęliście w tym artykule. Powiem na koniec, warto skorzystać z usług headhuntera.
kierownik działu
2019-05-20, 10:07
Headhunter szczerze mówiąc, nie miałem pojęcia kto to jest. Teraz wiem, że oni mają swoje metody, aby pozyskać jak najlepszego pracownika dla swojego pracodawcy. Nie wiem czy skorzystam z takiej opcji???
Edmund
2019-05-08, 11:56
Sporo firm zajmuje się pozyskiwaniem pracowników w taki sposób. Wszystko co ma służyć pozytywnemu załatwieniu sprawy jest przecież bardzo korzystne dla firmy.
Monika Giemza
2019-04-03, 11:45
Headhunter tak patrząc ze słyszenia mniej popularny jest od agencji zatrudnienia, przynajmniej ja się rzadko spotkałam z określeniem headhunter. A agencja często słyszalna?
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.