Twoje wsparcie w rekrutacji

Workplace - czyli Facebook, z którego będziesz mógł korzystać w pracy

Workplace - czyli Facebook, z którego będziesz mógł korzystać w pracy
Twój szef miał nietęgą minę, gdy w godzinach pracy korzystałeś z Facebooka? Teraz może to się zmienić, bo firmy mają już dostęp do Workplace. Rozwijające się aplikacja według wielu może zagrozić dotychczasowej popularności Slacka.

Aby zminimalizować obieg dokumentów w wersji papierowej, szybko wydawać polecenia grupom pracowników, usprawniając tym samym pracę oraz komunikację, firmy korzystają z nowoczesnych aplikacji pozwalających zarządzać projektami. Od niedawna mają możliwość skorzystać z Workplace, czyli nowego produktu prosto od Marka Zuckerberga.

Workplace by Facebook – co to jest?

Jak podaje sam Facebook, usługa Workplace to centrum komunikacyjne, które łączy pracowników w firmie, ułatwia im współpracę, a tym samym pomaga w sprawniej realizować projekty i poprawiać wyniki biznesowe. W zależności od zapotrzebowania firma może korzystać z kilku rodzajów planu usługi, obejmujących różny zakres funkcji: Workplace Standard, Workplace Essential, Workplace Advanced, Workplace Enterprise. Jeśli chodzi o opłaty z korzystanie z aplikacji, w dwóch pierwszych opcjach Facebook Workplace jest bezpłatny, natomiast opcja Advanced i Enterprise są odpłatne, zawierają bowiem dodatkowe funkcje oraz udogodnienia.

Funkcje Facebook WorskplaceW ramach Facebook Workplace możemy skorzystać z możliwości:
  • tworzenia grup,
  • wyszukiwania profili,
  • Czatu Workplace,
  • Aktualności,
  • automatycznych tłumaczeń,
  • transmisja wideo na żywo i inne.

Warto zaznaczyć, że aplikacja Workplace jest niezależna od konta użytkownika na Facebooku, można w niej założyć osobny profil niezwiązany z prywatnym kontem i upubliczniać treści, które będą widoczne tylko dla współpracowników firmy.

Jak działa Facebook Workplace

Użytkownicy Facebooka nie będą mieć problemu, aby w codziennej pracy korzystać z aplikacji Facebook Workplace, bo ta wyglądem przypomina najpopularniejszą platformę pozwalającą na komunikowanie się ze znajomymi. Różnica sprowadza się do tego, że użytkownik może kontaktować się wyłącznie ze współpracownikami, również wyłącznie do ich użytku jest przeznaczona tablica. Choć zasoby Workplace tworzą pracownicy, moderowanie treści odbywa się zgodnie ze standardami społeczności Facebooka, a to oznacza, że nie należy publikować treści obraźliwych, dyskryminujących itp.

Jeżeli chodzi o możliwości aplikacji, to jak już wymieniliśmy, są one bardzo szerokie. Za jej pośrednictwem użytkownicy mogą się nie tylko kontaktować i wymieniać informacjami – możliwe jest skorzystanie m.in. z wideo na żywo. Atutem, który również warto podkreślić, jest możliwość zintegrowania z aplikacją innych programów. W rezultacie wszystkie dane dotyczące projektu mogą być przechowywane w jednym miejscu. Jako osoba pracująca w grupie, z pewnością masz świadomość, jak takie rozwiązanie ułatwia codzienną pracę. 

facebook - workplace, screen

 

Źródło: workplace.fb.com 

Konkurencja dla Slacka?

Programów pozwalających usprawnić komunikację i pracę w firmie jest wiele. Dotychczas jednym z najpopularniejszych był Slack. Pracownicy, których przełożeni zdecydowali się właśnie na ten komunikator, podkreślali, że atutem jest intuicyjna obsługa, możliwość uporządkowania informacji na temat projektu i oczywiście bycie w stałym kontakcie ze współpracownikami. Mimo wielu zalet, program słono kosztuje – 7 dolarów miesięcznie od użytkownika. Dla firm zatrudniających kilkadziesiąt osób to spory wydatek w skali zarówno miesiąca, jak i roku. I właśnie w tym kontekście mówi się, że Facebook Workplace jest poważną konkurencją dla Slacka.

To Cię powinno też zainteresować: Motywowanie pracowników - dlaczego warto to robić?

Facebook Workplace zapewnia użytkownikom podobną funkcjonalność do Slacka. Jest przy tym tańszy, bo opłata za konto jest niższa – wynosi 3 dolary miesięcznie. Dodatkowym rozwiązaniem wdrożonym przez twórców programu jest to, że właściciel firmy, który zdecyduje sią korzystać z Workplace, zapłaci wyłącznie za aktywne w danym miesiącu konta. Takie rozwiązanie jest rzadko spotykane na rynku. Na dodatkowe ulgi mogą liczyć przedsiębiorstwa zatrudniające tysiące pracowników – w ich przypadku rachunek za korzystanie z Facebook Workplace będzie niższy, bo opłaca za jedno aktywne konto będzie wynosić od 1 do 2 dolarów miesięcznie (w zależności od ilości aktywnych kont).

slack - narzędzie do komunikacji, screen

Źródło: slack.com/is


Czy Facebook Workplace zdobędzie popularność?

Poza ceną, na korzyść aplikacji Workplace przemawia również fakt, że media społecznościowe cieszą się niezwykłą popularnością na cały świecie. Znane interfejs i rozwiązania zastosowane w przypadku Facebooka zostały wykorzystany przy pracach nad Workplace. Rezultat? Osoby decyzyjne w firmach i sami pracownicy mogą być zainteresowani przetestowaniem aplikacji.

Z drugiej jednak strony nie można zapomnieć o czynniku, jakim jest przyzwyczajenie. Gdy korzystamy już z jednego programu, często trudno nam przestawić się na inny. W dodatku z roku na roku pojawia się więcej konkurencyjnych aplikacji przydatnych we współpracy na co dzień, by wymienić tylko Microsoft Teams, Trello (organizacja pracy) czy Zoom (rozmowy wideo). Jak na razie Facebook Workplace nie zdobywa więc szturmem uznania społeczności pracowniczych, jednak biorąc pod uwagę rozwój głównej platformy, być może zaproponuje rozwiązania, które zwiększą jego popularność.

Warto zapoznać się także z artykułem: 7 pierwszych prac inspirujących osób ze Śląska

Oceń ten wpis
Workplace - czyli Facebook, z którego będziesz mógł korzystać w pracy
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Bożena
2019-12-11, 12:37
Każda większa firma ma jakieś formy komunikatorów, które służą do usprawnienia tej komunikacji w pracy. To jest zwyczajna sytuacja w obecnych czasach.
Janusz
2019-05-21, 14:03
Facebook, z którego będę mógł korzystać w pracy. Fajnie. Facebook Workplace z tego korzystam.
Izabela Kania
2019-05-07, 17:36
Wiele firm różne tablice posiada gdzie jakby jest komunikator i inne narzędzia do pracy, z jakich także w jakiejś tam formie można to wykorzystywać do celów społecznych wewnątrz firmy.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.