Pracownik - prawa i obowiązki

Workplace - czyli Facebook, z którego będziesz mógł korzystać w pracy

22 maja 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 9 głosów

9 głosów

10 komentarzy
Workplace - czyli Facebook, z którego będziesz mógł korzystać w pracy
Twój szef miał nietęgą minę, gdy w godzinach pracy korzystałeś z Facebooka? Teraz może to się zmienić, bo firmy mają już dostęp do Workplace. Rozwijające się aplikacja według wielu może zagrozić dotychczasowej popularności Slacka.

Aby zminimalizować obieg dokumentów w wersji papierowej, szybko wydawać polecenia grupom pracowników, usprawniając tym samym pracę oraz komunikację, firmy korzystają z nowoczesnych aplikacji pozwalających zarządzać projektami. Od niedawna mają możliwość skorzystać z Workplace, czyli nowego produktu prosto od Marka Zuckerberga.

Workplace by Facebook – co to jest?

Jak podaje sam Facebook, usługa Workplace to centrum komunikacyjne, które łączy pracowników w firmie, ułatwia im współpracę, a tym samym pomaga w sprawniej realizować projekty i poprawiać wyniki biznesowe. W zależności od zapotrzebowania firma może korzystać z kilku rodzajów planu usługi, obejmujących różny zakres funkcji: Workplace Standard, Workplace Essential, Workplace Advanced, Workplace Enterprise. Jeśli chodzi o opłaty z korzystanie z aplikacji, w dwóch pierwszych opcjach Facebook Workplace jest bezpłatny, natomiast opcja Advanced i Enterprise są odpłatne, zawierają bowiem dodatkowe funkcje oraz udogodnienia.

Funkcje Facebook Worskplace
W ramach Facebook Workplace możemy skorzystać z możliwości:
 • tworzenia grup,
 • wyszukiwania profili,
 • Czatu Workplace,
 • Aktualności,
 • automatycznych tłumaczeń,
 • transmisja wideo na żywo i inne.

Warto zaznaczyć, że aplikacja Workplace jest niezależna od konta użytkownika na Facebooku, można w niej założyć osobny profil niezwiązany z prywatnym kontem i upubliczniać treści, które będą widoczne tylko dla współpracowników firmy.

Jak działa Facebook Workplace

Użytkownicy Facebooka nie będą mieć problemu, aby w codziennej pracy korzystać z aplikacji Facebook Workplace, bo ta wyglądem przypomina najpopularniejszą platformę pozwalającą na komunikowanie się ze znajomymi. Różnica sprowadza się do tego, że użytkownik może kontaktować się wyłącznie ze współpracownikami, również wyłącznie do ich użytku jest przeznaczona tablica. Choć zasoby Workplace tworzą pracownicy, moderowanie treści odbywa się zgodnie ze standardami społeczności Facebooka, a to oznacza, że nie należy publikować treści obraźliwych, dyskryminujących itp.

Szukasz pracy?

Zrywanie pieczarek

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Specjalista Działu Rekrutacji

Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie

 • Mazowieckie
Dodana

Aplikuj do Metrohouse oddział Brwinów

AKTO Sp.z o.o

 • Brwinów
 • 5 000-20 000 zł / mc
Dodana

Pracownik Techniczny / Bemowo Piskie

Rekord Hale Namiotowe Sp. z o.o.

 • Biała Piska
Dodana

Pracownik produkcji - Czeladź!

DSV Services Sp. z o.o.

 • Czeladź
Dodana

Jeżeli chodzi o możliwości aplikacji, to jak już wymieniliśmy, są one bardzo szerokie. Za jej pośrednictwem użytkownicy mogą się nie tylko kontaktować i wymieniać informacjami – możliwe jest skorzystanie m.in. z wideo na żywo. Atutem, który również warto podkreślić, jest możliwość zintegrowania z aplikacją innych programów. W rezultacie wszystkie dane dotyczące projektu mogą być przechowywane w jednym miejscu. Jako osoba pracująca w grupie, z pewnością masz świadomość, jak takie rozwiązanie ułatwia codzienną pracę. 

facebook - workplace, screen

 

Źródło: workplace.fb.com 

Konkurencja dla Slacka?

Programów pozwalających usprawnić komunikację i pracę w firmie jest wiele. Dotychczas jednym z najpopularniejszych był Slack. Pracownicy, których przełożeni zdecydowali się właśnie na ten komunikator, podkreślali, że atutem jest intuicyjna obsługa, możliwość uporządkowania informacji na temat projektu i oczywiście bycie w stałym kontakcie ze współpracownikami. Mimo wielu zalet, program słono kosztuje – 7 dolarów miesięcznie od użytkownika. Dla firm zatrudniających kilkadziesiąt osób to spory wydatek w skali zarówno miesiąca, jak i roku. I właśnie w tym kontekście mówi się, że Facebook Workplace jest poważną konkurencją dla Slacka.

Facebook Workplace zapewnia użytkownikom podobną funkcjonalność do Slacka. Jest przy tym tańszy, bo opłata za konto jest niższa – wynosi 3 dolary miesięcznie. Dodatkowym rozwiązaniem wdrożonym przez twórców programu jest to, że właściciel firmy, który zdecyduje sią korzystać z Workplace, zapłaci wyłącznie za aktywne w danym miesiącu konta. Takie rozwiązanie jest rzadko spotykane na rynku. Na dodatkowe ulgi mogą liczyć przedsiębiorstwa zatrudniające tysiące pracowników – w ich przypadku rachunek za korzystanie z Facebook Workplace będzie niższy, bo opłaca za jedno aktywne konto będzie wynosić od 1 do 2 dolarów miesięcznie (w zależności od ilości aktywnych kont).

slack - narzędzie do komunikacji, screen

Źródło: slack.com/is


Czy Facebook Workplace zdobędzie popularność?

Poza ceną, na korzyść aplikacji Workplace przemawia również fakt, że media społecznościowe cieszą się niezwykłą popularnością na cały świecie. Znane interfejs i rozwiązania zastosowane w przypadku Facebooka zostały wykorzystany przy pracach nad Workplace. Rezultat? Osoby decyzyjne w firmach i sami pracownicy mogą być zainteresowani przetestowaniem aplikacji.

Video

Z drugiej jednak strony nie można zapomnieć o czynniku, jakim jest przyzwyczajenie. Gdy korzystamy już z jednego programu, często trudno nam przestawić się na inny. W dodatku z roku na roku pojawia się więcej konkurencyjnych aplikacji przydatnych we współpracy na co dzień, by wymienić tylko Microsoft Teams, Trello (organizacja pracy) czy Zoom (rozmowy wideo). Jak na razie Facebook Workplace nie zdobywa więc szturmem uznania społeczności pracowniczych, jednak biorąc pod uwagę rozwój głównej platformy, być może zaproponuje rozwiązania, które zwiększą jego popularność.

Warto zapoznać się także z artykułem: 7 pierwszych prac inspirujących osób ze Śląska

To może Cię również zainteresować

Motywowanie pracowników - dlaczego warto to robić?

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

10 komentarzy

Atari

Atari

Nie przekonuję się do Workplace. Nigdy nie lubiłam korzystać z Facebooka w pracy, a to wydaje się tak samo. Pracownicy potrzebują prywatności i nie jestem pewna, czy to jest zapewnione w Workplace.
Grzegorz

Grzegorz

Jako pracodawca widzę, że Workplace może być świetnym narzędziem dla mojego zespołu. Słyszałam wiele dobrych opinii na temat Slacka, ale cena była zawsze przeszkodą. Workplace wydaje się tańszy i dający te same możliwości, więc z pewnością będę to rozważać.
Ofelio

Ofelio

Ciekawi mnie, czy firmy wymagają już od pracowników znajomości korzystania z Workplace. Byłoby to dla mnie dodatkowym atutem, jeśli miałabym szukać pracy w takiej firmie.
Portos

Portos

Nie jestem zainteresowana tą aplikacją jako osoba bezrobotna, ale uważam, że to ciekawy pomysł dla firm. Być może to przyspieszy ich pracę i zwiększy efektywność.
Norbi

Norbi

Cieszę się, że firmy mają coraz więcej opcji do wyboru, jeśli chodzi o narzędzia do komunikacji i współpracy. Workplace wydaje się bardzo przydatne! Szkoda, że jeszcze nie jest zbyt popularne, ale mam nadzieję, że to się zmieni.
Teresa

Teresa

"Będziesz mógł"?? Dlaczego dyskryminujecie kobiety w języku?
Buba

Buba

Dzisiaj to normalna opcja jest - jeżeli jest to z netykietą dobrze wykorzystywane to ja nie widzę w tym niczego złego.
Bożena

Bożena

Każda większa firma ma jakieś formy komunikatorów, które służą do usprawnienia tej komunikacji w pracy. To jest zwyczajna sytuacja w obecnych czasach.
Janusz

Janusz

Facebook, z którego będę mógł korzystać w pracy. Fajnie. Facebook Workplace z tego korzystam.
Izabela Kania

Izabela Kania

Wiele firm różne tablice posiada gdzie jakby jest komunikator i inne narzędzia do pracy, z jakich także w jakiejś tam formie można to wykorzystywać do celów społecznych wewnątrz firmy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.