Twoje wsparcie w rekrutacji

Cisza po rozmowie kwalifikacyjnej. Co możesz zrobić?

Cisza po rozmowie kwalifikacyjnej. Co możesz zrobić?
Zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i tuż po jej zakończeniu byłeś dumny, że tak dobrze ci poszło. Zgodnie ze wskazówkami specjalistów napisałeś wiadomość z podziękowaniem za rozmowę. Minęło kilka dni, telefon milczy, a ty zastanawiasz się co dalej. Znasz to? Poznaj zatem odpowiedź, jak zachować się, jeżeli pracodawca nie odzywa się po rozmowie o pracę.

Jak długo czekać na odpowiedź po rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna to drugi i jednocześnie najważniejszy etap procesu rekrutacyjnego. Jeżeli czujesz, że poszło ci świetnie, to z pewnością nerwowo oczekujesz wiadomości od potencjalnego pracodawcy. Gdy cisza się przedłuża, możesz czuć się zniechęcony, zastanawiać się, gdzie popełniłeś błąd lub rozważać odezwanie się do firmy, do której aplikowałeś. Czy to ostatnie rozwiązanie jest rozsądne? Okazuje się, że owszem.

Na pewno poinformujemy Panią/Pana o podjętej decyzji, czyli dlaczego nie dzwonią po rozmowie kwalifikacyjnej?

Ile razy podczas rozmowy kwalifikacyjnej słyszałeś takie zdanie? Niestety, często kończy się na obietnicach. Osoby poszukujące zatrudnienia podkreślają, że choć dziś coraz więcej pracodawców informuje kandydatów o podjętej decyzji, to jednak zdarzają się tacy, którzy nie wysyłają nawet maila, nie mówiąc już o wykonaniu telefonu do osób, których kandydatury zostały odrzucone.

Jeżeli ty również spotkałeś się z sytuacją, gdy pracodawca – mimo zapewnień – się nie odzywa, to możliwości są dwie:

  • rekrutacja jeszcze się nie skończyła – rozmowy kwalifikacyjne wciąż trwają i w związku z tym nie otrzymałeś dotychczas wiadomości zwrotnej,
  • pracodawca rzeczywiście zapomniał o tobie.


Eksperci zajmujący się tematyką rekrutacji podkreślają, że dziś ważne jest wychodzenie z inicjatywą przez kandydatów i pracowników. W związku z tym dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z potencjalnym pracodawcą i podpytanie go o wynik rekrutacji. Jak to zrobić?

Email czy telefon, czyli jak pytać o wyniki rekrutacji?

Pamiętaj, że dzwoniąc do sekretariatu firmy, z pewnością nie otrzymasz odpowiedzi na pytanie, czy rekrutacja została już zakończona. Sekretarka nie powie ci również, dlaczego twoja kandydatura została odrzucona. Telefonicznie powinieneś skontaktować się bezpośrednio z osobą, która przeprowadzała z tobą rozmowę kwalifikacyjną. Nie masz numeru telefonu do rekrutera? W takim razie lepszym rozwiązanie będzie napisanie maila.

Wiadomość tekstowa zawsze może zostać przekierowana do właściwej osoby. Wówczas rekruter ma możliwość odpowiedzieć na twoje pytania, rozwiewając twoje wątpliwości.

Stanowczo, ale grzecznie - jak zapytać o wynik rekrutacji?

Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się zadzwonić, czy też napisać wiadomość, musisz pamiętać o dwóch zasadach. Pierwsza sprowadza się do stanowczości – powinieneś wprost zapytać o wynik rozmowy kwalifikacyjnej. Jeżeli usłyszysz, że rekrutacja w dalszym ciągu trwa, to zapytaj, kiedy ewentualnie możesz spodziewać się odpowiedzi lub skontaktować się z rekruterem, aby dowiedzieć się, czy zostałeś wybrany.

Druga zasada to oczywiście grzeczność – powinieneś sformułować pytanie w taki sposób, aby osoba, z którą rozmawiasz czy korespondujesz, nie uznała, że jesteś niemiły czy narzucasz się.

Niektórzy specjaliści twierdzą, że po kontakcie z osobami odpowiedzialnymi za rekrutację można zorientować się, czy jest szansa na zatrudnienie. Jeżeli rekruter w rozmowie z tobą nie daje ci cienia szansy na to, że możesz zostać zatrudniony, to lepiej zrezygnować z dalszego kontaktu. Jeżeli jednak zachęca cię on do ponownego kontaktu np. za tydzień, to jak najbardziej warto z takiej propozycji skorzystać.|

Pamiętaj – wykazując się inicjatywą, możesz jedynie zyskać!

Oceń ten wpis
Cisza po rozmowie kwalifikacyjnej. Co możesz zrobić?
Ocena: 3.4, liczba głosów: 31

Zobacz inne porady

Opinie

Maciek
2019-05-24, 08:09
Jeśli po rozmowie kwalifikacyjnej powiedzą, że otrzymasz informacje czy zostałeś przyjęty. Czekaj cierpliwie. Może być tak, rekrutacja jeszcze się nie skończyła – rozmowy kwalifikacyjne wciąż trwają i w związku z tym nie otrzymałeś dotychczas wiadomości zwrotnej, pracodawca rzeczywiście zapomniał o tobie. Nic wtedy nie szkodzi, abyś zadzwonił, przybył do zakładu pracy i spytał się o wynik rekrutacji.
Olka
2019-05-07, 09:02
Trzeba wiedzieć jak reagować na ciszę i jeżeli człowiek, wie że postąpił profesjonalnie to nie ma co się przejmować takimi rzeczami. W końcu kiedyś cisza przestanie być...
Bilbo
2019-04-15, 09:42
Pod koniec rozmowy pracodawca najprawdopodobniej powie Ci, że rozważy Twoją kandydaturę i skontaktuje się z Tobą. Cisza rzadko się zdarza co może być wynikiem sytuacyjnym.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.