Rozmowa kwalifikacyjna

Cisza po rozmowie kwalifikacyjnej. Co możesz zrobić?

6 listopada 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 30 głosów

30 głosów

12 komentarzy

Cisza po rozmowie kwalifikacyjnej. Co możesz zrobić?
Zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i tuż po jej zakończeniu byłeś dumny, że tak dobrze ci poszło. Zgodnie ze wskazówkami specjalistów napisałeś wiadomość z podziękowaniem za rozmowę. Minęło kilka dni, telefon milczy, a ty zastanawiasz się co dalej. Znasz to? Jak zapytać o wynik rekrutacji? Jak długo czekać na odpowiedź po rozmowie kwalifikacyjnej? Czy dzwonić do rekrutera? Poznaj zatem odpowiedź, jak zachować się, jeżeli pracodawca nie odzywa się po rozmowie o pracę.

Jak długo czekać na odpowiedź po rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna to drugi i jednocześnie najważniejszy etap procesu rekrutacyjnego. Jeżeli czujesz, że poszło ci świetnie, to z pewnością nerwowo oczekujesz wiadomości od potencjalnego pracodawcy. Gdy cisza się przedłuża, możesz czuć się zniechęcony, zastanawiać się, gdzie popełniłeś błąd lub rozważać odezwanie się do firmy, do której aplikowałeś. Czy to ostatnie rozwiązanie jest rozsądne? Okazuje się, że owszem. Jednak ile czekać po rozmowie kwalifikacyjnej, aby w końcu zwrócić się do firmy i jak zapytać o wynik rekrutacji? Warto poczekać przynajmniej tydzień lub dwa. Odezwanie się do rekrutera wcześniej może nie być skuteczne, ponieważ nie będzie on w stanie udzielić nam odpowiedzi.

Cisza po rozmowie kwalifikacyjnej

Ile razy podczas rozmowy kwalifikacyjnej spodziewałeś się wiadomości zwrotnej ze strony rekrutera? Niestety, często kończy się na obietnicach. Osoby poszukujące zatrudnienia podkreślają, że choć dziś coraz więcej pracodawców informuje kandydatów o podjętej decyzji, to jednak zdarzają się tacy, którzy nie wysyłają nawet maila, nie mówiąc już o wykonaniu telefonu do osób, których kandydatury zostały odrzucone.

Dlaczego nie otrzymujesz odpowiedzi?
Jeżeli Ty również spotkałeś się z sytuacją, gdy pracodawca – mimo zapewnień – nie odzywa się i zapada cisza po rozmowie kwalifikacyjnej, to możliwości są dwie:
  • rekrutacja jeszcze się nie skończyła – rozmowy kwalifikacyjne wciąż trwają i w związku z tym nie otrzymałeś dotychczas wiadomości zwrotnej,
  • pracodawca rzeczywiście zapomniał przekazać negatywną odpowiedź po rozmowie kwalifikacyjnej.

Eksperci zajmujący się tematyką rekrutacji podkreślają, że dziś ważne jest wychodzenie z inicjatywą przez kandydatów i pracowników. W związku z tym dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z potencjalnym pracodawcą i podpytanie go o wynik rekrutacji. Jak zapytać o wynik rekrutacji?

Szukasz pracy?

Senior React Developer

TIMEBOOK

  • Śląskie
Dodana
Polecana

Specjalista ds. Utrzymania Dróg

ZABERD Sp. z o.o

  • Chodzież
Dodana
Polecana
Dodana
Polecana
Dodana
Polecana

CUSTOMER SERVICE SPECIALIST- JĘZYK NIDERLANDZKI (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

  • Gorzów Wielkopolski
Dodana

Czy dzwonić do rekrutera?

Pamiętaj, że dzwoniąc do sekretariatu firmy, z pewnością nie otrzymasz odpowiedzi na pytanie, czy rekrutacja została już zakończona. Sekretarka nie powie ci również, dlaczego twoja kandydatura została odrzucona. Wobec tego, czy lepiej dzwonić do rekrutera? Telefonicznie powinieneś skontaktować się bezpośrednio z osobą, która przeprowadzała z tobą rozmowę kwalifikacyjną. Nie masz numeru telefonu do rekrutera? W takim razie lepszym rozwiązaniem będzie napisanie maila.

Wiadomość tekstowa zawsze może zostać przekierowana do właściwej osoby. Wówczas rekruter ma możliwość odpowiedzieć na twoje pytania, rozwiewając twoje wątpliwości i odpowiadając na pytania, które mogą pojawić się, jeśli uzyskasz negatywną odpowiedź po rozmowie kwalifikacyjnej.

Pamiętaj jednak, aby nie zwracać się do rekrutera za pomocą prywatnych mediów społecznościowych. Jest to bardzo nieprofesjonalna decyzja i pracodawca może nie odebrać jej dobrze. Warto korzystać jedynie z firmowych numerów telefonu lub adresów e-mail.

Stanowczo, ale grzecznie – jak zapytać o wynik rekrutacji?

Niektórzy specjaliści twierdzą, że po kontakcie z osobami odpowiedzialnymi za rekrutację można zorientować się, czy jest szansa na zatrudnienie. Jeżeli rekruter w rozmowie z Tobą nie daje cienia szansy na to, że możesz zostać zatrudniony, to lepiej zrezygnować z dalszego kontaktu. Jeżeli jednak zachęca Cię on do ponownego kontaktu, na przykład za tydzień, to jak najbardziej warto z takiej propozycji skorzystać.

Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się zadzwonić, czy też napisać wiadomość, musisz pamiętać o dwóch zasadach. Pierwsza sprowadza się do stanowczości – powinieneś wprost zapytać o wynik rozmowy kwalifikacyjnej.

  1. Jeżeli usłyszysz, że rekrutacja w dalszym ciągu trwa, to zapytaj, kiedy ewentualnie możesz spodziewać się odpowiedzi lub skontaktować się z rekruterem, aby dowiedzieć się, czy zostałeś wybrany.
  2. Druga zasada to oczywiście grzeczność – powinieneś sformułować pytanie w taki sposób, aby osoba, z którą rozmawiasz czy korespondujesz, nie uznała, że jesteś niemiły czy się narzucasz.

Jak rozumieć negatywną odpowiedź po rozmowie kwalifikacyjnej?

Jeśli rekruter oddzwoni, aby przekazać Ci negatywną odpowiedź po rozmowie kwalifikacyjnej, pewnie zaczniesz analizować swoje zachowanie podczas rozmowy i zastanawiać się, dlaczego nie zostałeś przyjęty do firmy – ze względu na nieciekawą autoprezentację, stres związany z rekrutacją czy może niedokładne odpowiedzi na pytania? Warto rozliczać się z przebytych rozmów kwalifikacyjnych i zadawać sobie pytania analizując własną pozycję na rynku pracy. Nie należy jednak przesadnie przejmować się negatywną odpowiedzią po rozmowie kwalifikacyjnej lub ciszą spowodowaną na przykład zawieszeniem rekrutacji, co zazwyczaj oznacza, że niestety, ale nie dostaliśmy się na wybrane stanowisko.

Warto wiedzieć, że czasami rekrutacja jest zawieszana z przyczyn wewnętrznych w firmie, na przykład powrót dawnego pracownika, zmniejszenie budżetu czy zmiana strategii. Niestety, niektóre firmy publikują ogłoszenia w celu rozeznania się na rynku i sprawdzenia potencjalnych kandydatów. Prowadząc taką rekrutację, sprawdzają, czy jest popyt na dane stanowisko. Nie planują od razu zatrudniać pracowników.

Odmowa nie zawsze oznacza, że nie nadajemy się na dane stanowisko. Zwróć uwagę, że czasami szczegóły decydują o tym, kto zostaje przyjęty; przykładowo mogą to być niższe wymagania finansowe, czy większe doświadczenie w branży. Nie oznacza to jednak, że przy kolejnej rozmowie powinieneś podać kwotę, która Cię nie usatysfakcjonuje. Podczas rozmowy rekrutacyjnej warto być szczerym i otwarcie odpowiadać na pytania.

Wskazówka
Jeśli firma nie odpowiada i trudno jest Ci się z nią skontaktować, zastanów się, czy nie lepiej przestać ubiegać się o dane stanowisko. Pamiętaj, że uczciwe i profesjonalne przedsiębiorstwa dbają o dobry kontakt z klientami, a także potencjalnymi pracownikami. Natomiast brak informacji i bardzo utrudniony kontakt z rekruterem nie wróżą dobrze ewentualnej przyszłej współpracy.

Jeśli firma zakończy rekrutację, ale poinformuje Cię, że zamierza zachować Twoją aplikację na przyszłość, w razie rozpoczęcia rekrutacji na to samo lub podobne stanowisko, warto przypomnieć się z czasem, wysyłając nowe dokumenty. Pracodawcy niechętnie sięgają po stare dokumenty, ponieważ często tracą aktualność.

Pamiętaj – wykazując się inicjatywą, możesz jedynie zyskać!

To może Cię również zainteresować

Rozmowa kwalifikacyjna - o czym należy pamiętać?

Najczęściej zadawane pytania

Jak zapytać o wynik rekrutacji?

Jeśli po rozmowie kwalifikacyjnej nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi, najlepiej zwrócić się bezpośrednio do rekrutera i zapytać o to, na jakim etapie jest aktualna rekrutacja w firmie.

Co zrobić gdy odpowiedź rekrutera jest negatywna?

Odmowa nie zawsze jest jednoznaczna z naszymi niskimi kompetencjami. Warto zapytać, czy przyczyną są np. nasze oczekiwania finansowe i jeśli zależy nam na danej pracy, można renegocjować warunki.

Podziel się

12 komentarzy

An

An

Jeżeli pracodawca po rozmowie kwalifikacyjnej zapewnia że jest bardzo zaineresowany współpracą , a potem w ogóle nie oddzwania, to jest burak .I taka firmę ,czy pracodawcę lepiej omijać szeroko.
Aldona

Aldona

Brak odpowiedzi od rekrutera jest niekulturalny. Żaden brak czasu nie jest wytłumaczeniem. Stawiają przed nami niewiadomo jakie wymagania, a sami nie potrafią się zachować. Smutne jest to, że dotyczy to renomowanych firm. Jaki ma sens dzwonienie do rekrutera, żeby dopytać się o wynik rekrutacji skoro ten nie odbiera telefonu i nie odpisuje na e-maile. Jak nie oddzwania, a zobowiązał się, że oddzwoni, to zapominamy o nim i szukamy gdzie indziej. Dość tego poniżania się przed nimi.
Maras

Maras

Autodoc wyzyskuja ludzi I brak sacunku zero traktuja cie jak tabelki I winiki liczy sie tylko ich normy I wyzysk .
Agnes

Agnes

Z tego co wiem mail czy telefon po jakimś czasie nie zaszkodzi. Różnie to bywa, wszystko zależy od firmy.
Jola

Jola

Cisza to zawsze trzeba wypełnić. Nie chodzi tylko o wymienienie swoich mocnych stron, ale także o ich udowodnienie.
Clinton

Clinton

Bardzo dużo firm że Śląska z dziedziny IT zachowuje się tak, że albo w ogóle się nie odzywają po 2-3 tygodniach albo po prosbie o kontakt wysyłają lakonicznego maila o tym, że nie zostaliśmy przyjęci. Niestety trzeba wciąż pamiętać stare hasło "Oto Polska właśnie" i ostrzegać się przed takimi "firmami". Dzięki temu uczciwi pracodawcy zyskują wybór pracowników a kandydaci nie tracą czasu który jest bardzo istotny kiedy poszukujemy zatrudnienia. O tym właśnie owe "firmy" jakby nie chciały pamiętać.
jakub

jakub

mówią że dadzą odpowiedź w ciągu tygodnia-dwóch, a potem nigdy więcej się nie kontaktują - w polsce jak w chlewie obsranym gównem i nie zanosi się na poprawę, brak profesjonalizmu i szacunku do człowieka który poświęcił swój czas i energię na przyjście
pioter

pioter

Zdarza się, że pracodawca informuje podczas rozmowy, że się skontaktuje w ciągu np. 2 tygodni, ale mimo upływu czasu się nie kontaktuje ws. rekrutacji. Jest to brak profesjonalizmu, a już na pewno brak kultury.
Zeon

Zeon

Cisza po rozmowie kwalifikacyjnej. Co możesz zrobić? Nie bać się i zapytać się po określonym czasie, że nie masz odpowiedzi.... czy zostałeś, zostaniesz przyjęty do pracy......
Maciek

Maciek

Jeśli po rozmowie kwalifikacyjnej powiedzą, że otrzymasz informacje czy zostałeś przyjęty. Czekaj cierpliwie. Może być tak, rekrutacja jeszcze się nie skończyła – rozmowy kwalifikacyjne wciąż trwają i w związku z tym nie otrzymałeś dotychczas wiadomości zwrotnej, pracodawca rzeczywiście zapomniał o tobie. Nic wtedy nie szkodzi, abyś zadzwonił, przybył do zakładu pracy i spytał się o wynik rekrutacji.
Olka

Olka

Trzeba wiedzieć jak reagować na ciszę i jeżeli człowiek, wie że postąpił profesjonalnie to nie ma co się przejmować takimi rzeczami. W końcu kiedyś cisza przestanie być...
Bilbo

Bilbo

Pod koniec rozmowy pracodawca najprawdopodobniej powie Ci, że rozważy Twoją kandydaturę i skontaktuje się z Tobą. Cisza rzadko się zdarza co może być wynikiem sytuacyjnym.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka