Czy pracodawca może cię zmusić do skorzystania z urlopu?

Czy pracodawca może cię zmusić do skorzystania z urlopu?
Za chwilę skończą się wakacje, a ty jeszcze nie skorzystałeś z urlopu wypoczynkowego? Powinieneś zatem sprawdzić, czy pracodawca może cię zmusić do wykorzystania przysługujących ci dni wolnych.

Ze swoim pracodawcą podpisałeś o umowę o pracę? W takim razie masz prawo do urlopu wypoczynkowego. Szczegółowe zasady udzielania takich urlopów znajdziesz w kodeksie pracy. W zależności od stażu pracy i wykształcenia, możesz liczyć na 20 lub 26 dni. Jeżeli dotychczas nie skorzystałeś z urlopu wypoczynkowego, to możesz zastanawiać się, czy pracodawca może cię zmusić, abyś się na taki udał. Jak wygląda ta kwestia?


Ekwiwalent za urlop tylko w niektórych sytuacjach

Urlop wypoczynkowy jest po to, abyś zregenerował siły. W interesie zarówno twoim, jak i twojego pracodawcy jest zatem, abyś skorzystał z niego i powrócił do pracy wypoczęty. Aby ograniczyć nieprawidłowości w zakresie udzielania urlopów wypoczynkowych, ustawodawca zdecydował, że tylko w niektórych sytuacja możliwe będzie wypłacenie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Kiedy taka sytuacja może mieć miejsce?

Jeżeli uznasz, że nie chcesz w danym roku kalendarzowym skorzystać z urlopu wypoczynkowego, to zasadniczo pracodawca nie musi ci wypłacić ekwiwalentu pieniężnego. Wypłata takiego jest dozwolona głównie w sytuacji, gdy umowa o pracę wygasa lub zostaje rozwiązana i w związku z tym nie masz już możliwości wykorzystać urlopu.


Pracodawca ci nie narzuci terminu urlopu, ale…

Prawo do urlopu wypoczynkowego nabywasz zawsze z początkiem roku kalendarzowego (wyjątkiem jest pierwsza praca). Pracodawca nie może ci oznajmić, że masz udać się na urlop np. w czerwcu lub sierpniu – takie działanie jest zabronione. Z drugiej strony w zakładach pracy różnie bywa z obłożeniem pracą. Zdarza się, że pracownicy muszą między sobą ustalić terminy, aby nie doszło do sytuacji, gdy w firmie nie będzie rąk do pracy.

W niektórych firmach na początku roku kalendarzowego jest przygotowywany plan urlopów. Sporządzenie takiego upraszcza sprawę – możliwe jest zorganizowanie pracy wówczas, gdy ty i twoim współpracownicy będziecie przebywać na urlopach wypoczynkowych. W tym przypadku również działa zasada, że pracodawca nie może sugerować czy wprost proponować terminu urlopu – każde z was ustala go samodzielnie.

To Cię powinno też zainteresować: Wymiar urlopu wypoczynkowego


…zasada ta nie dotyczy to zaległego urlopu

Po upływie roku kalendarzowego, urlop, który ci przysługiwał staje się zaległym urlopem wypoczynkowym. Musisz go wykorzystać do 30 września, bo w przeciwnym w razie kontroli twój pracodawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności – może zostać na niego nałożona grzywna w wysokości nawet do 30 tys. złotych.

W przypadku zaległego urlopu sytuacja wygląda zatem poważniej, a pracodawca otrzymuje narzędzia, z których może skorzystać, gdy jego pracownik odmawia złożenia wniosku o urlop. Mowa nie tylko o wysłaniu podwładnego na urlop bez konieczności posiadania jego zgody, lecz także nakładaniu na niego kar porządkowych. Takie sytuacje nie zdarzają się jednak często. Z pewnością sam przyznasz, że na urlop, którego termin sam wybierasz, chętnie się udajesz.

Oceń ten wpis
Czy pracodawca może cię zmusić do skorzystania z urlopu?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Ola
2019-12-15, 07:56
Pracodawca nie może narzucić , kiedy pracownik ma iść na urlop. W końcu pracownik ma zaplanowany na konkretny termin zazwyczaj urlop.
Ula
2019-12-04, 06:44
U nas w pracy znajduje się plan urlopów. U nas w księgowości pracują 3 osoby i w tym samym czasie nie możemy iść na urlop wypoczynkowy. Może iść tylko jedna z nas na urlop wypoczynkowy, a dwie oczekują na swoją kolej. Zawsze 2 osoby muszą być w pracy. Nauczyciele to się mają dobrze- mają lipiec i sierpień urlop. Ale z kolei w ciągu roku gdyby była potrzeba, to urlopu wypoczynkowego nie mają.
Katarzyna
2019-05-14, 07:33
U mnie w zakładzie pracy większość pracowników musi brać urlop wypoczynkowy w miesiącu sierpniu (10 dni), bo w tym czasie są przeprowadzane przeglądy maszyn i inne sprawy. Ale to każdy wie i może sobie zaplanować urlop w tym czasie.
Marzena
2019-05-09, 12:56
Ciekawe jak to jest niby z prawem zgodne? W sumie często przepisy przepisami, a i tak ludzie robią to wszystko po swojemu i zgadzają się nawet na takie opcje.
Stanek
2019-05-07, 11:03
Wynagrodzenie urlopowe jest oparte na umowie między pracodawcą a pracownikiem, układem zbiorowym pracy, polityką firmy lub umową o pracę. Niby nie może a różnie jest.
Eryk
2019-04-15, 13:29
Według praktyki to może, ale w realiach raczej się inaczej do tego podchodzi. U nas nawet później można zrealizować urlop czy jak kto woli zapłatę za niewykorzystane dni.
Ignacy
2019-04-05, 09:36
Zależy to wszystko od relacji panujących w firmie i ustaleń. W wielu przypadkach prawo prawem, ale nie zawsze opłacalne jest tworzenie obustronnie złej atmosfery.
Graża
2019-03-30, 13:34
Zawsze można się dogadać. Różnie działają firmy i np. grzecznościowo nie wszyscy pracownicy by nagle mogli brać urlop. Da się jednak do tego przyzwyczaić. Ustalenia się robi koleżeńsko.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.