!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Urlop wypoczynkowy

Czy pracodawca może cię zmusić do skorzystania z urlopu?

10 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 3 głosy

3 głosy

11 komentarzy

Czy pracodawca może cię zmusić do skorzystania z urlopu?
Za chwilę skończą się wakacje, a ty jeszcze nie skorzystałeś z urlopu wypoczynkowego? Powinieneś zatem sprawdzić, czy pracodawca może cię zmusić do wykorzystania przysługujących ci dni wolnych.

Ze swoim pracodawcą podpisałeś o umowę o pracę? W takim razie masz prawo do urlopu wypoczynkowego. Szczegółowe zasady udzielania takich urlopów znajdziesz w kodeksie pracy. W zależności od stażu pracy i wykształcenia, możesz liczyć na 20 lub 26 dni. Jeżeli dotychczas nie skorzystałeś z urlopu wypoczynkowego, to możesz zastanawiać się, czy pracodawca może cię zmusić, abyś się na taki udał. Jak wygląda ta kwestia?


Ekwiwalent za urlop tylko w niektórych sytuacjach

Urlop wypoczynkowy jest po to, abyś zregenerował siły. W interesie zarówno twoim, jak i twojego pracodawcy jest zatem, abyś skorzystał z niego i powrócił do pracy wypoczęty. Aby ograniczyć nieprawidłowości w zakresie udzielania urlopów wypoczynkowych, ustawodawca zdecydował, że tylko w niektórych sytuacja możliwe będzie wypłacenie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Kiedy taka sytuacja może mieć miejsce?

Jeżeli uznasz, że nie chcesz w danym roku kalendarzowym skorzystać z urlopu wypoczynkowego, to zasadniczo pracodawca nie musi ci wypłacić ekwiwalentu pieniężnego. Wypłata takiego jest dozwolona głównie w sytuacji, gdy umowa o pracę wygasa lub zostaje rozwiązana i w związku z tym nie masz już możliwości wykorzystać urlopu.


Pracodawca ci nie narzuci terminu urlopu, ale…

Prawo do urlopu wypoczynkowego nabywasz zawsze z początkiem roku kalendarzowego (wyjątkiem jest pierwsza praca). Pracodawca nie może ci oznajmić, że masz udać się na urlop np. w czerwcu lub sierpniu – takie działanie jest zabronione. Z drugiej strony w zakładach pracy różnie bywa z obłożeniem pracą. Zdarza się, że pracownicy muszą między sobą ustalić terminy, aby nie doszło do sytuacji, gdy w firmie nie będzie rąk do pracy.

W niektórych firmach na początku roku kalendarzowego jest przygotowywany plan urlopów. Sporządzenie takiego upraszcza sprawę – możliwe jest zorganizowanie pracy wówczas, gdy ty i twoim współpracownicy będziecie przebywać na urlopach wypoczynkowych. W tym przypadku również działa zasada, że pracodawca nie może sugerować czy wprost proponować terminu urlopu – każde z was ustala go samodzielnie.


…zasada ta nie dotyczy to zaległego urlopu

Po upływie roku kalendarzowego, urlop, który ci przysługiwał staje się zaległym urlopem wypoczynkowym. Musisz go wykorzystać do 30 września, bo w przeciwnym w razie kontroli twój pracodawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności – może zostać na niego nałożona grzywna w wysokości nawet do 30 tys. złotych.

W przypadku zaległego urlopu sytuacja wygląda zatem poważniej, a pracodawca otrzymuje narzędzia, z których może skorzystać, gdy jego pracownik odmawia złożenia wniosku o urlop. Mowa nie tylko o wysłaniu podwładnego na urlop bez konieczności posiadania jego zgody, lecz także nakładaniu na niego kar porządkowych. Takie sytuacje nie zdarzają się jednak często. Z pewnością sam przyznasz, że na urlop, którego termin sam wybierasz, chętnie się udajesz.

To może Cię również zainteresować

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Podziel się

11 komentarzy

Dranko

Dranko

Wszystko w tym artykule fajnie opisane. Nic dodać - nic ująć.
Dorian

Dorian

Obecnie trzeba wykorzystać urlop, nie ma tak jak kiedyś np. wymiany na środki pieniężne.
stela

stela

Jak jest jakiś przepis konkretny w regulaminie i stosunku pracy to wszystko jest przecież możliwe. W praktyce u nas z kolei można to wykorzystać do końca marca lub zabrać pieniądze.
Ola

Ola

Pracodawca nie może narzucić , kiedy pracownik ma iść na urlop. W końcu pracownik ma zaplanowany na konkretny termin zazwyczaj urlop.
Ula

Ula

U nas w pracy znajduje się plan urlopów. U nas w księgowości pracują 3 osoby i w tym samym czasie nie możemy iść na urlop wypoczynkowy. Może iść tylko jedna z nas na urlop wypoczynkowy, a dwie oczekują na swoją kolej. Zawsze 2 osoby muszą być w pracy. Nauczyciele to się mają dobrze- mają lipiec i sierpień urlop. Ale z kolei w ciągu roku gdyby była potrzeba, to urlopu wypoczynkowego nie mają.
Katarzyna

Katarzyna

U mnie w zakładzie pracy większość pracowników musi brać urlop wypoczynkowy w miesiącu sierpniu (10 dni), bo w tym czasie są przeprowadzane przeglądy maszyn i inne sprawy. Ale to każdy wie i może sobie zaplanować urlop w tym czasie.
Marzena

Marzena

Ciekawe jak to jest niby z prawem zgodne? W sumie często przepisy przepisami, a i tak ludzie robią to wszystko po swojemu i zgadzają się nawet na takie opcje.
Stanek

Stanek

Wynagrodzenie urlopowe jest oparte na umowie między pracodawcą a pracownikiem, układem zbiorowym pracy, polityką firmy lub umową o pracę. Niby nie może a różnie jest.
Eryk

Eryk

Według praktyki to może, ale w realiach raczej się inaczej do tego podchodzi. U nas nawet później można zrealizować urlop czy jak kto woli zapłatę za niewykorzystane dni.
Ignacy

Ignacy

Zależy to wszystko od relacji panujących w firmie i ustaleń. W wielu przypadkach prawo prawem, ale nie zawsze opłacalne jest tworzenie obustronnie złej atmosfery.
Graża

Graża

Zawsze można się dogadać. Różnie działają firmy i np. grzecznościowo nie wszyscy pracownicy by nagle mogli brać urlop. Da się jednak do tego przyzwyczaić. Ustalenia się robi koleżeńsko.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.