Agencje pracy i praca za granicą

Praca za granicą: Jak sprawdzić agencje przed wyjazdem do pracy

7 lipca 2023

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 20 głosów

20 głosów

11 komentarzy
Praca za granicą: Jak sprawdzić agencje przed wyjazdem do pracy
Dowiedz się, jak wybrać godną zaufania agencję pracy, jakie są warunki pracy za granicą i jak zabezpieczyć swoje ubezpieczenie

Sezonowa praca za granicą - jak znaleść ją bezpiecznie z agencją?

Dlaczego zatem większość osób decyduje się na wyjazd? Powód jest oczywiście prosty – mowa o lepszym wynagrodzeniu. Samodzielne poszukiwanie pracy za granicą nie jest najlepszym rozwiązaniem – nie można wykluczyć, że ogłoszenie znalezione w lokalnej prasie czy na jednym z portalów ogłoszeniowych w internecie nie jest oszustwem, a na miejscu na zainteresowanych wcale nie czeka pracy. Aby uchronić się przed takim scenariuszem, większość zainteresowanych decyduje się współpracować z agencją zatrudnienia. Takie podmioty specjalizują się w wysyłaniu pracowników do pracy za granicą. Abyś jednak nie padł ofiarą oszustwa, powinieneś odpowiednio wcześniej sprawdzić, czy wybrana przez ciebie agencja działa legalnie.

Godna zaufania agencja pracy

Wybierając agencję pracy, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, które mogą świadczyć o jej wiarygodności. Sprawdzenie, czy agencja posiada wpis do rejestru agencji zatrudnienia i czy ma certyfikat agencji to podstawowe działania, które powinniśmy podjąć przed podpisaniem umowy. W przypadku nielegalnej agencji zatrudnienia czy nieuczciwych pośredników pracy, ryzykujemy nie tylko brak płatnej pracy, ale także możemy narazić się na poważne konsekwencje prawne.

Sprawdź rejestr agencji pracy

Aby agencja zatrudnienia mogła działać legalnie, niezbędne uzyskania przez nią wpisu do specjalnego rejestru. Dodatkowo każda agencja prowadząca działalność na terenie Polski musi posiadać certyfikat. Jest on wydawany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Umawiając się na spotkanie z pracownikami wybranej agencji, możesz poprosić o pokazanie tych dokumentów, możesz również sprawdzić, czy podmiot widnieje w wykazie agencji.

Gdy sprawdzisz, czy agencja rzeczywiście posiada wpis, będziesz miał pewność, że działa ona legalnie, i tym samym przestrzega aktualnie obowiązujących przepisów prawa. Z twojego punktu widzenia – jako osoby zainteresowanej pracą za granicą – sprawdzenie podmiotu, z którym wyjeżdżasz, powinno być priorytetem.

Przed wyjazdem za granicę do pracy poprzez agencję zatrudnienia, upewnij się, że jest ona legalna, sprawdź warunki umowy i zabezpiecz swoje ubezpieczenie.

Umowa pośrednictwa pracy - podpisz ją jeszcze w Polsce

Sprawdzenie, czy wybrana agencja zatrudnienia działa w sposób legalny to pierwszy krok. Drugim jest podpisanie umowy jeszcze w Polsce. Nie powinno być z tym problemu, bo taki dokument chroni zarówno ciebie, jak i agencję. Ciebie, gdyż w umowie musi znajdować się informacja o stawce wynagrodzenia czy kosztach zakwaterowania. Agencję, gdyż może ona zastrzec, że w przypadku rezygnacji z wyjazdu bez podania istotnych przyczyn, będziesz zobowiązany zapłacić jej określoną kwotę. Pamiętaj, że agencja odpowiada przed swoim kontrahentem, dlatego też zależy jej na pozyskaniu rzetelnych i odpowiedzialnych osób.

Zanim podpiszesz wspomnianą umowę, sprawdź również opinie o wybranym podmiocie. To z pewnością ci nie zaszkodzi – może jedynie pomóc w podjęciu decyzji. Sprawdzając opinie, pamiętaj, że negatywne mogą być wystawiane zarówno przez niezadowolonych pracowników sezonowych, jak i przez konkurencję. Warto, abyś wykazał się trzeźwym myśleniem i potrafił odróżnić komentarze reklamowe od tych, których autorzy po prostu chcą poinformować potencjalnych pracowników o polityce działania firmy, z którą współpracowali.

Jak działa agencja pracy? Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Firmy pośrednictwa pracy najczęściej oferują pracę tymczasową, dlatego nazywane są także agencjami pracy tymczasowej. Taka okresowa forma zatrudnienia cechuje się trójstronną relacją, ponieważ biorą w niej udział trzy podmioty – pracownik, agencja pracy oraz klient tej agencji, nazywany pracodawcą użytkownikiem. Agencja zatrudnia pracownika tymczasowego i kieruje go do pracy u pracodawcy, z którą ma podpisaną umowę. Czas pracy najczęściej ustalany jest z góry – może obejmować kilka dni, a nawet kilka miesięcy. Niekiedy okres zatrudnienia jest uzależniony od tego, ile zajmie wykonanie konkretnego zadania.

W Polsce działalność agencji jest uregulowana aktami prawnymi, z których najważniejszy to Ustawa z 9 lipca 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz Prawo pracy. Takie podmioty muszą mieć zarejestrowaną działalność i posiadać certyfikat wydawany przez Marszałka Województwa oraz wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Agencje rekrutacyjne pełnią funkcję formalnego pracodawcy – to właśnie z nimi zawierana jest umowa pośrednictwa pracy. Agencja odpowiada za wypłacanie wynagrodzenia i odprowadzanie podatków i należnych składek, chociaż w praktyce pracownik wykonuje pracę gdzie indziej. Osobie zatrudnionej przez agencję należą się takie same prawa jak innym pracownikom, czyli prawo do zwolnień chorobowych czy urlopów wypoczynkowych, a okres pracy jest wliczany do emerytury.

Agencje pracy za granicą to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą na własną rękę załatwiać formalności związanych z pracą poza granicami kraju. Przed podpisaniem umowy z wybranym podmiotem należy dokładnie ją przeczytać, ponieważ to właśnie w umowie określone są prawa i obowiązki pracownika, a także warunki pracy, wynagrodzenia, okresu zatrudnienia czy ubezpieczenia. Najlepiej, jeśli umowa skonstruowana jest w języku, który zna pracownik. Agencje mają prawo do pobierania opłat za poniesione koszty, np. badań lekarskich, transportu czy tłumaczenia dokumentów – każda z tych kwestii musi znaleźć się w umowie. Jeśli jednak umowa zobowiązuje pracownika do wykupienia kursu językowego czy pakietu konsultingowego, to lepiej wybrać innego pośrednika.

Wyjazd do pracy za granicą za pośrednictwem legalnej agencji zatrudnienia jest jednym z najbezpieczniejszych i najefektywniejszych sposobów na zdobycie dobrze płatnej pracy. Agencje takie jak zagraniczna agencja pracy czy agencja pracy tymczasowej mają bezpośredni dostęp do ofert pracy od zagranicznych pracodawców. Praca zagraniczna może przynieść nie tylko większe zarobki, ale także nowe doświadczenia zawodowe i osobiste. Zwracając się do agencji zatrudnienia, zwłaszcza legalnej, możemy liczyć na pomoc w wyborze odpowiedniego miejsca pracy, wypełnieniu wszelkich formalności i przygotowaniu do wyjazdu.

Poszukiwanie pracy przez agencję

Poszukiwanie pracy za pośrednictwem agencji to komfortowe rozwiązanie dla tych, którzy chcą skupić się na przygotowaniu do nowych wyzwań zawodowych. Szukanie pracy przez agencję pozwala zaoszczędzić czas, który inaczej musielibyśmy poświęcić na przeglądanie ofert pracy, wysyłanie CV i uczestnictwo w rozmowach kwalifikacyjnych. Agencja zna rynek pracy, wie, gdzie są dostępne miejsca pracy i może nam pomóc w negocjacji warunków umowy, takich jak wynagrodzenie, czas pracy i benefity.

Aspekt Opis
Wyjazd za pośrednictwem agencji zatrudnienia Agencje zatrudnienia mają bezpośredni dostęp do ofert pracy od zagranicznych pracodawców i pomagają wypełnić formalności.
Poszukiwanie pracy przez agencję Agencje pracy oszczędzają czas potrzebny na przeglądanie ofert i negocjują warunki umowy w naszym imieniu.
Godna zaufania agencja pracy Wybierając agencję, należy sprawdzić, czy ma wpis do rejestru agencji zatrudnienia i certyfikat agencji.
Praca za granicą a ubezpieczenie Ważne jest, aby upewnić się, jakie ubezpieczenie oferuje agencja i czy obejmuje wszystkie niezbędne aspekty.

Praca za granicą a ubezpieczenie

Praca za granicą niesie ze sobą również pewne ryzyka, na które powinniśmy być przygotowani. Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na kwestię ubezpieczenia. Większość agencji pracy oferuje swoim pracownikom ubezpieczenie zdrowotne i na wypadek nieszczęśliwych wypadków, ale zawsze warto upewnić się, jakie ubezpieczenie jest dostępne i czy obejmuje wszystkie niezbędne aspekty. Ważne jest także, aby zrozumieć, jakie prawa i obowiązki wynikają z umowy o pracę i jakie są warunki jej rozwiązania.

To może Cię również zainteresować

Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Najczęściej zadawane pytania

Czy warto wyjechać do pracy za granicę za pośrednictwem agencji zatrudnienia?

Tak, wyjazd za pośrednictwem legalnej agencji zatrudnienia jest jednym z najbezpieczniejszych i najefektywniejszych sposobów na zdobycie dobrze płatnej pracy za granicą.

Czy szukanie pracy przez agencję to dobry pomysł?

Tak, agencje pracy oszczędzają czas potrzebny na przeglądanie ofert i negocjują warunki umowy w naszym imieniu.

Jak rozpoznać godną zaufania agencję pracy?

Godna zaufania agencja pracy powinna mieć wpis do rejestru agencji zatrudnienia i certyfikat agencji.

Czy praca za granicą jest ubezpieczona?

Tak, większość agencji pracy oferuje swoim pracownikom ubezpieczenie zdrowotne i na wypadek nieszczęśliwych wypadków, ale zawsze warto to sprawdzić.

Czy opłaty z tytułu pośrednictwa pracy są legalne?

Tak, opłaty z tytułu pośrednictwa pracy są legalne, ale powinny być jasno określone w umowie pośrednictwa pracy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Mateusz Strykowski

Stażysta

Jako copywriter współpracuje z Aplikuj.pl, tworząc treści głównie związane z prawem pracy i wszystkim, co wiąże się z zarządzaniem firmą.  

11 komentarzy

Ona

Ona

Czy mozna by zmienic kolor czcionki na czarny? Bo od szarej to tylko oczy bola.
sabinka

sabinka

Agencje takie muszą być sprawdzane, przecież w Internecie są opinie na ten czy inny temat. Inaczej to przekręt.
robert

robert

Dzisiaj wszystko da się łatwiej niż kiedyś przeswietlić. Jak każdy podmiot można sprawdzić go w odpowiednich bazach.
Judyta

Judyta

Po KRS NIP i wielu innych danych można łatwo to sprawdzić. Jeszcze są przecież internetowe fora i komentarze oraz opinie jakie warto poczytać.
Alicja

Alicja

Warto skorzystać z usług, ale legalnej agencji pracy. Można znaleźć wykaz takich agencji. Są w Polsce takie agencje i również poza granicami naszego kraju.
Teda

Teda

Jeśli więc nie znasz rynku pracy za granicą, lepiej polegać na profesjonalistach, którzy przeprowadzą Cię przez wszystkie formalności, które zapewnią Ci gwarancję, że praca, którą wylądujesz za granicą, będzie legalnym i bezpiecznym miejscem pracy.
Kamila

Kamila

Jeśli twoja agencja świadczy usługi, za które pobierana jest opłata, musisz otrzymać pełne pisemne dane dotyczące usług, w tym prawo do anulowania lub odstąpienia od usług oraz długość okresu wypowiedzenia, który musisz podać.
Karolina

Karolina

Szukanie właściwej agencji nie jest problematyczne dzisiaj. Praktycznie każda firma jest opiniowana, a jeżeli chodzi o agencje to wielu musiało skorzysta ć z ogłoszeń i jakby byli niezadowoleni to by było napisane.
Paulina

Paulina

Moim zdaniem najlepiej polegać na opinii kogoś komu się ufa. Sama wyjeżdżałam z MG solutions, bo u mnie w rodzinie z nimi wyjeżdżają. Ani ja ani ikt kogo znam nie miał im niczego do zarzucenia, a do pracy podchodzimy bardzo rozsądnie oraz odpowiedzialnie. Także dobre sprawdzenie to jedno, ale podpytanie znajomych drugie.
Marek

Marek

Ja pojechałem z kolegą pracować do Belgii. Ja pracowałem jako murarz, wyjechaliśmy z agencją pracy ensila. Mogę ją śmiało polecić. Bardzo spodobał mi się, że mieliśmy zapewnione ubezpieczenie.
basia

basia

Mnie zabrała koleżanka do pracy ze sobą, więc nie miałam sprawdzać. Mogę polecić agencję pracy z którą jeździmy - mg-solutions. Można z nimi jechać do pracy sezonowej do Niemiec i Francji.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka