Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 30719        SUBSKRYBUJE: 7197
Tematy, które interesują czytelników:  Wypowiedzenie umowy zlecenia, Katalog zawodów, Co zabrać na rozmowę

Choroba w czasie urlopu wypoczynkowego. Co dalej?

Choroba w czasie urlopu wypoczynkowego. Co dalej?
Urlop wypoczynkowy to czas przeznaczony na regenerację sił. Najczęściej w tym czasie planujemy wyjazd lub odpoczynek z rodziną w domowym zaciszu. Zdarza się, że plany te zostają pokrzyżowane przez zdarzenia losowe. Za takie należy uznać chorobę, np. zapalenie oskrzeli czy grypę.

O ile przy przeziębieniu nie myślimy jeszcze o skorzystaniu ze zwolnienia chorobowego, to w przypadku zdiagnozowania przez lekarza np. zaplenia oskrzeli większość z nas zastanawia się, co dalej z urlopem. Chcąc być przygotowanym na wszelkie możliwe warianty, powinieneś sprawdzić, jak należy rozwiązać problem choroby w czasie urlopu.


Choroba przed urlopem

Może zdarzyć się tak, że zanim wybierzesz się na urlop, zachorujesz. W takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek przesunąć twój wypoczynek na późniejszy termin. Nie możesz jednak liczyć, że zaraz po ukończeniu wykorzystaniu zwolnienia lekarskiego, będziesz mógł skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Dlaczego?

Jeżeli w firmie, w której znalazłeś zatrudnienie pracuje więcej osób, to może się zdarzyć tak, że po zakończeniu twojego urlopu na wypoczynek miał udać się inny pracownik. W takiej sytuacji musisz wiedzieć, że pracodawca nie musi przychylić się do twojego wniosku o przyznanie ci urlopu tuż po zakończeniu zwolnienia lekarskiego.


Jak postępować, gdy choroba pojawiła się w trakcie urlopu?

Będąc na urlopie, również możesz poczuć się gorzej. Jeżeli otrzymasz od lekarza zwolnienie, to pamiętaj, aby poinformować o tym fakcie swojego przełożonego. W takiej sytuacji urlop zostaje przerwany, a ty przebywasz na zwolnieniu lekarskim.

W zależności od tego, czy otrzymałeś zwolnienie na papierze, czy też twój lekarz wystawił elektroniczne zwolnienie, będziesz zobowiązany lub nie dostarczyć zwolnienie swojemu pracodawcy. Nie musisz tego robić osobiście, możesz wysłać zwolnienie za pośrednictwem operatora pocztowego lub firmy kurierskiej. Również członek twojej rodziny może dostarczyć za ciebie zwolnienie.


Wspólne wyznaczenie daty urlopu

Ubiegając się o urlop wypoczynkowy, musisz wypełnić wniosek, wskazując wcześniej ustalony okres. Jeżeli doszło do przerwania urlopu lub nie mogłeś go rozpocząć z uwagi na chorobę, to ponownie będziesz musiał ustalić termin swojego urlopu ze swoim pracodawcą. Możesz oczywiście zaproponować własną datę, ale przełożony musi się ustosunkować się do twojego wniosku.

Pamiętaj, że urlop, którego nie wykorzystałeś w ciągu roku kalendarzowego wcale nie przepada, ale przechodzi na rok kolejny. Zaległy urlop masz obowiązek wykorzystać do 30 września. Pracodawca nie musi przy tym kierować się tym, że chcesz wypoczywać latem. W praktyce przerwanie urlopu oznacza, że będziesz musiał wypracować ze swoim pracodawcą kompromis. W przeciwnym razie trudno będzie ci ubiegać się o dni wolne.


Koniecznie wypełnij wniosek

Gdy ustalisz termin swojego wypoczynku z pracodawcą, urlopu nie dostaniesz od razu. Termin jest wiążący, ale każdy podmiot zatrudniający pracowników jest też zobowiązany prowadzić akta pracownicze. W tych zaś muszą znaleźć się wniosku urlopowe poszczególnych pracowników. W sytuacji, gdy do przerwania urlopu doszło z przyczyn losowych, będziesz musiał wypełnić stosowny wniosek.

Oceń ten wpis
Choroba w czasie urlopu wypoczynkowego. Co dalej?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 10

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.