Urlop wypoczynkowy

Gdy szef odwołuje z urlopu. Co ci się należy?

4 lipca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 7 głosów

7 głosów

10 komentarzy
Gdy szef odwołuje z urlopu. Co ci się należy?
Czy znasz swoje prawa w kontekście przerwania urlopu wypoczynkowego? Dowiedz się, kiedy pracodawca ma prawo przerwać Twój urlop, jakie masz możliwości odmowy i jakie są konsekwencje finansowe dla obu stron.

Wakacje to czas wypoczynku

Wakacje to czas, gdy większość pracowników myślami jest na urlopie. Trudno się dziwić, bo na słoneczny relaks pracujemy i czekamy cały rok. Zdarza się jednak, że podczas urlopu dzwoni telefon, a pracodawca mówi, że zachodzi konieczność natychmiastowego powrotu do zakładu pracy. W takiej sytuacji pojawia się nie tylko stres, lecz także pytanie, co z przerwanym urlopem wypoczynkowym? Okazuje się, że regulacje w tym zakresie są bardzo precyzyjne.

Gdy wypoczywasz za granicą...

Miejsce przebywania pracownika w trakcie urlopu jest bez znaczenia w momencie, gdy szef prosi o pilne przybycie do firmy. Trzeba jednak pamiętać, ze pracodawca powinien wskazać taką datę, by pracownik faktycznie mógł powrócić do zakładu pracy. Inaczej mówiąc, pracodawca musi wziąć pod uwagę to, gdzie aktualnie przebywa pracownik i jego możliwości powrotu. Zdarza się, że pracownik nie będzie mógł np. zarezerwować biletu na samolot. Wszystkie okoliczności związane np. z organizacją transportu czy czasu jego trwania należy wziąć pod uwagę.

Kiedy szef może zadzwonić?

Podstawową sprawą jest to, że pracodawca nie zawsze ma możliwość żądać, by jego podwładny przerwał urlop i wrócił do zakładu pracy. Taka sytuacja może mieć miejsce tylko wówczas, gdy obecność pracownika jest koniecznością. Inaczej mówiąc, muszą pojawić się takie okoliczności, które wymuszają pojawienie się w pracy wypoczywającego pracownika. Jako przykład można wskazać awarię urządzeń, które naprawić potrafi tylko nieobecny podwładny.

Zrozumienie swoich praw i obowiązków w kontekście przerwania urlopu wypoczynkowego jest kluczowe dla utrzymania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Prawa pracownika podczas urlopu

Szukasz pracy?

Spawacz MAG

IK Hofmann GmbH

  • Niemcy
Dodana

[PS] Praca na magazynie - OD ZARAZ !

Human & Hunter Sp. Z O.O.

  • 4 500-5 000 zł / mc
  • Sady
Dodana
Dodana

(PS) Sprzedawca / Ekspedientka

SGP APT Sp. z o.o.

  • 4 700-5 000 zł / mc
  • Skwierzyna
Dodana

Mechanik przy pociagach Berlin Charlottenburg

IK Hofmann GmbH

  • 10 000-15 000 zł / mc
  • Niemcy
Dodana

Pracownik ma prawo do niewykorzystanych dni urlopu, nawet jeśli jego urlop został przerwany. Po powrocie do pracy, pracodawca ma obowiązek zgodzić się na nowy termin urlopu. W przypadku konieczności przerwania urlopu, pracownik ma prawo do rekompensaty za wszelkie poniesione koszty. Warto również pamiętać, że przerwanie urlopu nie może być wykorzystywane przez pracodawcę przeciwko prawom pracownika.

Prawo Opis
Prawo do urlopu Pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Pracownik ma prawo skorzystać z niewykorzystanych dni urlopu.
Odmowa przerwania urlopu Pracownik ma prawo odmówić przerwania urlopu, ale musi również uwzględnić swoje obowiązki wobec zakładu pracy.
Odwołanie pracownika Pracodawca ma prawo odwołać pracownika z urlopu tylko w wyjątkowych sytuacjach, kiedy obecność pracownika jest konieczna dla funkcjonowania firmy.
Koszty odwołania Pracodawca ma obowiązek pokrycia wszelkich kosztów związanych z przerwaniem urlopu przez pracownika.
Prawa podczas urlopu Pracownik ma prawo do niewykorzystanych dni urlopu, nawet jeśli jego urlop został przerwany. Po powrocie do pracy, pracodawca ma obowiązek zgodzić się na nowy termin urlopu.

Czy możesz odmówić przerwania urlopu?

Czy pracownik ma prawo odmówić przerwania urlopu? Odpowiedź na to pytanie jest skomplikowana i zależy od wielu czynników. Pracownik ma prawo do wypoczynku i może nie zgodzić się na przerwanie urlopu, jednakże musi on również pamiętać o swoich obowiązkach wobec zakładu pracy. W przypadku kryzysu lub nagłej sytuacji, możliwość odwołania pracownika z urlopu jest często konieczna dla prawidłowego funkcjonowania firmy.

Odwołanie z urlopu sprawdź co Ci się należy

W sytuacji, gdy pracownik został odwołany z urlopu, pracodawca musi liczyć się z koniecznością wypłaty odszkodowania swojemu podwładnemu. Mowa przede wszystkim o pokryciu kosztów związanych z powrotem do kraju (wówczas, gdy zatrudniony wypoczywał za granicą) czy np. zwrocie kosztów za wycieczkę, z której pracownik nie zdążył skorzystać. W praktyce zatem pracodawca powinien dokładnie się zastanowić, czy odwołanie podwładnego z urlopu to najlepsze rozwiązanie – może okazać się, że taka decyzja będzie go sporo kosztowała.

Pracownik, który poniósł koszty z uwagi na konieczność wcześniejszego powrotu do firmy, powinien przedstawić rachunki. Dobrze, by takie miał, bo to eliminuje niedomówienia. W rozmowie z szefem o kosztach warto zatem przedstawić np. rachunek za bilet czy umowę z biurem podróży, w którym widnieje kwota za wykupioną wycieczkę.

Procedura odwołania pracownika

Procedura odwołania pracownika z urlopu jest skomplikowana i musi być przeprowadzona zgodnie z przepisami prawa. Pracodawca musi poinformować pracownika o konieczności przerwania urlopu, podając konkretną przyczynę i termin powrotu do pracy. Pracodawca ma również obowiązek pokrycia wszelkich kosztów związanych z przerwaniem urlopu, w tym kosztów transportu czy ewentualnej rekompensaty za niewykorzystane dni urlopu.

Odwołanie pracownika z urlopu - zapamiętaj kiedy jest możliwe

Pracodawca ma prawo odwołać pracownika z urlopu, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Przepisy jasno określają, że pracodawca ma możliwość odwołania pracownika tylko w przypadku nagłej sytuacji, kiedy obecność pracownika jest konieczna dla funkcjonowania firmy. Oczywiście, pracodawca musi również wziąć pod uwagę lokalizację pracownika, czas potrzebny na powrót do zakładu pracy, a także dodatkowe koszty, jakie mogą wyniknąć z przerwania urlopu.

Wyznacz nowy termin wypoczynku

Przerwanie urlopu nie oznacza, że pracownik nie będzie mógł odpocząć w innym terminie. Po powrocie do zakładu pracy strony powinny uzgodnić nowy termin urlopu pracownika. Może się okazać, że urlop zatrudnionego został przerwany tylko na kilka dni i będzie mógł on o tyle dni przedłużyć odpoczynek. Jeżeli jednak zatrudniony został odwołany na kilka dni przed końcem urlopu, to najlepszym rozwiązanie jest wskazaniem nowego terminu.

W zakresie wyznaczenia nowego terminu urlopu pracownika strony powinny się porozumieć. Dobrze, by pracownik wziął pod uwagę to, że inni zatrudnieni będą chcieli skorzystać z przysługującego im prawa, a pracodawca, że jego podwładny nie mógł odpowiednio wypocząć.

To może Cię również zainteresować

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Najczęściej zadawane pytania

Czy pracodawca może przerwać mój urlop wypoczynkowy?

Pracodawca ma prawo przerwać Twój urlop tylko w wyjątkowych sytuacjach, kiedy Twoja obecność jest niezbędna dla funkcjonowania firmy.

Czy mogę odmówić przerwania urlopu?

Tak, masz prawo odmówić przerwania urlopu, jednak musisz również uwzględnić swoje obowiązki wobec pracodawcy.

Czy pracodawca musi pokryć moje koszty, jeśli odwoła mnie z urlopu?

Tak, pracodawca ma obowiązek pokrycia wszelkich kosztów związanych z przerwaniem urlopu przez pracownika.

Co się dzieje z moimi niewykorzystanymi dniami urlopu, jeśli został on przerwany?

Masz prawo do niewykorzystanych dni urlopu, nawet jeśli Twój urlop został przerwany. Po powrocie do pracy, pracodawca ma obowiązek zgodzić się na nowy termin urlopu.

Czy mogę otrzymać odszkodowanie za przerwanie urlopu?

Tak, masz prawo do odszkodowania za wszelkie poniesione koszty w związku z przerwaniem urlopu, w tym za transport i niewykorzystane usługi turystyczne.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Robert Ćwiertnia

Student

Cześć! Jestem Robert i  jestem copywriterem dla  serwisu Aplikuj.pl. Od kilku lat moją pracą jest pisanie artykułów,
Pasjonuję się  prawem pracy i wszystkimi powiązanymi z nimi tematami.

10 komentarzy

hytris

hytris

Można pracownika poprosić o przerwę w urlopie, ale to mało kiedy się zdarza. Ja miałem urlop i pracodawca zadzwonił do mnie, abym go przerwał. Nie wiedział, że jestem w Wietnamie i na tym się skończyło. Przeprosił bo u nas w Wietnamie byłą inna godzina....
Barbara S.

Barbara S.

Zarządzanie harmonogramami urlopów pracowników i konfliktami urlopowymi może być koszmarem. Jednak pewne wcześniejsze planowanie i jasne zasady mogą ułatwić zarządzanie.
wrona345

wrona345

Ciekawe gdy jak nie będę mieć telefonu to mnie przywołają z zagranicy do domu. Nie muszę przecież korzystać z tego i internetu. Jeżeli nie ma w regulaminie i umowie jakichś wytycznych to nie muszę niczego robić bowiem ta informacja do mnie nie dotrze.
Ludwik

Ludwik

Pracodawca może z bardzo ważnych względów odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego. Mnie to spotkało. Byłem za granic ą i musiałem szybko wracać samolotem. Moja obecność była konieczna. Urlop nie wykorzystany nie straciłem. Pracodawca zapłacił mi za samolot, dojazd do zakładu pracy i pokrył koszty urlopu, które nie wykorzystałem.
kier. Roman

kier. Roman

Pracodawca zgodnie z prawem odwołał mnie przed końcem urlopu, bo moja obecność w zakładzie była konieczna. Musiałem wrócić z Egiptu. Zostały zwrócone mi koszty powrotu przed czasem i wszystkie wydatki, które straciłem dzięki temu. Pamiętajcie - miejcie na wszystko rachunki.
Red

Red

Urlop bez wynagrodzenia może zostać przyznany za przedłużającą się chorobę, przyczyny macierzyństwa, naukę lub inne ważne powody. Rózne zdarzają sie sytuacje.
Kala1

Kala1

Wiele sytuacji w życiu może zaistnieć. W końcu pracownik może być niezbędny w danej sytuacji firmowej. Dobrze, że jest to uregulowane jakoś potem finansowo.
Nastek

Nastek

Odszkodowanie czasami jest przyznane. Firma musi przecież prosperować i ma swoje profity dotyczące pracy. Musi jednak liczyć się z zapłatą pracownikowi takiej kwoty.
Robin

Robin

Dobrze, że jakoś t o jest chronione. Ciekawe tylko jaka jest najlepsza opcja w innych krajach na świecie by to jakby jeszcze bardziej usprawnić i uelastycznić w stosunku do pracownika w takiej sytuacji.
Olejnik

Olejnik

Odszkodowanie często i tak jest za małe. Tutaj jest wiele komplikacji, no ale zdarzają sie przecież różne sytuacje kryzysowe w organizacjach. Główna księgowa np. pilnie potrzebna...

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.