Gdy szef odwołuje z urlopu. Co ci się należy?

Gdy szef odwołuje z urlopu. Co ci się należy?
Taka sytuacja zdarza się sporadycznie. Odwołanie z urlopu, bo o nim mowa, nie jest przyjemnością ani dla pracownika, ani dla pracodawcy. Co musi ten drugi zapewnić pracownikowi, który wraca do firmy niewypoczęty i niekoniecznie w dobrym humorze?

Wakacje to czas, gdy większość pracowników myślami jest na wakacjach. Trudno się dziwić, bo na słoneczny urlop pracujemy i czekamy cały rok. Zdarza się jednak, że podczas urlopu dzwoni telefon, a pracodawca mówi, że zachodzi konieczność natychmiastowego powrotu do zakładu pracy. W takiej sytuacji pojawia się nie tylko stres, lecz także pytanie, co z przerwanym urlopem wypoczynkowym? Okazuje się, że regulacje w tym zakresie są bardzo precyzyjne.


Nie zawsze szef może zadzwonić

Podstawową sprawą jest to, że pracodawca nie zawsze ma możliwość żądać, by jego podwładny przerwał urlop i wrócił do zakładu pracy. Taka sytuacja może mieć miejsce tylko wówczas, gdy obecność pracownika jest koniecznością. Inaczej mówiąc, muszą pojawić się takie okoliczności, które wymuszają pojawienie się w pracy wypoczywającego pracownika. Jako przykład można wskazać awarię urządzeń, które naprawić potrafi tylko nieobecny podwładny.


Gdy wypoczywasz za granicą

Miejsce przebywania pracownika w trakcie urlopu jest bez znaczenia w momencie, gdy szef prosi o pilne przybycie do firmy. Trzeba jednak pamiętać, ze pracodawca powinien wskazać taką datę, by pracownik faktycznie mógł powrócić do zakładu pracy. Inaczej mówiąc, pracodawca musi wziąć pod uwagę to, gdzie aktualnie przebywa pracownik i jego możliwości powrotu. Zdarza się, że pracownik nie będzie mógł np. zarezerwować biletu na samolot. Wszystkie okoliczności związane np. z organizacją transportu czy czasu jego trwania należy wziąć pod uwagę.

To Cię powinno też zainteresować: Wymiar urlopu wypoczynkowego


Pracodawca płaci na wczasy

W sytuacji, gdy pracownik został odwołany z urlopu, pracodawca musi liczyć się z koniecznością wypłaty odszkodowania swojemu podwładnemu. Mowa przede wszystkim o pokryciu kosztów związanych z powrotem do kraju (wówczas, gdy zatrudniony wypoczywał za granicą) czy np. zwrocie kosztów za wycieczkę, z której pracownik nie zdążył skorzystać. W praktyce zatem pracodawca powinien dokładnie się zastanowić, czy odwołanie podwładnego z urlopu to najlepsze rozwiązanie – może okazać się, że taka decyzja będzie go sporo kosztowała.

Pracownik, który poniósł koszty z uwagi na konieczność wcześniejszego powrotu do firmy, powinien przedstawić rachunki. Dobrze, by takie miał, bo to eliminuje niedomówienia. W rozmowie z szefem o kosztach warto zatem przedstawić np. rachunek za bilet czy umowę z biurem podróży, w którym widnieje kwota za wykupioną wycieczkę.


Nowy termin wypoczynku

Przerwanie urlopu nie oznacza, że pracownik nie będzie mógł odpocząć w innym terminie. Po powrocie do zakładu pracy strony powinny uzgodnić nowy termin urlopu pracownika. Może się okazać, że urlop zatrudnionego został przerwany tylko na kilka dni i będzie mógł on o tyle dni przedłużyć odpoczynek. Jeżeli jednak zatrudniony został odwołany na kilka dni przed końcem urlopu, to najlepszym rozwiązanie jest wskazaniem nowego terminu.

W zakresie wyznaczenia nowego terminu urlopu pracownika strony powinny się porozumieć. Dobrze, by pracownik wziął pod uwagę to, że inni zatrudnieni będą chcieli skorzystać z przysługującego im prawa, a pracodawca, że jego podwładny nie mógł odpowiednio wypocząć.

Oceń ten wpis
Gdy szef odwołuje z urlopu. Co ci się należy?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Ludwik
2019-12-04, 07:34
Pracodawca może z bardzo ważnych względów odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego. Mnie to spotkało. Byłem za granic ą i musiałem szybko wracać samolotem. Moja obecność była konieczna. Urlop nie wykorzystany nie straciłem. Pracodawca zapłacił mi za samolot, dojazd do zakładu pracy i pokrył koszty urlopu, które nie wykorzystałem.
kier. Roman
2019-05-14, 08:37
Pracodawca zgodnie z prawem odwołał mnie przed końcem urlopu, bo moja obecność w zakładzie była konieczna. Musiałem wrócić z Egiptu. Zostały zwrócone mi koszty powrotu przed czasem i wszystkie wydatki, które straciłem dzięki temu. Pamiętajcie - miejcie na wszystko rachunki.
Red
2019-05-09, 12:57
Urlop bez wynagrodzenia może zostać przyznany za przedłużającą się chorobę, przyczyny macierzyństwa, naukę lub inne ważne powody. Rózne zdarzają sie sytuacje.
Kala1
2019-05-07, 11:18
Wiele sytuacji w życiu może zaistnieć. W końcu pracownik może być niezbędny w danej sytuacji firmowej. Dobrze, że jest to uregulowane jakoś potem finansowo.
Nastek
2019-04-15, 15:03
Odszkodowanie czasami jest przyznane. Firma musi przecież prosperować i ma swoje profity dotyczące pracy. Musi jednak liczyć się z zapłatą pracownikowi takiej kwoty.
Robin
2019-04-05, 09:24
Dobrze, że jakoś t o jest chronione. Ciekawe tylko jaka jest najlepsza opcja w innych krajach na świecie by to jakby jeszcze bardziej usprawnić i uelastycznić w stosunku do pracownika w takiej sytuacji.
Olejnik
2019-03-30, 13:59
Odszkodowanie często i tak jest za małe. Tutaj jest wiele komplikacji, no ale zdarzają sie przecież różne sytuacje kryzysowe w organizacjach. Główna księgowa np. pilnie potrzebna...
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.