Psychologowie twierdzą, że prokrastynacja dotyka najczęściej uczniów i studentów. To właśnie te grupy osób mają największy problem z bieżącym wykonywaniem zadań. Odkładanie nauki niesie za sobą poważne skutki – uczeń lub student nie jest w stanie fizycznie nadrobić braków, w efekcie czego jego wiedza jest niepełna.
Choć prokrastynację wiąże się głównie z nauką, to jednak coraz częściej zjawisko to omawia się w odniesieniu do pracowników biurowych. Tacy muszą każdego dnia zmierzyć się z konkretnymi zadaniami. Co jednak istotne, w pracy biurowej najczęściej samodzielnie zarządzają swoim czasem pracy. W efekcie nie zawsze są w stanie ustalić priorytety lub rozplanować czas pracy.
Perfekcjonizm, który zabija…
Pracownicy, którzy zauważyli, że mają problem z odkładaniem wykonania czynności na później, najczęściej są perfekcjonistami. Uważają, że zadanie musi zostać wykonanie dokładnie tak, jak to zaplanowali. Jeżeli w trakcie jego wykonywania odejdą od założeń, to efekt końcowy nie będzie ich zadowalał. Co gorsza, nawet realizacja zadania zgodnie z wytycznymi nie będzie satysfakcjonująca.
Prokrastynacja ma swoje źródło w lęku. Autor artykułu: „Prokrastynacja. Czym jest i jak z nią walczyć?” wyróżnia pięć grup lęków. Charakterystyczne są jednak dwa: lęk przed porażką i lęk przed sukcesem. Niezależnie od tego, z jakim efektem prokrastynator zakończy zadanie, będzie niezadowolony.
Z tym można walczyć!
Po przeprowadzeniu wielu badań wiadomo, że z prokrastynacją można skutecznie walczyć. Środki farmakologiczne nie są najlepszym rozwiązaniem – zdecydowanie lepsza jest terapia, która ma uświadomić uczniowi, studentowi lub pracownikowi mającemu taki problem, że jest w stanie zmierzyć się z każdym zadaniem i wykonać je w sposób zadowalający.
Aby skutecznie walczyć z prokrastynacją, niezbędne jest jej uświadomienie sobie. Co więcej, konieczne jest również planowanie zadań. Jeżeli ten problem dotknął również ciebie, to nie obejdzie się bez dokładnego szacowania swoich możliwości, planowania i hierarchizowania zadań do wykonania. Wspomogą cię programy do organizacji dnia pracy. Przykładem takiego jest OneNote firmy Microsoft. Aplikacje jest dołączona do pakietu biurowego tej firmy.
Planuj również przerwy i odpoczynek
Jako osoba mająca problem z planowaniem i wykonywaniem zadań, musisz pamiętać również o uwzględnieniu czasu na wypoczynek. W pracy powinieneś docenić możliwość skorzystania z przerwy. Pauzy nie są czasem bezproduktywnym, ale niezbędnym do tego, aby twój organizm funkcjonował w prawidłowy sposób.
Pamiętaj, że jako pracownik biurowy możesz samodzielnie organizować swój czas pracy, zatem tylko od ciebie zależy, kiedy zrobisz sobie przerwę. Poznając swoje możliwości, będziesz wiedział, w którym momencie dnia twój organizm potrzebuje chwili regeneracji. Zwróć przy tym uwagę na swoją dietę – czy jest odpowiednio zbilansowana i dostarcza do twojego organizmu wystarczającą ilość energii? Choć zmian nie zauważysz od razu, to wykonanie pierwszych kroków sprawi, że łatwiej będzie ci funkcjonować w pracy – staniesz się po prostu lepszym pracownikiem.
To może Cię również zainteresować