!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracownik - prawa i obowiązki

Zrobię to później... Prokrastynacja zabija pracownika?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 9 głosów

9 głosów

4 komentarze

Zrobię to później... Prokrastynacja zabija pracownika?
Gdy na biurku piętrzy się sterta dokumentów, masz wiele pracy i nie możesz się za nią zabrać, to możesz podejrzewać się o lenistwo. Niektóre osoby łączą taki stan rzeczy z brakiem organizacji. Które myślenie jest bliższe prawdy? Okazuje się, że żadne nie musi. Być może nie słyszałeś o takim pojęciu, jak „prokrastynacja”.

Psychologowie twierdzą, że prokrastynacja dotyka najczęściej uczniów i studentów. To właśnie te grupy osób mają największy problem z bieżącym wykonywaniem zadań. Odkładanie nauki niesie za sobą poważne skutki – uczeń lub student nie jest w stanie fizycznie nadrobić braków, w efekcie czego jego wiedza jest niepełna.

Choć prokrastynację wiąże się głównie z nauką, to jednak coraz częściej zjawisko to omawia się w odniesieniu do pracowników biurowych. Tacy muszą każdego dnia zmierzyć się z konkretnymi zadaniami. Co jednak istotne, w pracy biurowej najczęściej samodzielnie zarządzają swoim czasem pracy. W efekcie nie zawsze są w stanie ustalić priorytety lub rozplanować czas pracy.


Perfekcjonizm, który zabija…

Pracownicy, którzy zauważyli, że mają problem z odkładaniem wykonania czynności na później, najczęściej są perfekcjonistami. Uważają, że zadanie musi zostać wykonanie dokładnie tak, jak to zaplanowali. Jeżeli w trakcie jego wykonywania odejdą od założeń, to efekt końcowy nie będzie ich zadowalał. Co gorsza, nawet realizacja zadania zgodnie z wytycznymi nie będzie satysfakcjonująca.

Prokrastynacja ma swoje źródło w lęku. Autor artykułu: „Prokrastynacja. Czym jest i jak z nią walczyć?” wyróżnia pięć grup lęków. Charakterystyczne są jednak dwa: lęk przed porażką i lęk przed sukcesem. Niezależnie od tego, z jakim efektem prokrastynator zakończy zadanie, będzie niezadowolony.


Z tym można walczyć!

Po przeprowadzeniu wielu badań wiadomo, że z prokrastynacją można skutecznie walczyć. Środki farmakologiczne nie są najlepszym rozwiązaniem – zdecydowanie lepsza jest terapia, która ma uświadomić uczniowi, studentowi lub pracownikowi mającemu taki problem, że jest w stanie zmierzyć się z każdym zadaniem i wykonać je w sposób zadowalający.

Aby skutecznie walczyć z prokrastynacją, niezbędne jest jej uświadomienie sobie. Co więcej, konieczne jest również planowanie zadań. Jeżeli ten problem dotknął również ciebie, to nie obejdzie się bez dokładnego szacowania swoich możliwości, planowania i hierarchizowania zadań do wykonania. Wspomogą cię programy do organizacji dnia pracy. Przykładem takiego jest OneNote firmy Microsoft. Aplikacje jest dołączona do pakietu biurowego tej firmy.


Planuj również przerwy i odpoczynek

Jako osoba mająca problem z planowaniem i wykonywaniem zadań, musisz pamiętać również o uwzględnieniu czasu na wypoczynek. W pracy powinieneś docenić możliwość skorzystania z przerwy. Pauzy nie są czasem bezproduktywnym, ale niezbędnym do tego, aby twój organizm funkcjonował w prawidłowy sposób.

Pamiętaj, że jako pracownik biurowy możesz samodzielnie organizować swój czas pracy, zatem tylko od ciebie zależy, kiedy zrobisz sobie przerwę. Poznając swoje możliwości, będziesz wiedział, w którym momencie dnia twój organizm potrzebuje chwili regeneracji. Zwróć przy tym uwagę na swoją dietę – czy jest odpowiednio zbilansowana i dostarcza do twojego organizmu wystarczającą ilość energii? Choć zmian nie zauważysz od razu, to wykonanie pierwszych kroków sprawi, że łatwiej będzie ci funkcjonować w pracy – staniesz się po prostu lepszym pracownikiem.

To może Cię również zainteresować

Obowiązki pracownika

Podziel się

4 komentarze

alex

alex

Liczą się zawsze efekty i realizacja wyznaczonego celu. W ten sposób można działać bardzo skutecznie.
Ferdynand

Ferdynand

Czasami jest naprawdę tak, że ludzie mają bardzo dużo pracy i ciągle to narasta. Niekoniecznie wygląda to tak, że ktoś sobie nie radzi ale jest za dużo obowiązków.
psycholog

psycholog

W pracy biurowej nieraz jest bardzo dużo dokumentów, które należy wypełnić. Są i też inne sprawy do wykonania. Zrobię to później... to największy błąd. Nie przekładaj swojej pracy na później.
Otylia

Otylia

Nadmierne odkładanie obowiązków spowoduje, że człowiek się może zagubić w pracy i już nie odkopie sie bez jakiejś pomocy, nie wpsominając o ro9bieniu wielu błędów.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.