Twoje wsparcie w rekrutacji

Zrobię to później... Prokrastynacja zabija pracownika?

Zrobię to później... Prokrastynacja zabija pracownika?
Gdy na biurku piętrzy się sterta dokumentów, masz wiele pracy i nie możesz się za nią zabrać, to możesz podejrzewać się o lenistwo. Niektóre osoby łączą taki stan rzeczy z brakiem organizacji. Które myślenie jest bliższe prawdy? Okazuje się, że żadne nie musi. Być może nie słyszałeś o takim pojęciu, jak „prokrastynacja”.

Psychologowie twierdzą, że prokrastynacja dotyka najczęściej uczniów i studentów. To właśnie te grupy osób mają największy problem z bieżącym wykonywaniem zadań. Odkładanie nauki niesie za sobą poważne skutki – uczeń lub student nie jest w stanie fizycznie nadrobić braków, w efekcie czego jego wiedza jest niepełna.

Choć prokrastynację wiąże się głównie z nauką, to jednak coraz częściej zjawisko to omawia się w odniesieniu do pracowników biurowych. Tacy muszą każdego dnia zmierzyć się z konkretnymi zadaniami. Co jednak istotne, w pracy biurowej najczęściej samodzielnie zarządzają swoim czasem pracy. W efekcie nie zawsze są w stanie ustalić priorytety lub rozplanować czas pracy.


Perfekcjonizm, który zabija…

Pracownicy, którzy zauważyli, że mają problem z odkładaniem wykonania czynności na później, najczęściej są perfekcjonistami. Uważają, że zadanie musi zostać wykonanie dokładnie tak, jak to zaplanowali. Jeżeli w trakcie jego wykonywania odejdą od założeń, to efekt końcowy nie będzie ich zadowalał. Co gorsza, nawet realizacja zadania zgodnie z wytycznymi nie będzie satysfakcjonująca.

Prokrastynacja ma swoje źródło w lęku. Autor artykułu: „Prokrastynacja. Czym jest i jak z nią walczyć?” wyróżnia pięć grup lęków. Charakterystyczne są jednak dwa: lęk przed porażką i lęk przed sukcesem. Niezależnie od tego, z jakim efektem prokrastynator zakończy zadanie, będzie niezadowolony.


Z tym można walczyć!

Po przeprowadzeniu wielu badań wiadomo, że z prokrastynacją można skutecznie walczyć. Środki farmakologiczne nie są najlepszym rozwiązaniem – zdecydowanie lepsza jest terapia, która ma uświadomić uczniowi, studentowi lub pracownikowi mającemu taki problem, że jest w stanie zmierzyć się z każdym zadaniem i wykonać je w sposób zadowalający.

Aby skutecznie walczyć z prokrastynacją, niezbędne jest jej uświadomienie sobie. Co więcej, konieczne jest również planowanie zadań. Jeżeli ten problem dotknął również ciebie, to nie obejdzie się bez dokładnego szacowania swoich możliwości, planowania i hierarchizowania zadań do wykonania. Wspomogą cię programy do organizacji dnia pracy. Przykładem takiego jest OneNote firmy Microsoft. Aplikacje jest dołączona do pakietu biurowego tej firmy.

To Cię powinno też zainteresować: Obowiązki pracownika


Planuj również przerwy i odpoczynek

Jako osoba mająca problem z planowaniem i wykonywaniem zadań, musisz pamiętać również o uwzględnieniu czasu na wypoczynek. W pracy powinieneś docenić możliwość skorzystania z przerwy. Pauzy nie są czasem bezproduktywnym, ale niezbędnym do tego, aby twój organizm funkcjonował w prawidłowy sposób.

Pamiętaj, że jako pracownik biurowy możesz samodzielnie organizować swój czas pracy, zatem tylko od ciebie zależy, kiedy zrobisz sobie przerwę. Poznając swoje możliwości, będziesz wiedział, w którym momencie dnia twój organizm potrzebuje chwili regeneracji. Zwróć przy tym uwagę na swoją dietę – czy jest odpowiednio zbilansowana i dostarcza do twojego organizmu wystarczającą ilość energii? Choć zmian nie zauważysz od razu, to wykonanie pierwszych kroków sprawi, że łatwiej będzie ci funkcjonować w pracy – staniesz się po prostu lepszym pracownikiem.

Oceń ten wpis
Zrobię to później... Prokrastynacja zabija pracownika?
Ocena: 4.1, liczba głosów: 10

Opinie

Ferdynand
2019-12-11, 13:41
Czasami jest naprawdę tak, że ludzie mają bardzo dużo pracy i ciągle to narasta. Niekoniecznie wygląda to tak, że ktoś sobie nie radzi ale jest za dużo obowiązków.
psycholog
2019-05-21, 14:22
W pracy biurowej nieraz jest bardzo dużo dokumentów, które należy wypełnić. Są i też inne sprawy do wykonania. Zrobię to później... to największy błąd. Nie przekładaj swojej pracy na później.
Otylia
2019-05-07, 17:49
Nadmierne odkładanie obowiązków spowoduje, że człowiek się może zagubić w pracy i już nie odkopie sie bez jakiejś pomocy, nie wpsominając o ro9bieniu wielu błędów.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.