Zawody i ich potencjał

Chcesz pomagać? Wybierz jeden z tych zawodów!

10 grudnia 2019

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 27 głosów

27 głosów

14 komentarzy
Chcesz pomagać? Wybierz jeden z tych zawodów!
Empatia to słowo, które jest znane wszystkim. W życiu codziennym okazujemy zrozumienie naszym najbliższym czy znajomym. Jeżeli poza tym wykazujesz się pokładami cierpliwości, umiesz i chcesz pomagać, to sprawdź, jaki zawód wybrać.

Zawody, w których pomaga się ludziom

Są ludzie, którzy nie wyobrażają sobie, by w czasie godzin pracy nie móc pomagać innym. Nie każdy jednak musi zostać lekarzem, by służyć społeczeństwu – jest sporo zawodów, które nie są związane z medycyną, ale pozwalają nieść pomoc. Wśród jakich zawodów możesz wybierać, by pomagać innym? Lista jest długa i tylko od Ciebie zależy, co wybierzesz. Sprawdź, jakie przykładowe zawody pozwolą Ci nieść wsparcie i tym samym umożliwią realizację marzeń.

Nauczyciel – zawód z powołaniem

Praca nauczycieli na pewno nie jest łatwa, wymaga ogromu cierpliwości, umiejętności rozmowy z dziećmi w różnym wieku. Choć poświęcenie pedagoga jest doceniane przez jego wychowanków najczęściej po kilku, jeżeli nie kilkunastu latach, to z pewnością to, co on przekazuje, pozostaje w naszych umysłach do końca życia. Jeżeli chcesz związać swoją karierę z edukacją, to wcale nie będzie łatwo. Może się też okazać, że będziesz miał problem ze znalezieniem zatrudnienia – w Polsce z roku na rok rodzi się coraz mniej dzieci. Najlepsi nauczyciele nie muszą jednak martwić się o miejsce pracy, zwłaszcza że zawód nauczyciela nie należy do najpopularniejszych. Zwykle też w szkołach są różne opcje dodatkowych działań, więc kto ma więcej zapału, może realizować swoje zawodowe ambicje.

Lekarz, ratownik medyczny, opiekun osób starszych

Każdy z wymienionych zawodów ma wpisaną w cele służbę innym. Wybranie jednej z tych profesji jest o tyle ciekawym rozwiązaniem, że poza możliwością pomocy tym, którzy tego potrzebują, wiąże się z innymi plusami. Wszystkie te zawody cieszą się dużym zaufaniem społecznym, zaś osoby, które je wykonują, są doceniane przez społeczeństwo. Warto też mieć na uwadze, że polskie społeczeństwo starzeje się, a zapotrzebowanie na specjalistów dbających o zdrowie będzie wzrastać z każdym rokiem – o miejsce pracy możesz być więc spokojny.

Szukasz pracy?

(dś) Operator wózka widłowego - darmowy transport!

Human & Hunter Sp. Z O.O.

  • Sosnowiec
  • 6 200-6 205 zł / mc
Dodana

(dś) Praca na produkcji 4900 na rękę + bon 630 zł!

Human & Hunter Sp. Z O.O.

  • Bytom
  • 6 011-6 641 zł / mc
Dodana

Pracownik magazynu w Heerlen – PRACA IDEALNA NA WAKACJE

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

  • Holandia
  • 58-65 zł / h
Dodana

(dś) Praca na produkcji - praca od zaraz!

Human & Hunter Sp. Z O.O.

  • Mikołów
  • 6 020-6 400 zł / mc
Dodana
Dodana

Oczywiście, w zależności od specyfiki zawodu, ścieżka kariery może być mniej lub bardziej złożona. Aby zostać lekarzem, musisz ukończyć studia i odbyć odpowiednie praktyki, co łącznie trwa ok. 6 lat i wymaga sporo intensywnej nauki. Nieco krótsze będzie kształcenie na ratownika medycznego lub opiekuna osób starszych – w tym pierwszym przypadku zwykle wystarczy dwuletnie studium, w drugim odpowiedni kurs.

Psycholog – by pomóc rozwiązać problem

Szybkie tempo życia, coraz wyższe wymagania zarówno w wychowaniu i rodzinie, jak i w życiu zawodowym sprawiają, że wiele osób czuje się zagubionych, przestaje widzieć sens codzienności. Psycholog to zawód, w który wpisana jest służba innym. Jeżeli zdecydujesz się skończyć psychologię, to pracę znajdziesz zarówno w państwowych ośrodkach zdrowia, jak i prywatnych gabinetach, a być może w kilku różnych placówkach. W każdym przypadku będziesz pomagał rozwiązać problemy zgłaszającym się do Ciebie pacjentom.

Jeżeli interesuje Cię zawód psychoterapeuty lub psychologa, posłuchaj wywiadu z osobą, która tym właśnie zajmuje się na co dzień:

Video

Doradca finansowy – by stworzyć finansowe zaplecze

Bacznie obserwujesz zmiany na rynkach finansowych? Fascynuje Cię ekonomia? Interesujesz się zagadnieniem inwestowania? Po skończeniu np. ekonomii możesz pracować jako niezależny doradca finansowy. W społeczeństwie rośnie świadomość finansowa, coraz więcej osób decyduje się odkładać pieniądze z myślą o emeryturze czy stworzeniu solidnego zaplecza finansowego dla swoich dzieci. Jako doradca możesz pomóc im w podjęciu najlepszych decyzji. Może udzielanie tego rodzaju wsparcia nie należy do najpopularniejszych usług, ale wynagrodzenie zwykle jest zadowalające, a sama praca naprawdę pożyteczna i dająca satysfakcję.

Chcesz pomagać ludziom? Pamiętaj o swoich predyspozycjach

Wymienione zawody to tylko przykłady tych, w które jest wpisana służba innym. Zasadniczo masz możliwość pomagać na wiele sposobów, ważne jednak, byś wybrał zawód zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. W przeciwnym razie może się okazać, że faktycznie nie będziesz w stanie wczuć się w sytuację swojego rozmówcy. Wówczas Twoje działania mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.
Jeżeli spełniasz się już zawodowo, ale w swojej pracy nie pomagasz innym, zostaje inna droga – wolontariat. Wiele fundacji poszukuje osób, które poświęcą swój czas.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

W których zawodach pomaga się ludziom?

Najpopularniejsze zawody to lekarz, nauczyciel, psycholog, ratownik medyczny. Coraz popularniejszy jest także zawód opiekuna osób starszych.

Jakie sa predyspozycje do zawodu psychologa?

Umiejętność słuchania, empatia, zdolność do analitycznego i logicznego myślenia. Otwartość na innych, a także zdolność do oddzielenia życia prywatnego od zawodowego.

Kto to jest doradca finansowy?

Jest pośrednikiem między klientem a bankiem. Doradza klientowi najkorzystniejszą formę pożyczki lub kredytu. Prezentuje ofertę swojej firmy i przelicza zdolność kredytową klienta.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

14 komentarzy

psycholog

psycholog

Jako psycholog wiem, jak ważna jest pomoc w rozwiązywaniu problemów emocjonalnych innych ludzi. To naprawdę satysfakcjonujące, gdy widzisz, że Twoja praca przynosi pozytywne efekty. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze da się pomóc każdemu, czasem trzeba zaakceptować, że nie udało się osiągnąć zamierzonego celu.
Kinga

Kinga

Zastanawiam się nad tym, że może właśnie powinnam rozważyć zawód nauczyciela. Lubię pracować z dziećmi i chciałabym mieć wpływ na ich rozwój. Z drugiej strony, wiem, że nie jest to łatwa praca. Muszę dokładnie się zastanowić przed podjęciem decyzji.
Tytus45

Tytus45

Cieszę się, że moja praca jako ratownik medyczny pozwala mi na pomoc innym w ich trudnych sytuacjach. Choć czasami bywa ciężko, to wiem, że moje działania są potrzebne i mogą uratować życie. To daje mi dużą satysfakcję.
Heniek

Heniek

Bardzo ważne, że istnieją zawody, w których pomoc innym jest priorytetem. W mojej firmie stawiamy na wartości humanitarne i próbujemy wynająć pracowników, którzy dzielą nasze podejście do pracy. W ten sposób tworzymy zgrany zespół, który pomaga sobie nawzajem.
karol

karol

Interesujący artykuł. Mam wrażenie, że wiele ludzi szuka pracy tylko po to, żeby zarabiać pieniądze, ale warto pamiętać, że można też wybrać zawód, który pozwoli nam pomagać innym i jednocześnie przyniesie nam satysfakcję z wykonywanej pracy.
Nissan

Nissan

Jeśli oceniasz potencjalną zmianę stanowiska, musisz wiedzieć, co zapewni sukces na nowym stanowisku, a następnie zadać sobie pytanie, czy podobają Ci się te kluczowe zadania. Socjalne prace, wterynaria, wolontaraty...
Jestem Fajny

Jestem Fajny

Nie została jeszcze wymieniona mafia która naraża się zdrowiem i życiem by pomagać ludziom
Jestem Fajny

Jestem Fajny

Nie ma zawodu gdzie nie pomaga się ludziom ale te wymienione są najbardziej nastawione na pomaganie
Maja

Maja

Adwokat,radca prawny, fizjoterapeuta, technik dentystyczny, strażak.
Ada

Ada

Sporo zawodów jest z tym związanych i dla wszystkich czujących powołanie jest w czym wybierać. Gdyby nie było takich ludzi w tym pracujących to było by dużo gorzej.
nxkl;gdfvoupiogyg4tuhe5h

nxkl;gdfvoupiogyg4tuhe5h

d,y,y,y,y,y,y,y,y,y,y,y,y,y,y,y,y,y,y,y,y,y,y,y,y,y,y,y,y,y,y
żul

żul

Wiecie gdzie Mietek spod monopolowego??
miki

miki

i więcej dup
profesor

profesor

Lekarz, ratownik medyczny, opiekun osób starszych, nauczyciel, psycholog, doradca finansowy - macie racje, to zawody w których pomaga się ludziom. Może jeszcze są inne zawody???

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.