Praca dla studenta

Jak znaleźć pracę po ukończeniu studiów?

19 sierpnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 9 głosów

9 głosów

4 komentarze
Jak znaleźć pracę po ukończeniu studiów?
Po ukończeniu studiów i zdobyciu dyplomu młodzi ludzie stają na początku swojej drogi zawodowej. Pojawia się szereg pytań i wątpliwości dotyczących możliwości znalezienia pracy. Proces przeglądania ofert i aplikowania wymaga sporej dozy cierpliwości i autorefleksji – trzeba odpowiedzieć sobie na pytania, czego oczekujemy, o czym marzymy, jaki mamy plan na swoje życie. W poniższym artykule odpowiadamy na kwestie nurtujące absolwentów uczelni wyższych.

Z artykułu dowiesz się:

 • od czego zacząć szukanie pracy po studiach,
 • jak stworzyć dobre CV,
 • czym jest networking i dlaczego jest tak ważny w osiągnięciu sukcesu,
 • jak znaleźć pracę z pomocą sieci kontaktów,
 • co napisać w CV bez doświadczenia zawodowego,
 • w jakich firmach zacząć szukanie pracy po studiach.

Zobacz także artykuł: Opłacalne kierunki studiów, które zapewnią Ci dobrą pracę.

Szukanie pracy po ukończeniu studiów - od czego zacząć?

Wiele absolwentów uczelni wyższych zastanawia się, jak znaleźć pracę po studiach. Od czego zacząć poszukiwania, gdzie składać CV? Przede wszystkim powinniśmy określić nasze cele i oczekiwania. W tym celu warto odpowiedzieć sobie na pytania: w jakiej branży chcemy się rozwijać? Czy marzy nam się praca w małej firmie, czy może w korporacji? Na jakie zarobki liczymy? Czy wolimy pracować na miejscu, czy też zdalnie? Po zastanowieniu się nad tymi kwestiami możemy przystąpić do szukania ofert pracy i aplikować na wybrane stanowisko.

Niezwykle ważna jest cierpliwość i wytrwałość, gdyż brak pracy po studiach jest częstym problemem. Bardzo rzadko zdarza się, iż ktoś od razu otrzyma posadę, o jaką się ubiega. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest aplikowanie na niższe stanowisko, gdzie możemy łatwiej się dostać, a przy okazji zdobyć doświadczenie. Możemy także zatrudnić się w sektorach pobocznych, mniej lub bardziej związanych z naszym wymarzonym zawodem.

Video

Szukasz pracy?

Spawacz/monter - wykonawca elementów wzorcowych

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Ostrowiec Świętokrzyski
 • 8 000-10 000 zł / mc
Dodana
Dodana

Magazynier/operator wózka widłowego

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Radom
 • 5 100-5 300 zł / mc
Dodana

Wykładanie towaru w sklepie kosmetycznym

Work&Profit sp. z o.o.

 • Skawina
Dodana
Dodana

O czym należy pamiętać przy tworzeniu CV?

Na pytanie „dlaczego nie mogę znaleźć pracy?”, odpowiedzią często może być źle napisane CV. Powszechnie wiadomo że ten dokument powinien zawierać nasze zdjęcie, dane kontaktowe oraz szereg informacji o naszym doświadczeniu. Jednakże te elementy często nie są wystarczające. Jak więc napisać dobre CV?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, aby życiorys za każdym razem był dostosowany do oferty, na którą odpowiadamy. Nie warto więc umieszczać tam wszystkich informacji czy cech charakteru, a jedynie te, które mogą okazać się pomocne na danym stanowisku. Znaczenie ma także kolejność poszczególnych sekcji oraz ogólna przejrzystość dokumentu. Jednakże kluczowe znaczenie ma często aktywność dodatkowa w CV – czyli podejmowane w trakcie studiów staże, praktyki czy inne czynności związane z pracą zawodową.

Kluczem do sukcesu może okazać się networking

Jak znaleźć pracę bez znajomości? W obecnych czasach nie musimy mieć krewnych czy przyjaciół w określonym sektorze, aby móc znaleźć tam zatrudnienie i odnieść sukces. Kluczem do kariery zawodowej okazuje się networking, czyli nawiązywanie trwałych relacji biznesowych. Dzięki temu rozwiązaniu możemy zdobyć cenne doświadczenie i wiedzę dotyczącą branży, w jakiej chcemy się rozwijać, ale również pokrewnych dziedzin.

Znajdź pracę, wykorzystując swoją sieć kontaktów

Z pomocą networkingu możemy zbudować swoją własną sieć kontaktów – przedsiębiorców oraz osoby działające w interesującym nas sektorze. Relacje tworzone za pośrednictwem Internetu opierają się na wzajemnym zaufaniu i współpracy, powinniśmy być więc szczerzy i autentyczni w swoich działaniach. Warto zwrócić uwagę, że networking nie tylko umożliwia wymianę doświadczeń – dzięki niemu możemy także znaleźć dobrą pracę. Przedsiębiorca, który ufa naszym kompetencjom, może nas zarekomendować wybranej firmie i ułatwić znalezienie zatrudnienia. Również pracodawcy często korzystają z sieci kontaktów, mogą więc wysłać ofertę pracy bezpośrednio do nas.

Co napisać w CV, jeżeli nie masz doświadczenia?

Brak doświadczenia zawodowego nie musi być przeszkodą w zdobyciu wymarzonej pracy. Możemy zastąpić ten element CV informacjami o naszych umiejętnościach i celu zawodowym, tworząc swoistego rodzaju „wizytówkę”. Powinna ona znajdować się w górnej części dokumentu, gdzie rekruter będzie mógł się zapoznać z naszymi kompetencjami, planami rozwoju oraz z wymarzoną ścieżką zawodową.

W CV możemy także zawrzeć informacje o ukończonych przez nas szkoleniach, stażu i praktykach. Jeżeli w szkole wyższej łączyliśmy studia z pracą, niekoniecznie związaną z zawodem, również warto o tym wspomnieć. Ponadto możemy napisać o wszelkiego rodzaju kursach, wolontariatach i innych działalnościach, gdyż świadczą one o naszym zaangażowaniu i chęci rozwoju.

Video

W jakich firmach najlepiej szukać pracy po studiach?

Jak znaleźć dobrą pracę? Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od nas – naszych oczekiwań, planów, ukończonego kierunku, a także osobowości. Szukanie pracy warto rozpocząć od firm działających w interesującym nas sektorze, które potrzebują nowych pracowników. Oferty pracy od takich przedsiębiorstw znajdziemy na różnego rodzaju portalach (lokalnych lub ogólnopolskich), a także za pośrednictwem social mediów oraz agencji pracy.

Ukończony kierunek studiów znacznie zwiększa szansę na zatrudnienie w interesującej nas dziedzinie. Przykładowo absolwenci studiów chemicznych mogą szukać pracy w firmach kosmetycznych lub biotechnologicznych, a osoby, które ukończyły studia ekonomiczne – w przedsiębiorstwach finansowych, agencjach ubezpieczeniowych lub w bankach. Absolwenci kierunków informatycznych bez trudu odnajdą pracę na dziale IT rozmaitych firm, natomiast w przypadku studiów logistycznych dobrym rozwiązaniem będą przedsiębiorstwa transportowe bądź też magazynowe.  

Podsumowanie:
 • Przede wszystkim ważne jest określenie celów i oczekiwań przy szukaniu pracy po studiach, takich jak branża, rodzaj firmy czy preferowane zarobki.
 • Należy mieć cierpliwość i wytrwałość, gdyż często brak pracy po studiach jest stałym problemem, warto aplikować na niższe stanowiska, aby zdobyć doświadczenie w zawodzie.
 • Do pisania dobrego CV konieczne jest dopasowanie dokumentu do oferty pracy, napisanie o zdobytych umiejętnościach oraz doświadczeniu zawodowym takim jak staże czy praktyki.
 • Zbudowanie własnej sieci kontaktów poprzez networking jest kluczowe w zdobyciu cennej wiedzy i doświadczenia dotyczącego branży, a także może pomóc w znalezieniu dobrej pracy.

Najczęściej zadawane pytania

Od czego zacząć szukanie pracy po skończeniu studiów?

Po uzyskaniu dyplomu i określeniu swoich oczekiwań i celu zawodowego, powinniśmy przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Warto szukać pracy w różnych miejscach i nie zniechęcać się – w przypadku odmowy zatrudnienia możemy aplikować na niższe stanowiska bądź też poszukać ofert w pokrewnych sektorach. Dzięki temu zdobędziemy doświadczenie i staniemy się atrakcyjniejsi w oczach pracodawcy.

Jak stworzyć dobre CV?

Przy tworzeniu CV pamiętajmy o tym, aby dokument był estetyczny i przejrzysty, a poszczególne sekcje układały się w logiczną całość. Niezwykle istotne jest, aby każdy życiorys był dostosowany do specyfiki oferty pracy – jeżeli więc aplikujemy na kilka różnych stanowisk, nie powinniśmy wysyłać wszędzie takiego samego CV. Warto zawrzeć jedynie najistotniejsze informacje i cechy charakteru w kontekście danego miejsca zatrudnienia.

Co napisać w CV, jeżeli nie mamy doświadczenia?

Informacje o doświadczeniu zawodowym możemy zastąpić w CV krótką notatką o naszych celach zawodowych i umiejętnościach, jakie mamy lub jakie chcielibyśmy rozwinąć. Dobrym rozwiązaniem jest także wspomnienie o aktywnościach podjętych w trakcie studiów – mogą to być kursy, szkolenia, staże, praktyki, a nawet wolontariat.nn

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Kacperski

Kacperski

Bardzo dobre porady dla absolwentów, którzy szukają pracy. Zgadzam się, że sieć kontaktów może okazać się bardzo pomocna w znalezieniu dobrej pracy. Również dostosowanie CV do konkretnej oferty jest bardzo ważne. Polecam ten artykuł swoim potencjalnym pracownikom.
Roksana

Roksana

Od czego zacząć szukanie pracy po studiach? To pytanie dręczy mnie od dłuższego czasu. Artykuł bardzo mi pomógł i teraz mam już jasność co do tego, co powinienem zrobić. Bardzo warto zastosować się do rad zawartych w tekście.
Amanda1

Amanda1

Ten artykuł jest bardzo pomocny dla osób, które tak jak ja szukają pracy po studiach. Strasznie ciężko jest się przebić, ale sieć kontaktów, o której piszą w tekście, może okazać się bardzo przydatna. Zdecydowanie spróbuję.
kolęzanka TR

kolęzanka TR

Szukanie pracy po studiach to trudna sprawa, ale jak można wyczytać z artykułu, można sobie poradzić. Zgadzam się, że warto określić swoje cele i oczekiwania przed rozpoczęciem poszukiwań. Dobra rada dotycząca dostosowania CV do oferty też jest bardzo ważna.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka