Zawody i ich potencjał

Korektor tekstu - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

10 maja 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 5 głosów

5 głosów

4 komentarze
Korektor tekstu - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Nawet w dobie upowszechnienia się Internetu słowo pisane pozostaje jednym z głównych kanałów przekazu. Tekst pisany to nie tylko książki czy podręczniki szkolne, ale także treści reklamowe, blogi publikowane na stronach internetowych, zapytania ofertowe, posty w mediach społecznościowych, instrukcje obsługi itp. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że z tekstem obcujemy na co dzień. Konieczne jest zatem, by był on przygotowany w sposób profesjonalny, a treści w nim zawarte były nie tylko poprawne merytorycznie i rzetelne, ale także pozbawione błędów stylistycznych czy ortograficznych. Dbaniem o „higienę” słowa pisanego zajmuje się korektor tekstu.

Przeczytaj nasz tekst, a dowiesz się między innymi tego:

 • czym zajmuje się na co dzień korektor tekstu?
 • na jakie zarobki może liczyć przedstawiciel tego zawodu i w jakiej formie podejmuje współpracę?
 • jak zostać korektorem tekstu?
 • jakie są typowe miejsca pracy dla korektora tekstów oraz perspektywy zawodowe na najbliższe lata?

Miłej lektury!

Korektor tekstu — na czym polega praca?

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku korektora tekstu? Niezależnie od miejsca zatrudnienia, do zadań korektora tekstów należy między innymi wykonywanie takich zadań jak:

 • analiza tekstów pod kątem interpunkcji, stylistyki i ortografii oraz nanoszenie poprawek,
 • bieżąca komunikacja z autorami tekstów.

Cechy dobrego korektora tekstu

Choć niektórzy są zdania, że profesja korektora tekstów jest prosta i nie wymaga posiadania specjalistycznych, unikalnych kompetencji, to rzeczywistość przedstawia się nieco inaczej. Wbrew pozorom, droga do statusu profesjonalnego korektora tekstu nie jest niczym prostym. 

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako korektor tekstu? Nie istnieje oficjalna lista kompetencji, jakie powinna posiadać osoba odpowiedzialna za korektę tekstu. Mimo to na podstawie ofert pracy można wskazać wymogi, które najczęściej pojawiają się w ofertach pracy:

 • wykształcenie wyższe zdobyte na kierunku związanym z filologią polską,
 • bardzo dobra znajomość zasad języka polskiego,
 • kompetencje miękkie — umiejętność współpracy z innymi korektorami tekstu czy pisarzami/copywriterami także jest pożądana w przypadku tej profesji,
 • umiejętność obsługi programów biurowych takich jak na przykład MS Office (w tym w szczególności Word, czyli powszechnie używany edytor tekstu) oraz bardziej zaawansowane oprogramowanie typu Grammarly, LanguageTool, Hunspell itp.
 • dokładność — w tej pracy nie ma miejsca na błędy, a zadaniem korektora jest ich wyłapywanie. Renoma wydawnictw (a to właśnie m.in. tam są zatrudniani korektorzy) opiera się przede na wszystkim na tym, że publikowane przez nie teksty są pozbawione literówek, błędów stylistycznych itp.,
 • wytrwałość i zamiłowanie do literatury — wbrew pozorom, czytanie przez kilka godzin dziennie tekstów w celu znalezienia błędów nie jest niczym prostym. Na dłuższą metę mogą mu sprostać jedynie osoby, które także w życiu prywatnym są zapalonymi czytelnikami.
Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca korekta tekstów
Dodana
Dodana

Dziennikarz portalu malopolskie24info.pl

POLSKA GRUPA MEDIALNA sp. z o.o.

 • Kraków
Dodana
Dodana

Dziennikarz

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Tarnobrzeg
Dodana

Oprócz tego warto, by kandydat na korektora tekstu posiadał doświadczenie zdobyte w copywritingu, czyli pisaniu tekstów na zamówienie. Znajomość specyfiki pracy w branży „tekściarskiej” do bez wątpienia cenny atut, który pozwala poznać, w jaki sposób tworzy się teksty i jakie rodzaje błędów najłatwiej popełnić.

korektor tekstu

Ile zarabia korektor tekstu?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wysokość wynagrodzenia zależy od takich czynników jak na przykład:

 • poziom doświadczenia,
 • posiadane wykształcenie branżowe,
 • znajomość obsługi programów komputerowych do korekty tekstu.

Z analizy zamieszczonych w Internecie ofert pracy, a także raportów płacowych wynika, że przedstawiciele tego zawodu mogą liczyć na przeciętne wynagrodzenie na poziomie wynoszącym około 4 500 złotych brutto. Przedstawione powyżej dane przynajmniej częściowo obalają stereotyp, według którego poloniści (w tym na przykład osoby zawodowo zajmujące się korektą tekstów) osiągają niskie wynagrodzenia. Sytuację dodatkowo poprawia fakt, że najlepsi korektorzy mogą liczyć na zarobki na poziomie nawet 7 000 złotych brutto miesięcznie.

Poniżej znajdziesz bardziej szczegółowe dane na temat zarobków, jakie osiągają korektorzy tekstów w Polsce:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4 200 zł 3 149 zł
ŚREDNIE 5 000 zł 3 660 zł
WYSOKIE 5 500 zł 3 980 zł

Czy do pracy na stanowisku korektora tekstu potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Od przedstawicieli tego zawodu wymaga się ukończenia studiów z zakresu filologii polskiej lub dziennikarstwa.

Więcej informacji na temat kierunków studiów oraz szkoleń przedstawia tabela poniżej:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE - -
PRZYDATNE Ukończenie studiów na kierunku polonistycznym nie jest wymagane do wykonywania zawodu korektora tekstu, jednak znacznie pomaga w rozpoczęciu pracy jako korektor tekstu. -

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku korektora tekstu? Wbrew pozorom, jest to bardzo istotny — choć czasem pomijany — aspekt związany z pracą na stanowisku korektora tekstu. Kluczowe w tym przypadku są:

 • dobry wzrok — dzięki temu praca z tekstem nie będzie stanowić trudności,
 • brak schorzeń kręgosłupa, które uniemożliwiają kilkugodzinną pracę przy komputerze;
 • brak przeciwwskazań do pracy przy komputerze — przykładowo, epilepsja może utrudnić, a w niektórych przypadkach nawet uniemożliwić pracę na stanowisku korektora. Jest tak, ponieważ w XXI wieku praca ta jest wykorzystywana z użyciem oprogramowania komputerowego.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie korektora tekstu?

Korektorzy tekstów znajdują zatrudnienie między innymi w takich przedsiębiorstwach jak: redakcje czasopism, wydawnictwa zajmujące się publikacją literatury (powieści, książek popularnonaukowych, podręczników szkolnych itp.) oraz firmy copywriterskie, tj. publikujące treści w internecie.

korektor tekstu

Czy zawód korektora tekstu jest przyszłościowy?

Zdecydowanie tak. Taki stan rzeczy wynika stąd, iż w ciągu ostatnich kilkunastu lat znacznie zwiększyło się znaczenie internetu w codziennym życiu prywatnym i zawodowym. Blogi i innego typu treści umieszczane w internecie sprawiają, że konieczne jest analizowanie tekstów pod kątem językowym itp. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że zapotrzebowanie na profesjonalnych korektorów znacząco wzrosło, a coraz większą część tej grupy stanowią korektorzy tekstów internetowych.

Przeciwnicy twierdzą wprawdzie, że obecnie powstaje coraz więcej rozwiązań automatyzujących i przygotowywanie tekstów. Z drugiej jednak strony nawet najlepszy algorytm nie zastąpi doświadczonego specjalisty ds. korekty tekstu.

Podsumowanie:
 • Korektor tekstu to osoba odpowiedzialna za poprawianie błędów językowych oraz stylistycznych w tekstach literackich, publikacjach naukowych, marketingowych i innych.
 • Do pracy na tym stanowisku niezbędne jest wykształcenie na kierunku filologii polskiej lub dziennikarstwa, bardzo dobra znajomość języka polskiego, dokładność, umiejętność obsługi programów biurowych oraz zamiłowanie do literatury.
 • Korektorzy tekstów znajdują zatrudnienie przede wszystkim w redakcjach czasopism, wydawnictwach i firmach copywriterskich, a ich przeciętne wynagrodzenie wynosi około 4 500 złotych brutto miesięcznie, przy czym najlepsi mogą liczyć na zarobki na poziomie 7 000 złotych brutto.
 • Według ekspertów, zawód korektora tekstu ma przyszłość, ponieważ w dobie internetu rośnie potrzeba analizowania i poprawiania tekstów w sieci, a rozwój automatyzacji nie zastąpi doświadczonego specjalisty ds. korekty tekstu.

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się korektor tekstu?

Zadaniem przedstawiciela tej branży jest sprawdzanie, czy teksty przesyłane przez autorów są poprawne m.in. pod kątem stylistycznym, ortograficznym oraz interpunkcyjnym. Praca korektora nie obejmuje weryfikacji merytorycznej czy doradztwa w zakresie struktury tekstu itp.

Gdzie pracują korektorzy tekstów?

Doświadczeni korektorzy tekstów pracują przede wszystkim w redakcjach gazet, wydawnictwach literatury, ale także firmach z branży marketingu internetowego.

Jakich umiejętności wymaga się od korektora?

Korektor tekstu powinien być osobą dokładną i znającą na bardzo wysokim poziomie zasady poprawnej polszczyzny. Atutem są także: wykształcenie wyższe w obszarze dziennikarstwa lub filologii polskiej oraz znajomość obsługi programów komputerowych.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Zawoja

Zawoja

Jako właściciel firmy copywriterskiej, zawsze szukam profesjonalnych korektorów, którzy pomogą nam w tworzeniu wysokiej jakości treści dla naszych klientów. Ten artykuł dobrze opisuje, jakie kompetencje są potrzebne do tej pracy oraz jakie perspektywy zawodowe na nią są.
Jacek Szuta

Jacek Szuta

Bardzo helpful artykuł! Na pewno pomógł mi zrozumieć, jakie cechy powinienem rozwijać, jeśli chcę pracować jako korektor tekstu. Zdecydowanie warto skupić się na dobrym wykształceniu i umiejętnościach językowych.
Felo

Felo

Ciekawe, że do pracy jako korektor tekstu nie trzeba mieć ukończonej specjalistycznej szkoły lub kursów. Może to być dobra opcja dla osób, które nie mają wykształcenia wyższego, a dobrze znają język polski.
Kajtek

Kajtek

Jako osoba, która pracuje jako korektor tekstu, muszę zgodzić się z tym artykułem. Wymagania są dość wysokie, ale jeśli ma się odpowiednie kwalifikacje i umiejętności, to praca ta może być bardzo satysfakcjonująca. Zarobki też są dobre, zwłaszcza dla najlepszych w tej dziedzinie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.