Twoje wsparcie w rekrutacji

Badania kierowców - co warto o nich wiedzieć?

Badania kierowców - co warto o nich wiedzieć?
Praca kierowcy jest nie tylko odpowiedzialna, ale wymaga również dobrej koordynacji ruchowej czy refleksu. Z tego też względu tak ważne są badania kierowców, w tym również psychologiczne. W lipcu bieżącego roku zmieniły się przepisy dotyczące badań, jakie muszą przechodzić zawodowi kierowcy.

Zmiany dotyczące kierowców znaleźć można odpowiednio w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2014 roku w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców i rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 lipca 2014 roku w sprawie badań psychologicznych osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, kierowców oraz osób wykonujących pracę na stanowisku kierowcy. Zgodnie z nowymi przepisami zmian jest całkiem sporo i dotyczą one różnych badań, które jeszcze niedawno były obowiązkowe dla wszystkich przyszłych kierowców zawodowych.

Badania okulistyczne

Duże zmiany dotyczą przeprowadzania badań okulistycznych. Zgodnie z nowymi wytycznymi, osoby zainteresowane rozpoczęciem pracy w charakterze zawodowego kierowcy nie muszą umawiać się na konsultację okulistyczną i badania występowania olśnienia. Dotyczy to kat. A, A1, B, B1, B+E i T. Badania związane z widzeniem zmierzchowym czy wyżej wspomnianym zjawiskiem olśnienia dotyczą wyłącznie tych zainteresowanych, którzy będą ubiegać się o prawo jazdy m.in. kat. C czy D. W praktyce oznacza to, że ustawodawca ograniczył grono osób, które będą musiały się zbadać wyłącznie do kierowców zawodowych.

Dodatkowe badania

Warto przy tym wskazać, że nowe rozporządzenia to również podwyższone standardy oceny zdolności do kierowania pojazdem. Ewentualne stwierdzenie, że kandydat cierpi na nawracającą hipoglikemię czy też leczy farmakologicznie cukrzycę może wykluczać możliwość uzyskania przez kandydata uprawnień do kierowania pojazdami. Druga grupa osób ? w niektórych przypadkach ? zobowiązana jest również do przedstawienia opinii specjalisty, czyli diabetologa. Inne wytyczne odnoszą się przy tym do osób chorujących na padaczkę czy mających problemy ze słuchem.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Badania psychologiczne

W wyżej wskazanym rozporządzeniu zmieniono również dotychczasowe reguły przeprowadzania badań psychologicznych. Zgodnie ze zmianami, aktualnie są one obowiązkowe w stosunku do kierowców, którzy ubiegają się o prawo jazdy choćby kat. C czy D. Dodatkowo badaniom takim muszą podjąć się m.in.:

  • kierowcy, którzy prowadzili pojazd pod wpływem alkoholu lub innego środka, który wywierał podobny wpływ na organizm,
  • sprawcy wypadku, w wyniku którego inna osoba poniosła śmierć lub doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
  • kierowcy, którzy przekroczyli pulę 24 punktów,
  • kandydaci, wobec których pojawiły się podejrzenia poważnych przeciwwskazań natury psychologicznej w czasie przeprowadzania innych badań.

Dużą zmianą w dotychczasowych przepisach jest skrócenie terminu przeprowadzenia ponownego badania w sytuacji, gdy osoba zgłaszająca się na badania źle się czuje. Aktualnie okres ten wynosi zaledwie 14 dni (wcześniej było 30 dni). Jednocześnie ustawodawca wydłużył termin wyznaczenia nowego badania wówczas, gdy zachodzi podejrzenie, że osoba zgłaszająca się na badanie jest pod wpływem alkoholu lub innych substancji wpływających na świadomość ? aktualnie jest to 14 dni (wcześniej 7 dni).

Wszystkie zmiany mają wpłynąć na ograniczenie wydawania dokumentów uprawniających do kierowania osobom, które nie są przygotowane do tego, aby prowadzić pojazdy. Warto zauważyć, że podzielenie badań na podstawowe i specjalistyczne ma również wykluczyć ewentualne pomyłki.

Oceń ten wpis
Badania kierowców - co warto o nich wiedzieć?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Badyl
2019-12-12, 15:57
To bardzo ważna rzecz przecież decydują oni nie tylko o sobie ale także o innych. Badania muszą być zawsze przeprowadzane.
kierowca
2019-05-19, 16:05
Aby zdobyć prawo jazdy, przyszły kierowca musi być przebadany przez lekarza. Szkoda, że nie ma obowiązku, aby każdy co już ma prawko, co np. 5 lat musiał mieć zgodę do jazdy samochodem, które by dał lekarz specjalista. Wielu kierowców nie powinno jeździć już autem ze względu na ich tan zdrowia.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.