Mobbing i dyskryminacja

Szklany sufit w pracy - czym się objawia na rynku oraz czy da się go pokonać?

21 września 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 9 głosów

9 głosów

6 komentarzy
Szklany sufit w pracy - czym się objawia na rynku oraz czy da się go pokonać?
Szklany sufit w pracy to niewidzialna bariera, która powoduje, że nie jesteśmy w stanie awansować na wyższe, lepiej opłacane stanowisko. Czym objawia się to zjawisko oraz czy da się je pokonać? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Zobacz także artykuł: Wynagrodzenie: Czy wiesz, ile zarabiają twoi współpracownicy? 

Szklany sufit - definicja pojęcia 

Szklany sufit to pojęcie, które jest stosowane od lat 80-tych ubiegłego wieku. Wówczas coraz większa liczba kobiet a także osoby należące do mniejszości narodowych i etnicznych zaczęła stawiać na rozwój osobisty i zawodowy, jednak napotykały one wiele trudności. Szklany sufit oznacza niewidzialną barierę, z którą zmagają się osoby chcące awansować na wyższe stanowisko, otrzymać podwyżkę lub znaleźć się wyżej w hierarchii organizacyjnej firmy. Jednocześnie nie brakuje im ani wiedzy, ani niezbędnych kompetencji

Ze zjawiskiem szklanego sufitu w nieodłączny sposób łączy się także pojęcie lepkiej podłogi. Z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy najmniej płatne oraz najniższe stanowiska są piastowane wyłącznie przez kobiety lub osoby o odmiennym kolorze skóry czy wyznające inną religię.  

Jak pokazują liczne badania i raporty na temat specyfiki szklanego sufitu we współczesnym świecie, zjawisko to dotyczy obecnie przede wszystkim kobiet. Panie niejednokrotnie zarabiają mniej niż mężczyźni zajmujący to samo stanowisko, a dodatkowo jest im trudniej wspinać się po szczeblach kariery. Niektórym mogłoby wydawać się, że w dzisiejszych czasach zjawisko szklanego sufitu w odniesieniu do płci czy orientacji seksualnej nie istnieje, jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. 

Czy szklany sufit w pracy istnieje?

Niestety, zjawisko szklanego sufitu w dalszym ciągu istnieje - zarówno w Polsce jak i na świecie. W głównej mierze szklany sufit dotyka kobiety, jednak niejednokrotnie słyszy się także o tym, że dyskryminacja dotyka mężczyzn, osób o innym kolorze skóry, wyznawanej religii, innej orientacji seksualnej itd. 

Szukasz pracy?
Dodana
Aplikuj bez CV

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

  • Ruda Śląska
Dodana
Dodana

Inżynier Produktu

Elektromontaż-Lublin Sp. z o.o.

  • Lublin
Dodana

Pracownik biurowy - Specjalista ds. Administracji w branży nieruchomości

Trzaskoma Development

  • Szczecin
  • 8 000-12 000 zł / mc
Dodana

To Cię powinno też zainteresować: Ile zarabia się na stażu? 

Wiele Polek podkreśla, że nawet jeśli posiadają takie same (lub nawet lepsze) wykształcenie aniżeli mężczyźni, są im zazwyczaj przydzielane gorsze, mniej prestiżowe stanowiska. Wiele kobiet spotyka się także z dyskryminacją już podczas rozmów o pracę, gdy rekruterzy pytają je o to, czy posiadają lub planują mieć dzieci oraz w jaki sposób będzie to wpływało na ich pracę. Jeśli kobieta ma dzieci lub jest w ciąży, jej szanse na uzyskanie pracy w takich przypadkach jest zazwyczaj bardzo niska. Pracodawcom zależy na tym, aby zatrudniani pracownicy byli maksymalnie dyspozycyjni. 

Video

Czy da się rozbić szklany sufit w pracy?

Rozbicie szklanego sufitu w pracy może być bardzo trudne - zwłaszcza, gdy nasz pracodawca nie kryje się z faworyzowaniem określonych grup pracowników. Co można zrobić, by zwiększyć szanse na rozbicie szklanego sufitu?

Po pierwsze, mimo wszystkich przeciwności, warto stawiać na rozwój osobisty i poszerzanie swojej branżowej wiedzy. Dzięki temu na każdym kroku będziemy mogli udowadniać przełożonym, dlaczego to właśnie my zasługujemy na podwyżkę lub wyższe stanowisko. Nie można także poddawać się po pierwszej porażce. 

To Cię powinno też zainteresować: Na konto czy do ręki? Jak wypłacać wynagrodzenie pracownikowi? 

Kolejny czynnik, który bardzo przydaje się w rozbijaniu szklanego sufitu, to wysoka samoocena. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, jak wiele kompetencji posiadamy i co zyskała dzięki naszemu oddaniu firma. Pozytywne nastawienie, wytrwałość i konsekwencja w osiąganiu wytyczonych celów - te elementy sprawią, że prędzej czy później szklany sufit zostanie przez nas rozbity. 

Szklany sufit w Polsce a za granicą 

Jak wyglądają statystyki dotyczące szklanego sufitu w Polsce oraz pozostałych krajach należących do Unii Europejskiej? Za monitorowanie zjawiska szklanego sufitu w Europie odpowiada Eurostat, czyli Europejski Urząd Statystyczny. Wskaźnik Eurostatu pokazuje, jaka jest różnica między średnimi wynagrodzeniami godzinowymi mężczyzn i kobiet w skali danego kraju. Dla przykładu: gdy mężczyźni otrzymują za godzinę pracy 20 złotych brutto, zaś kobiety 19 złotych, wówczas luka płacowa wyniesie 10 procent. 

To Cię powinno też zainteresować: Podwyżka w pracy: dla wybranych czy dla wszystkich? 

Najnowsze dane Eurostatu upublicznione w 2020 roku pokazują, że dysproporcje w zarobkach kobiet i mężczyzn w Polsce należą do najniższych w całej Europie. Średnia dla całej Unii Europejskiej wyniosła 16 procent, zaś wynik Polski to 7 procent. Statystyki dotyczą roku 2018. 

Największe różnice w zarobkach między płciami są w Estonii, gdzie wynoszą one prawie 23 procent. Dysproporcje płacowe mają także duży zasięg u naszych sąsiadów: w Czechach i Niemczech skala tego zjawiska wynosi odpowiednio 20 i 21 procent. 

Statystyki dotyczące nierówności płci w miejscu pracy 

Europejski Instytut ds. Równości Kobiet i Mężczyzn zajmuje się badaniem skali zjawiska nierówności płci w krajach Unii Europejskiej. Analizowane są różnice między kobietami i mężczyznami na poziomie ich osiągnięć w sześciu dziedzinach, takich jak: praca, pieniądze, wiedza, czas, władza, zdrowie. 

Ogólny wskaźnik równouprawnienia płci w Polsce za rok 2018 wynosi 55,8/100, co plasuje nasz kraj na 24 miejscu. Polska uzyskała najlepsze wyniki w obszarze zdrowia (83,1pkt) i pieniędzy (75,5 pkt). Wynik dla wskaźnika praca wyniósł 67,3%, co było wzrostem o 0,3 p.p. w porównaniu z poprzednią falą badań realizowaną w 2017.

Podsumowanie:
  • Szklany sufit jest niewidzialną barierą, z którą zmagają się osoby chcące awansować zawodowo, dotyczy to przede wszystkim kobiet.
  • W Polsce dysproporcje w zarobkach między płciami są jednymi z najniższych w Europie - wynoszą 7 procent, w przeciwieństwie do Estonii, gdzie wynoszą prawie 23 procent.
  • Analizowane są różnice między kobietami i mężczyznami w sześciu dziedzinach, wyniki dla Polski w obszarze zdrowia i pieniędzy są stosunkowo dobre, jednak ogólny wskaźnik równouprawnienia wynosi 55,8/100.
  • Rozbicie szklanego sufitu w pracy może być trudne, gdy pracodawca faworyzuje określone grupy pracowników, jednak warto walczyć o swoje prawa i starać się o awanse zawodowe.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest szklany sufit?

Szklany sufit to niewidzialna bariera, która powoduje, że pracownicy mają trudności z otrzymaniem podwyżki bądź awansem na wyższe stanowisko mimo posiadania odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Szklany sufit nosi znamiona dyskryminacji i może przyczynić się do spadku motywacji pracowników.

Kogo najczęściej dotyczy szklany sufit?

Zjawisko szklanego sufitu dotyczy najczęściej kobiet, osób o innej orientacji seksualnej, innym wyznaniu lub odmiennym kolorze skóry.

Czy możliwe jest rozbicie szklanego sufitu?

Czy da się uderzyć pięścią w szklany sufit? Jak najbardziej. Trzeba jednak wykazywać się dużym samozaparciem, wysoką samooceną oraz chęcią do nieustannego poszerzania swojej wiedzy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Robert

Robert

Dotyka to także mężczyzn. Z tego powodu zmieniłem pracę. Niejednokrotnie ze względu na układy lub strach utraty specjalisty, który doskonale pracuje za trzech, pracodawca nie decyduje się na jego dalszy rozwój. Często woli po prostu, zatrudnić, awansować kogoś z zewnątrz.
Roland

Roland

To straszne, że dyskryminacja jest tak widoczna i wpływa na nasze szanse na znalezienie pracy. Musimy walczyć z szklanym sufitem i promować równość w miejscach pracy.
st. Alicja Czar

st. Alicja Czar

My jako pracodawcy chcemy zatrudniać najlepszych ludzi, niezależnie od płci czy innych przynależności. Nie powinno być miejsca na szklany sufit w pracy.
Tomek

Tomek

To dla mnie bardzo ważny temat, ponieważ zawsze miałam wrażenie, że coś stoi na przeszkodzie, gdy ubiegam się o lepsze stanowisko. Cieszę się, że w końcu to poruszacie!
Fiołek

Fiołek

Czytając ten artykuł potwierdzam, że szklany sufit istnieje i nie jest to tylko moje subiektywne odczucie. Mam nadzieję, że w końcu uda się to zmienić.
Krystyna

Krystyna

Depresja i złe podejście do pracy nie są pozytywne. Trzeba od razu wiedzieć jak reagować.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.