Szkolenia i rozwój

Rozwijaj swoją karierę - kompletny przewodnik dotyczący rozwijania kompetencji zawodowych

14 lipca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 9 głosów

9 głosów

5 komentarzy
Rozwijaj swoją karierę - kompletny przewodnik dotyczący rozwijania kompetencji zawodowych
Poznaj praktyczne wskazówki dotyczące rozwijania kompetencji zawodowych i planowania swojej kariery. Odkryj jak rozwijać się zawodowo i jak pracować nad swoimi umiejętnościami.

Sprawdź mity na temat rozwoju..

Niestety, nie wszyscy pracownicy pamiętają o tym, że znalezienie zatrudnienia i wykonywanie codziennych obowiązków nie jest wystarczające, by rzeczywiście się rozwijać. Jeżeli nie chcesz mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia za kilka lat, gdy sytuacja na rynku pracy ulegnie zmianie, to powinieneś wiedzieć, jak doskonalić swoje umiejętności.

Co kryje się pod słowem „rozwój”?

Słownik Języka Polskiego PWN podaje następującą definicję: „proces przechodzenia do stanów lub form bardziej złożonych lub pod pewnym względem doskonalszych; też: stadium tego procesu ”. Jeżeli chodzi o rozwój zawodowy, to mowa o rozwijaniu swoich kompetencji. Poza zdobywaniem wiedzy, ważne jest też skoncentrowanie się na pogłębianiu swoich umiejętności i utrwalaniu wypracowanych rozwiązań.

Rozwój widziany oczami pracowników

Większość pracowników uważa, że szkolenia i kursy są najważniejszymi czynnikami wpływającymi na decyzję o pozostaniu w obecnej firmie.  Osoby, które decydują się na zmianę pracy, jako jeden z głównych powodów wymieniają brak możliwości rozwoju kariery zaowodowej.  Z kolei jasno wytyczona ścieżka rozwoju i zawodowego awansu jest istotnym czynnikiem decydującym o pozostaniu w firmie i związaniu się z nią w dłuższej perspektywnie czasu. 

Co ciekawe młodzi pracownicy są przekonani, że ich obecne umiejętności będą nie wystarczające za pięć lat, więc rozwój zawodowy w ich ocenie jest koniecznością.

Szukasz pracy?

Kierownik Zmiany

Hotel Crystal Mountain*****

  • Wisła
Dodana

Manager Gastronomii

Hotel Crystal Mountain*****

  • Wisła
Dodana

Lider zmiany gastronomii

Hotel Crystal Mountain*****

  • Wisła
Dodana

Pokojowa - Hotel Crystal Mountain Wisła

Hotel Crystal Mountain*****

  • Wisła
Dodana

Dane, te pokazują, jak ważny jest ciągły rozwój kariery i umiejętności dla pracowników.

Pierwszy krok do rozwoju - cele

Podstawową sprawą jest wyznaczenie celów, do których będziesz dążył. To zadanie wcale nie jest łatwe. Dlaczego? Wskazanie swojego celu wymaga przeanalizowania aktualnej sytuacji, wiąże się ze wskazaniem płaszczyzn, na których słabo sobie radzisz, które chcesz rozwijać. W ten sposób jednak planujesz, a to, jak wiadomo, zawsze jest klucz do sukcesu.

Wyznaczając cele, masz szansę zorganizować sobie czas. To o tyle istotne, że połączenie życia zawodowego z prywatnym nie jest łatwe. Jeżeli w czasie wolnym od aktywności zawodowej masz się rozwijać, to pojawia się konflikt z życiem rodzinnym. Rozplanowując dokładnie drogę do celu, unikniesz frustracji często pojawiającej się wówczas, gdy nie jesteś w stanie pogodzić wszystkich zobowiązań.

Ucz się nieustannie

Dobra praca to za mało, by się rozwijać. Chcesz być najlepszy? Czas zapisać się na studia podyplomowe, kurs językowy lub inne zajęcia, które sprawią, że będziesz się doskonalił. Pamiętaj przy tym, że rozwijać mogą cię każde zajęcia, na jakie się zdecydujesz – niekoniecznie muszą one być związane z aktualnie wykonywanym zawodem.

Jeżeli pracujesz w finansach, to – zamiast zgłębiać tę dziedzinę po godzinach – możesz wybrać choćby kurs językowy. Rozwiązanie to jest praktyczne i jednocześnie pozwoli ci rozwijać się na innej płaszczyźnie niż ta, którą już gruntownie poznałeś. Pamiętaj też, by wiedzę zdobywać od specjalistów, osób, które są od ciebie lepsze.

Rozwijaj swoje umiejętności lub zainteresowania

Karate? Łyżwiarstwo? Robótki ręczne? Znajdź dziedzinę, która cię interesuje i nieustannie pogłębiaj swoje umiejętności. W ten sposób również się rozwijasz – masz hobby. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż siedzenie po godzinach pracy przed telewizorem.

Decydując się na hobby, również powinieneś wziąć pod uwagę czas, jaki będziesz musiał poświecić na jego rozwój. Uprawianie sportu wymaga systematyczności – tylko wówczas zauważysz postępy. To jednak kolejna lekcja – w ten sposób możesz nauczyć się zarządzać swoim czasem. Dziś jest to szczególnie cenna umiejętność.

Stały rozwój kompetencji zawodowych jest kluczem do sukcesu zawodowego i osobistego. Nie przestawaj się uczyć i rozwijać, niezależnie od swojego stanowiska czy branży.

Zrozumienie, że rozwój zawodowy wymaga stałej pracy nad sobą, jest kluczowe dla każdego pracownika. Codzienny rozwój kompetencji, niezależnie od stanowiska czy branży, jest gwarantem sukcesu zawodowego. To nie tylko zdobywanie doświadczenia, ale przede wszystkim rozwijanie umiejętności, które pozwolą Ci sprostać nowym wyzwaniom. Skuteczny rozwój zawodowy to proces, który wymaga zaangażowania, cierpliwości i przede wszystkim – praktyki.

Sprawdź, jakie masz możliwości rozwoju kariery

Pamiętaj, że ścieżka rozwoju zawodowego nie zawsze musi prowadzić w górę. Często rozwijać kwalifikacje można poprzez zmianę specjalizacji czy zdobycie nowych umiejętności. Obecny rynek pracy oferuje wiele form rozwoju zawodowego, które umożliwiają pracownikom rozwijanie kompetencji zawodowych w różnych obszarach. Niezależnie od Twojego celu zawodowego, zawsze szukaj możliwości rozwoju.

Pracownik, który chce rozwijać się zawodowo, powinien pamiętać o ważnej zasadzie - nieustannie rozwijać zdolności. To one stanowią podstawę Twojego sukcesu. Nie tylko te, które wykorzystujesz na co dzień w pracy, ale również te, które mogą stać się przydatne w przyszłości. Rozwijaj umiejętności zgodnie z planem rozwoju kompetencji, ale nie zapominaj również o nowych, które mogą okazać się przydatne na Twojej ścieżce rozwoju zawodowego.

Co zapewnia rozwijanie kompetencji zawodowych?

Kompetencje zawodowe pracowników są kluczowe dla ich skutecznego funkcjonowania w miejscu pracy. Rozwój kompetencji zawodowych to nie tylko korzyść dla pracownika, ale też dla pracodawcy, który otrzymuje bardziej wykwalifikowaną i zaangażowaną siłę roboczą. Dlatego ważne jest, abyś jako pracownik stale dążył do rozwoju własnych kompetencji. Pamiętaj, że formę rozwoju kompetencji można znaleźć nie tylko na szkoleniach czy kursach, ważne jest też doświadczenia, które zdobywasz każdego dnia wykonując swoje zawodowe obowiązki.

Rozwijanie kompetencji zapewni Ci dużo osobistej satysfakcji, jednak przede wszystkim będziesz mógł efektywnie wypełniać swoje obowiązki, reagować na zmieniające się wymagania rynku pracy i z powodzeniem rozwijać swoją karierę. Rozwijanie kariery to proces, który wymaga planowania, ale też otwartości na nowe wyzwania i ciągłego dążenia do samodoskonalenia.

To może Cię również zainteresować

Rozwijaj swoją firmę przez szkolenia pracowników

Najczęściej zadawane pytania

Jak mogę rozwijać swoje kompetencje zawodowe?

Możesz rozwijać swoje kompetencje zawodowe poprzez stałe uczenie się, uczestnictwo w szkoleniach, kursach, a także poprzez praktyczne doświadczenie zdobywane w pracy.

Co to jest rozwój kariery zawodowej?

Rozwój kariery zawodowej to proces, w którym pracownik zdobywa nowe umiejętności, wiedzę i doświadczenie, aby awansować lub zwiększyć swoją efektywność na obecnym stanowisku.

Jak mogę rozwijać się zawodowo?

Rozwijać się zawodowo możesz poprzez stałe szkolenie, zdobywanie nowych kwalifikacji i umiejętności, a także poprzez podejmowanie nowych wyzwań w pracy.

Czy rozwijanie kompetencji zawodowych jest ważne?

Tak, rozwijanie kompetencji zawodowych jest kluczowe dla sukcesu zawodowego. Pozwala Ci na efektywne wypełnianie obowiązków, a także daje przewagę na konkurencyjnym rynku pracy.

Jakie są korzyści z pracy nad swoimi umiejętnościami?

Praca nad swoimi umiejętnościami pozwala Ci na rozwijanie swojej kariery, zwiększanie swojej wartości na rynku pracy, a także przyczynia się do zwiększenia Twojego poczucia spełnienia zawodowego.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Jakub Strykowski

Copywriter

Jestem copywriterem dla Aplikuj.pl. Pisze teksty na wiele tematów od kilku lat, pracowałem też w researchu.
Zawsze interesowało mnie prawo pracy i wszystko co związane z prowadzeniem firmy.

5 komentarzy

myślicielka

myślicielka

Rozwój zawodowy należy zacząć od początku pójścia do szkoły. Z początku powinni w tym pomóc nie tylko nauczyciele, ale i rodzice. Wybór szkoły odpowiedniej po szkole podstawowej, potem po liceum lub technikum- to klucz sukcesu w znalezieniu fajnej pracy. Pracując powinno stale się "rozwijać". Uczęszczać na kursy, szkolenia... a może zaocznie pójść na studia podyplomowe.
laborantka

laborantka

Rozwój zawodowy zaczyna się już od wyboru właściwej szkoły. Postęp technologiczny przebiega gwałtownie. Każdy faktycznie pracownik musi się stale dokształcać. Powinien korzystać ze szkoleń, kursów.
Mateusz

Mateusz

Potrzeba szkoleń i wsparcia pracowników nie kończy się wraz z powrotem do pracy. W rzeczywistości wymagane jest ciągłe wsparcie. Firmy kształcące pracowników są bardzo korzystne.
Bankier

Bankier

Szkolenie wideo to analiza zapisu wideo ćwiczeń praktycznych. Uczestnicy procesu uczenia się mogą przyjrzeć się swoim działaniom i zachowaniom. Pomaga dostosować indywidualny styl zachowań biznesowych.
gość

gość

Rozwój zawodowy i nakreślenie ścieżki kariery głównie realizuje się samemu osobiście lub firma wyznacza takie punkty, gdzie pracownicy wiedzą co mają robić by się rozwijać.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka