Twoje wsparcie w rekrutacji

Rekrutacja ukryta a ogłoszenia o pracę

Rekrutacja ukryta a ogłoszenia o pracę
W trakcie poszukiwania pracy mogłeś spotkać się z ogłoszeniami o pracę, które nie zawierały informacji o nazwie firmy organizującej rekrutacje. Czy warto odpowiadać na takie oferty?

Kiedy stosowana jest ukryta rekrutacja?

Rekrutacja ukryta nie jest nowością – stosuje ją coraz więcej firm. Powodów, dla których zakłady pracy nie decydują się na podanie swojej nazwy w ogłoszeniach, jest wiele. Przykładowym jest chęć ukrycia zmian dokonywanych w firmie przed konkurencją.

Zdarzają się i takie sytuacje, gdy właściciel firmy wytypował już osoby, które wkrótce otrzymają wypowiedzenia. By nie okazało się, że dowiedziały się one o planowanych zmianach personalnych, ogłoszenia o pracę umieszcza się np. w serwisach z ogłoszeniami o pracę bez podania nazwy firmy czy nawet branży, w której ona działa. Warto podkreślić, że tzw. ślepa rekrutacja nie jest tym samym, co ukryta. 

Ukryta rekrutacja a ślepa rekrutacjaW ukrytej rekrutacji w ogłoszeniu o pracę nie ujawnia się pracodawcy i pracownicy aplikują, znając jedynie branżę i obszar działania firmy.

W przypadku ślepej rekrutacji działa to w drugą stronę: to pracodawca na własne życzenierezygnuje z określonych danych o pracowniku, np. płci czy ukończonych szkołach. Takie działanie ma często na celu zwiększenie zróżnicowania pracowników i uniknięcie potencjalnej dyskryminacji już na etapie selekcji CV.

Rekrutacja ukryta w ogłoszeniach o pracę

Jeżeli poszukujesz zatrudnienia, to wiedz, że w przypadku rekrutacji ukrytej warto dokładnie zapoznać się z treścią ogłoszenia. Na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę? Podejrzenia powinny wzbudzić np. wysokie wynagrodzenie, brak sprecyzowanych wymagań czy brak opisu obowiązków.

Uważne zapoznanie się z ogłoszeniami pozwala na wyeliminowanie tych, które są niewiarygodne. Niekiedy bowiem w ofercie może brakować istotnych danych nie tyle ze względu na ukrytą rekrutację, ile na kiepską renomę firmy i celowe zatajenie szczegółów.

Zapamiętaj!W przypadku rekrutacji ukrytej pracodawca niekoniecznie posługuje się ogólnikami, z całą pewnością też nie obiecuje wysokich zarobków bez podania sprecyzowanych wymagań. Przeciwnie – by ogłoszenie nie wyglądało podejrzanie, powinny się w nim znajdować wszystkie najważniejsze informacje, poza nazwą firmy.

Jeśli zapoznasz się szczegółowo z ogłoszeniem, to znacznie zmniejszasz prawdopodobieństwo, że padniesz ofiarą oszustwa – wyłudzenia danych osobowych zdarzają się bardzo często. Pamiętaj, że w przypadku rekrutacji ukrytej pracodawca po prostu nie podaje nazwy firmy czy jej adresu, cała reszta, czyli wymagania czy opis stanowiska powinny być dokładnie opisane.

Ukryta rekrutacja a RODO

Od wejścia nowych przepisów dotyczących danych osobowych i ich przetwarzania, zaostrzono znacznie obowiązujące wcześniej zasady. Wiele osób zastanawia się, czy w związku z tym, w świetle ustawy RODO rekrutacja ukryta jest zgodna z prawem i czy w ogóle może być przeprowadzana.

W świetle obecnego prawa, według oficjalnego stanowiska Urzędu Ochrony Danych Osobowych, takie rekrutacje są legalne, jeśli przeprowadza je wyspecjalizowana agencja pracy lub tym podobny podmiot. Wówczas można zataić nazwę firmy i pracodawcę w ramach pośrednictwa takiej agencji w całym procesie rekrutacji.

Ukryta rekrutacja – jak przygotować CV?

Jeżeli zdecydujesz się odpowiedzieć na ogłoszenie będące częścią rekrutacji ukrytej, to musisz liczyć się z tym, że czeka cię trudne zadanie. Według zasady zarówno CV, jak i list motywacyjny to dokumenty, które powinny być spersonalizowane. Trudno zaadresować je do konkretnej osoby czy nawet działu wówczas, gdy nie wiadomo, kto organizuje rekrutację. Jak zatem napisać dokumenty aplikacyjne do ukrytej rekrutacji?

Specjaliści wskazują, że w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skoncentrować się na doświadczeniu zawodowym, swoich umiejętnościach. Dlaczego? By przełamach schematyczność np. listu motywacyjnego, powinniśmy pisać o tym, co możemy zaoferować firmie, co możemy jej dać. Z oczywistych względów trudno będzie iść w tym kierunku bez informacji o nazwie firmy, jej osiągnięciach i planach na przyszłość.

Czy warto odpowiadać na ogłoszenia o pracę dotyczące ukrytej rekrutacji?

Jeśli nie czujesz się na siłach, by wziąć udział w rekrutacji ukrytej, to nie odpowiadaj na takie ogłoszenia. Pamiętaj jednak, że możesz zyskać wiele, jeżeli się odważysz wysłać kandydaturę. Wyłamując się ze swojej strefy komfortu, możesz nauczyć się najwięcej. Być może uda ci się przygotować dokumenty w taki sposób, że potencjalny pracodawca zainteresuje się twoją kandydaturą. Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną może być pierwszym krokiem, by otrzymać ciekawą i intratną posadę.

Oceń ten wpis
Rekrutacja ukryta a ogłoszenia o pracę
Ocena: 4.1, liczba głosów: 16

Opinie

Agata
2019-12-05, 14:51
Jak widać trzeba się liczyć z tym, że rekruterzy w najróżniejszy sposób prowadzą nabór do firm i dlatego każda forma aktywności ma znaczenie w końcowym sukcesie.
Hamion1
2019-05-02, 14:38
Po prostu trzeba być przygotowanym na każde pytanie i jak się chodzi na rozmowy to więcej praktyki powoduje, że wie się jak się zachować podczas takiej rekrutacji.
Maniek
2019-04-17, 08:53
Aby poprawnie ocenić siebie, musisz skorzystać z witryny wyszukiwania ofert pracy, aby dowiedzieć się o przeciętnym wynagrodzeniu danej specjalności. To dobra opcja jest.
Wańka
2019-04-16, 16:35
Jeśli otrzymałeś ofertę w ten sposób, zapytaj kolegów o firmę. Dowiedz się, jak wykonywana jest praca, jakie projekty aktualnie prowadzi zespół, czy pracownicy komunikują się poza biurem i jaki styl komunikacji został przyjęty.
erhtyugihjk
2019-02-26, 14:27
przeciez to mozna w ciagu miesiaca zlikwidowac, zero odpowiedzi na takie ogloszenie i zamiecione
Ciocia Klocia
2017-08-01, 02:53
Polska ma dziwne zwyczaje, w Anglii nikt nie podaje daty urodzenia, a tym bardziej zdjecia, a w Polsce chca wszystko, podczas gdy sami sie ukrywaja, to powinno byc zakazane prawnie, bo nie zapewnia prawnie zabezpeiczenia prywatnosci i ochrony danych osobowych, moze prowadzic do odsprzedazy danych, a osoba aplikujaca nie moze sprawdzic kto dane przekazal dalej. Rzad spi!!!!!!!!!!!!
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.