Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1027        SUBSKRYBUJE: 7257
Tematy, które interesują czytelników:  Aneks do umowy, Zwolnienie lekarskie, CV dla ucznia

Jak sprawdzić potencjalnego pracownika?

Jak sprawdzić potencjalnego pracownika?

Dużo mówi się o sprawdzaniu potencjalnych pracodawców przez pracowników. Skoro kandydaci chcą cię lepiej poznać zanim odpowiedzą na twoje ogłoszenie, ty również powinieneś sprawdzić kandydatury wybranych osób przed zaproszeniem ich na rozmowę kwalifikacyjną. Jak to zrobić?

Gdy otrzymujesz na firmowego maila dziesiątki, jeżeli nie setki aplikacji osób zainteresowanych pracą dla ciebie, możesz mieć trudność, aby wybrać najlepszych. W pierwszej kolejności z pewnością sprawdzasz, czy aplikujący spełniają twoje oczekiwania – czy mają odpowiednie wykształcenie, doświadczenie zawodowe i umiejętności. To naturalny proces – trudno oczekiwać, że zaprosisz na rozmowę kwalifikacyjną wszystkich, którzy przesłali swoje dokumenty aplikacyjne. To właśnie te osoby, które najlepiej będą spełniać twoje oczekiwania, będą w centrum twojego zainteresowania. Jak sprawdzić, czy informacje umieszczone przez nich w CV nie są podkoloryzowane?


Poznaj siłę mediów społecznościowych

Media społecznościowe cieszą się ogromną popularnością wśród użytkowników. Ty możesz je wykorzystać, aby sprawdzić, czy osoba, którą zamierzasz zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną, podała w przesłanych dokumentach aplikacyjnych prawdziwe dane o sobie. Zamiast jednak szukać potencjalnego pracownika na Facebooku, zajrzyj na portale koncentrujące się na rozwoju kontaktów zawodowo-biznesowych. Przykładami takich są LinkedIn i GoldenLine.

Dlaczego nie powinieneś zaglądać na Facebooka, choć z pewnością właśnie to przyszło ci w pierwszej kolejności na myśl? Pamiętaj, że nie znajdziesz tam informacji o życiu zawodowym osób, których kandydaturami jesteś zainteresowany. Co więcej, na posty wyświetlające się na ich tablicach nie zawsze mają on wpływ. Faktycznie zatem możesz zupełnie niesłusznie wyrobić sobie negatywne zdanie o poszczególnych kandydatach.


Tu znajdziesz informacje, które cię interesują

Budowę kontaktów zawodowo-biznesowych umożliwiają np. LinkedIn i GoldenLine. Jeżeli kandydat, który cię zainteresował, stworzył profil na jednym z wymienionych serwisów, możesz dowiedzieć się m.in., gdzie ostatnio pracował i w jakim stopniu zna np. język angielski. Dane zamieszczone na portalu możesz porównać z tymi, które zostały przez niego zamieszczone w CV. To pozwoli ci zweryfikować, czy nie podkoloryzował on swoich dokumentów aplikacyjnych, aby zdobyć twoje zainteresowanie.

Portale pozwalające rozwijać sieć kontaktów zawodowo-biznesowych są tak skonstruowane, że każdy użytkownik może zostać oceniony przez swoich poprzednich przełożonych lub współpracowników. Takie oceny to faktycznie referencje, które mogą ci ułatwić podjęcie decyzji o zatrudnieniu wybranego kandydata. Dodatkowo możesz również sprawdzić, kto znajduje się w kontaktach sprawdzanej osoby. To powinno ci bardzo ułatwić podjęcie decyzji, czy warto zainteresować się bliżej kandydaturą daje osoby.

To Cię powinno też zainteresować: Obowiązki pracodawcy - co musi Twój szef?


A może rozmowa z poprzednim pracodawcą?

Być może zdarzyło ci się, że udostępniłeś swój numer telefonu pracownikowi, który odchodził z twojej firmy. Być może miałeś też przyjemność rozmawiać z potencjalnym pracodawcą tej osoby. Podczas takiej rozmowy faktycznie mogłeś wystawić jej referencje – odpowiedzieć o jej zawodowych obowiązkach, doświadczeniu i umiejętnościach. Z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy takie informacje są bezcenne – pozwalają mu stwierdzić, czy faktycznie znalazł osobę, której poszukuje. Dlaczego ty nie miałbyś skorzystać z takiego rozwiązania? Mając CV kandydata, możesz znaleźć numer telefonu do jego poprzedniego pracodawcy, możesz również napisać maila. Takie działanie z pewnością się opłaca – uzyskasz cenne informacje, które będziesz mógł wykorzystać podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Zobacz inne porady dla pracodawców

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.