Poszukiwanie pracownika

Ogłoszenia o pracę - jak zachęcić potencjalnych kandydatów?

2 kwietnia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

8 komentarzy

Ogłoszenia o pracę - jak zachęcić potencjalnych kandydatów?
W związku z tym, że aktualne bezrobocie jest bardzo niskie, a pracodawcy borykają się z problemem znalezienia chętnych do pracy, oferta musi być napisana w interesujący sposób. Opublikowanie ogłoszenia o pracę stanowi więc jeden z najistotniejszych punktów rekrutacji pracowników. Na jego podstawie możemy pozyskać do firmy cenny kapitał ludzki, który wpłynie na prosperowanie i rozwój firmy. Sprawdź, jak skonstruować skuteczne ogłoszenie o wolnym wakacie!

Nie ulega wątpliwościom, że w celu znalezienia dobrego pracownika, niezbędne jest zaangażowanie się w ten proces. Rekordowo niskie bezrobocie sprawia, że chętnych do podjęcia pracy jest mniej, niż było do tej pory, a zatem przygotowanie oferty pracy, która przekona potencjalnych kandydatów do podjęcia zatrudnienia w danej firmie, jest niebywale istotne. Oferta napisana w ciekawy sposób, nie tylko poskutkuje tym, że otrzymasz więcej aplikacji, ale również tym, że szanse na znalezienie najlepszego, kompetentnego kandydata wzrosną.

Video

Oferta pracy – najważniejsze elementy

Ogłoszenie o pracę przede wszystkim powinno spełniać dwa kryteria – być informatywne oraz szczegółowe. Osoby poszukujące pracy, w związku z tym, że mają w czym wybierać, przeprowadzają szczegółową selekcję ofert pracy. Te, które budzą podejrzenia – na przykład z powodu zdawkowych informacji, są często odrzucane. Warto więc w publikowanym przez siebie ogłoszeniu o pracę zwrócić uwagę na to, aby zawierało ono wszystko to, czego potencjalny kandydat może poszukiwać. Oczywiście nie w każdym ogłoszeniu musi znaleźć się nazwa firmy, oferowana pensja czy opis systemu premiowego, jednak już informacje o wymaganiach i zakresie obowiązków na danym stanowisku są konieczne.

Z Twojej perspektywy, zaletami sprecyzowania informacji o poszukiwanym kandydacie będą uniknięcie wielu nieporozumień oraz oszczędność czasu. Po określeniu wymagań na dane stanowisko, np. zaznaczeniu oczekiwanego poziomu wykształcenia i jego kierunku czy wymienieniu kwalifikacji, jakie kandydat powinien mieć, z pewnością otrzymasz znacznie mniej aplikacji. To wbrew pozorom pozytywne zjawisko – skoro aplikujący nie spełniają Twoich wymagań, to nie ma sensu wertować ich dokumentów rekrutacyjnych. Co więcej, otrzyma się znacznie więcej odpowiedzi od osób, które pomyślą – „O! Spełniam te wymagania. To stanowisko jest stworzone dla mnie!”. Da to obopólną korzyść, ponieważ żadna ze stron nie zmarnuje czasu na proces rekrutacyjny, który i tak nie mógłby zakończyć się powodzeniem.

Szukasz pracy?

Kasjer - Sprzedawca w sklepie spożywczym w Zabrzegu

Sklep Ogólnospożywczy Barbara Jarczok

  • Zabrzeg
Dodana
Dodana
Polecana

Mechanik AGRO - Grójec

Wanicki Sp.z o.o

  • Grójec
Dodana

Referent ds. eksportu

PONAR Wadowice S.A.

  • Wadowice
Dodana
Polecana

Pracownik ds. analizy kredytowej

PROFI CREDIT Polska S.A.

  • Bielsko-Biała
Dodana
Polecana

Istnieje kilka elementów, o których koniecznie należy pamiętać, kiedy przygotowuje się ogłoszenie o pracę:

  • Wymagania. W tym punkcie powinny znaleźć się szczegółowe informacje o tym, czego oczekujesz od potencjalnego pracownika. Na przykład, czy musi on posiadać wykształcenie kierunkowe, a jeżeli tak, to jakie, oraz czy wymagasz od potencjalnych pracowników znajomości branży lub doświadczenia. W wymaganiach możesz również zaznaczyć, np. konieczność posiadania prawa jazdy, certyfikatów, ukończonych kursów, znajomość języka, umiejętność obsługi programów specjalistycznych czy nawet referencje pracownicze od poprzedniego zatrudniającego. Warto zamieścić tutaj wszystko, co wydaje Ci się istotne i czego oczekujesz od kandydata. Dodatkowo możesz także wskazać pożądane cechy – choć nie wymagasz ich bezwzględnie, to są one mile widziane.
  • Zakres obowiązków. W tym punkcie informuje się zainteresowanego ofertą o zakresie jego obowiązków. Jeśli będzie on pracował na specjalistycznych programach, wspomnij o tym. Jeśli część jego obowiązków będzie polegała na wyjazdach w teren – zaznacz, że niezbędne jest prawo jazdy. Obowiązki i wymagania powinny się ze sobą przenikać i uzupełniać. Być może są czynności, których dany kandydat nie chce w swoim życiu zawodowym wykonywać – np. zarządzać zespołem, przeprowadzać audytów czy pracować w delegacjach. Wówczas opisanie zakresu obowiązków będzie świetnym narzędziem odsiewającym kandydatów, którzy i tak nie podejmą zatrudnienia w Twojej firmie.
  • Oferowane warunki zatrudnienia. Współcześnie, pracodawcy nie zawsze zatrudniają w oparciu o umowę o pracę. Ta zaś, wciąż jest najbardziej atrakcyjna z punktu widzenia pracowników. Jeśli więc szukasz osoby na etat – wspomnij o tym. To duży atut, który przyciągnie do Twojej firmy pracowników myślących poważnie o tej pracy. Jeśli nie możesz zaoferować etatu, ale może w przyszłości będzie taka szansa, również możesz to zaznaczyć, np. pisząc, że po umowie zlecenie szansa na zatrudnienie na pełen etat. W tej części ogłoszenia o pracę można też poinformować zainteresowanych o tym, co oferujesz poza wynagrodzeniem. Może w Twojej firmie obowiązują ubezpieczenia grupowe albo karnety na zajęcia sportowe lub prywatna opieka zdrowotna? To dziś bardzo istotne z punktu widzenie pracownika czynniki, które wpływają korzystnie na wizerunek pracodawcy.
  • Klauzula o danych osobowych. RODO zmieniło nasze codzienne życie. Dawniej klauzula wykorzystywana w CV była jednakowa dla każdego pracodawcy i przypadku. Owszem, nadal da się skonstruować takową, będącą zgodną z obecnym prawem i jednocześnie uniwersalną, niemniej większość pracodawców wymaga uwzględnienia nazwy firmy czy administratora danych. Jeśli więc wolisz się zabezpieczyć przed ewentualnymi roszczeniami, możesz poprosić kandydatów o zamieszczenie klauzuli z uwzględnieniem nazwy Twojej firmy. Trzeba bowiem pamiętać, że brak klauzuli o danych osobowych dyskwalifikuje nawet najlepsze dokumenty aplikacyjne z udziału w procesie rekrutacyjnym.

Szczegółowa oferta pracy wzbudza zaufanie osób poszukujących zatrudnienia i zwiększa Twoje szanse na zalezienie idealnego kandydata. Jako pracodawca musisz mieć świadomość tego, że współcześnie bezrobotni są bardzo czujni i wiedzą, czego chcą. Nie odpowiadają na oferty, które nie opisują zakresu obowiązków czy wymagań, ponieważ te wydają się być nierzetelne i źle świadczą o potencjalnym pracodawcy. Dobrze skonstruowane ogłoszenie jest więc jednym z istotnych elementów employer-brandingu, który w dzisiejszych czasach wpływa na percepcję firmy, jako rzetelnego i godnego zaufania pracodawcy.

Ogłoszenie o pracę a rekrutacja ukryta

Coraz więcej firm decyduje się na rekrutację ukrytą. Jest to proces pozyskiwania kandydatów na wakaty, gdzie nie podaje się nazwy firmy w ofercie pracy. Powodów takiego działania może być naprawdę wiele. Jednym z nich jest sytuacja, kiedy pracodawcy nie chcą wzbudzać paniki wśród obecnych pracowników. Ci mogliby dowiedzieć się, że prowadzona jest rekrutacja na ich stanowiska, albo że firma boryka się z problemami kadrowymi. Innym powodem jest fakt, że przedsiębiorstwa wolą ukryć przed konkurencją informacje o zmianach zachodzących wewnątrz firmy – na przykład o problemach z obsadzeniem stanowisk czy wręcz przeciwnie, o rozwoju firmy. Kolejnym powodem wdrażania rekrutacji ukrytej jest chęć odcięcia skojarzeń kandydatów z daną firmą i pozyskanie wartościowych aplikacji. Ten ostatni powód ma szczególne znaczenie, kiedy firma nie cieszy się uznaniem, albo gdy dopiero wchodzi na rynek. Przy publikowaniu tzw. ślepych ogłoszeń o pracę warto pamiętać o obowiązkach względem RODO:

Video

Niemniej, pomimo tego, że nie podaje się nazwy firmy, należy zadbać o wypisanie wszystkich innych elementów, tak, aby odbiorcy nie mieli wątpliwości co do prawdziwości tego ogłoszenia. Takie ogłoszenie powinno przedstawiać rzeczywisty zakres obowiązków na danym stanowisku, warunki zatrudnienia oraz oczekiwania. Choć nazwa firmy pozostaje anonimowa, to te elementy w wystarczający sposób określą potencjalnemu pracownikowi, w jakiej branży oferowany jest wakat i czego może się spodziewać, podejmując zatrudnienie w tej firmie.

Ogłoszenie o pracę – gdzie je umieścić?

Najpopularniejszym miejscem zamieszczania ogłoszeń o pracę są portale internetowe, służące do poszukiwania pracy. Biorąc pod uwagę, że większość potencjalnych kandydatów regularnie korzysta z komputera czy smartfonów, poszukiwania kandydatów w ten sposób są łatwiejsze. Dostęp do informacji o oferowanym stanowisku jest swobodny i bezpłatny, a w razie jakiejkolwiek pomyłki lub po znalezieniu pracownika, ogłoszenie może być zaktualizowane, poprawione lub usunięte. Takie portale umożliwiają kandydatom szybkie przeglądanie setek ofert, które można dodatkowo przefiltrować pod względem własnych oczekiwań. Więcej na temat odpowiedniego nośnika dla ogłoszeń o pracę można dowiedzieć się z poniższego filmu:

Video

Ogłoszenie o pracę warto też zamieścić w mediach społecznościowych. Dzięki temu dotrze ono do osób, które są już zaznajomione z Twoją firmą lub marką, dzięki czemu masz pewność, że wśród kandydatów trafi Ci się mniej przypadkowych osób oraz takich, które nie mają pojęcia o branży. W mediach społecznościowych w łatwy sposób będzie je można także udostępniać dalej, dzięki czemu zwiększy się zasięg ogłoszenia i liczba jego odbiorców.

Tradycyjne kanały zamieszczania ogłoszeń o pracę jeszcze nie wygasły, zatem z powodzeniem można taką ofertę zamieścić także na lokalnych portalach, w prasie czy puścić wici informacji w eter. Poczta pantoflowa to bezsprzecznie jedno z najsilniejszych sposobów na dotarcie do szerokiego grona odbiorców.

Dobrze skonstruowana oferta pracy to zwiększone szanse na pozyskanie wartościowych kandydatów. Warto więc przygotować ją w oparciu o najważniejsze kryteria, jakich wymaga się od aplikujących, a także zawrzeć informacje o zakresie obowiązków czy oferowanych warunkach zatrudnienia. Precyzyjne określenie tego, jakiego pracownika się poszukuje i co otrzyma, kiedy dostanie pracę w danej firmie, pozwala na bardziej skrupulatną selekcję kandydatów już na etapie przesyłania dokumentów aplikacyjnych.

Najczęściej zadawane pytania

Co powinno znaleźć się w ogłoszeniu o pracę?

Najważniejsze elementy każdego ogłoszenia o pracę to opis pracodawcy, wymagania wobec kandydata, oferta pracodawcy oraz przewidywana wynagrodzenie i klauzula RODO.

Jak uatrakcyjnić ogłoszenie o pracę?

Aby podnieść atrakcyjność ogłoszenia, warto pomyśleć o dodaniu elementów graficznych ilustrujących charakter pracy oraz samego pracodawcę jako brand.

Podziel się

8 komentarzy

panna

panna

Dokładnie - wtedy się odrzuca to co jest jak widać złe.
Ewa

Ewa

Szukając pracy po jakimś czasie człowiek wie na czym polegają te szablony w ogłoszeniach.
zuber jarek

zuber jarek

Żeby uzyskać wystarczającą liczbę kandydatów do pracy, po prostu nie wystarczy już umieścić ogłoszenia w jednym internetowym portalu lub witrynie z ofertami pracy. Chociaż warto stawiać na płatne opcje w portalach.
Lojska

Lojska

Na portalach bardzo wielu internetowych, można znaleźć ciekawe oferty pracy. Ja swoją pracę znalazłam za pomocą agencji pracy.
Santa Cruzx

Santa Cruzx

Sporo jest wiodących portali z ogłoszeniami takich jak ten. Ja zawsze korzystam ze sprawdzonych miejsc, więc tam tylko publikuję swoje oferty o prascę. Tak to wygląda.
Zbyszek

Zbyszek

Często w poszukiwaniu pracy na mało znanych stronach ludzie znajdują atrakcyjne oferty dobrze płatnych ofert pracy, ale w trakcie negocjacji potencjalny pracodawca otrzymuje ofertę zarobienia niewielkiej kwoty pieniędzy.
Omega

Omega

Nie tak dawno temu szukałam specjalisty w jednym projekcie związanym z rozwojem aplikacji internetowych, a w procesie poszukiwania znalazłam sobie myśl, że nie tylko osoby poszukujące pracy w swoich życiorysach popełniają błędy i błędne posunięcia taktyczne, które automatycznie zmniejszają ich wartość w oczach pracodawcy.
Feel

Feel

W wielu miejscach obecnie da się ogłuszać. Sporo podmiotów preferuje ogłoszenia bezpłatne jednak praktyka pokazuje, że lepsze dotarcie do określonej grupy ludzi mają te wyróżnione.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka