Własna firma

Sprawdź wiarygodność firmy przed zatrudnieniem

18 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

6 komentarzy
Sprawdź wiarygodność firmy przed zatrudnieniem
Dowiedz się, jak sprawdzić wiarygodność firmy przed podjęciem pracy oraz jak uniknąć nieuczciwych pracodawców i znaleźć pewne zatrudnienie.

W czasach, gdy o pracę jest bardzo trudno, osoby poszukujące zatrudnienia najczęściej nie wybrzydzają – przeciwnie, pod uwagę biorą wszystkie oferty pracy pojawiające się na portalach ogłoszeniowych. Z drugiej strony, kto z nas nie słyszał o sytuacjach, w których pracownik przepracował kilka dni za darmo lub nawet cały miesiąc w ramach „przyuczenia” i pozostał bez wynagrodzenia? By nie okazało się, że radość z faktu znalezienia pracy była przedwczesna, warto spojrzeć na szukanie pracy również pod kątem sprawdzenia wiarygodności firmy, do której wysyłamy dokumenty aplikacyjne. W ten sposób możemy uniknąć rozczarowania i niepotrzebnych nerwów.

Czy firma w ogóle istnieje?

Podstawową kwestią jest sprawdzenie, czy firma zamieszczająca w sieci ogłoszenie o wakacie rzeczywiście istnieje. Naszą podejrzliwość powinny wzbudzić ogłoszenia, gdzie proponowane wynagrodzenie jest nieadekwatnie wysokie do obowiązków. Takie anonse mogą być wyłącznie przynętą, a faktycznym celem osób je wystawiających jest pozyskanie danych osobowych. Również ogłoszenia, w których firma nie podaje przynajmniej swojej nazwy, warto omijać szerokim łukiem. Wyjątkiem są tzw. rekrutacje ukryte, czyli takie, w których pracodawca ma powód, by się nie ujawniać.

W przypadku rekrutacji ukrytych mamy jednak możliwość przynajmniej częściowego zweryfikowania rzetelności podmiotu – takie firmy są najczęściej reprezentowane przez agencje zatrudnienia. W takiej sytuacji można zatem przyjąć, że podmiot poszukujący pracownika rzeczywiście istnieje, a więcej informacji o jego działalności może przedstawić pracownik agencji. By zweryfikować, czy firma rzeczywiści prowadzi działalność, warto sprawdzić informacje znajdujące się w CEIDG. Tam publikowane są dane m.in. o dacie rozpoczęcia, zawieszenia czy zamknięcia działalności gospodarczej.

Wiarygodność firmy w intrenecie

Internet jest ogromnym źródłem informacji, które mogą pomóc w ocenie wiarygodności firmy. Dzięki stronom internetoweym, profilom na portalach społecznościowych czy forom dyskusyjnym, możemy zgłębić opinie na temat przedsiębiorstwa. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że nie wszystkie informacje, które znajdziemy w sieci, są wiarygodne. Dlatego zawsze warto podchodzić do nich krytycznie, zwłaszcza do anonimowych opinii na forach dyskusyjnych. Internet pozwala również na weryfikację statusu VAT kontrahenta, co jest szczególnie przydatne dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Szukasz pracy?

Sortowanie paczek** TYGODNIÓWKI**27,5zł/h* Wyry **

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Mikołów
  • 27-28 zł / h
Dodana

Operator wózka widłowego

Atus Group sp. z o.o. Sp. k.

  • Sadkowa Góra
Dodana
Dodana

Spawacz TIG!!! BERLIN

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

  • Niemcy
Dodana
Dodana

Wywiad wśród znajomych

W ostatnich latach media społecznościowe są jednym z głównych źródeł wymiany informacji między użytkownikami sieci. Jeżeli zatem wiadomości opublikowane przez byłych lub aktualnych pracowników firmy, która ogłosiła rekrutację są bardzo skromne, to warto uruchomić swoje kontakty i sprawdzić, czy ktoś ze znajomych nie pracował dla tego właśnie przedsiębiorstwa. To o tyle dobra metoda, że możemy samodzielnie zweryfikować wiarygodność źródła informacji. Jeżeli o warunkach w firmie dowiadujemy się od osoby, która jest dobrym, solidnym pracownikiem, to jej opinię możemy przyjąć za wyznacznik.

Jak firma traktuje pracowników?

Duża rotacja zatrudnionych najczęściej źle świadczy o firmie. W praktyce osoby zainteresowane znalezieniem pracy powinny sprawdzić, czy przedsiębiorstwo, jakim się interesują, często organizuje rekrutacje. To zadanie może być utrudnione, gdy poszukujemy zatrudnienia pierwszy raz od dłuższego czasu, a na portale z ogłoszeniami zaglądaliśmy do tej pory sporadycznie.

Innym sposobem na sprawdzenie, jak firma traktuje swoich pracowników, jest znalezienie w intrenecie wypowiedzi samych zatrudnionych o warunkach zatrudnienia i pracy. Do anonimowych wpisów należy jednak podejść ostrożnie – przedsiębiorstwo może być np. oczerniane przez byłych pracowników, którzy zostali zwolnieni dyscyplinarnie.

Wszystkie wyżej opisane metody pozwalają pracownikowi na sprawdzenie wiarygodności firmy, do której zamierza on wysłać CV. Wykonanie powyższych czynności nie powinno zająć wiele czasu, pozwala zaś skutecznie uchronić się m.in. przed fikcyjnymi ofertami pracy.

Sprawdzanie wiarygodności firmy, do której zamierza się wysłać CV, jest kluczowym elementem procesu poszukiwania pracy. Wykorzystując różne narzędzia i źródła informacji, można zyskać lepsze zrozumienie stabilności finansowej firmy, jej reputacji oraz traktowania pracowników. Chociaż proces ten może zająć trochę czasu, jest to inwestycja, która może zapewnić lepsze zrozumienie i pewność podczas decyzji o rozpoczęciu nowego etapu kariery zawodowej.

Jakie źródła informacji warto wykorzystać

Podczas weryfikacji wiarygodności firmy, warto wykorzystać różne źródła informacji. Oprócz internetu, zaufane źródła mogą obejmować zaświadczenia finansowe firmy, jej raporty roczne, opinie obecnych i byłych pracowników, a nawet bezpośredni kontakt z pracodawcą. Wiele firm udostępnia te informacje na swojej stronie internetowej, co pozwala na rzetelne i dokładne zrozumienie ich finansów i reputacji.

Sprawdzanie wiarygodności firmy, do której aplikujesz, jest kluczowym krokiem w procesie poszukiwania pracy - dzięki temu możesz uniknąć rozczarowania i zapewnić sobie bezpieczne zatrudnienie.

Analiza wiarygodności płatniczej

Innym kluczowym aspektem w procesie sprawdzania wiarygodności firmy jest analiza jej zdolności płatniczych. Możemy to zrobić, szukając informacji na temat jej historii płatności i zadłużenia. Narzędziami, które mogą pomóc w tej analizie, są Krajowy Rejestr Długów oraz Rejestr Podmiotów. Wyszukując firmę, do której planujemy aplikować, za pomocą jej numeru NIP, możemy szybko uzyskać wgląd w jej historię finansową. W przypadku zauważenia, że przedsiębiorstwo ma duże długi lub ma problemy z terminowym regulowaniem płatności, może to być dla nas znak ostrzegawczy.

Perspektywa na przyszłość

Wiarygodność płatnicza jest istotnym aspektem, ale nie mniej ważne jest zrozumienie, jak firma patrzy na swoją przyszłość. Czy ma jasno zdefiniowane plany rozwoju i strategię na przyszłe lata? Czy potrafi dostosować się do zmieniających się warunków na rynku, innowacji technologicznych oraz ewoluujących potrzeb klientów? Czy ma zrównoważoną strukturę biznesową, która może przetrwać potencjalne wstrząsy gospodarcze? Poszukując odpowiedzi na te pytania, możemy ocenić, czy firma jest dobrze przygotowana na przyszłość i czy zapewnia stabilność i bezpieczeństwo swoim pracownikom. Tego typu informacje można często znaleźć na stronie internetowej firmy, w sekcji 'O nas', w wywiadach z liderami firmy lub w publikacjach branżowych.

To może Cię również zainteresować

Obowiązki pracownika

Najczęściej zadawane pytania

Jak mogę sprawdzić wiarygodność firmy, do której planuję aplikować?

Możesz skorzystać z różnych źródeł informacji, takich jak CEIDG, KRD, portale z opiniami o pracodawcach, a także wywiady wśród znajomych.

Czy sprawdzanie wiarygodności płatniczej firmy jest ważne?

Tak, analiza wiarygodności płatniczej firmy może pomóc Ci zrozumieć, czy firma terminowo reguluje swoje zobowiązania, co jest ważnym wskaźnikiem jej stabilności.

Co powinienem szukać, analizując opinie o firmie w internecie?

Powinieneś zwrócić uwagę na opinie dotyczące warunków pracy, kultury firmy, stosunku do pracowników, a także jak firma radzi sobie w trudnych sytuacjach.

Jak mogę sprawdzić, czy firma rzeczywiście istnieje?

Możesz to zrobić, sprawdzając informacje o firmie w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

Czy warto korzystać z mediów społecznościowych podczas sprawdzania firmy?

Tak, media społecznościowe mogą dostarczyć Ci cennych informacji z pierwszej ręki od obecnych lub byłych pracowników firmy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Robert Ćwiertnia

Student

Cześć! Jestem Robert i  jestem copywriterem dla  serwisu Aplikuj.pl. Od kilku lat moją pracą jest pisanie artykułów,
Pasjonuję się  prawem pracy i wszystkimi powiązanymi z nimi tematami.

6 komentarzy

Małgorzata Mikler

Małgorzata Mikler

Dlatego zawsze warto szukać informacji jak daną organizację sprawdzić porządnie. Tutaj uzyskuję zawsze niezbędne odpowiedzi.
Lizol

Lizol

Zgadzam się. O wiele łatwiej jest pozyskać takie informacje ni to było kiedyś. Dlatego jeszcze lepiej jak takie arty powstają.
Nadia

Nadia

Obecnie jest do bardziej proste niż kiedyś. W ten sposób człowiek łatwiej wszystko sprawdza bez korzystania z jakichś specjalistów tak jak to było w przeszłości.
przyszły pracownik

przyszły pracownik

Aby wybrać firmę, w której pragniemy się zatrudnić, to bardzo dużo powinno się wiedzieć o tej firmie. Ważne jest czy jest ona wiarygodna. Można w internecie znaleźć opinie o tej firmie. Postarać się z pracownikami pomówić, którzy już pracują w tej firmie.
Emma

Emma

W tym celu google i strony internetowe pomagają, można łatwo znaleźć wiele informacji, które będą istotne w zlustrowaniu takiego kontrahenta. To pomaga w pracy.
Zender

Zender

Dochód zależy od ceny Twoich usług i liczby zamówień. Jeśli praca zostanie przeprowadzona jakościowo, to po pewnym czasie baza klientów będzie się powiększać, a zyski wzrosną. Dziś łatwo sprawdzać firmy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka