!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracownik - prawa i obowiązki

Przerwa w pracy - zregeneruj siły

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

5 komentarzy

Przerwa w pracy - zregeneruj siły
Przerwa w godzinach pracy to doskonały sposób, by pracownik mógł choć na chwilę oderwać się od pracowniczych obowiązków. Zregenerowanie sił w ciągu dnia pracy jest szczególnie istotne dla efektywności zatrudnionego i jego samopoczucia.

Specjaliści od spraw żywienia podkreślają, że spożycie przynajmniej jednego posiłku w ciągu 6 czy 8 godzin pracy jest wskazane, bo w ten sposób możemy zapewnić organizmowi siły do dalszego działania. To tylko kilka powodów, dla których pauza w pracy jest tak ważna i… oczekiwana przez pracowników.
 

Ile może trwać przerwa?

Informacje na temat długości przerw znajdują się w Kodeksie pracy. Nie oznacza to, że pracodawca nie może jednak zaoferować swoim pracownikom więcej niż nakazuje ustawodawca – w ustawach znajdują się wytyczne, które należy uznać za zupełne minimum. Przykładowo pracownik zatrudniony na cały etat, ma prawo do przerwy trwającej co najmniej 15 minut. W praktyce może korzystać z pauzy trwającej np. 30 minut, o ile właśnie na takie rozwiązanie zdecyduje się pracodawca.

Inaczej jest wówczas, gdy pracodawca zdecyduje się na wdrożenie godzinnej przerwy. O tej można przeczytać m.in. w artykule: „A gdyby tak mieć godzinną przerwę w pracy”. W takiej sytuacji podmiot zatrudniający nie ma większego pola do modyfikacji – zgodnie z przepisami, pauza może trwać maksymalnie godzinę. Czasu tak długiej przerwy nie wlicza się do czasu pracy zatrudnionego, co oznacza, że pracodawca nie traci – pracownik jest zobowiązany przepracować np. 8 godzin, bo przerwa, do jakiej ma prawo, nie jest uwzględniana w czasie jego pracy.


Dwa modele przerw

Niezależnie od długości przerwy, pracodawca może zdecydować się, czy pracownicy będą schodzić na przerwę o określonej godzinie, czy też samodzielnie o niej decydować. Pierwsze rozwiązania najczęściej zostaje wdrożone w zakładach pracy, w których pracowników jest wiele. Wówczas, głównie z uwagi na względy organizacyjne i chęć zapewnienia wszystkim zatrudnionym miejsca na zakładowej stołówce, pracodawcy decydują się na to, by pracownicy schodzili na przerwę o określonych godzinach. Takie rozwiązanie pozwala również na to, by zakład pracy pracował nieprzerwanie. Jest to możliwe, bo z pauzy nie korzysta od razu cały dział, ale po kolei poszczególni pracownicy.

Inaczej jest w sytuacji, gdy mowa o mniejszych zakładach pracy lub takich, w których pracownik ma dość dużą swobodę w kształtowaniu swojego dnia pracy. Przykładem może być zakład pracy zatrudniający handlowców. Tacy pracownicy najczęściej poruszają się po mieście samochodem, bo w ten sposób najszybciej mogą dotrzeć do klientów, złożyć im oferty, przedstawić nowości czy przyjąć zamówienia. To, kiedy pracownik zdecyduje się na przerwę nie jest mu zatem narzucone – to on sam musi wygospodarować czas, by móc zjeść posiłek.


Z myślą o zdrowiu

Choć przerwa najczęściej jest wykorzystywana przez pracowników na spożycie śniadania, nie można zapomnieć również o ćwiczeniach. Są one szczególnie istotne w przypadku osób zatrudnionych przy komputerze lub tych, którzy przez większą część dnia stoją przy taśmie produkcyjnej. W sieci można znaleźć wiele przykładów ćwiczeń, których wykonanie nie zajmuje więcej niż 10–15 minut, a które pozwalają pracownikowi na prawidłowe zadbanie o swoje ciało.

To może Cię również zainteresować

Przerwa w pracy. Jakie są Twoje prawa?

Podziel się

5 komentarzy

Donald

Donald

Wszystko zależy od wielu czynników. Człowiek to nie robot. U pracowników fizycznych takie przerwy są jeszcze bardziej wskazane. Regeneracja to także zapewnienie odpowiednich warunków i diety.
Kasia Dr

Kasia Dr

Ja w trakcie przerwy o ile głodna jestem spożywam posiłek. O ile taka potrzeba dzwonię do kogoś, ale w ważnej sprawie. Regeneruję swoje siły na pewno. Nieraz wychodzę na świeże powietrze. Czasami idę do innego działu poplotkować.
pracownik

pracownik

Ważne jest zapewnienie przez pracodawcę wszystkiego co w tym zakresie pracownik wymaga. Pracownik w dobrych warunkach i zregenerowany z pewnością przyczyni się bardziej do firmy.
Karolcia

Karolcia

Przerwa w pracy mu być odpowiedni wykorzystana. Powinna zregenerować siły....
Lidia

Lidia

Umowa o pracę pracownika może stwierdzać, że przysługuje jej więcej lub inne prawo do przerw w pracy. To także są zawsze dobre opcje w przypadku danego zatrudnienia.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.