Twoje wsparcie w rekrutacji

Przerwa w pracy - zregeneruj siły

Przerwa w pracy - zregeneruj siły
Przerwa w godzinach pracy to doskonały sposób, by pracownik mógł choć na chwilę oderwać się od pracowniczych obowiązków. Zregenerowanie sił w ciągu dnia pracy jest szczególnie istotne dla efektywności zatrudnionego i jego samopoczucia.

Specjaliści od spraw żywienia podkreślają, że spożycie przynajmniej jednego posiłku w ciągu 6 czy 8 godzin pracy jest wskazane, bo w ten sposób możemy zapewnić organizmowi siły do dalszego działania. To tylko kilka powodów, dla których pauza w pracy jest tak ważna i… oczekiwana przez pracowników.
 

Ile może trwać przerwa?

Informacje na temat długości przerw znajdują się w Kodeksie pracy. Nie oznacza to, że pracodawca nie może jednak zaoferować swoim pracownikom więcej niż nakazuje ustawodawca – w ustawach znajdują się wytyczne, które należy uznać za zupełne minimum. Przykładowo pracownik zatrudniony na cały etat, ma prawo do przerwy trwającej co najmniej 15 minut. W praktyce może korzystać z pauzy trwającej np. 30 minut, o ile właśnie na takie rozwiązanie zdecyduje się pracodawca.

Inaczej jest wówczas, gdy pracodawca zdecyduje się na wdrożenie godzinnej przerwy. O tej można przeczytać m.in. w artykule: „A gdyby tak mieć godzinną przerwę w pracy”. W takiej sytuacji podmiot zatrudniający nie ma większego pola do modyfikacji – zgodnie z przepisami, pauza może trwać maksymalnie godzinę. Czasu tak długiej przerwy nie wlicza się do czasu pracy zatrudnionego, co oznacza, że pracodawca nie traci – pracownik jest zobowiązany przepracować np. 8 godzin, bo przerwa, do jakiej ma prawo, nie jest uwzględniana w czasie jego pracy.

To Cię powinno też zainteresować: Przerwa w pracy. Jakie są Twoje prawa?


Dwa modele przerw

Niezależnie od długości przerwy, pracodawca może zdecydować się, czy pracownicy będą schodzić na przerwę o określonej godzinie, czy też samodzielnie o niej decydować. Pierwsze rozwiązania najczęściej zostaje wdrożone w zakładach pracy, w których pracowników jest wiele. Wówczas, głównie z uwagi na względy organizacyjne i chęć zapewnienia wszystkim zatrudnionym miejsca na zakładowej stołówce, pracodawcy decydują się na to, by pracownicy schodzili na przerwę o określonych godzinach. Takie rozwiązanie pozwala również na to, by zakład pracy pracował nieprzerwanie. Jest to możliwe, bo z pauzy nie korzysta od razu cały dział, ale po kolei poszczególni pracownicy.

Inaczej jest w sytuacji, gdy mowa o mniejszych zakładach pracy lub takich, w których pracownik ma dość dużą swobodę w kształtowaniu swojego dnia pracy. Przykładem może być zakład pracy zatrudniający handlowców. Tacy pracownicy najczęściej poruszają się po mieście samochodem, bo w ten sposób najszybciej mogą dotrzeć do klientów, złożyć im oferty, przedstawić nowości czy przyjąć zamówienia. To, kiedy pracownik zdecyduje się na przerwę nie jest mu zatem narzucone – to on sam musi wygospodarować czas, by móc zjeść posiłek.


Z myślą o zdrowiu

Choć przerwa najczęściej jest wykorzystywana przez pracowników na spożycie śniadania, nie można zapomnieć również o ćwiczeniach. Są one szczególnie istotne w przypadku osób zatrudnionych przy komputerze lub tych, którzy przez większą część dnia stoją przy taśmie produkcyjnej. W sieci można znaleźć wiele przykładów ćwiczeń, których wykonanie nie zajmuje więcej niż 10–15 minut, a które pozwalają pracownikowi na prawidłowe zadbanie o swoje ciało.

Oceń ten wpis
Przerwa w pracy - zregeneruj siły
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Kasia Dr
2019-12-16, 15:20
Ja w trakcie przerwy o ile głodna jestem spożywam posiłek. O ile taka potrzeba dzwonię do kogoś, ale w ważnej sprawie. Regeneruję swoje siły na pewno. Nieraz wychodzę na świeże powietrze. Czasami idę do innego działu poplotkować.
pracownik
2019-12-11, 14:08
Ważne jest zapewnienie przez pracodawcę wszystkiego co w tym zakresie pracownik wymaga. Pracownik w dobrych warunkach i zregenerowany z pewnością przyczyni się bardziej do firmy.
Karolcia
2019-05-21, 15:21
Przerwa w pracy mu być odpowiedni wykorzystana. Powinna zregenerować siły....
Lidia
2019-05-07, 18:38
Umowa o pracę pracownika może stwierdzać, że przysługuje jej więcej lub inne prawo do przerw w pracy. To także są zawsze dobre opcje w przypadku danego zatrudnienia.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.