Jakie uprawnienia związane z rodzicielstwem mają pracownicy?

Jakie uprawnienia związane z rodzicielstwem mają pracownicy?
Jeżeli wkrótce zostaniesz mamą lub ojcem, to warto poznać, jakie masz uprawnienia do urlopów związanych z macierzyństwem. Z jakich urlopów mogą skorzystać rodzice, by pobyć ze swoim dzieckiem?

Rodzice cenią sobie możliwość spędzania czasu z dzieckiem. Ci, którzy byli dotychczas aktywni zawodowo, wcale nie muszą rezygnować z pracy, by zająć się potomkiem. Ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie rozwiązań w tym zakresie w Kodeksie pracy. Tam też właśnie należy szukać informacji na temat tego, jakie uprawnienia przysługują pracownikom. Urlopów związanych z macierzyństwem jest całkiem sporo.


Urlop macierzyński i tacierzyński

Urlop macierzyński to urlop przysługujący kobiecie przed i po urodzeniu dziecka. W zależności od potrzeb, część tego urlopu może przypadać na okres przed porodem (przewidywaną datą porodu), nie więcej jednak niż 6 tygodni.
W zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie, kobieta może liczyć na urlop w wymiarze:

  • 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  • 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 33 tygodnie w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
  • 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Przepisy prawa pracy przejrzyście wskazują, że matka jest zobowiązana wykorzystać co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Z pozostałej części może zrezygnować i wrócić do pracy. Czy ta część niewykorzystanego urlopu przepada? Nie, ponieważ może z niej skorzystać zainteresowany tata. Wówczas mówi się o urlopietacierzyńskim”, choć takie pojęcie nie pojawia się w Kodeksie pracy.


Dodatkowy urlop macierzyński

Po urlopie macierzyńskim zarówno pracownica będąca matką, jak i pracownik będący ojcem, mogą zdecydować się na skorzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Warto jednak zauważyć, że – w odróżnieniu od urlopu macierzyńskiego – z tego urlopu może skorzystać tylko jedno z rodziców. Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego wynosi:

  • do 6 tygodni – wówczas, gdy przy jednym porodzie urodziło się jedno dziecko,
  • do 8 tygodni – wówczas, gdy przy jednym porodzie urodziło się więcej niż jedno dziecko.

W czasie tego urlopu pracownik może nadal pracować dla swojego dotychczasowego pracodawcy, ale w wymiarze maksymalnie pół etatu. W takiej sytuacji dodatkowy urlop macierzyński obejmuje pozostałą część wymiaru czasu pracy.

To Cię powinno też zainteresować: Praca na urlopie macierzyńskim - poradnik


Urlop rodzicielski

Pracownicy, którzy wykorzystali dodatkowy urlop macierzyński, mogą kontynuować sprawowanie opieki nad dzieckiem w trakcie urlopu rodzicielskiego. Wymiar tego urlopu wynosi 26 tygodni. Jeżeli pracownicy chcą, mogą skorzystać z tego urlopu wspólnie. W takim przypadku spędzą jednak z dzieckiem krótszy czas, bo łączny okres tego urlopu musi wynosić również 26 tygodni. Warto przy tym pamiętać, że urlop ten może zostać udzielony jednorazowo, ale może być również rozłożony na kilka części.


Urlop wychowawczy

Kolejnym urlopem, z którego mogą skorzystać rodzice, jest urlop wychowawczy. W odróżnieniu od wyżej wymienionych, jest to urlop bezpłatny. Rodzice decydujący się na takie rozwiązanie, muszą zatem pamiętać o tym, że przez ten okres pozostaną bez wynagrodzenia za pracę, nie będzie też przysługiwał im zasiłek. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy.

Oceń ten wpis
Jakie uprawnienia związane z rodzicielstwem mają pracownicy?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Julia
2019-12-11, 14:09
Wszyscy mają możliwości by z tego korzystać. Dodatkowo w wielu firmach specjalny pakiet związany z dbaniem o dzieci jest i jest jakby do dodatkowym socjalem dla rodzin.
rodzice
2019-05-21, 15:23
Jakie uprawnienia związane z rodzicielstwem mają pracownicy - przydatne informacje w tym artykule.
Soplma
2019-05-07, 18:36
Wiele jest dzisiaj możliwości dla rodziców i mogą oni wybrać jaka forma urlopu należy się w związku z narodzinami dziecka oraz okresem gdy jest starsze itp. Ciekawe rozwiązania,
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.