Szczegółowe informacje na temat treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania czy prostowania znaleźć można zarówno w Kodeksie pracy, jak i rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku. Pracodawca, który jest zobowiązany wystawić świadectwo pracy powinien kierować się przepisami zawartymi właśnie w tych dokumentach. Pomocne mogą być też wzory, które ustawodawca dołączył do rozporządzenia, a które określają, w jaki sposób należy prawidłowo wypełnić druk świadectwa pracy. Istotną kwestią jest również to, że wydania tego dokumentu podmiot zatrudniający nie może uzależniać od uprzedniego rozliczenia się pracownika.
Informacje w świadectwie pracy
Zgodnie z art. 97 § 2 Kodeksu pracy w świadectwie pracy pracodawca jest zobowiązany podać szereg informacji. Te dotyczą przede wszystkim:
Również pracownik może zgłosić chęć umieszczenia w dokumencie dodatkowych danych. Te dotyczą wysokości i składników wynagrodzenia czy uzyskanych kwalifikacji. Poza wyżej wymienionymi informacjami, które należy wskazać zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracodawca nie może zapomnieć o konieczności uzupełnienia świadectwa pracy o te dane, które wskazane zostały w wyżej wymienionym rozporządzeniu, czyli:
Choć powyższe informacje są szczegółowe, to wiele pytań wśród pracodawców budzi ewentualne wskazywanie trybu rozwiązania stosunku pracy.
Przyczyna rozwiązania umowy
Co do zasady w świadectwie pracy nie zamieszcza się szczegółowych informacji o przyczynie rozwiązania umowy o pracę, która dotyczy pracownika. Ustawodawca we wspomnianym rozporządzeniu wskazał, że podmiot wystawiający świadectwo pracy powinien wskazać jeden z trybów rozwiązania stosunku pracy. Te wymienione zostały w art. 30 § 1 Kodeksu pracy ? umowę o pracę rozwiązuje się:
Jeżeli pracodawca postąpi w inny sposób, to jego były już podwładny będzie mógł dochodzić sprostowania dokumentu. Zainteresowane osoby mają na to 7 dni licząc od dnia, w którym otrzymały one świadectwo pracy.