Na pracodawcy, jak i na pracowniku spoczywa określona pula obowiązków. Ten drugi powinien nie tylko rzetelnie i starannie wykonywać powierzone mu zadania służbowe, ale również dbać o dobro zakładu pracy. Główne obowiązki ciążące na pracowniku wymienione zostały w Kodeksie pracy. Zgodnie z art. 100 § 2 każdy zatrudniony w oparciu o umowę o pracę jest zobowiązany w szczególności:
- przestrzegać czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy,
- przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku,
- przestrzegać przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych,
- dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę,
- przestrzegać tajemnicy określonej w odrębnych przepisach,
- przestrzegać w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.
Zgodnie z powyższym, jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest dbać o dobro firmy, w której on pracuje. Troska o zakład pracy może przy tym przejawiać się na różnych płaszczyznach ? pracownik powinien zachować w tajemnicy wszelkie informacje, których ujawnienie mogłoby spowodować szkody dla pracodawcy czy też wykonywać swoje obowiązki z należytą uwagą i w sposób staranny.
Możliwe zwolnienie dyscyplinarne
W niektórych sytuacjach możliwe jest zwolnienie pracownika bez wypowiedzenia również z uwagi na fakt, że pracodawca przestał mieć do swojego podwładnego zaufanie. Takie zwolnienie musi być jednak właściwie umotywowane ? podmiot zatrudniający musi mieć do niego solidne podstawy. Najczęściej takie sytuacje mają miejsce wówczas, gdy pracownik w sposób ciężki naruszył swoje obowiązki. Wówczas możliwe jest powołanie się przez pracodawcę na art. 52 § 1 Kodeksu pracy, który przewiduje właśnie rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Kiedy pracodawca traci zaufanie?
Fakt, że pracodawca przestał ufać swojemu podwładnemu może być skutkiem różnorodnych sytuacji. Warto wiedzieć, że chodzi tu przede wszystkim o niewłaściwe zachowanie się pracownika. To zaś nie zawsze musi łączyć się z jego winą. Zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym przez specjalistów w literaturze, rozpatrywanie takich spraw nie jest proste i zależy od wielu czynników. Wśród tych elementów, które należy brać pod uwagę wymienia się między innymi zajmowane przez pracownika stanowisko, charakter wykonywanych przez niego czynności służbowych czy nawet branżę, w jakiej działa pracodawca. W praktyce może okazać się, że pracownik naruszył swoje obowiązki, ale nie można mu przypisać winy (nie jest możliwe zwolnienie bez wypowiedzenia). W takiej jednak sytuacji osoba zatrudniona nie powinna jednak oczekiwać, że jej przełożony będzie chciał kontynuować współpracę.
Stanowisko Sądu Najwyższego
O możliwości rozwiązania zawartej umowy o pracę z uwagi na utratę zaufania do pracownika przez pracodawcę wypowiedział się również Sąd Najwyższy. W uzasadnieniu wyroku z dnia 28 kwietnia 1997 roku (sygn. akt I PKN 118/97) wskazał, że zawarte w art. 100 § 2 Kodeksu pracy obowiązki pracownika to zaznaczenie zasady lojalności pracownika względem pracodawcy. Z tej reguły wynika ?obowiązek powstrzymania się pracownika od działań zmierzających do wyrządzenia pracodawcy szkody, czy nawet ocenianych jako działania na niekorzyść pracodawcy?.
To może Cię również zainteresować