Poszukiwanie pracownika

Jak lepiej zrozumieć swojego pracownika?

6 listopada 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

3 komentarze
Jak lepiej zrozumieć swojego pracownika?
Każda firma powinna dbać o swoich pracowników. Jednym ze sposobów jest mapowanie doświadczeń, czyli poszukiwanie kluczowych dla pracownika momentów i zadbanie, by dawały one jak najlepsze wrażenie. Ścieżka doświadczenia pracownika rozpoczyna się w momencie aplikacji na stanowisko, a następnie rozwija się podczas procesu rekrutacji i zatrudnienia w jednostce. Na to, jakie doświadczenia będzie miał pracownik, ma wpływ zarówno komunikacja, atmosfera, jak i motywowanie pracownika oraz możliwość rozwoju. Warto współpracować ze swoimi pracownikami i doceniać ich zaangażowanie. By je wzmacniać, należy stosować różne formy motywowania, np. gratyfikacje rzeczowe.

Z naszego tekstu dowiesz się:

 • jak firmy mogą dbać o swojego pracownika;
 • co to jest mapa doświadczeń klienta;
 • jaki masz wpływ na doświadczenie pracownika;
 • jak zmotywować pracownika.

Przeczytaj także artykuł: Wizerunek firmy to nie wydmuszka – na czym polega dobry employer branding?

Jak firmy mogą dbać o swoich pracowników?

Firmy mogą dbać o swoich pracowników na różne sposoby. Jednym z nich jest employee experience, czyli budowanie doświadczenia pracownika. Proces ten rozpoczyna się już w momencie pierwszego kontaktu z firmą, np. podczas rozmowy rekrutacyjnej lub jeszcze na etapie aplikowania do firmy. To dobry moment na zadbanie o doświadczenia klienta, który stanie się naszym pracownikiem. Pracownik przedsiębiorstwa powinien pokazać mu wtedy firmę oraz opowiedzieć o wartościach, misji i celach. 

Dbanie o pracownika przejawia się także w komunikacji. Powinna być ona rzeczowa i zrozumiała. Kandydat na pracownika oraz zatrudniona osoba powinna wiedzieć, jakie są oczekiwania względem niego, a także jaką rolę będzie pełnić w firmie i jakie będą jego obowiązki. Na etapie rekrutacji firma może pokazać także, co wartościowego daje swoim pracownikom. Mogą to być różne benefity w postaci darmowych posiłków, regularnych imprez integracyjnych, a także cała kultura organizacyjna, równowaga życia zawodowego i prywatnego oraz możliwości rozwoju i dodatkowe ubezpieczenia

Ścieżka doświadczeń klienta w związku w pracą w danej jednostce jest długa. Warto dbać o dobre wrażenie nie tylko w momencie zatrudniania, ale także podczas codziennej pracy. Zadbany pracownik, który czuje, że jest dla firmy naprawdę ważny, jest bardziej efektywny i zaangażowany w pracę. Dzięki temu osiąga lepsze wyniki i wpływa na zyski przedsiębiorstwa. Pracodawca powinien więc zadbać o to, by relacje między pracownikami były jak najbardziej pozytywne, a atmosfera - przyjazna.

Szukasz pracy?

Kierownik Zmiany

Hotel Crystal Mountain*****

 • Wisła
Dodana

Lider zmiany gastronomii

Hotel Crystal Mountain*****

 • Wisła
Dodana
Dodana

OPERATOR MASZYN

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Elektronik w Dziale Utrzymania Ruchu

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Video

Mapowanie doświadczeń pracowników

Mapa doświadczeń klienta lub pracownika, czyli customer journey map to całokształt jego doświadczeń z daną firmą lub organizacją. Składają się na nie zarówno komunikacja, pierwsze wrażenie, jak i podejmowane interakcje oraz ogólne wrażenia. Doświadczenia pracownika rozpoczynają się w momencie aplikowania do firmy, a później rozwijają się podczas rekrutacji oraz pracy. Wpływ na doświadczenia mają m.in. możliwość rozwoju w firmie oraz awansu, a także atmosfera. Cała ścieżka doświadczeń zamyka się wraz z zakończeniem pracy dla danej jednostki.

Mapowanie polega na zobrazowaniu ważnych momentów, które są kluczowe nie tylko dla pracownika, ale także dla firmy. Pozwala to na zmianę perspektywy z wewnętrznej (czego oczekuje firma) na zewnętrzną (co warto dać pracownikowi). Dzięki mapowaniu możemy poznać potrzeby pracownika oraz jego oczekiwania. Znając je, potrafimy lepiej go zrozumieć i wspierać. A pracownik, który czuje, że jest ważny, będzie efektywniejszy i bardziej zaangażowany.

Jakie doświadczenia można mapować?

 • przyciągnięcie pracownika do firmy,
 • zatrudnienie, czyli proces rekrutacji, ofertę pracy, jej warunki i zakres obowiązków,
 • wdrożenie, czyli zapoznanie pracownika z działalnością oraz zespołem, a także przedstawienie mu obowiązków, przeprowadzenie szkoleń i udzielenie ważnych informacji,
 • angażowanie, czyli działania, które wpływają na lepsze relacje (np. szkolenia, ankiety, wsparcie),
 • osiągnięcia, czyli klarowne przedstawianie celów, dawanie informacji zwrotnej oraz motywowanie,
 • rozwój, czyli wszelkie szkolenia, testy, gry zespołowe budujące zaangażowanie, 
 • odejście, czyli moment rozstania się pracownika i firmy.

Jak mieć wpływ na dobre doświadczenia pracownika?

Budowanie ścieżki doświadczeń sprawia, że pracodawca ma realny wpływ na doświadczenia i emocje pracownika. Dzięki mapowaniu, pracodawca diagnozuje potrzeby pracownika oraz jego oczekiwania i zestawia je z celami firmy. Następnie łączy te dwa punkty widzenia w jedną całość, która będzie odpowiadała wszystkim zainteresowanym. Tworzenie mapy doświadczeń pozwala także na przestawienie się przez pracodawcę na myślenie zewnętrzne, czyli takie, które jest skoncentrowane na pracowniku. Zamiast zastanawiać się, co jeszcze może wymagać od zatrudnionych osób, szuka sposobów na ich motywowanie i angażowanie w działanie. Pracownik, który ma pozytywne doświadczenia związane z firmą, będzie odnosił większe sukcesy. By wpływać na doświadczenia pracownika, warto go motywować w taki sposób, który faktycznie przyniesie efekty. Gratyfikacje powinny być dopasowane do potrzeb poszczególnych osób.

Jak współpracować ze swoim pracownikiem?

Współpraca z pracownikiem powinna opierać się na równości. Nie możemy patrzyć na niego z góry i pokazywać swojej wyższości, ponieważ to zniechęca do pracy i buduje negatywne skojarzenia z miejscem pracy.  Zamiast tego powinniśmy szukać w pracowniku mocnych stron i umiejętności, które warto rozwijać dodatkowymi szkoleniami lub kursami.  Podczas współpracy pracodawca powinien także wyłapywać momenty, w którym pojawiają się negatywne zjawiska. Następnie powinien analizować je i szukać rozwiązań, które wyeliminują takie zjawiska w przyszłości.

Jak motywować swojego pracownika do pracy?

Motywowanie pracowników jest bardzo ważnym elementem w każdej działalności. Regularne motywowanie przekłada się na wzrost zaangażowania poszczególnych osób. Jeśli pracodawca oczekuje, by pracownik był efektywny, powinien stawiać mu konkretne cele. Wtedy zatrudniona osoba wie, jakie oczekiwania względem niej ma pracodawca. Oprócz tego pracodawca powinien pamiętać o tym, że nie może nieustannie wymagać od pracownika, nie dając niczego w zamian. 

Formy motywowania pracowników mogą być bardzo różne. Warto zbadać potrzeby pracowników oraz to, co oni sami chcieliby dostać w ramach gratyfikacji. Im ciekawsza i lepsza nagroda, tym większe zaangażowanie. 

Pracownika można motywować:

 • voucherami,
 • wyjazdami,
 • nagrodami rzeczowymi,
 • premią finansową.

Często jednak na sukces firmy przekłada się działanie całego zespołu. Dlatego warto również zadbać o integrację zespołów pracowniczych. Dzięki temu pracownicy będą ze sobą lepiej współpracować, a to sprawi, że ich działania będą efektywniejsze. Sprawna komunikacja i dobre relacje mogą przełożyć się także na większą kreatywność w poszukiwaniu pomysłów i rozwiązań, a także innowacyjność. To wszystko ma wpływ na rozwój całej firmy.

Podsumowanie:
 • Employee experience, czyli budowanie doświadczenia pracownika od pierwszego kontaktu z firmą ma kluczowe znaczenie dla efektywności i zaangażowania pracowników.
 • Mapowanie doświadczeń klienta lub pracownika pozwala na zobrazowanie ważnych momentów, które są kluczowe dla zarówno pracownika, jak i firmy, a także na zmianę perspektywy z wewnętrznej na zewnętrzną i zrozumienie potrzeb pracownika.
 • Zadbanie o dobre doświadczenia pracownika ma wpływ na efektywność pracy, co sprawia, że warto skoncentrować się nie tylko na motywowaniu, ale także na budowaniu pozytywnej atmosfery i relacji między pracownikami.
 • Ważne jest także równomierne traktowanie pracowników, szukanie ich mocnych stron i wyeliminowanie negatywnych zjawisk, co pozwala na efektywne motywowanie oraz osiąganie celów firmy.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest ścieżka doświadczeń pracownika?

Ścieżka doświadczeń pracownika to cała jego relacja z daną organizacją od momentu aplikowanie na dane stanowisko, poprzez proces rekrutacji, wdrożenie oraz codzienną pracę, aż po zakończenie pracy dla danej firmy. Pokazuje ważne dla pracownika i jednostki momenty, o które należy najbardziej zadbać.

Jak motywować pracownika? 

Pracownika można motywować voucherami, wyjazdami, imprezami integracyjnymi, premiami finansowymi, a także różnymi nagrodami rzeczowymi.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

3 komentarze

Romek

Romek

Zachowanie odpowiedniej atmosfery w pracy to klucz do sukcesu firmy. Współpraca oparta na wzajemnym szacunku i zrozumieniu daje efekty znacznie lepsze niż wyścig szczurów.
nauczyciel

nauczyciel

Warto wiedzieć, że w dzisiejszych czasach to nie tylko kandydaci aplikują do firmy. Również przedsiębiorstwa starają się przyciągnąć do siebie najlepszych pracowników. Dzięki dbałości o dobre doświadczenie pracownika, firma ma większą szansę na zatrudnienie najlepszych specjalistów.
Zygmunt

Zygmunt

Bardzo ważne, aby firma dbała o swoich pracowników. To właśnie dzięki temu pracownik czuje się ważnym elementem firmy i namawiałby swoich znajomych do podjęcia pracy w danym przedsiębiorstwie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka