Działalność gospodarcza

Rachunkowość zarządcza - czym jest i kiedy warto ją prowadzić?

9 września 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 11 głosów

11 głosów

4 komentarze
Rachunkowość zarządcza - czym jest i kiedy warto ją prowadzić?
Prowadzisz własny biznes i zastanawiasz się nad wprowadzeniem dodatkowych narzędzi, które pozwolą Ci w efektywny sposób zarządzać działalnością? Chcesz skutecznie przewidywać i świadomie kształtować przyszłość swojej firmy? Rachunkowość zarządcza doskonale sprawdza się jako metoda wspierająca w wyznaczaniu kierunku planowanych zmian.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • czym jest rachunkowość zarządcza,
  • jakie daje możliwości,
  • na czym polegają jej zadania,
  • jakie są zalety wprowadzenia tej metody kontroli,
  • czym różni się od rachunkowości finansowej i controllingu.

Zobacz także artykuł: Jak wybrać najlepszą księgową?

Czym jest rachunkowość zarządcza?

Rachunkowość zarządcza jest jedną z funkcji rachunkowości, która dostarcza dyrekcji informacji, które pozwalają na podejmowanie decyzji, w zakresie bieżącego funkcjonowania firmy oraz kierunków dalszego rozwoju. W tym celu zbierane są dane powstałe w wyniku analizy różnych teraźniejszych i przeszłych procesów biznesowych.

Ten rodzaj rachunkowości gospodarczej wykorzystywany jest głównie w celach wewnętrznych firmy. Na podstawie zabranych informacji odpowiedzialne osoby są w stanie świadomie kreować kierunek rozwoju przedsiębiorstwa oraz podejmować strategicznie korzystne decyzje. Według ustaleń Międzynarodowej Federacji Rachunkowości polega ona na gromadzeniu, przetwarzaniu, analizowaniu oraz klasyfikowania danych.

Jednocześnie rachunkowość zarządcza łączy w sobie wiedzę z zakresu finansów, rachunkowości oraz zarządzania, wykorzystując dane generowane przez tradycyjną księgowość i przekładając je na informacje niezbędne do efektywnego rozwijania przedsiębiorstwa. W przypadku firmy handlowej analizie zostają poddane przede wszystkim kwestie związane z kosztami produkcji oraz ich wpływ na inne działy.

Video

Szukasz pracy?

Kierowca kat. B Kraków od zaraz

INNOVATIVE TRANSPORTS CARS sp. z o.o.

  • Kraków
  • 4 242-9 081 zł / mc
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana
Aplikuj bez CV

( PS) Sprzedawca do cukierni

SGP APT Sp. z o.o.

  • Słubice
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

Jakie możliwości daje prowadzenie rachunkowości zarządczej?

Rachunkowość zarządcza - co daje w codziennym prowadzeniu biznesu? Przede wszystkim metoda ta pozwala zarówno na podejmowanie świadomych decyzji, dotyczących problemów bieżących, jak i kreowanie długofalowych planów inwestycyjnych. W nowoczesnych przedsiębiorstwach i instytucjach znajduje zastosowanie w analizie strategicznej oraz w tworzeniu kompleksowej strategii.

Jednocześnie istnieje kilka metod rachunkowości menadżerskiej. Powszechnie wykorzystywana jest między innymi analiza porównawcza pozycji konkurencji oraz zarządzanie działaniami. Pierwsza z nich polega na regularnym przetwarzaniu kosztów i pozycji rynkowej konkurentów. Badanie przeprowadzane jest w oparciu o wszelkie możliwe informacji, zarówno publikowane, jak i niepublikowane. Charakterystyka ta pozwala na lepsze poznanie rynku i dostosowanie swojej oferty do potrzeb konsumenckich. Zarządzanie działaniami ABM natomiast ma na celu obniżenie kosztów generowanych przez biznes.

Zadania rachunkowości zarządczej w biznesie

Rachunkowość menadżerska może być z powodzeniem stosowana zarówno w zakładach produkcyjnych oraz punktach handlowo-usługowych, jak i w instytucjach oświatowych oraz placówkach medycznych. Jakie rachunkowość zarządcza może mieć zadania? Przede wszystkim dostarcza zarządzającym informacji o kosztach usług i produktów. Ponadto pozwala uzyskać wiedzę niezbędną do planowania, kontroli i udoskonalania funkcjonowania biznesu.

Funkcje rachunkowości zarządczej zależą od profilu i charakteru prowadzonego przedsiębiorstwa lub placówki. Jej głównym zadaniem, niezależnie od rodzaju działalności, jest jednak identyfikacja, prezentacja oraz interpretacja danych, które zostaną wykorzystane w rozmaitych celach. Przede wszystkim do efektywnego tworzenia strategii rozwoju, optymalizacji wykorzystania posiadanych zasobów oraz ochrony majątku. Rachunkowość menadżerska pozwala przy tym na planowanie i kontrolę bieżącą procesów zachodzących w firmie. Odpowiednie wdrożenie tego rodzaju zarządzania poprawia także komunikację w zakresie przedstawiania przebiegu zdarzeń oraz transakcji finansowych.

Video

Dlaczego warto prowadzić rachunkowość zarządczą?

Gwarancja efektywności, to najprostsza odpowiedź na pytanie: rachunkowość zarządcza – dlaczego warto? Jak wspomniano powyżej, pozwala ona na optymalizację komunikacji wewnątrz firmy i poprawia codzienne przekazywanie informacji. Ponadto poprawnie wdrożona pozwala na wprowadzenie postępowania naprawczego, który pozwoli na uzyskanie odpowiednich wyników kontroli finansowej.

Co więcej, jest to narzędzie niezbędne do planowanie krótkoterminowego z wykorzystaniem budżetowania oraz kreowania strategii długofalowych. Model ten sprawdza się zarówno w małych i średnich przedsiębiorstwach, jak i w dużych spółkach. Kompleksowo wspomaga zarządzanie firmy, na każdym jej etapie i we wszystkich obszarach. Jednocześnie narzędzie może pełnić rolę motywacyjną i aktywizacji uczestników procesów poprzez edukację w zakresie rachunkowości. 

Znajduje ona także zastosowanie w przygotowywaniu strategii związanych z ochroną środowiska. Stworzenie odpowiedniego systemu informacji finansowej pozwala bowiem na sprawne prowadzenie monitoringu środowiskowego. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich narzędzi możliwe jest sprawne kontrolowanie wykorzystania zasobów naturalnych oraz cyklu życia produktu.

Rachunkowość zarządcza – czym się różni od rachunkowości finansowej i controllingu?

Kontrola stanowi jedynie jedną z funkcji rachunkowości menadżerskiej, przez co ta metoda zarządzania obejmuje większy zakres aktywności w firmie niż controlling. Ten drugi wielu badaczy uważa jedynie za narzędzie mające na celu stworzenie sprawnego funkcjonowania systemu zarządzania, podczas gdy rachunkowość zarządzająca umożliwia rozwiązywanie problemów decyzyjnych. Jednocześnie modele te wykorzystują te same narzędzia, przez co w codziennym życiu nazwy te wykorzystywane są zamiennie i mogą oznaczać to samo.

Z kolei rachunkowość finansowa przekazywana jest nie tylko wewnętrznym, ale także zewnętrznym organom, przez co musi być przygotowana zgodnie z regulowanymi prawnie standardami, określonymi przez Krajowe Standardy Rachunkowości. Jednakże same zasady rozliczania pozostają dla obu rodzajów rachunkowości takie same.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są najważniejsze metody rachunkowości zarządczej?

Metody rachunkowości menadżerskiej powinny zostać dopasowane do profilu prowadzonej działalności. Ważne miejsce wśród stosowanych narzędzi zajmuje analiza porównawcza, która pozwala dobrze poznać rynek oraz działalność konkurencji. W kształtowaniu długotrwałej polityki firmy warto skorzystać także z zarządzania działami, które pozwala na zmniejszenie wydatków oraz długotrwałą analizę czynników powstawania kosztów.

Jakie są zasady funkcjonowania rachunkowości zarządczej?

Ten rodzaj zarządzania nie jest kontrolowany prawnie, przez co zasady funkcjonowania mogą zostać ustalone przez dane przedsiębiorstwo. Jednocześnie pewne zalecenia podane zostały przez Międzynarodową Federację Księgowych. Według której w planowaniu modelu działania warto skupić się na funkcji rachunkowości zarządczej oraz efektywności realizowania działań. Konieczna jest także orientacja na procesy oraz działanie zespołów.nn

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Eniak1

Eniak1

Dzięki rachunkowości zarządczej przyczyniamy się do sukcesu naszej firmy. Jest to bardzo istotna funkcja, która pozwala na kontrolowanie kosztów i efektywne zarządzanie zasobami. Cieszę się, że artykuł przedstawia tę kwestię w sposób zrozumiały i przystępny.
cwk

cwk

Ważne, aby w dzisiejszych czasach umieć korzystać z rachunkowości zarządczej. W ten sposób można podnieść swoje kwalifikacje zawodowe i poprawić swoje szanse na rynku pracy. Artykuł jest bardzo pomocny w zrozumieniu, czym jest ta funkcja.
Mlody

Mlody

Rachunkowość zarządcza to narzędzie niezbędne do funkcjonowania każdej firmy. Daje ona możliwość optymalizacji działań i podejmowania strategicznych decyzji. Gorąco polecam jej wprowadzenie w każdym przedsiębiorstwie.
Hania

Hania

Czytając ten artykuł, zdaję sobie sprawę, jak ważne jest posiadanie rachunkowości zarządczej w firmie. Chciałabym mieć takie umiejętności, aby móc pomagać przedsiębiorstwom w efektywnym zarządzaniu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.