Działalność gospodarcza

Karta paliwowa - czym jest i dlaczego warto ją posiadać?

14 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 9 głosów

9 głosów

4 komentarze
Karta paliwowa - czym jest i dlaczego warto ją posiadać?
Karta paliwowa to rodzaj instrumentu płatniczego, który umożliwia dokonywanie bezgotówkowych zakupów na stacjach paliw. Dotyczy to nie tylko tankowania i benzyny, ale również innych towarów i usług. Oferowane przez koncerny paliwowe karty są używane głównie przez firmy, które rozliczają się w ten sposób z pracownikami. Koszty tankowania są często pokrywane przez zleceniodawców, dlatego muszą oni mieć informacje o tym, co dzieje się na stacjach.

Więcej na ten temat można dowiedzieć się z artykułu: "Zwrot kosztów dojazdu do pracy". 

Z poniższego artykułu dowiesz się m.in o:

 • korzyściach, jakie daje karta paliwowa
 • zasadach działania karty paliwowej 
 • fakturowaniu wydatków w firmie za pomocą karty
 • różnych wariantach kart oraz wybieraniu najciekawszych ofert
 • miejscach, gdzie można płacić kartą 

Czym jest i jakie daje korzyści karta paliwowa?

Karta paliwowa pod pewnymi względami przypomina zwykłą kartę płatniczą i kredytową. Transakcje bezgotówkowe dotyczą jednak głównie usług związanych ze stacjami paliwowymi. Karty są przypisywane do danego samochodu, gdzie podaje się jego numer rejestracyjny. Do ich uzyskania jest potrzebny także REGON danej firmy. Z pomocą kart przedsiębiorstwo może bezproblemowo zarządzać flotą swoich pojazdów. Jest to rodzaj instrumentu płatniczego, gdzie wydatki dotyczą wyłącznie samochodów albo ciężarówek. 

Karty można zamówić w danym koncernie paliwowym. Nie wszystkie z nich oferują te same bonusy, dlatego trzeba się zastanowić nad wyborem. Niektóre pozwalają skorzystać np. z myjni lub produktów sklepowych. Karta paliwowa dla osoby prywatnej trochę różni się od firmowej. Najczęściej zdobywa się na niej punkty, które potem można wymienić na nagrody. Nie daje ona aż takich korzyści jak wersja dla przedsiębiorców, ale z pewnością warto ją posiadać. 

Jak działa karta paliwowa?

Karty paliwowe działają na tej samej zasadzie jak zwykłe karty płatnicze. Używanie ich jest bardzo proste. Wystarczy zatankować i podejść do kasy na stacji paliw. Następnie trzeba podać swój numer PIN i zatwierdzić płatność bezgotówkową. Wszystkie informacje są zapisywane na karcie. Firma ma dostęp do wszystkich danych, które można uzyskać również poprzez Internet. Może ona wprowadzać limity miesięczne (lub roczne), gdzie pracownik może wydać maksymalnie np. 1000 złotych. Da się również ustawić konkretną porę (np. godziny pracy) albo obszar tankowania.

Szukasz pracy?

Magazynier

Alpla Opakowania z Tworzyw Sztucznych Spółka z o.o.

 • Radomsko
Dodana

Samodzielna księgowa/księgowy

KRAKBAU Spółka Akcyjna

 • Kraków
Dodana

Magazynier - Komisjoner / Order Picker (okolice Berlina)

MGsolutions MGJJ Sp. z o. o. Sp. k.

 • Niemcy
 • 10 500-13 500 zł / mc
Dodana

Monter/Monterka-praca produkcyjna-Katowice

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Sosnowiec
Dodana

Specjalista Działu Rekrutacji

Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie

 • Mazowieckie
Dodana

Kartę paliwową może używać wyłącznie osoba do tego uprawniona. Jest ona wystawiana na numer rejestracyjny pojazdu lub okazicielaKarta paliwowa jest najczęściej używana przez pracownika, który używa samochodu do celów służbowych. Właściciel ma możliwość monitorowania swoich wydatków, gdzie w razie potrzeby można zablokować kartę. To przydatna opcja w przypadku, gdyby karta dostała się w niepowołane ręce. 

Dlaczego warto korzystać z karty paliwowej?

Karta paliwowa to przede wszystkim wygoda, jeśli chodzi o zarządzanie rachunkami. Kierowcy nie muszą zbierać faktur lub paragonów, które mogą łatwo zgubić w natłoku obowiązków. Wygodniej jest także samym firmom, ponieważ wszystkie dane na temat płatności zbierają się w jednym miejscu. Rozliczanie kilkuset faktur w jednym miesiącu może być problematyczne i łatwo o pomyłki w obliczeniach. Dochodzą do tego rachunki za inne usługi, parkingi, myjnie lub korzystanie z autostrady. To przede wszystkim brak marnowania czasu pracowników, którzy mogą spożytkować pracę na inne rzeczy. 

Karty paliwowe to też spora oszczędność pieniędzy. Koncerny paliwowe udostępniają firmom różne rabaty. Dla przykładu karta paliwowa prepaid pozwala zaoszczędzić nawet 10 groszy na litrze paliwa. Dodatkowo udostępniane są różne promocje na oleje, płyny lub mycie samochodu. Rozliczenie może odbywać się na różne sposoby. Można zapłacić na zasadzie prepaid albo z odroczonym terminem - w zależności od tego, jak pasuje to firmie. Z kart paliwowych można korzystać w wielu przypadkach również za granicą

Karta paliwowa a fakturowanie wydatków w firmie

Karta paliwowa mocno wspomaga fakturowanie, co jest przydatne przy posiadaniu dużej floty samochodów. Właściciel otrzymuje tu dwie zbiorcze faktury w ciągu całego miesiąca. Firmy, które nie korzystają z kart, mogą ich uzbierać nawet kilkaset. Rozliczanie się bywa wtedy bardzo uciążliwe. Osobne rachunki za benzynę, myjnię oraz autostradę to masa pracy i nieporządek. Dzięki programowaniu związanym z kartami paliwowymi, można też kontrolować zakupy, aby pracownik ograniczał wydatki jedynie do potrzebnych rzeczy. Wszystkie informacje są zapisywane wtedy w systemie elektronicznym.

Czym się kierować przy wyborze karty paliwowej?

Praktycznie wszystkie koncerny paliwowe udostępniają karty za darmo. Wystarczy jedynie złożyć wniosek i podać dane właściciela i samochodu. Nie wszystkie karty udostępniają jednak te same zniżki, rabaty lub aplikacje do zarządzania płatnościami. Warto zwracać uwagę na miesięczny limit tankowania. Jeśli firma posiada dużą flotę samochodów - nie może mieć dużych ograniczeń w tym zakresie. Warto sprawdzić, czy można ustalać limity dla poszczególnych pracowników, którzy nie mogą przekraczać danej sumy w ciągu miesiąca. 

Przy wyborze karty trzeba zasugerować się ilością stacji danego koncernu w Polsce i Europie. Dużo łatwiej mają firmy, które nie działają na arenie międzynarodowej. Dla przykładu karta paliwowa Orlen umożliwia tankowanie w 1700 miejscach w całej Polsce. Dodatkowo jest możliwość odwiedzenia stacji w Niemczech, Czechach albo na Litwie. Orlen udostępniają 4 warianty karty do wyboru oraz aplikację mobilną, która ułatwia zarządzanie wydatkami. Przy okazji uzyskuje się rabaty na paliwo oraz akcesoria samochodowe w sklepie. 

W przypadku samochodów, które podróżują po całej Polsce - warto zwrócić uwagę na bezgotówkowe opłaty za autostrady. Karta paliwowa BP umożliwia jeżdżenie po drogach szybkiego ruchu za darmo. Dzięki niej łatwiej również zarządzać opłatami parkingowymi. Przy wyjeździe za granicę trzeba pamiętać o płatnościach za winiety. Wiele kart pomaga rozliczyć płatności międzynarodowe, co związane jest ze zwrotem podatku VAT albo akcyzami. Nie można zapominać o rozliczeniach za promy, tunele albo mosty - przy dobrej ofercie wszystkie te usługi mogą być darmowe. 

Gdzie można płacić kartą paliwową?

Z kart paliwowych korzysta się najczęściej na stacjach danego koncernu. Trzeba więc pamiętać, że nie można nimi płacić wszędzie, co wiąże się z dokładniejszym planowaniem drogi. Kartami płaci się również na trasie np. w punktach poboru opłat na autostradzie, przed mostami albo tunelami. Wiele zależy od oferty danego koncernu, które mogą nie obejmować niektórych miejsc. Warto zwrócić uwagę na zasięg działania karty i czy obejmuje ona płatności zagraniczne, co najprostsze jest w przypadku krajów Unii Europejskiej. 

Podsumowanie:
  • Karta paliwowa jest rodzajem instrumentu płatniczego, przeznaczonym do wydatków związanych ze stacjami paliwowymi i przypisywanym do konkretnego pojazdu.
  • Dzięki korzystaniu z karty paliwowej firmy mogą wygodnie zarządzać rachunkami, z łatwością monitorować wydatki, a także skorzystać z rabatów i promocji oferowanych przez koncerny paliwowe.
  • Karta paliwowa znacznie ułatwia fakturowanie, umożliwiając otrzymywanie zbiorczych faktur związanych z wydatkami na paliwo i inne usługi.
  • Przy wyborze karty paliwowej należy zwrócić uwagę na dostępne rabaty, limity miesięczne lub roczne dla karty i poszczególnych pracowników, a także na ilość stacji paliwowych danego koncernu w Polsce i Europie.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest karta paliwowa?

Karta paliwowa to instrument płatniczy, który umożliwia bezgotówkowe płatności na stacjach paliw. W niektórych wypadkach można jej używać na autostradach, parkingach albo innych płatnych miejscach na trasie. Służy przede wszystkim łatwiejszemu fakturowaniu wydatków, z czego często korzystają przedsiębiorstwa. Mogą w ten sposób łatwiej kontrolować wydatki pracowników związane z pojazdem służbowym.

Jak uzyskać kartę paliwową?

Kartę paliwową można uzyskać w siedzibie danego koncernu paliwowego. Trzeba wówczas podać najważniejsze informacje dotyczące firmy oraz pojazdu. W przypadku tego drugiego jest to np. numer rejestracyjny. Wymagane są również dane pracownika, któremu przekazywany jest numer PIN. Przekazanie takiej karty jest najczęściej bezpłatne.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Tomasz Bury

Tomasz Bury

Dla mnie karta paliwowa to spora wygoda. Nie muszę zbierać paragonów i faktur, a płatności są zapisywane na karcie i w systemie elektronicznym. Często też udaje mi się skorzystać z różnych bonusów na stacjach benzynowych.
nlmda

nlmda

Osoby prywatne też mogą skorzystać z karty paliwowej i zyskać na rabatach i zniżkach na stacjach benzynowych. To dobry sposób na oszczędzanie na paliwie i innych usługach związanych z samochodem.
Syntax

Syntax

Dzięki karcie paliwowej jestem w stanie lepiej kontrolować wydatki firmy związane z flotą samochodów. Wszystko jest zapisane w elektronicznym systemie i unikam niepotrzebnych faktur oraz paragonów. Polecam!
rene

rene

Myślę, że karta paliwowa może być dodatkową korzyścią przy wyborze pracy. Pracodawcy, którzy oferują swoim pracownikom takie narzędzie, pokazują, że dbają o wygodę swoich pracowników i chcą ułatwić im życie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.